تاریخ ارسال : ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۱۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شناسایی مردمی اغتشاشگران، تاکتیک جدید حکومت ایران + دانلود و فیلم

سرویس جهان مشرق اغتشاشات دی ماه ۹۶ در مشهد، تهران و بعضی شهرهای دیگر، از انگشت شمار رویدادهایی بودند که به آمریکا و سایر دشمنان ایران مجال دادند تا پروپاگاندای خود در مورد «مخالفت مردم با جمهوری اسلامی» را دیگربار تکرار نمایند. این مبحث، دستاویز انتشار ده ها گزارش در اندیشکده های آمریکایی گردید که کوشش کردند تا دیگربار دست آویزهایی مثل حقوق بشر و دموکراسی را برای ترسیم چهره ای جعلی از فضای داخلی ایران به کار دریافت کنند.

برای خواندن متن کامل گزارش، روی این عکس بالا یا همین نوشته کلیک کنید

مجله «دیده بان محیط عملیاتی» منسوب به «دفتر پژوهش ها نظامی خارجی» ارتش آمریکا و یکی از بولتن هایی که به طور مستمر قسمتی از گزارش هایش در مورد غرب قاره آسیا (خاورمیانه) را به مبحث ایران اختصاص می دهد، در گزارش ماه فوریه سال ۲۰۱۸ خود، ایران را مبحث کلیدی قرار داده است. در این گزارش که تحت عنوان «ایران: دیدگاه های بیگانه[۱]» در این گزارش که تحت عنوان «ایران: دیدگاه های خارجی» منتشر شده، علاوه بر عکس روی جلد، بیشتر از ۱۰ مطلب به مبحث ایران اختصاص یافته و تقریباً تمامی این مطالب نیز پیرامون کانون اغتشاشات موخر گردآوری شده اند، گرچه حین این مطالب، به مباحث دیگری مثل ارتباطات ایران و چین نیز پرداخته شده است. آن چه در ادامه می خوانید، چکیده ای از مهمترین مطالب آخرین شماره از نشریه آمریکایی دیده بان محیط عملیاتی در مورد ایران است.

تاکتیک جدید: شناسایی مردمی اغتشاشگران

استفاده از شبکه های اجتماعی برای شناسایی رهبران اغتشاشات، تاکتیک تازه ای است که در اغتشاشات موخر مورد استفاده جای گرفت.دیده بان محیط عملیاتی در نخستین مطلب خود در مورد اغتشاشات موخر در ایران به تاکتیکی اشاره می کند که به عقیده «مایکل روبین» (چهره معروف ضدایرانی)، در اغتشاشات موخر از آن تاکتیک ها استفاده شده است. روبین اعتقاد دارد انتشار بعضی توئیت ها و پیام ها در شبکه های مجازی توسط رسانه هایی که این کارشناس آمریکایی آنان را منسوب به سپاه معرفی می کند، به معنای روی آوردن این سازمان به تاکتیک «شناسایی مردمی معترضان[۲]» [ روبین اعتقاد دارد انتشار بعضی توئیت ها و پیام ها در شبکه های مجازی توسط رسانه هایی که این کارشناس آمریکایی آنان را منسوب به سپاه معرفی می کند، به معنای روی آوردن این سازمان به تاکتیک «شناسایی مردمی معترضان» [استفاده از اعضاء فضای سایبری برای شناسایی اشخاص با اهمیت در عکس ها اغتشاشات] است.

نویسنده توضیح می دهد که انتشار این پیام ها و استفاده دولت ایران از شبکه های اجتماعی برای شناسایی رهبران اعتراضات، در بر دارنده چندین پیام است. اولاً این که «اگرچه دولت ایران به تدریج ظرفیت ها در حوزه تشخیص چهره را بهبود بخشیده است»، اما این استعداد ها هم چنان با بعضی کاستی ها روبروست. از سوی دیگر، این کاربرد شبکه های اجتماعی، انگیزه ای را به دولت ایران می دهد تا در مواقع بروز اغتشاش، دسترسی مردم به شبکه های اجتماعی را به صورت کامل قطع نکند.

این نشریه آمریکایی در مطلب دیگری، مبحث تنگنا دسترسی به شبکه های اجتماعی در ایران، من جمله تلگرام و اینستاگرام، هم زمان با بروز اغتشاشات را با جزئیات بیش تری مورد ارزیابی قرار می دهد و به توضیح آن چیزی می پردازد که آن را «دیدگاه دولت ایران» در این باره شرح می کند. بولتن ارتش آمریکا می نویسد که دولت ایران اعتقاد دارد «باید اینترنت را، بویژه در زمان بروز تنش، کنترل کرد» و خاطرنشان می کند که مقام های ایرانی معتقدند سوءاستفاده از برنامه های رایجی مثل تلگرام و اینستاگرام توان دارد منتج به حضور اشخاص بیش تری در اعتراضات و در نتیجه کشیده شدن آنان به خشونت گردد.

