تاریخ ارسال : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۱۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شهادت حسن تهرانی مقدم یک عملیات تروریستی بود نه یک حادثه!

برمز عبور در گفتگو با او به برادر کوچک تر سردار تهرانی مقدم یعنی پدر موشکی ایران، شهید حسن تهرانی مقدم پرداخته است

به گزارش شلمچه نیوز، گفت وگو با سردار محمد تهرانی مقدم بسیار شیرین بود.. دو ساعت گفت وگو با سردار تهرانی مقدم حاوی ناگفته هایی از رشد و رویش یک دانشمند شهید بود. میدان ۷۲ این گفتگو را با تلخیص در ادامه منتشر می کند.

 

ماجرای این حرف حضرت آقا که فرمودند: «حاج حسن هر قولی که به ما داد عملی کرد» چه بود؟ در این باره برای ما توضیح می دهید؟

موقعی که مقام معظم رهبری در بیت شهید تشریف آوردند، یکی از مواردی که درباره ویژگی ها وخصوصیات حاج حسن فرمودند همین جمله بود که ایشان صادق الوعد بودند و هر قولی که درباره کارها و انجام پروژه ها دادند، به موقع عمل کردند. پروژه های بالاخص نظامی آیتم های مختلفی دارد و این که انسان بتواند به موقع عمل کند مسئله بسیار مهمی است. ایشان پروژه های بلند و استراتژیک کشور را همیشه سر موعد تحویل می دادند و صادق الوعد بودند.

درباره همین صادق الوعد بودنشان موردی بود که شما در جریان آن باشید و مقام معظم رهبری روی آن تاکید داشته باشند؟ خاطره ای را تعریف می کنید.

در بازدیدی که مقام معظم رهبری یک سال قبل از شهادت ایشان از محل مجموعه کاری ایشان داشتند، یادم هست یک روز جمعه بود که آقا تشریف آوردند و یک بازدید یک ساعته کردند. این جمله را اولین بار ایشان در آنجا فرمودند. در واقع بعد از بازدید از پروژه های نظامی وموشکی و پروژه های استراتژیک بالاخص سوخت جامد موشک و پروژه های دیگر، این جمله را در آن پادگان فرمودند. در آن زمان بندی که مقرر شده بود این کار را به موقع تحویل بدهند، این شهید بزرگوار قبل از موعد زمان بندی شده کار را آماده کرده بودند و در بازدید مقام معظم رهبری توضیحات کافی در آنجا داده شد و ایشان نهایتا جملاتی را فرموده بودند، از جمله همین جمله معروف را. ایشان متناسب با تهدیداتی که از جانب دشمنان ما می شد، طراحی هایی داشتند و موشک هایی را می ساختند که پاسخگوی آن تهدیدات در موقع خودش باشد و با دید بلندی که داشتند و آینده نگری خاص خودشان سعی می کردند سیستم نظامی کشور را طوری طراحی کنند که متناسب با زمان، مکان، شرایط، آمادگی ها و تهدیدات دشمن و مصداق آیه شریفه: «و اعدوا لهم ما استطعتم من قوه» (۱) باشیم و استطاعت کافی را در مقابل تهدیدات دشمن داشته باشیم.

این یک اتفاق نبود، بلکه یک حادثه از پیش برنامه ریزی و تعیین شده و تروریستی بود. ابعاد مختلف آن را مسئولان به موقع برای مردم ما باز خواهند کرد. در آن حادثه یکی از ابداعات جدید این شهید بزرگوار در دست ساخت، طراحی و تست بود که این حادثه تروریستی اتفاق افتاد

درباره فعالیت هایی که شهید بزرگوار می کردند، یکی از مواردی که سروصدای زیادی بلند کرد، نقطه زن کردن موشک ها بود. این چه روندی را طی کرد و شهید برای این چه برنامه ای داشتند؟

