تاریخ ارسال : ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۰۰:۴۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شلیک موشک‌های زمین به هوای “شلمچه” از سامانه‌های بومی مرصاد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از روابط عمومی ارتش، در مرحله پایانی رزمایش محرم، با شلیک موشک‌های زمین به هوای «شلمچه» از سامانه‌های بومی «مرصاد»، اهداف از پیش تعیین شده با موفقیت مورد اصابت قرار گرفته و منهدم شدند که سامانه‌های مرصاد پس از انجام شلیک با توجه به شناسایی مکان استقرار خود در کمترین زمان ممکن عملیات جابجایی سریع را تمرین کردند.
همچنین یک فروند جنگنده بمب‌افکن اف۴ (فانتوم) پس از شناسایی و رهگیری پهپاد متخاصم با شلیک دقیق موشک هوا به هوا توانست این پهپاد مهاجم را سرنگون سازد.
در ادامه این رزمایش جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش با کنترل و هدایت شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور ضمن انجام تمرین عملیات سوخت‌گیری هوایی جهت ماموریت‌های برد بلند خود با پشتیبانی نزدیک هوایی از نیروهای سطحی؛ مواضع از پیش تعیین شده را در منطقه هدف بمباران کردند.
انجام عملیات رهگیری هواپیماهای دشمن فرضی با استفاده از رادارهای پیشرفته و بومی قرارگاه پدافند هوایی و هواپیماهای طرح پدافندی تحت نظر شبکه یکپارچه قرارگاه پدافند هوایی؛ از دیگر بخش‌های تعبیه شده در این مرحله از رزمایش است.
همچنین در این مرحله از رزمایش از پرنده‌های فوق سبک و پهپادهای نهاجا نیز در راستای شناسایی و انهدام اهداف شبیه‌سازی شده در حجم گسترده‌ای استفاده شد.
ایجاد میدان‌های مین و موانع مهندسی و اجرای تخریبات و انفجارات تاکتیکی توسط یگان‌های مهندسی رزمی نزاجا، اجرای آتش پر حجم یگان‌های توپخانه‌ای سنگین و نیمه‌سنگین نیروی زمینی و عملیات اسلینگ و تخلیه مجروحان و تجهیزات و ادوات رزمی همراه با شلیک موشک‌های بهینه‌سازی شده «تاو» توسط بالگردهای هجومی هوانیروز علیه اهداف از پیش تعیین شده و در پشتیبانی از یگان‌های واکنش سریع نیروی زمینی ارتش بخش دیگری از عملیات‌های موفق اجرا شده در روز دوم و پایانی این رزمایش گسترده و مشترک بود.
سامانه راداری فتح ۱۴ و سامانه مدیریت  کنترل و فرماندهی فکور از جمله سامانه‌هایی است که در رزمایش مشترک محرم رونمایی و در مدار عملیاتی قرار گرفتند. این سامانه‌ها در ارتقا‌ء توانمندی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا در افزایش توانمندی کشف اهداف پرنده بسیار حائز اهمیت است و با قابلیت‌های ویژه به عنوان چشم‌بینای قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا در مقابل تهدیدات به وظایف خود عمل می‌کنند.
سامانه راداری مراقبتی و پوششی فتح ۱۴ با برد ۶۰۰ کیلومتر با قابلیت توانمندی کشف اهداف ریز پرنده و اهدافی که دارای سطح مقطع کمی هستند، می‌تواند سامانه‌های موشکی را شناسایی و در جنگ الکترونیک مورد استفاده قرار گیرد. این  رادار همچنین توانایی شناسایی اهداف در ارتفاع بالا و برد بلند را دارد که اولین نمونه در منطقه غرب آسیا بوده که دارای خصوصیات منحصر به فردی است.
همچنین سامانه مدیریت کنترل و فرماندهی فکور، قابلیت جمع‌آوری اطلاعات از کلیه منابع اطلاعاتی مرتبط با دفاع هوایی، رادارهای پسیو و اکتیو اعم از رادارهای نظامی و کشوری، عناصر دیده‌بانی، شنود سیگنالی، سامانه‌های موشکی و مراکز کنترل و فرماندهی همجوار را برخوردار بوده و ضمن ارائه یک تصویر یکپارچه از منطقه تحت مسئولیت درخصوص هدایت و کنترل سامانه‌های دفاع هوایی زمین ‌پایه و هواپایه به‌صورت کاملا مستقل عمل می‌کند.
همچنین قابلیت تحرک و جابجایی  بالا و استقرار در مناطق صعب‌العبور، دفاع در برابر جنگ الکترونیک و استفاده از شبکه‌های ماکروویوی اختصاصی، فیبر نوری و مخابرات کشوری و اطمینان‌بخشی از اصابت و انهدام اهداف از دیگر قابلیت‌های سامانه هوشمند فکور است. در حقیقت این سامانه براساس راهبرد قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) درخصوص دفاع هوایی کشور و بهره‌برداری در زمان تهدید و بحران به‌صورت تاکتیکی طراحی و ساخته شده و با ورود آن به قرارگاه پدافند هوایی، عملاً با گذر از مرحله مکانیزاسیون، هوشمندسازی شبکه فرماندهی وکنترل قرارگاه پدافند هوایی تحقق یافته است.
گفتنی است، رزمایش مشترک محرم ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از دو روز انجام عملیات‌های پیچیده و متعدد زمینی، هوایی و پدافندی با دستیابی به تمامی اهداف رزمایش، شناسایی نقاط قوت و ضعف، انتقال تجربه به کارکنان جوان، بهره‌گیری از تازه‌ترین و علمی‌ترین فنون تاکتیکی و رزمی روز دنیا و با نظارت کارشناسان مجرب ستاد کل نیروهای مسلح با موفقیت پایان یافت.

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=3624

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.