در این مطلب به نقل از «محمدجعفر منتظری» دادستان کل کشور آمده است که دولت ایران قصد ندارد مردم را از دسترسی به اینترنت محروم کند، اما باید کنترل کامل اینترنت را به دست داشته باشد، چراکه اشتراک بعضی پیام ها و ویدیوها به نحو عمومی توان دارد به خشونت و تخریبگری منتج گردد. در نتیجه وظیفه دولت است که با محدود کردن موقت دسترسی به اینترنت، از گسترش اعتراضات جلوگیری نماید. نویسندگان این مطلب در انتها اقرار می کنند که از میان تلگرام و اینستاگرام که «شبکه اجتماعی و برنامه اشتراک عکس» می باشند، تلگرام اهمیت بیش تری دارد، چراکه دارای ظرفیت رمزگذاری است و میتوان از آن برای سازگاری اعتراضات استفاده نمود.

شباهت های اغتشاشات ۹۶ با اعتراضات پارک «گزی» در ترکیه

دیده بان محیط عملیاتی در مطلبی دیگر به بیان بعضی از دیدگاه های طرح شده در نشریات ترکیه (به عنوان یکی از همسایه های ایران و کشوری با اهمیت در خاورمیانه) در مورد اعتراضات و اغتشاشات ایران پرداخته است. «کارن کایا» دبیر مجله دیده بان محیط عملیاتی و نویسنده این مطلب، ابتدا دو مقاله در روزنامه های «صباح» و «ینی شفق» را مورد ارزیابی قرار می دهد که اغتشاشات در ایران را با اعتراضات سال ۲۰۱۳ در ترکیه بر علیه خراب کردن پارک «گزی[۳]» «کارن کایا» دبیر مجله دیده بان محیط عملیاتی و نویسنده این مطلب، ابتدا دو مقاله در روزنامه های «صباح» و «ینی شفق» را مورد ارزیابی قرار می دهد که اغتشاشات در ایران را با اعتراضات سال ۲۰۱۳ در ترکیه بر علیه خراب کردن پارک «گزی» قیاس کرده اند. وی ابتدا از مقاله ای در روزنامه صباح با عنوان «توطئه گزی این بار در ایران در حال اجراست[۴]» وی ابتدا از مقاله ای در روزنامه صباح با عنوان «توطئه گزی این بار در ایران در حال اجراست» نقل قول می کند: «اعتراضات در ایران که ابتدائاً بر علیه افزایش نرخ ها شکل گرفته بود، به رویدادی خونین مبدل شده که تحت اثرگذاری خبر ها دروغین و دخالت قدرت های بیگانه، به سراسر این کشور گسترش یافته است. این حوادث یادآور، دسیسه گزی می باشند.»

»برخی رسانه های ترکیه ای، اغتشاشات موخر در ایران را تکرار حوادث پارک «گزی» در ترکیه و نتیجه مداخلات آمریکایی-صهیونیستی و استفاده سی آی ای و موساد از خبر ها دروغین می دانند.چنان که کایا می نویسد، روزنامه ینی شفق در گزارشی تحت عنوان «چه کسی در ایران آتش [اغتشاشات را] افروخت؟[۵]» » پا را فراتر می گذارد و علناً آمریکا و رژیم اسرائیلی را مسئول تنش ها در ایران می داند: «یک طرح بحران، که سناریوی آن در واشینگتن نوشته شده، در ایران در حال اجراست. حوادث این روزهای ایران رابطه نزدیکی با اعتراضات گزی دارند که ما [در ترکیه] پنج سال پیش شاهد آنان بودیم! کانون آمریکایی-اسرائیلی است که باعث بروز اعتراضات در ایران شده و به عبارت دیگر، سی آی ای با معیت موساد در حال اجرای یک عملیات عمیق در ایران می باشند.»

»توضیح، این که ماه می سال ۲۰۱۳ در ترکیه، تجمع حدود ۵۰۰ حمایت کننده محیط زیست در اعتراض به برنامه دولت این کشور برای خراب کردن پارک گزی در مرکز استانبول یا دخالت نیروهای پلیس، به خشونت کشیده گردید. طی مدت دو ماه، مطابق برآورد های مختلف، بین ۳.۵ ۵ میلیون نفر (آمار دولت) تا ۷.۵ ۵ میلیون نفر (آمارهای غیررسمی، فقط در مورد استانبول) در ترکیه دست به اعتراض زدند. خیلی زود، شعارهای معترضان، مسائلی کلیشه ای مثل «آزادی رسانه»، «آزادی بیان»، «آزادی تجمع» و البته شعارهایی جهت دار در مورد استعفای مقام های دولت اردوغان را نیز دربرگرفت. بعضی تاکتیک های معروف نیز در این اعتراضات مورد استفاده جای گرفتند که من جمله آنان، تبلیغات وسیع در شبکه های اجتماعی و تشویق شهروندان به نافرمانی مدنی بود.

