تاریخ ارسال : ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۰۸:۵۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شکاف «زود‌رس» اروپا– امریکا بر سر برجام

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، انتخاب دونالد ترامپ خیلی زودتر از آن چیزی که تصور می‌شد، زمینه شکاف اروپا-امریکا بر سر توافق هسته‌ای را فراهم کرد. ترامپ بعد از انتخاب شدنش از اظهار نظر مستقیم درباره برجام خودداری کرده ولی مشاوران او می‌گویند که برجام را به شکل و شمایل فعلی‌اش قبول نمی‌کنند؛ موضع‌گیری‌ای که اتحادیه اروپا به آن واکنش نشان داده است. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که شخصاً نقش مهمی در جوش دادن توافق هسته‌ای بین ایران، غرب، روسیه و چین داشته، برای دومین بار طی کمتر از پنج روز در دفاع از برجام موضع گرفته و گفته که حفظ برجام اولویت اتحادیه اروپاست. همزمان مقام‌های ایرانی می‌گویند وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی درباره شرایط جدید در امریکا، با مقام‌های دولت اوباما در تماس است.
 
به گزارش شلمچه نیوز به نقل از «جوان» تقریباً همه شواهد و قرائن نشان می‌دهد پیروزی دونالد ترامپ نامزد جنجالی جمهوریخواهان، نگرانی‌ها در وزارت خارجه ایران درباره آینده توافق هسته‌ای ایران با ۱+۵ را تشدید کرده است. بعد از اظهار نظرچند روز قبل ولید فارس مشاور اوباما که خواستار بازبینی در توافق هسته‌ای با ایران شده بود، جان بولتون نماینده سابق امریکا در سازمان ملل که گفته می‌شود از گزینه‌های احتمالی وزارت خارجه دولت دونالد ترامپ است، با انتشار مقاله‌ای از ترامپ خواسته تا در اولین روزهای ریاست جمهوری‌اش توافق برجام را لغو کند. بولتون در این مقاله که در روزنامه نیویورک‌پست منتشر شده، لغو برجام در اولین روزهای حضور رئیس‌جمهور جدید در کاخ سفید را «اقدامی شجاعانه» خوانده و گفته که برای اجرای این تصمیم «دیپلماسی قابل‌توجهی» باید به خرج داد. باراک اوباما رئیس‌جمهور و جان کری وزیر امور خارجه امریکا تا کنون از اظهار نظر درباره موضع‌گیری اطرافیان ترامپ خودداری کرده‌اند، ولی مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا دراظهار نظری غیرمعمول، از اینکه سیاست دولت آینده امریکا توافق هسته‌ای با ایران را به خطر بیندازد ابراز نگرانی کرده و گفته که به سود همه جهان است که همه طرف‌های امضاکننده توافق هسته‌ای، آن را اجرا کنند.   
   
نگرانی‌ها در تهران
این نگرانی‌ها در سطوح مختلف دیپلماتیک در ایران اثر‌گذار بوده است. صادق خرازی سفیر سابق ایران در فرانسه که اغلب در چارچوب‌های غیررسمی سعی در ابراز جهت‌گیری‌های سیاست خارجی ایران دارد، به روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز گفته است: «اگر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور منتخب امریکا بخواهد توافق هسته‌ای را همانند وعده‌ای که در طول مبارزات انتخاباتی داده از ریل خارج کند، ایران آن را نخواهد پذیرفت. مقام‌های دولت یازدهم از جمله محمدجواد ظریف وزیر خارجه می‌گویند ایران در صورت تخطی امریکا از برجام گزینه‌های خود را دارد، ولی حالا یک سازمان انرژی اتمی فاش کرده که وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی، برای بررسی شرایط جدید در امریکا، با مقام‌های دولت اوباما در تماس هستند. بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی هرچند روز گذشته بر موضع ظریف تأکید کرد و به خبرنگاران گفت که ایران خود را برای «شرایط مختلف و حتی بدترین شرایط آماده کرده» ولی از وجود تماس‌ها بین ایران و امریکا در شرایط جدید خبر داد: « ما نمی‌توانیم اظهار نظرها در مناسبت‌های مختلف را مبنای تصمیم‌گیری قرار دهیم اما در عین حال هم اکنون حتی با مسئولان امریکا در مورد موضوع‌های مختلف برجام در ارتباط هستیم که هم وزارت خارجه و هم سازمان انرژی اتمی کار را دنبال می‌کنند.»
   
