تاریخ ارسال : ۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۱۲:۳۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شوی مدل‌های فشن در محرم +تصاویر

گزارشی از رواج نمایش مدل‌های مو و آرایش‌های غربی در ایام عزاداری محرم در زیر سایه عدم نظارت متولیان/ رئیس اتحادیه آرایشگران تهران: برای واحدهای صنفی پیامک فرستاده‌ایم!

به گزارش شلمچه نیوز،  این روز‌ها در جای جای شهر تکیه‌ها، هیئات و مجالس عزاداری چهره شهر را عوض کرده است. پیر و جوان مرد و زن همه در تکاپوی برپایی عزای سرور و سالار شهیدان هستند. در این میان اما متاسفانه موجی در بین برخی از جوانان شروع شده که هر سال بر دامنه آن افزوده می‌شود. تبلیغات در فضای مجازی با عناوینی نظیر لباس شب ویژه محرم، شال محرم و… در این اواخر مدل‌های آرایش زنانه و مردانه ویژه محرم حجم گسترده‌ای یافته است. آرایش مو با خاک رس، خط انداختن روی سر و حک کردن طرح‌هایی با نام ائمه بر روی سر، آخرین و جدید‌ترین مدل‌های مو، رنگ، مش، پدیکور، گریم، تاتو و…. را این شب‌ها و روز‌ها پشت دسته‌های عزاداری و در خیابان‌ها می‌توانید ببینید.

شوی مدل‌های فشن در محرم +تصاویر

بروز این پدیده در سال‌های اخیر از ابعاد مختلفی برخوردار است که یکی از مهترین آنها آرایشگاه‌ها هستند.

مصطفی گواهی رئیس اتحادیه آرایشگران مردانه تهران در گفتگو با «نسیم» می‌گوید: در اولین روز ماه محرم با پیامکی ایام محرم را به همکاران تسلیت گفتیم و مواردی را در این خصوص به آن‌ها اطلاع رسانی کردیم؛ در سایت اطلاع رسانی اتحادیه هم موارد و مصادیق عنوان شده است. متاسفانه افرادی که نون به نرخ روز می‌خورند دست به چنین کارهایی می‌زنند و اسامی ائمه مطهر را روی سر‌ها منقوش می‌کنند و مدل مو‌ها را به این شکل در می‌آورند که غالب آنها به صورت زیرزمینی فعالیت می‌کنند.

وی درباره برخورد با واحدهای صنفی متخلف بیان کرد: واحد صنفی افرادی که بخواهند در این رابطه سودجویی کنند و با یک چنین کاری عفت عمومی را جریحه دار کنند، پلمب خواهم کرد. گزارش تخلفی تا کنون به دست ما نرسیده است و بازرسین محترم اتحادیه هوشیار هستند و اگر با این تخلفات مواجه شدند حتما گزارش خواهند داد.

وی افزود: از همه خانواده‌ها تقاضا دارم فرزندان خودشان را کنترل کنند و نگذارند در این ماه عزیز بحث محرم را لوث جلوه بدهند.

گواهی در مورد تبلیغات آرایشگاه‌ها در شبکه‌های مجازی گفت: به نظر من واحدهای صنفی که جواز کسب دارند دست به چنین کارهایی نمی‌زنند، من فکر می‌کنم تهاجمی از طرف شبکه‌های مجازی راه افتاده تا ذهن مردم را نسبت به ما خدشه‌دار کند.

گواهی در جواب سوالی درباره اینکه اتحادیه در زمینه پیشگری فقط به همان پیامک بسنده کرده است، بیان داشت: ما در‌‌ همان پیامکی که برای آرایشگر‌ها به مناسبت ماه محرم ارسال کردیم، مصادیق را ذکر کرده‌ایم که به نظر ما‌‌ همان کفایت می‌کند و اگر موارد نا‌متعارفی را مشاهده کردید مطمئن باشید که از طرف کسانی هست که مجوز ندارند.

رئیس اتحادیه آرایشگران مردانه تهران درباره تعداد آرایشگاه‌های غیر مجاز، بیان کرد: متاسفانه بعضی از آرایشگا‌ه‌های دارای مجوز هم سودجویی می‌کنند اما تعداد آرایشگاه‌هایی که بدون مجوز و غیر قانونی کار می‌کنند شاید با کل آرایشگاه‌های مجاز ما برابری می‌کند.

وی در مورد تعطیلی آرایشگاه‌ها در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی عنوان کرد: اکثر واحد‌ها در این دو روز تعطیل می‌کنند اما اگر واحدی باز بود مورد بازخواست قرار نمی‌گیرد. اما درخواست ما از آن‌ها این است که حداقل در این ایام به احترام آقا امام حسین (ع) مغازه‌شان را ببندند و اکثرا هم می‌بندند و اگر می‌بینید مغازه‌ای باز است مطمئنا و یقینا بدون جواز است. مردم تهران می‌توانند با تماس با تلفن بازرسی و شکایات اتحادیه به شماره‌های ۷۷۶۴۷۱۶۴ و ۷۷۵۲۰۳۵۷ موارد تخلف را با ما در میان بگذارند.

