تاریخ ارسال : ۰۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شهدایی که حماسه شان زمینه ساز برتری های بزرگ شد

گروه جهاد و پایداری مشرق – هشتم آذر سالروز عملیات افتخارآفرین «طریق القدس» است؛ این عملیات در منطقه عمومی بستان و غرب سوسنگرد آغاز گردید و با عقب نشینی نیروهای متجاوز، ۱۴ روز بعد با موفقیت رزمندگان انتهاء یافت. امام خمینی(ره) این عملیات را فتح الفتوح و برتری بزرگ نامید. ولی یک سال پیش از انجام «طریق القدس» و در پاییز سال ۱۳۵۹ رزمندگان اسلام حصر سوسنگرد را شکستند تا این شهر ارزشمند از محاصره دشمن آزاد گردد. با شکست حصر سوسنگرد زمینه برای آزادسازی بستان طی عملیات مسیر القدس آماده گردید. در ادامه نگاهی به زندگانی و منش شهدای حماسه آفرین جبهه سوسنگرد و یاران صدیق شهید چمران می اندازیم که با دلاوری و ایثارشان در نخستین ماه های نبرد، شرایط را برای برتری در عملیات بعدی آماده کردند.

 شهید ایرج رستمی
 شهید ایرج رستمی ایرج رستمی که از نیروهای زبده ارتش بود، بعد از برتری انقلاب از سوی ارتش به کردستان اعزام گردید و با شهید چمران در منطقه پاوه و سردشت جانفشانی های بسیاری از خود ارائه داد و در یک عملیات در منطقه گلو (کلو) سردشت از ناحیه پا زخمی گردید. رستمی در عملیات آزادسازی سوسنگرد جزو مدافعین این شهر بود. شهید رستمی بعنوان یک افسر لایق تیپ هوابرد ۵۵ شیراز فرماندهی بسیاری از نیروهای نبرد های نامنظم را برعهده داشت. وی سرانجام در بامداد ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ از انجایی که به اتفاق همرزمانش درگیری دشواری با دشمن داشتند بر اثر اصابت گلوله توپ دشمن به درجه رفیع شهید شدن نائل آمد
 شهید علی تجلایی
موقع آغاز نبرد تحمیلی به کشور برگشت و فرماندهی نیروهای اعزامی آذربایجان به سوسنگرد را به عهده گرفت و بهمراه سایر نیروها، نقش ارزشمندی را در دفاع از شهر سوسنگرد ایفا کرد. آ سرانجام این دلاوری ها منتج به عدم اشغال تام سوسنگرد از طریق دشمن و در دستاورد آزادسازی آن گردید. شهید تجلایی علاوه بر این در عملیات بدر در کنار سردار مهدی باکری حضور یافت و در رزمی شجاعانه وظیفه خطیری را بر عهده گرفت و در همین عملیات نیز به شهید شدن رسید.
 شهید علی غیوراصلی
 شهید علی غیوراصلی علی غیوراصلی از نیروهای زبده هوابرد ارتش بود.
شهید غیوراصلی با برتری انقلاب بهمراه دیگر زندانیان سیاسی آزاد گردید و بعد از مدتی به سپاه ملحق شد. این عملیات به پاس قدردانی از جان فشانی بزرگ شهید غیوراصلی به اسم آن شهید نامگذاری گردید. شهید غیوراصلی روز بعد از عملیات در ۹ مهر ماه ۱۳۵۹ به درجه رفیع شهید شدن نائل آمد.

