تاریخ ارسال : ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۳۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شنبه/یک حساب سرانگشتی از دخل و خرج دولت

به گزارش ایسنا، بودجه سال ۱۳۹۶ با رقم مصوب مراجع عمومی تا ۳۴۶ هزار میلیارد تومان بسته گردید. این رقم در قیاس با ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی که دولت در لایحه پیشنهاد داده بود حدود ٢۶هزار میلیارد تومان رشد داشت. به هر حال نظر مجلس بر افزایش سقف بودجه بود.

اما آخرین آماری که خزانه داری کل از کارکرد مالی دولت منتشر نمود نشان می دهد که در بخش مراجع عمومی یعنی جایی که درآمدهای نفتی و فراورده های آن(تملک دارایی سرمایه ای)، واگذاری دارایی های مالی(انتشار اوراق و سندهای خزانه) و علاوه بر این درآمدها یعنی منابعی دربردارنده مالیات و سایر درآمدها قرار دارد در مجموع ۳۲۰ هزار میلیارد تومان تحقق وجود دارد. این رقم معادل ۱۰۰ درصد لایحه ایده ای دولت و ۹۲.۳ ۳ درصد رقم مصوب مراجع عمومی در مجلس هست.

در بخش درآمدها که در بودجه ۱۷۴ هزار میلیارد تومان مصوب شده بود تا ۱۶۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پژوهشگر شده که در قیاس با ۱۵۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ایده ای دولت پنج درصد افزایش و نسبت به مصوب ۳.۷ ۷ درصد کاهش دارد. درآمدهای مالیاتی و گمرکی که سایر درآمدها را تشکیل می دهند تا ۱۱۵ هزار میلیارد تومان ثبت شده هست که نسبت به رقم ۱۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیاردی لایحه دو درصد افزایش و به ۱۱۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد مصوب ۰.۷ علاوه بر این واگذاری های دارایی های سرمایه ای به عنوان بخش دیگر مراجع دولت حدود ۱۱۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان در بودجه مصوب گردید که در سال گذشته تا ۹۲ هزار میلیارد تومان پژوهشگر شده هست. این رقم نسبت به لایحه حدود ۷۹. ۴ درصد و نسبت به مصوب ۷۷.۴ ۴ درصد تحقق نشان می دهد.۴  بخش سوم مراجع عمومی یعنی واگذاری دارایی های مالی، در بودجه ۵۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان مصوب گردید که کارکرد آن به ۶۰ هزار میلیارد تومان می رسد.

  این رقم در لایحه ۴۴ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که کارکرد بیانگر رشد ۳۵ درصدی نسبت به لایحه و ۱۱. ۷ درصدی در قیاس با مصوب هست.۷ اما در بخش مصارف عمومی هزینه های جاری، عمرانی و تملک دارایی های مالی قرار می گیرد.

آمار نشان  می دهد در بخش جاری که عمده آن را حقوق و دستمزد تشکیل می دهد، ۲۵۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان مصوب شده بود که سر انجام ۲۴۳ هزار میلیارد تومان پژوهشگر شده هست. این رقم نسبت به لایحه ۰. ۳ درصد افزایش و در قیاس با مصوب ۰.۳ ۴ درصد کاهش و به عبارتی عدم تحقق دارد.۴ در بودجه های عمرانی ۷۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان مصوب گردید که کارکرد پایانی بیانگر از  پرداخت ۴۲ هزار میلیاردی و به عبارتی عدم پرداخت ۲۸ هزار میلیارد تومان از این مراجع را دارد.

بودجه های عمرانی در قیاس با پیشنهاد دولت در لایحه  که برابر با ۶۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود حدود ۳۲. ۸ درصد و در قیاس با مصوب حدود ۴۰ درصد کاهش دارد.۸ بخش سوم مراجع عمومی ذی ربط به تملک دارایی های مالی و به عبارتی  پرداخت نفع واگذاری های انجام شده هست.

برای سال گذشته حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که تا همین حدود هم پژوهشگر شده هست. در مجموع  دولت در سال گذشته حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان مراجع اکتساب کرده هست که البته نسبت به رقم مصوب ٢۶ هزار میلیارد تومان کم دارد.

نوبخت- ریاست سازمان برنامه و بودجه- معتقد هست که بودجه سال گذشته طبق آن چه  که این سازمان بر مبنای کارشناسی حدس کرده بود، پژوهشگر شده و بخشی  که مجلس به آن افزود با عدم تحقق رو به رو هست. مجموع مراجع استفاده شده در سال ۱۳۹۶ در بخش جاری، عمرانی و مالی به حدود ۳۰۷ هزار میلیارد تومان می رسد که در قیاس با مراجع ۳۲۰ هزار میلیاردی اکتساب شده نزدیک به ۱۳ هزار میلیارد تومان کمتر بوده هست.

انتهای پیام


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95885

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.