اوایل که موشک ها ساخته شدند، شهاب ۱ شبیه موشک های اسکادبی روسی بود که ما در زمان جنگ از آن ها علیه دشمن بعثی استفاده می کردیم، اما با هوشمندی که این شهید داشتند و با به کارگیری عناصر نخبه و متخصص بالاخص از ظرفیتهای داخلی و جوانان خودمان، ایشان موشکی را طراحی کردند و ساختند که علاوه بر ویژگی های موشک اسکادبی که در مورد هدف زنی تولرانسی را داشت که خیلی قابل قبول برای نقاط حساس استراتژیک دشمن نبود، اما ایشان توانستند تولرانس را به حد بسیار قابل قبولی که اصطلاحا به آن نقطه زن می گویند برسانند. ایشان بعد از تست این موشک و موفقیت این تست، این را به تولید انبوه رساندند. یکی از ویژگی ها و ابداعات این شهید بزرگوار ساخت موشک هایی با برد استراتژیک و نیز کیفیت بالا و نقطه زنی است.

یعنی الان ایران این توانایی را دارد که هر وقت سیاست خارجی ایجاب کند، کل فلسطین اشغالی را تحت پوشش موشکی بگیرد؟

بله، ما هم از ایران می توانیم اسرائیل را هدف قرار بدهیم و هم از طریق کشورهای دوست خودمان مثل لبنان. ایشان در جنوب لبنان امکاناتی را فراهم ساخت و می گفت چرا با موشک های ۲ هزار کیلومتری به سر اسرائیل بزنیم؟ از جنوب لبنان که فاصله اش با حیفا یا تل آویو فقط ۱۵۰ کیلومتر است با موشک های با برد کوتاه می زنیم و به همان هدف می رسیم. لذا با تولید انبوه موشک های با برد ۱۵۰کیلومتر با همکاری حزب ا… لبنان این توان محقق شده است و این موشک ها در اختیار آن ها و آماده شلیک هستند و هر زمان که اراده شود، اسرائیل با خاک یکسان خواهد شد.

اگر الان بچه های حزب ا… در یمن در مقابل تجاوز ایستاده اند، همه و همه الهام گرفته از تکنولوژی ای است که حاج حسن آقا توسعه داد و الان با ساخت و تولید این گونه موشک ها توانسته اند محکم در مقابل سعودی متجاوز بایستند

درباره نقش شهید در جنگ ۳۳ روزه، جنگ غزه و موشک فتح اگر امکان دارد به شکل جزئی تری مطالبی را بیان بفرمایید.

در جنگ ۳۳ روزه که دشمن غدار صهیونیستی از زمین، آسمان و دریا به لبنان حمله کرد، الحمدلله حزب ا… لبنان و مقاومت در منطقه با برنامه ریزی دفاعی منسجم طوری عمل کردند که نه تنها دشمن را به عقب راندند، حتی آن ها را از بعضی از نقاطی که در آن نقاط به دنبال این بودند تا مناطق اشغالی را از آن خود قلمداد کنند؛ حتی آن ها را از آنجا هم به عقب راندند. علت اصلی موفقیت مقاومت در منطقه موشک های حاج حسن بود که الحمد لله با حضور فعال بچه ها در منطقه و کمک حزب ا… می توانستند سریع این موشک ها را انتقال و بچه ها را آموزش بدهند و بچه های حزب ا… توانستند این موشک ها را تولید کنند و سپس به تولید انبوه برسانند، به طوری که تمام نقاطی را که اسرائیل از آن نقاط به سمت مردم بی دفاع لبنان شلیک و به آن تجاوز می کرد، تحت پوشش قرار دادند.

در مرحله دوم تا پایخت اسرائیل و حیفا را که دومین شهر استراتژیک اسرائیل و شهری بندری است که تمام تبادلات تجاری اسرائیل از آن بندر انجام می شود و در واقع شاهرگ حیاتی اقتصادی آن کشور است، تحت پوشش قرار دادند.

