تاریخ ارسال : ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۳۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شوک ارزی در راه است؟

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مرکز پژوهشهای مجلس گزارش داد، یکی از با اهمیت ترین مسائل در بودجه‌ریزی کشور که به مسئله وابستگی بودجه به نفت نیز مربوط هست، نرخ ارز محاسباتی بودجه هست. به رغم توصیه‌های کارشناسی و تاکیدهای قانونی مبنی بر لزوم اصلاح فرآیند ورود مراجع حاصل از نفت به بودجه و لزوم جدا کردن سیاست‌های پول و ارزی از سیاست‌های پولی، درآمدهای ریالی نفتی ناشی از قیمت‌ دلاری نفت و نرخ ارز هست.

این مبحث موجب شده هست در دوره‌هایی که به هر سببی نرخ یا میزان تولید نفت و در دستاورد درآمد دلاری نفت کاهش یابد داعیه برای افزایش نرخ ارز وجود دارا باشد که این امر به معنی ناشی شدن سیاست ارزی کشور از نیازهای پولی دولت هست. 

 در حال حاضر کشور با دو دغدغه کلیدی در مورد نرخ ارز روبه‌رو هست: جلوگیری از واقع شدن دو مرتبه هر نوع جهش ارزی و یکسان‌سازی نرخ ارز.

..

این گزارش در مورد یکسان سازی نرخ ارز دنبال کرد: محاسبات انجام شده نشان می‌دهد درصد واردات کالاهایی که ارز مبادله‌ای به آنان اختصاص می‌گیرد نسبت به کل واردات کمتر از ۸ درصد هست. از سمت دیگر شکاف نرخ ارز بازار و نرخ ارز مبادله‌ای در فصل دوم سال ۱۳۹۲ – وقت راه‌اندازی ارز اتاق مبادله – اکثر از ۳۷ درصد بوده هست و در این دوران این شکاف جریان تقریبا کاهشی را طی کرده هست و به ۱۷ درصد در وقت جاری تقلیل یافته هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77804

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.