بولدوزری که اغتشاشگران در ترکیه برای هجوم به خودروهای پلیس آن را به دزدی بردند و بعدها اسم آن را «پوما» گذاشتند

«تقویت» ارتباطات چین و ایران

اغتشاشات موخر در ایران نه فقط باعث دل سردی چین در ارتباطات اقتصادی با تهران نشده، لکن شهر پکن را در تقویت ارتباطات با ایران، مصمم تر کرده است.مطلب دیگری در شماره فوریه ۲۰۱۸ مجله دیده بان محیط عملیاتی، موضع چین در مورد اعتراضات در ایران را نیز در مطلبی با عنوان «روابط چین-ایران: قویتر از همیشه» تعریف می کند. در اوائل این مطلب مطالعه می کنیم: «چین از دهه ۱۹۵۰ تا به حال ارتباطات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی عمیقی با ایران داشته است.» نویسنده پس از آن به نقل از روزنامه «ساوث چاینا مورنینگ پست» در مقاله ای تحت عنوان «چرا چین امکان دارد به رغم درخواست آمریکا برای اقدام در مورد اعتراضات در ایران، حمایتش از این کشور را تحکیم کند[۶]» » نویسنده پس از آن به نقل از روزنامه «ساوث چاینا مورنینگ پست» در مقاله ای تحت عنوان «چرا چین امکان دارد به رغم درخواست آمریکا برای اقدام در مورد اعتراضات در ایران، حمایتش از این کشور را تحکیم کند» می نویسد: «اغتشاش (در ایران) بعید بود که مانع [از سرمایه گذاری یا تقویت روابط] بزرگ ترین سرمایه گذار بیگانه در این کشور یعنی چین گردد، لکن توان دارد حتی منتج به نزدیک تر شدن شهر پکن به تهران نیز بشود… ایران بازیگری کلیدی در «طرح کمربند و جاده» چین است، برنامه ای وسیع که چین را از طریق تجارت و زیرساخت به آفریقا و اروپا متصل خواهد کرد.»

»این روزنامه چینی ادامه می دهد: «یکی از علامت های این سرمایه گذاری ادامه دار، اعلامیه روز چهارشنبه [اوایل ژانویه ۲۰۱۸] سازمان دولتی ساخت راه آهن چین مبنی بر عقد قراردادی ۳/۵ میلیارد یوانی (۵۳۸ میلیون دلاری) با ایران است… هم چنین سرمایه گذاری دولتی «سیتیک» چینی نیز خط اعتباری ۱۰ میلیارد دلاری را تمدید نمود که با هدف تأمین بودجه پروژه های حوزه آب، انرژی و حمل ونقل، به بانک های ایرانی اختصاص داده شده است. در پی این سرمایه گذاری، «بانک توسعه چین» نیز یک وام دیگر به اعتبار ۱۵ میلیارد دلار را به ایران ارائه نموده است. هم چنین گزارش ها بیانگر از آن است که «شرکت ملی نفت چین» توجه دارد اگر شرکت فرانسوی توتال عملا به تحریم های ضدایرانی از این کشور خارج شد، سهام این شرکت در پروژه توسعه میدان نفتی پارس جنوبی در ایران را از آن خود کند.»

»جایگاه ایران در ابَرپروژه «کمربند و جاده» چین آن قدر فراوان است که شهر پکن تحت اثرگذاری فشارهای واشینگتن برای اقدام بر علیه ایران قرار نگیرد.تحت اثرگذاری در ادامه گزارش ساوث چاینا مورنینگ پست به نقل از «یین گانگ» کارشناس مسائل خاورمیانه در «آکادمی علوم اجتماعی چین» یادآور می گردد که چین تحت اثرگذاری هیچکدام از کارهای یا تصمیماتی قرار نخواهد گرفت که آمریکا امکان دارد به سازمان ملل تحمیل کند. هم چنان که چین و روسیه با مجازات هایی که امکان دارد برای دولت ایران مدنظر داشته گردد، موافقت نخواهند کرد. کارشناس دیده بان محیط عملیاتی در تنها خاطرنشان می کند: «ایران به صورت واضح یک مرجع با اهمیت انرژی و یک مرکز با اهمیت در طرح کمربند و جاده چین است. با توجه به ظرفیت کنونی ارتباطات میان دو کشور، پشتیبانی از هرگونه تحریم سازمان ملل بر علیه ایران، بر خلاف منفعت های چین می باشد.»