اسرائیل به رغم این که طراحی کرده بود تا حزب ا… و مقاومت را کلا از بین ببرد و خلع سلاح کند، آن ها با همین موشک های دفاعی نه تنها به عقب رانده شدند، بلکه به این تجاوز خودشان اعتراف کردند و حتی بعضی از مقامات بلندپایه نظامی اسرائیل استعفا دادند، به طوری که در جنگ ۲۲ روزهای که در فلسطین وغزه اتفاق افتاد، وزیر جنگ اسرائیل استعفا داد و جمعی از مسئولان اخراج یا مستعفی شدند و در واقع عجز اسرائیل به دنیا ثابت شد. کشوری که می گفت من ششمین کشور پیشرفته نظامی در دنیا هستم و از ۶۰ سال پیش که تجاوزات خود را شروع کرد و در مقابل تمام کشورهای عربی ایستاد، اما الحمد لله با حضور این شهدا و به برکت خون آن ها اسرائیل نه تنها به مقاصد شوم خود نرسید، بلکه در این عملیات الحمدلله تسلیم شدند و ذلیلانه و زبوانه پا به فرار گذاشتند.

رادیو اسرائیل در روز پس از حادثه اعلام کرد این کار موساد بود

الان الحمدلله آرامش بر لبنان حاکم است و مقاومت محکم ایستاده است. یکی از دلایل آن همین موشک های حاج حسن آقاست که به وفور چه در مناطق اشغالی و چه در لبنان و چه در سوریه و جاهای دیگر وجود دارد. حتی اگر الان بچه های حزب ا… در یمن می جنگند و در مقابل تجاوز ایستاده اند، همه و همه الهام گرفته از تکنولوژی ای است که حاج حسن آقا توسعه داد و آن ها از آن بهره گرفتند و الان با ساخت و تولید این گونه موشک ها توانسته اند محکم در مقابل سعودی متجاوز بایستند و الحمدلله سعودی به رغم تمام امکاناتی که آمریکا به او داده است و با امکانات آمریکایی مردم بی دفاع یمن را به خاک و خون می کشند، اما الحمدلله بر و بچه های حزب ا… و انصارا… مقاوم ایستادها ند و نهایتا پیروزی از آن حق خواهد بود و باطل رفتنی است و ان شاء ا… دشمن با ذلت و خواری پا به فرار خواهد گذاشت.

تعاملات شهید چگونه نسبت بین خودکفایی و خرید تجهیزات از خارج را تنظیم می کرد؟

ایشان توان اصلی خود را روی استفاده از توان داخلی برای تولید موشک و سایر ابداعاتی که با آن فکر بلند خود داشت گذاشته بود، اما طبیعتا از همه امکانات دنیا هم استفاده می کرد و بهره می برد. ایشان با تعاملات خوبی که داشت، توانسته بود با استفاده از تکنولوژی های مختلف شرق و غرب که به شیوه های خیلی خاصی به دست می آورد، تکنولوژی بومی را ثبت کند که این تکنولوژی نه شرقی بود و نه غربی و در واقع بومی بود. این بومی سازی با استفاده از همه تکنولوژی های دنیا بود. مثالی می زنم. ما استفاده از تکنولوژی های شرقی را از زمان جنگ داشتیم و از موشک های اسکادبی شروع کردیم و تا موشک های دیگر رسیدیم.

شهید بزرگوار به دنبال یک سری تکنولوژی های غربی بود. در جنگی که آمریکا علیه عراق به راه انداخت، از اقیانوس هند و نقاط دیگر موشک های کروز را به سمت اهداف مورد نظر خود در عراق پرتاب می کرد. یکی از این موشک ها عمل نکرد و داخل خاک خودمان افتاد. شهید بزرگوار این موشک را آورد و با مهندسی معکوس، از تکنولوژی آن هم بهره برد.