نشست غیررسمی اروپاییان
نگرانی‌ها در داخل اتحادیه اروپا نیز در حال تشدید شدن است. وزرای خارجه اتحادیه اروپا یک‌شنبه شب در یک نشست غیررسمی روابط این اتحادیه با امریکای تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ را بررسی کردند. فدریکا موگرینی در پایان این نشست برای دومین بار طی کمتر از پنج روز گذشته با تأکید براینکه برجام «یک توافق دوجانبه نیست بلکه توافقی چندجانبه است که شورای امنیت سازمان ملل هم بر آن صحه گذاشته است»، تأکید کرد که حفظ برجام اولویت اتحادیه اروپاست. وزیر خارجه اسلواکی که در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل حاضر بود، گفت: توافق هسته‌ای نیز مانند توافق آب و هوایی و توافق تجارت، جزو میرات همکاری‌های گذشته امریکا و اروپاست. روزنامه وال استریت ژورنال با اشاره به نشست روز یک‌شنبه وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره چگونگی تعامل با رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده گزارش داد که اتحادیه اروپا خود را برای هرگونه چالش در زمینه توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ که جولای ۲۰۱۵ امضا شد، آماده کرده است. وال استریت ژورنال پیش‌بینی کرده که هر حرکتی در این زمینه می‌تواند روابط فراآتلانتیک را سریعا تیره و تار کند و بر هر دو طرف تأثیر منفی بگذارد. با این حال، برخی منابع غیررسمی در لندن می‌گویند که مقامات انگلیس امیدوارند دیدگاه «ترامپ» را در مسئله ایران، شکل دهند.
 
روزنامه انگلیسی تایمز نوشته است: انتشار یادداشت‌های یک دیپلمات انگلیسی نشان می‌دهد مقامات امنیتی، نظامی و سیاسی انگلیس امیدوارند با سازماندهی، دیدگاه‌ رئیس‌جمهور منتخب امریکا را در مسئله ایران شکل دهند. ظاهرا اشاره این روزنامه به مقاله سر کیم داروچ سفیر انگلیس در امریکا است که انتخابات اخیر را در امریکا زلزله‌ای الکترال نامید و روز پنج‌شنبه در تماسی تلفنی با ترامپ از تمایل انگلیس برای از سرگیری روابط ویژه انگلیس و امریکا مانند دوره مارگارت تاچر و رونالد ریگان خبر داد.  موضع‌گیری‌های مشاورین ترامپ، روس‌ها را نیز نگران کرده است. سرگئی ریابکوف مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای روسیه در حالی از موضع‌گیری مشاوران ترامپ علیه توافق هسته‌ای ابراز نگرانی کرده که پوتین جزو معدود رؤسای جمهوری بود که از به قدرت رسیدن ترامپ استقبال کرد. ریابکوف دیروز در جمع خبرنگاران گفت: بر این باوریم که توافق گروه ۱+۵ با ایران در مورد برنامه هسته‌ای این کشور (برجام) متوازن است و سهم جدی در تحکیم امنیت بین‌المللی دارد. ریابکوف روز دوشنبه در پاسخ به این پرسش خبرگزاری روسی اینترفاکس که مسکو با توجه به اظهارات ترامپ در مورد برجام که امکان خروج امریکا از آن را مطرح کرده بود، تهدیدی برای این توافق می‌بیند؟ تأکید کرد که موضع روسیه در مورد برجام تغییری نکرده است.
 
***
کیسینجر: برجام شکننده تر از گذشته است
هنری کیسینجر، وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی پیشین ایالات متحده امریکا در گفت‌وگو با نشریه آتلانتیک گفت که سیاست خارجی جهان فعلاً بلاتکلیف و ناظر انقلاب داخلی ماست. نهادهای غیردولتی برای تحریک شهروندان امریکایی انگیزه‌هایی دارند که موقعیت بین‌المللی ما را تضعیف می‌کند. کیسینجر درباره ادعای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جدید امریکا درباره پاره کردن توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ گفت: «ایران احتمالاً به درستی این نتیجه را خواهد گرفت که توافق هسته‌ای امروز شکننده‌تر از گذشته است اما این کشور عزم عظیمی را حتی در مواجهه با فشارها نشان خواهد داد. هیچ کس چیز زیادی درباره سیاست خارجی ترامپ نمی‌داند و درنتیجه همه مدتی را به مطالعه این پدیده خواهند گذراند. در واقع یک مطالعه دیوانه وار واژه مناسب‌تری است.»
 
منبع : روزنامه جوان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=29953

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.