تاریخ ارسال : ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۱۳:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شورای نگهبان تبلیغات زودهنگام را در تایید صلاحیت افراد مدنظر قرار خواهد داد/ بحث رجل سیاسی هنوز به نتیجه نرسیده است

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجو نشست خبری عباسعلی کدخدایی با خبرنگاراو اصحاب رسانه صبح امروز برگزار شد.

 

براساس این خبر وی در آغاز این نشست ضمن گرامی داشت ۹ دی این روز را روز بصیرت و آگاهی و حرکت مردم درپاسداری از نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست.

 

کدخدایی با تبریک میلاد حضرت عیسی (ع)و آغاز سال نوی میلادی به هموطنان مسیحی به تشریح عملکرد شورای نگهبان در هفته اخیر پرداخت و گفت: براین اساس مصوباتی که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد به شرح ذیل است:

 

لایحه موافقت نامه بین جمهوری اسلامی و جمهوری اسلواک به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات های بر درآمد همچنین لایحه موافقت نامه بین جمهوری اسلامی و فدراسیون روسیه در زمینه همکاری و کمک متقابل اداری در امور گمرکی هم چنین لایحه موافقت نامه همکاری های اقتصادی بین جمهوری اسلامی و جمهوری چک.

 

وی سایر مصوبات را که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشده است را شامل لایحه موافقت نامه همکاری های اقتصادی بین ایران و جمهوری کرواسی، لایحه موافقت نامه همکاری های اقتصادی بین جمهوری اسلامی و جمهوری لیتوانی، لایحه موافقت نامه کمک متقابل اداری در امور گمرکی بین ایران و جمهوری آذربایجان و هم چنین موافقت نامه حمایت و تشویق از سرمایه گذاری بین ایران و ژاپن، لایحه موافقت نامه همکاری و کمک متقابل در امور گمرکی بین ایران و جمهوری کره، اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس، لایحه موافقت نامه همکاری در زمینه مبارزه با جرایم سازمان یافته بین ایران و جمهوری لهستان و هم چنین لایحه موافقت نامه بین ایران و دولت جمهوری آذربایجان در زمینه ادامه ساخت، بهره برداری و استفاده از منابع آب و انرژی، سدها و نیروگاه های برق آبی خداآفرین و قیزقلعه سی بر روی رودخانه ارس، دانست.

 

کدخدایی در خصوص مصوباتی که مغایر قانون اساسی و یا موازین شرع شناخته شده است نیز گفت: این مصوبات شامل لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه کشور در برخی از مواد و بندها همچنین لایحه موافقت نامه پاریس و لایحه موافقت نامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین جمهوری اسلامی ایران و دولت سنگاپور همچنین لایحه موافقت نامه همکاری های اقتصادی بین ایران و جمهوری لهستان است و همچنین طرح الحاق دو تبصره به ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی و لایحه اساسنامه سازمان فرهنگی هنری فارسی زبان (بیتا) خلاف موازین شرع و مغایر اصول قانون اساسی شناخته شد.

 

وی در خصوص بازاریابی شبکه ای و نظر فقها در این خصوص نیز گفت: آئین نامه اجرایی چگونگی صدور و تمدید پروانه کسب و نحوه نظارت بر افراد صنفی در فضای مجازی و ماده یک دستورالعمل تاسیسی و نحوه فعالیت نظارت بر شرکت های بازاریابی شبکه ای در جلسه ای با حضور فقهای شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و براساس نظر فقها موارد سوال شده فی النفسه خلاف موازین شرع شناخته نشده است.

 

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در خصوص هیئت نظارت بر انتخابات در استان ها گفت: حوزه انتخابات هیئت مرکزی چهارشنبه گذشته تشکیل جلسه داد و در این جلسه هیئت نظارت بر استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، البرز، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، سمنان و قزوین معلوم و هیئت نظارت بر انتخابات سایر استان ها نیز در این هفته تعیین تکلیف می شود.

 

کدخدایی در خصوص احراز هویت افراد برای شرکت در انتخابات پیش رو نیز گفت: در این خصوص همکاری خوبی با همکاران وزارت کشور داشتیم و این همکاری رو به پیشرفت است احراز هویت به شرط تامین شرایط امنیتی می تواند در همه شعب صورت پذیرد و دوستان وزارت کشور در حال عملیاتی کردن این موضوع می باشند.