اما علی‌رغم گفته گواهی هیچ مصداق و مطلبی در این خصوص در سایت اتحادیه پیدا نمی‌شود و حتی بعضی از آرایشگران هم از دریافت چنین پیامکی ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند.

شوی مدل‌های فشن در محرم +تصاویر

افسرالملوک یاسان رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه تهران هم با بیان اینکه تبلیغ و اقدام به آرایش ویژه در ماه محرم خلاف قانون است، گفت: اتحادیه بر ترویج ارائه خدمات غیرمجاز حساسیت دارد و در این خصوص نیز بخش‌نامه‌هایی به تمام آرایشگاه‌های تهران ارسال کرده‌ایم و در متن آن تاکید شده است که چنانچه آرایشگاهی اقدام به ارائه چنین خدماتی کند؛ قطعا با آن واحد صنفی برخورد خواهد شد.

شوی مدل‌های فشن در محرم +تصاویر

یاسان در خصوص برخورد با آرایشگاه‌های غیرمجاز زنانه بیان داشت: به دلیل اینکه افراد پشت درهای بسته و در خانه‌های خود یک اتاق را به این کار اختصاص می‌دهند و اتحادیه نمی‌تواند وارد حریم خصوصی مردم شود بنابراین پیگیری این موضوع امکان پذیر نیست.

شوی مدل‌های فشن در محرم +تصاویر

صاحب یک آرایشگاه زنانه درباره رواج پدیده آرایش‌های ویژه محرم و تبلیغاتی که آرایشگاه‌ها در فضای مجازی دارند، گفت: ما تبلیغاتی در این خصوص در فضای مجازی و روزنامه‌ها نداشته‌ایم، اما موجی در میان برخی از مردم به راه افتاده که طالب این نوع آرایش هستند.

وی افزود:  تا ۳۰ سال پیش همه آرایشگاه‌های زنانه در ماه محرم بسته بودند و مردم حتی سعی می‌کردند به حرمت عزاداری‌ها کوچک‌ترین آرایشی نداشته باشند اما امروز دوره و زمانه تغییر کرده است. ما نمی‌توانیم به مشتری بگوییم که چه چیزی را انجام بدهد یا نه و بپرسیم که با این آرایش به کجا می‌رود؟ ما هم به فکر نان درآوردن هستیم. وقتی مشتری داریم کار می‌کنیم! ضمن اینکه آگهی و پیامک ممنوعیت چنین فعالیتی در ماه محرم به دست ما نرسیده است.

شوی مدل‌های فشن در محرم +تصاویر

شوی مدل‌های فشن در محرم +تصاویر

در همین زمینه علی ا. از آرایشگران جوان در گفتگو با «نسیم» می‌گوید: معمولا در ماه محرم تعداد مشتری‌های ما بیشتر از گذشته می‌شود. افراد عمدتا در حوالی بعد از ظهر و قبل از شروع هیات به ما مراجعه می‌کنند و پس از آرایش به مجالس عزاداری می‌روند.

شوی مدل‌های فشن در محرم +تصاویر

جدای از اینکه این اتحادیه‌ها توان برخورد با این مسائل را دارند یا نه؟ اما لااقل می‌توانند دستورالعملی مبنی بر تعطیلی آرایشگاه‌ها در روزهای تاسوعا و عاشورا به واحدهای صنفی صادر کنند. باید ریشه یابی کرد، چرا در روزهایی که موسم عزاداری است و مردم کشور در عزای حسینی هستند، برخی جوانان به فکر ظاهر و آرایش خود هستند؟! چرا خیابان‌ها در ایام محرم به مهمانی خیابانی شبیه است تا عزاداری؟

شوی مدل‌های فشن در محرم +تصاویر

در پایان این سوال پیش می‌آید که با ارسال یک پیامک و یا یک دستورالعمل ساده می توان به حل معضلات فرهنگی و اجتماعی که مستقیما با اعتقادات مردم گره خورده است پرداخت. باید دید در دروزهای آینده برخورد جدی اتحادیه‌ها و همچنین اداه نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی با هنجارشکنان و  تعطیلی واحدهای صنفی متخلف، می‌تواند سیمای عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را از چنین معضلاتی پاک کند و تاسوعا و عاشورای حسینی ۱۴۳۷ بدون کمترین هنجارشکنی برگزار شود یا خیر؟

نسیم


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=3653

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.