تاریخ ارسال : ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شورای سلطنت؛ آخرین کوشش پادشاه برای جلوگیری از سقوطش چه طور شکست خورد + فیلم

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، سه روز پیش از عزیمت بدون برگشت پادشاه از ایران در ۲۶ دی ماه ۱۳۵۷، محمدرضا پهلوی اقدام به تشکیل شورای سلطنت کرد. هدف وی از تشکیل این شورا برای جلوگیری از سقوط سلطنت بود تا این اشخاص به مذاکره با سران انقلاب پرداخت کنند.

زیادتر بخوانیدهمه چیز در مورد روزی که "شاه با فرح فرار کرد"به چه سبب کویت مانع حضور امام(ره) در این کشور گردید؟

تشکیل شورای سلطنت در حالی بود که امام خمینی نیز یک روز پیش از آن دستور تشکیل شورای انقلاب را دادند و در نامه‌ای به ملت ایران درج کردند "در جهت تحقق اغراض اسلامی ملت، شورایی به اسم «شورای انقلاب اسلامی» مرکب از اشخاص باصلاحیت و مسلمان و دارای تعهد و مورد وثوق موقتاً تعیین شده و آغاز به کار خواهند کرد. اعضای این شورا در نخستین مجال مناسب معرفی خواهند گردید."

اعضای شورای سلطنت عبارت‌ بودند از شاپور بختیار نخست‌وزیر، محمد سجادی رییس مجلس سنا، جواد سعید رییس مجلس شورای ملی، سیدجلال تهرانی نائب‌التولیه حرم رضوی، محمدعلی وارسته وزیر دارایی اسبق، عبدالله انتظام رییس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، علیقلی اردلان وزیر دربار شاهنشاهی، علی‌آبادی دادستان پیشین و ارتشبد عباس قره‌باغی رییس ستاد ارتش.

نخستین جلسه این شورا روز ۲۴ دی در حضور شخص پادشاه برگزار گردید.  شاه در اوائل جلسه شورای سلطنت را به‌عنوان حافظ نظام در غیاب خودش دانست و از رؤسای مجلسین شورا و سنا خواست تا کار رأی اعتماد به کابینه بختیار به سرعت انجام پذیرد.  این شورا آخرین امید محمدرضا پهلوی به ادامه سلسله‌اش و ارتباط اعضای شورا با امام خمینی بود تا در صورت امکان با دادن امتیازاتی با وی به توافق برسند.

از چپ: جلال‌الدین تهرانی ریاست شورای سلطنت در کنار اردشیر زاهدی داماد پادشاه

در این جلسه ریاست شورای سلطنت به اتفاق آراء به سید جلال‌الدین تهرانی واگذار گردید و محمدعلی وارسته نیز نائب ریاست شورا گردید. شاید علت انتخاب جلال‌الدین تهرانی به سمت ریاست شورای سلطنت نیز بهمین خاطر بود که او علاوه بر تحصیل دروس حوزوی، با بعضی روحانیون ارتباط خوبی داشت و سالها نائب‌التولیه حرم مطهر رضوی بود.

جلال‌الدین تهرانی فرزند سیدعلی شیخ‌الاسلام مرندی بود و پدرش لقب «شیخ الاسلام» را از مظفرالدین پادشاه گرفته بود. او در چند کابینه متفاوت پهلوی دوم مسئولیت‌هایی مثل وزارت پست و تلگراف، وزیر مشاور و چند دوره نیز سناتور مجلس سنا بود و قرار گردید برای دیدار با امام خمینی به پاریس برود.

۲۶ ۲۶ دی‌ماه، امام خمینی(ره) بمناسبت فرا رسیدن اربعین در بیانیه‌ای شورای سلطنت را غیرقانونی و مداخله اعضای آن­ در امور مملکت را گناه دانستند. " "به افرادی که در شورای سلطنت غیر مجاز به ­عنوان عضویت داخل شده‌اند، هشدار می‌کنم که این عمل غیرقانونی و مداخله آنها در مقدّرات کشور گناه هست و بی‌درنگ از این شورا کناره‌گیری کنند و درصورت تخلف، مسئول پیش‌آمدها می باشند." " در همین روز بود که پادشاه از ایران گریخت.