  شهید علیرضا نوری
  شهید علیرضا نوری شهید علیرضا نوری با آغاز نبرد تحمیلی با سازماندهی رزمندگان، نیروهایی را تحت عنوان گروه های ۷۲ نفری به جبهه اعزام کرد که محاصره شهر سوسنگرد از طریق همین نیروها شکسته گردید. شهید نوری در یکی از این اعزام ها شرکت نمود و در عملیاتی در منطقه سوسنگرد ۱۳ ترکش به بدنش اصابت کرد.
 طلبه شهید حسین حسین پور توانا
بهمراه نیروهای آذربایجان در منطقه غرب سوسنگرد ساکن گردید و پنج ماه به دفاع از اسلام و تمامیت ارضی کشور اسلامی پرداخت. سرانجام در ۳۱/۲/۱۳۶۰ در عملیات الله اکبر در همین منطقه در اثر اصابت تیر دشمنان به شهید شدن رسید.
 شهید احمد گلزاری
 شهید احمد گلزاری شهید احمد گلزاری در اوائل نبرد به جبهه سوسنگرد رفت و با دقت به هوش و خلاقیت وی به وظیفه جانشین فرماندهی گردان شهید علم الهدی منصوب گردید. در عملیات های متفاوت این منطقه همکاری داشت و بعد از تشکیل تیپ عاشورا در عملیات مسیر القدس بعنوان جانشین ستاد مشغول به خدمت گردید. این شهید به دلیل حضور مداوم در جبهه تحصیلات دانشگاهی را ناتمام گذاشت و در عملیات های متفاوت همکاری داشت. شهید احمد گلزاری سرانجام در عملیات والفجر۸ آسمانی گردید.
 شهید حسین بهرامی
 شهید حسین بهرامی شهید بهرامی در ۱۴ مهر ۱۳۵۹ وارد اهواز گردید و در مسجد جزایری درکنار آشنایی با حسین علم الهدی به عضویت گروه ایشان درآمد. حسین طی مدت حضور در جبهه سوسنگرد در عملیات های گوناگون ایذایی شرکت داشت. یکی از عملیات ها، عملیات شکست محاصره سوسنگرد بود. با شکست نیروهای ایرانی در عملیات نصر حسین در سوسنگرد باقی ماند. در عملیات امام مهدی(عج) جلوتر از همه حرکت می کرد و بعنوان نخستین نفر به طرف نیروهای عراقی هجوم کرد و سرانجام نیز در این عملیات به شهید شدن نائل آمد.
  شهید نادر برپور
با آغاز نبرد تحمیلی عاشقانه راهی جبهه های نبرد حق بر علیه باطل گشت و در جبهه سوسنگرد بهمراه تعداد دیگری از سپاهیان و هم رزمانش نخستین هسته پایگاه نظامی شهر سوسنگرد را بنا نهاد. 
 شهید محمدرضا سبحانی
 شهید محمدرضا سبحانی محمدرضا سبحانی در دوران سربازی هنگ مرزی ژاندارمری سوسنگرد ملحق شد تا از مردم و مملکت اسلامی حفظ کند. شهید سبحانی همان طور پایداری می کرد.
 شهید عبدالله عیسی پورکاکرودی
 شهید عبدالله عیسی پورکاکرودی با تعرض دشمن بعثی به کشورمان و شدت گرفتن واقعهی حصر سوسنگرد و صادر کردن دستور تاریخی حضرت امام خمینی ( ره) مبنی بر شکسته شدن حصر سوسنگرد، این سرباز ولایتمدار، گوش دل به دستور ولی و فرمانده خود سپرده و همراه با ۱۱ تن از دوستان انقلابی اش به سوسنگرد رفت. از آنجا که شهید عیسی پور کسی انقلابی و تیزهوش بود او را بعنوان مسئول عملیات برگزیدند. این شهید در عملیات آزادسازی سوسنگرد زحمت بسیاری کشید تا اینکه سرانجام مقارن با شکست حصر سوسنگرد و مصادف با روز تاسوعای حسینی در آبان ماه ماه ۵۹ بر اثر ترکش به درجه رفیع شهید شدن نائل آمد و جایزه مجاهدت بی دریغ اش را از خدا کریم دریافت کرد.
 سردار شهید محمدرضا پورکیان
 سردار شهید محمدرضا پورکیان شهید پورکیان با آغاز نبرد تحمیلی به فرماندهی سپاه سوسنگرد منصوب گردید و در دفاع از شهر سوسنگرد تداعی گر کربلای امام حسین (ع) بود.
 شهید حاج ابراهیم رجب بیگی
 شهید حاج ابراهیم رجب بیگی شهید رجب بیگی یکی از بنیانگذاران جهاد سازندگی در شهر خود بود. شهید رجب بیگی بهمراه اشخاص خود در مبارزه با تعرض دشمن در منطقه سوسنگرد و نیز خدمات رسانی به مردم محروم و آواره منطقه خدمات شایانی را نمود.

منبع: روزنامه جوان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76791

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.