 

وی در خصوص استفاده از صندوق های الکترونیکی برای انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: در این خصوص هنوز به جمع بندی نرسیدیم اما به نظر می رسد در تعدادی از صندوق های رای روش الکترونیکی اجرا شود.

 

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اقدامات شورای نگهبان برای برخورد با مسئله حقوق های نجومی گفت: تا زمانی که مصوبه ای از سوی مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان ابلاغ نشود شورا نمی تواند اقدامی کند البته اصل خلاف بودن این مسئله مسلم است و امیدواریم مجلس تدابیر مورد نظر را اتخاذ کند.

 

کدخدایی در خصوص فراخوان شورای نگهبان برای اصلاح قوانین انتخاباتی نیز گفت: از این فراخوان استقبال خوبی شد و امیدواریم بتوانیم گزارشی از نتیجه این فراخوان در هفته های آینده به اطلاع عموم برسانیم.

 

شورای نگهبان تبلیغات زودهنگام را در تایید صلاحیت افراد مدنظر قرار خواهد داد

 

وی در خصوص تبلیغات زودهنگام برای انتخابات و تاثیر آن بر تایید صلاحیت افراد گفت: اگر تبلیغات زودهنگام باشد شورای نگهبان  این مسئله را در تایید صلاحیت ها مدنظر قرار خواهد داد.  

 

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص منشور حقوق شهروندی نیز گفت: این منشور تا زمانی که مصوبه ای از سوی مجلس در خصوص آن برای ما ارسال نشود فارغ از اظهارنظر رسمی خواهیم بود.

 

کدخدایی همچنین در خصوص لایحه اصلاحی قانون انتخابات گفت: در این خصوص برخی مسئولان دولت اعلام کردند نمی توانند لایحه مربوطه را به دلیل درگیری لایحه ششم برنامه توسعه و بودجه به مجلس برسانند اما مجلس اعلام کرد شاید در قالب طرح آنچه به عنوان سیاست های کلی اصلاح قانون انتخابات آمده است با برطرف کردن برخی ایرادات موجود ارائه دهند تا در انتخابات پیش رو مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی در خصوص وظیفه نظارتی شورای نگهبان که عده ای مطرح می کنند این وظیفه تبدیل به اقدامی اجرایی شده گفت: شورای نگهبان براساس قوانین مختلف وظیفه نظارتی دارد و در این حوزه ورود پیدا می کند.

 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا زنان نیز می توانند برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شوند نیز گفت: بحث رجل سیاسی در شورای نگهبان هنوز به نتیجه نرسیده است.

 

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان نمی خواهد مدل شفافی را برای تعیین صلاحیت افراد ارائه دهد تا مورد هجمه کمتری قرار گیرد نیز گفت: ما هنوز با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بحث شاخص های رجل سیاسی، مذهبی، مدیر و مدبر بودن را در دست بررسی داریم پس از مشخص شدن این معیار نتیجه اعلام خواهد شد آنچه از اهمیت ویژه ای در بررسی صلاحیت افراد برخوردار است مربوط به عملکرد و اقدامات خود فرد است.

 

وی در خصوص حماسه نهم دی و اینکه عده ای به دنبال آن هستند که این حماسه به فراموشی سپرده شود گفت: مطابق فرمایش مقام معظم رهبری نهم دی در تاریخ ماندگار خواهد شد.

 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی منبی بر اینکه مطابق سخنان محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه هاشمی رفسنجانی در آستانه انتخابات ۸۸ مسئله ابهام و تقلب در انتخابات را مطرح کرده است نظر شما در این خصوص چیست؟ گفت: از پاسخ دادن به این سوال کناره گیری می کنم چون شخصی سیاسی نیستم.

 

کدخدایی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه برنامه شورای نگهبان برای جلوگیری از اینکه حجم بالایی از افراد برای انتخابات شوراها ثبت نام نکنند چیست؟ گفت: انتخابات شوراها مربوط به شورای نگهبان نیست و نظارت به عهده مجلس و اجرا به عهده وزارت کشور است اما به طور کلی باید سازوکاری اندیشیده شود که از ثبت نام بی رویه افراد برای حضور در انتخابات های مختلف جلوگیری کنیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=36010

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.