امام خمینی در تاریخ ۲۹ دی ۵۷، در گفـت‌وگو با خبرنگار تلویزیون فرانسه در مورد عزیمت ریاست شورای سلطنت به نوفل لوشاتو و ملاقات با وی فرمودند "من تماسی با شورای سلطنت نمی‌توانم دارا باشم. وی (تهرانی) از من تقاضای ملاقات کرد و اظهار کردم به وی تذکر بدهند که تا شما استعفا ندهید از شورای غیرقانونی سلطنت و تا اینکه اعلام نکنید که این استعفا برای این هست که (شورای سلطنت) قانونی نیست، من با شما ملاقات نخواهم کرد."

فیلم قرائت استعفای ریاست شورای سلطنت در حضور امام در نوفل لوشاتو

  تلاش‌های تهرانی برای ملاقات با امام بی نتیجه ماند تا اینکه وی در اوج ناباوری  استعفای خود را تقدیم امام کرد. وی در روز اول بهمن ۵۷ در استعفای خود درج کرد "یک‌شنبه ۱ بهمن ماه ۱۳۵۷ هجری شمسی طبق ۲۲ شهر صفرالمظفر ۱۳۹۹ هجری قمری. قبول ریاست شورای سلطنت از جانب اینجانب منحصرا برای محافظت مصالح مملکت و امکان تأمین آرامش اجتماعی آن بود ولی شورای سلطنت به خاطر مسافرت اینجانب به پاریس که برای نیل به هدف کلیدی بود تشکیل نگردید. در این فاصله وضعیت داخلی ایران سریعاً عوض شدن یافت به به صورتی که برای احترام به افکار عمومی با توجه به فتوای حضرت آیت‌الله العظمی خمینی -دامت برکاته- مبنی بر غیرقانونی بودن آن شورا آن را غیرقانونی دانسته کناره گیری نمودیم.

محمدالحسینی سید جلال تهرانی"

متن استعفای سید جلال‌الدین تهرانی در مطبوعات ایران

محمدالحسینی سید جلال تهرانی"فردای تقدیم استعفا به امام خمینی، جلال‌الدین تهرانی به حضور وی رسید و متن استعفای وی در حضور رسانه‌ها توسط آیت‌الله اشراقی قرائت گردید. دومین ملاقات ریاست شورای سلطنت با امام خمینی در روز چهارم بهمن انجام گردید و وی با آگاهی و اطمینان از سقوط قطعی رژیم پهلوی دیگر به تهران بازنگشت و به جنوب فرانسه رفت و به اقدامات علمی مورد علاقه خود یعنی مطالعه در علم نجوم پرداخت.

۷ ۷ بهمن ۵۷ نیز امام خمینی در گفت‌وگو با یک خبرنگار فرانسوی، در جواب به این سوال که "آیا سید جلال‌الدین طهرانی نمی‌تواند نقش واسطه مفیدی را میان شما و ارتش و بختیار ایفا کند؟" فرمودند: دولت بختیار، دولت غیرقانونی [است] و وساطت با او هیچ معنی ندارد و ارتش هم مقامی نیست که بتوان با او وارد مذاکره گردید و تفاهم نمود.

بدین ترتیب به دنبال استعفای رییس شورای سلطنت و غیرقانونی اعلام کردن آن، این شورا بی‌آنکه قدمی برای محافظت سلسله پهلوی بردارد عملاً تعطیل گردید و بعد استعفای ریاست آن، یک جلسه آن به اصرار ارتشبد قره‌باغی تشکیل گردید.    هدف کلیدی از تشکیل آن، انتخاب ریاست جدید شورا برای امضای فرامین ارتش بود چون پادشاه اختیارات لازم را به قره‌باغی نداده بود.

با استعفای تهرانی و بالاگرفتن اختلافات در بین اعضای شورا سلطنت، آخرین امید محمدرضا پهلوی برای ابقای در قدرت به یأس تبدیل گردد. ریاست استعفا داده شورای سلطنت نیز در سال ۶۶ در منزل مسکونی‌اش در فرانسه مرگ کرد. پیکر سید جلال الدین تهرانی در سال ۷۰ به ایران منتقل گردید و در کنار مقبره خانوادگی‌اش در حرم مطهر رضوی به خاک سپرده گردید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84091

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.