در واقع ایشان با روش های مختلف و با استفاده از تجارب دنیا کشور ما را به یک تکنولوژی بومی رساند و به همین دلیل است که اسرائیل با سپر آهنینی که به اصطلاح خودش درست کرده است، نتوانست با این موشک مقابله کند، چون تکنولوژی ما بومی بود، آن ها اسرار ما را درک نکردند و درک هم نخواهند کرد که این موشک ها چگونه به سمت اهداف مورد نظر در اسرائیل شلیک می شوند و به همین دلیل سپر دفاعی اسرائیل هم در مقابل این موشک ها ناتوان بود و موشک های پاتریوت که اسرائیل خیلی به آن ها می نازید و آمریکا به او داده بود و می گفت با این موشک ها موشک های مقاومت را می زنم، عملا نتوانست مقابله کند و چه در جنگ جنوب لبنان، چه در جنگ غزه این موشک ها از سپر آهنین اسرائیل رسوخ و به اهداف پیش بینی شده اصابت کردند.

ما هم از ایران می توانیم اسرائیل را هدف قرار بدهیم و هم از طریق کشورهای دوست خودمان مثل لبنان.

خبر شهادت ایشان را چگونه به شما و خانواده رساندند؟ درباره خود ماجرای شهادت هم توضیح بدهید که چگونه بود و چه شد.

در مورد اصل واقعه ای که منجر به شهادت این شهدای غدیر شد، باید عرض کنم این یک اتفاق نبود، بلکه یک حادثه از پیش برنامه ریزی و تعیین شده و تروریستی بود. ابعاد مختلف آن را مسئولان به موقع برای مردم ما باز خواهند کرد. در آن حادثه یکی از ابداعات جدید این شهید بزرگوار در دست ساخت، طراحی و تست بود که این حادثه تروریستی اتفاق افتاد. این حادثه در روز قبل از عید غدیر رخ داد، به همین دلیل این شهدا موسوم به شهدای غدیر شدند.

ایشان اسرائیل را دشمن اصلی ما در منطقه می دانست و می گفت ما باید موشک هایی را طراحی کنیم که و بسازیم که بتوانیم اسرائیل را تحت پوشش بگیریم، لذا شروع به طراحی و ساخت موشک های ۲ هزار کیلومتری کرد که در فرآیند شهاب ۱، شهاب ۲ و شهاب ۳ نهایتا موفق به ساخت موشک با این برد بلند و کیفیت بالا و نقطه زنی شد. ایشان می گفتند با ساخت این موشک هر زمانی که اسرائیل پایش را از گلیم خودش بیرون بگذارد، بلافاصله حیفا و تل آویو را با خاک یکسان می کنیم. ایشان این شعار را عملی کرد و در حال حاضر کلید این کار به دست فرمانده کل قوا، مقام معظم رهبری است که ایشان هر لحظه اراده کنند این امر محقق می شود.

آنچه که در اذهان عمومی هست این است که این رویداد به هنگام تست یک اختراع جدید اتفاق افتاده است اما شما به جنبه تروریستی ماجرا اشاره کردید. آیا می شود توضیح بیشتری بدهید؟

جزئیات بیشتر را مسئولان به موقع به اطلاع می رسانند. رادیو اسرائیل در روز پس از حادثه اعلام کرد این کار موساد بود.

یعنی دستکاری کرده بودند؟

کیفیت و چگونگی آن را مسئولان مربوطه به موقع به اطلاع مردم شهیدپرور ما خواهند رساند. بنده در همین حد عرض می کنم که دشمن غدار ما در منطقه بارها و بارها از جانب این شهید بزرگوار لطمه اساسی خورد و آبرویش در منطقه رفت و در صحنه های مختلف مقاومت با شکست مواجه شد. آن ها هم بیکار ننشسته بودند و همان طور که موساد اعلام کرد که این کار ما بود، قطعا این انفجار با حمایت موساد و سایر سرویس های جاسوسی دنیا و استکبار جهانی انجام شده است، منتهی نوع و کیفیت آن را مسئولان مربوطه به موقع خدمت مردم شهیدپرور اعلام می کنند.

