- شلمچه نیوز - http://www.shalamchenews.com -

شمشیر اوقاف بر گردن خانه قاجاری خلیلیان بابل!

آثار تاریخی بابل حال خوبی ندارند و با مرگ تدریجی دست و پنجه نرم می‌کنندو اکنون نوبت تخریب به خانه خلیلیان بابل رسیده است.
به گزارش زهرا مرادی خبرنگار شلمچه نیوز از بابل؛ زمانی که درست تاریخ را نمی‌شناسیم، نمی‌توانیم به درستی هم از آن حفاظت و یا آن را مرمت کنیم و در حفاظت بسیاری از بافت‌های تاریخی به مشکل برمی‌خوریم.
شاید برای آنکه ارزش این خانه های قدیمی  را بدانیم بهتر باشد به تاریخ آن مراجعه کنیم وبیشتر آشنا شویم تا بلکه به خودمان بیاییم و کمی میراث‌داری کنیم.
چنانکه تعداد بسیاری از خانه‌ها که در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده‌اند به بهانه‌های مختلفی از جمله طرح‌های توسعه‌ از بین رفته‌اندو یا جزء ویرانه و زباله‌دانی شده اند.
حفاظت از بافت‌ و خانه‌های تاریخی حفاظت  از فرهنگ وهویت مردم آن منطقه است اما متاسفانه این روزها شاهد تخریب میراث فرهنگی وخانه های قدیمی در شهربهارنارنج،شهر بابل هستیم که بخشی از هویت فرهنگی ماست.
خانه قاجاری خلیلیان بابل میراثی دیگر از این شهراست که اداره  اوقاف آن را برای تخریب نشانه گرفته است.
خانه خلیلیان بابل اثرتاریخی بجامانده از دوره قاجاریه که  محل برگزاری روضه و حضور علمای بزرگ از جمله مرحوم آیت الله بیکایی ومرحوم آیت الله هادی روحانی بوده است توسط اداره اوقاف شهرستان بابل تخریب خواهد شد.
طی انتشار خبر تخریب این خانه قدیمی،با همت فعالان ودوستداران وحامیان میراث فرهنگی شهربهارنارنج پیگیریهای در جهت حفظ این بنای کهن صورت پذیرفت.

IMG_20151030_012514 [1]
اما زمانیکه عملیات نقشه برداری توسط ریاست و کارشناسان میراث فرهنگی بابل در جهت ثبت ملی این اثر ارزشمند محیا شد با مخالفت هییت امنای این حسینه مواجه گردید واز انجام عملیات نقشه برداری توسط هییت امنای حسینه ممانعت بعمل امد  و در نهایت با مساعدت نیروهای پلیس از بروز درگیری های احتمالی جلوگیری گردید.
اما متاسفانه اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بابل  برخلاف نظر متولیان خانه خلیلیان اجازه ثبت ملی را به میراث فرهنگی نمی‌دهد و قصد تخریب این خانه قدیمی را دارد . ودر این رابطه باطرح شکایتی برعلیه اداره میراث فرهنگی بابل پیگریهای قضایی خود را آغاز نموده است.اداره اوقاف نباید به اثر تاریخی به دید مالی نگاه کند بلکه باید بعنوان یک اثر ارزشمند ملی بنگرد و  با میراث فرهنگی در حفظ ومرمت آن همکاری نماید.
مردم فرهنگ دوست شهرستان بابل ضمن سپاس از تلاش مدیریت اداره میراث فرهنگی بابل برای ثبت ملی این بنا و قدردانی از مساعدتهای دستگاه قضایی جهت تحقق این امر مبارک، از اداره اوقاف شهرستان بابل انتظار دارند تا با حفظ این یادگار ارزشمند ، علاوه بر تشویق مردم به سنت حسنۀ وقف ،همگام با سایر دستگاههای اجرای برگی دیگر بر دفتر افتخارات فرهنگی شهر بهارنارنج بیافزایند.

IMG_20151030_012527 [2]