تعریف مجمع جهانی اقتصاد از جاده ابریشم جدید چین که ایران نقشی محوری در آن دارد

هند خواهان ثبات در ایران

یکی دیگر از مطالب دیده بان محیط عملیاتی به دیدگاه هند در مورد اغتشاشات در ایران می پردازد و اهتمام دارد که دهلی نو با توجه به ارتباطات تجاری با تهران، بیشتر از هر چیز خواهان ثبات در ایران است. نویسنده این مطلب ابتدا به نقل از پایگاه خبری اینترنتی «وایر» (وب سایتی انگلیسی زبان و مستقل) اغتشاشات در ایران را غیرقابل قیاس با اغتشاشات سال ۸۸ شرح می کند و تبیین می کند که «آن چه الآن [هنگام نگارش گزارش] دارد اتفاق می افتد یک روند انقلابی نیست، بویژه به این سبب که سازمان یافته نیست و رهبری نیز ندارد[۷].» نویسنده این مطلب ابتدا به نقل از پایگاه خبری اینترنتی «وایر» (وب سایتی انگلیسی زبان و مستقل) اغتشاشات در ایران را غیرقابل قیاس با اغتشاشات سال ۸۸ شرح می کند و تبیین می کند که «آن چه الآن [هنگام نگارش گزارش] دارد اتفاق می افتد یک روند انقلابی نیست، بویژه به این سبب که سازمان یافته نیست و رهبری نیز ندارد.»

» به باور نویسنده وایر «بسیار بعید است که اغتشاشات کنونی در ایران به گونه ای در قالب شعله ای شکوفا گردند که حکومت دینی ایران را از میان ببرد.»روابط اقتصادی و تجاری میان تهران و دهلی نو، از بندر با اهمیت چابهار گرفته تا پروژه های چندین میلیارددلاری دیگر، باعث شده تا هند بیشتر از هر چیز، از ثبات در ایران پشتیبانی نماید. این روزنامه با اشاره به سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری هند در پروژه بندر چابهار، خاطرنشان می کند که «حسن روحانی، ریاست جمهور ایران در تاریخ ۳ دسامبر [۲۰۱۶ مصادف با ۱۲ آذر ۹۶ و ۲۵ روز قبل از شروع اعتراضات]، بندر چابهار را بازنمایی کرد[۸]»، از سوی دیگر، روزنامه «ماهاراشترا تایمز» اشاره می کند که چه طور برقرار کردن ثبات در ایران به نفع هند است. این روزنامه با اشاره به سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری هند در پروژه بندر چابهار، خاطرنشان می کند که «حسن روحانی، ریاست جمهور ایران در تاریخ ۳ دسامبر [۲۰۱۶ مصادف با ۱۲ آذر ۹۶ و ۲۵ روز قبل از شروع اعتراضات]، بندر چابهار را بازنمایی کرد»، بندری که یکی از اغراض آن «کنترل بلندپروازی های چین» من جمله سرمایه گذاری های هنگفت شهر پکن در پروژه های «کوریدور اقتصادی چین-پاکستان» و بندر «گوادر» (در کشور پاکستان و با فاصله تنها ۷۲ کیلومتری از بندر چابهار) است.»

این روزنامه هندی یادآور می گردد که «سوءمدیریت در بندر چابهار، به نفع بردن بندر گوادر می باشد… »چنان که ماهاراشترا تایمز می نویسد، هند سرمایه گذاری در بندر چابهار را راهی برای رقابت اقتصادی با چین می داند و از همین روز هم «کمپانی های هندی ۱ تریلیون روپیه [۱۵/۶ میلیارد دلار] در «مرکز تجاری چابهار» سرمایه گذاری کرده اند. علاوه بر ساخت بندر چابهار، هند باید خط آهنی ۵۰۰ کیلومتر را تا شهر زاهدان در ایران بسازد… این مسیر به دسترسی مستقیم به درون افغانستان کمک می کند… حدود ۲۱۸ کیلومتر از این پروژه تا به حال به اتمام فرا رسیده است.»

توضیح هایی در مورد اهمیت بندر چابهار (زبان فارسی)

مشرق پیش تر به مطالب منتشرشده با مبحث ایران در بعضی از شماره های قبلی این نشریه نیز پرداخته است. من جمله این گزارش ها را توان دارید از این جا و این جا من جمله این گزارش ها را توان دارید از بخوانید.

[۱] Iran: Foreign Perspectives Link

[۲] Crowdsourcing Protestor Identification

[۳] Gezi Park protests Link

[۴] Gezi provokasyonu şimdi İran’da sahnede Link

[۵] İran’daki ateşi kimler yaktı? Link

[۶] Why China could double down on its support for Iran despite US calls for action over ‘freedom’ protests Link

[۷] As Unrest Grips Iran for a Fifth Day, the Regime Is Once Again Locked in a Crisis of Legitimacy Link

[۸] चीन व पाकला शह देण्याची सागरी संधी Link


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88634

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.