آنچه که ما عرض می کنیم همان چیزی است که مقام معظم رهبری فرموده اند که در حادثه ای که رخ داد. بحثی که فعلا مطرح می کنیم همین حادثه است. در پیامی که مقام معظم رهبری دادند، اشاره به حادثه بوده است. این که منشاء این حادثه چه بود و چرا اتفاق افتاد، باید مسئولان به اطلاع مردم برسانند.

معتقدیم این حادثه یک حادثه معمولی نبود، کما این که این شهید یک شهید معمولی نبود، بلکه شهیدی بود که با ابداعاتش می خواست اسرائیل را نابود کند. شهید تهرانی مقدم گفته بود روی سنگ قبر من بنویسید من همان کسی هستم که می خواستم اسرائیل را نابود کنم. جمله صحیح اش این است که ابداعات این شهید به زودی اسرائیل را نابود خواهد کرد. طبیعی است دشمن هم بیکار نمی نشیند و او هم بالاخره آنچه را که از دستش بربیاید انجام خواهد داد. در هر حال به اعتقاد بنده قطعا دست جنایتکار استکبار جهانی در این حادثه وجود داشته و یک حادثه اتفاقی نبوده است. ان شاء ا… به موقعش ابعاد این حادثه رو می شود و اینها هم به سزای اعمالش می رسند.

درباره روز شهادت و نحوه اطلاع یافتن شما و خانواده شهید بفرمایید.

انفجاری که اتفاق افتاد، تهران و حوالی تهران لرزید. اسرائیل کشور بسیار کوچکی است و کل کشور اسرائیل از تهران کوچک تر است و حداکثر ۳، ۴ میلیون نفر جمعیت هم بیشتر ندارد. لرزشی که در اینجا احساس شد، تصور کنید اگر این موشک به اسرائیل بخورد، چه بلایی بر سر آن کشور خواهد آمد. این در واقع یک زنگ خطر برای دشمنان غدار صهیونیستی در منطقه بود که بداند چه امکاناتی در کشور ما مهیا شده است و به قول ما چه آشی برایشان پخته ایم. امیدواریم اسرائیل به زودی از صحنه روزگار محو شود.

با این لرزه ای که در تهران و اطراف آن احساس شد، همه کم و بیش مطلع شدند، از جمله ما. یکی از دوستان از آنجا به ما زنگ زد و به شکلی خبر را به ما داد. به قولی من من می کرد. گفتم: «حسن ما رفت پیش علی ما؟ راحت تر صحبت کن. آیا برادر ما پیش مولا و مقتدایش آقا امیرالمومنین (ع) رفت؟» حاج حسن آقا هم که آرزوی شهادت داشت. قبل از این که بخواهد خبر را مستقیم به ما بگوید، حدس زده بودم، چون حاج حسن آقا، مخصوصا این اواخر مطالبی را مطرح می کرد که حاکی از این بود که آماده شهادت شده است.

بنده در طول سال های دفاع مقدس و پس از آن دوستانی داشتم که بسیاری از آنان به خیل شهدای جنگ تحمیلی پیوستند و لذا حالات آن ها را دیده بودم، به خصوص در روز جمعه ای که فردای آن این اتفاق افتاد، در نماز جمعه خدمت حاج حسن آقا رسیدیم. من، مادر و ایشان بودیم. ایشان به مادر می گفت: «مادر! ما کار خیلی مهمی داریم. ما را خیلی دعا کن.» از جملاتی که شهید به مادرم گفت، دلم لرزید و همان حالات عرفانی را در وجود شهید بزرگوار دیدم که در طول جنگ در شهدای جنگ دیده بودم. لذا هم خود ایشان آمادگی داشت و هم در خود ما آمادگی به وجود آمده بود که با شنیدن این خبر متوجه این واقعه تلخ شدیم.

پی نوشت:

۱ – سوره انفال، آیه ۶۰


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=16484

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.