تاریخ ارسال : ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ ساعت : ۱۶:۴۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شهر قم در سالروز شهادت جوادالائمه(ع)، غرق در عزا و ماتم است

 شهر مقدس قم در سالروز شهادت نهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام محمد تقی، جواد الائمه(ع) غرق در عزا و ماتم است.

به گزارش ایرنا، مردم ولایتمدار قم از شب گذشته با برگزاری آیین های عزاداری در سوگ آن امام همام به سر و سینه زدند و اشک ماتم ریختند.
بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه(س) نیز در سالروز شهادت امام جواد (ع) سیاهپوش شده است و صدای تلاوت قرآن و مداحی مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) از ماذنه های آن به گوش می رسد.
هیات های عزاداری به همراه دسته های سینه زن و زنجیرزن نیز از مناطق مختلف قم به سمت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) حرکت کرده تا این مصیبت بزرگ را به آن حضرت و امام عصر(عج) تسلیت گویند.
در آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) نیز به همین مناسبت آیین های سوگواری و سخنرانی برپا شده و زائرانی از سراسر کشور در این آیین ها شرکت کرده اند.
در بیوت آیات عظام تقلید و دفتر مقام معظم رهبری نیز دیشب و امروز آیین هایی به همین مناسبت برپا شده است و سخنرانان در باره زندگانی گوهربار حضرت جواد الائمه(ع) مطالبی بیان کردند.
در مسجد مقدس جمکران و مقابر امامزادگان قم نیز آیین های سوگواری برپا شده و عزاداران با چشمانی اشکبار در سوگ شهادت امام جواد(ع) بر سرو سینه زدند.
مسلمانان خارجی مقیم قم نیز با برگزاری آیین های سوگواری به شیوه سنتی خود، عشق و علاقه خود را به آن امام همام نشان دادند.
مراسم عزاداری به مناسبت شهادت امام جواد(ع) در بقاع متبرک امامزادگان، مساجد و دیگر اماکن مقدس قم طی دیشب و امروز با حضور زائران و مجاوران حرم کریمه اهل بیت(ع) به صورت باشکوهی برگزار شده و در حال برگزاری است.‏
ابوجعفر محمدبن علی(ع)، نهمین امام شیعیان و یازدهمین معصوم از چهارده معصوم هستنند.
مشهورترین لقب های آن حضرت جواد(بخشنده) و تقی (پرهیزگار) است. پدر ایشان، امام رضا(ع) و مادرش سبیکه یا ریحانه است.
آن حضرت در سال ‎ ۱۹۵ه.ق در مدینه دیدبه جهان گشود و در سال ‎ ۲۰۳ه.ق پس از شهادت پدرش امام رضا(ع)، در هشت سالگی، به امامت رسید.
هنگامی که امام رضا(ع) به دعوت مامون از مدینه به توس رفت،امام جواد(ع) که کودک بود، مانند دیگر افراد خانواده حضرت امام رضا(ع) در مدینه ماند و در سال ‎ ۲۰۲ه.ق برای دیدار پدر به مرو عزیمت کرد و سپس به مدینه بازگشت.
پس از شهادت امام رضا(ع)، مامون به بغداد رفت، او که از کمالات علمی و معنوی امام جواد(ع) آگاه بود، ایشان را از مدینه به بغداد دعوت کرد، اما دولتمردان حکومت عباسی و اطرافیان مامون از این اقدام ناخشنود بودند، بویژه آنکه مامون تصمیم داشت دختر خود ام الفضل، را به همسری امام جواد(ع) در آورد.
مامون برای آنکه اطرافیانش را از مقام علمی و فضل حضرت جواد(ع)آگاه کند، در بغداد مجلس بحثی میان او و دانشمندان بزرگ آن روزگار ترتیب داد و در این مجلس، امام به پرسش های علما پاسخ گفت و میزان دانش و هوش ایشان بر آنان آشکار شد.
حضرت امام محمد تقی(ع) پس از چندی به سفر حج مشرف شد و از آنجا به مدینه بازگشت و تا پایان خلافت مامون در این شهر ساکن شد.
آن حضرت بنابر بعضی روایت ها در سال ‎۲۲۰هجری قمری به دستور معتصم عباسی مسموم شد و به شهادت رسید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=693

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.