تاریخ ارسال : ۱۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۱۴:۱۲ 3 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه
محمدرضا سابقی؛

شگردهای فتنه گری

 

شلمچه نیوز- محمدرضا سابقی؛ یکی دیگر از شگردهای فتنه گران این است که حرکت خود را در فضایی روشن و واضح انجام نمی دهند آنان در هر موردی می کوشند تا مردم را در انتخاب درمانند و امکان تشخیص و شناسایی را از دست بدهند و آنگاه آنچه را که در نظر دارند و همشکل و شبیه حق درست کرده اند به عنوان حق به مردم بشاسانند و انحراف ایجاد کنند فتنه گران از قرآن هم نمی گذرند…

عوامل پیدایش فتنه

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:

همانا پیدایش فتنه‌ها هواهایی است که پیروی می‌شوند و بدعت‌هایی است که گذارده می‌شوند. در چنین شرایطی با کتاب خدا مخالفت می‌شود و مردانی مردان دیگر را پیروی می‌کنند.

۱- خودخواهی و هواپرستی
خودخواهی موجب می‌شود در مواردی که خواسته‌های انسان با موازین دینی و الهی سازگاری ندارد، به توجیه رفتارش و یا به تأویل‌های ناشایسته‌ای از معارف دینی دست بزند. از دیدگاه چنین افرادی معیار ارزش کارها، موافقت و سازگاری‌شان با هوس‌ها و خواهش‌های نفسانی آنان است. هر کاری که مطابق امیال و خواسته‌های آنان باشد، خوب و هر کاری که مخالف امیال و اهداف شخصی و گروهی‌شان باشد، بد است.
تحلیل روان‌شناختی مسأله به این صورت است که برخی افراد تأثیرگذار در جامعه از حکومت وقت توقعاتی شخصی دارند، ‌توقعاتی از قبیل دستیابی به پست و مقام، یا بهره‌برداری بیشتر از ثروت‌ها و امکانات ملی و امثال آن. اما می‌بینند توقعات و خواسته‌های آنان به دلیل غیر قانونی و ناعادلانه بودن مورد توجه حکومت عدل قرار نمی‌گیرد. اینان برای تحقق خواسته‌های خود و دستیابی به امیال و هوس‌هایشان اقدام به راه‌اندازی تشکلات، گروه‌ها، حزب‌ها، جبهه‌هایی می‌کنند. ویترین فعالیت‌ خود را مبارزه با بی‌عدالتی و بی‌قانونی قرار می‌دهند. اما پشت پرده اقدامات آنان چیزی جز ریاست‌طلبی و خودخواهی و حب جاه نیست.
یکی از نشانه‌های تشکیلات و احزاب فتنه‌انگیز و فتنه‌خیز این است که معمولاً بعد از یک ناکامی و شکست در دست‌یابی به قدرت تأسیس می‌شوند.

۲ـ ریاست‌‌طلبی
طلحه و زبیر نخستین کسانی بودند که با امام علی بیعت کردند؛ اما پس از پایان مراسم بیعت، خصوصی به نزد آن حضرت رفتند و خواستار مشارکت در امر حکومت شدند! و ادعا کردند که اساساً‌ انگیزه اصلی آنان از بیعت همین بوده است! و به امام علی تأکید کردند که باید در امور حکومتی و تصمیمات کلان کشوری با آنان رایزنی شود و از اینکه آن حضرت در تصمیمات خود و تقسیم قدرت و نحوه توزیع ثروت با آنان مشورت نمی‌کند سخت برآشفته و معترضانه از آن حضرت توضیح خواستند! آنان وقتی دیدند که نمی‌توانند در تصمیمات حکومت مرکزی به سود خود نقش‌آفرینی کنند؛ از امام علی خواستند دست کم مسؤولیت برخی مناطق جهان اسلام از قبیل بصره و کوفه را به آنان واگذارد و مدعی بودند با این کار شاید اندکی از حق از دست رفته آنان در دوران خلفای گذشته جبران شود! و وقتی که از این راه هم نتوانستند به مقصود خود برسند، فتنه جمل را راه‌اندازی کردند.
عامل اصلی ایجاد فتنه صفین نیز همین ریاست‌طلبی و خودخواهی و هواپرستی حاکمان شام بود. معاویه سال‌ها بعد از شهادت امام علی(ع) به صراحت بیان کرد که جنگ او با آن امام و یارانش برای دفاع از اسلام و ارزش‌های اسلامی نبوده است. هدف او احیای روزه و نماز و حج و زکات نبوده است. او به دنبال حکومت و ریاست و خلافت بوده است.

۳ـ دنیاطلبی
امام صادق(ع) می‌فرماید در یکی از مناجات‌های حضرت موسی با خداوند، خطاب رسید که «ای موسی بدان که دنیادوستی آغاز همه فتنه‌ها است. …» امام علی(ع)، در این باره می‌فرماید: «آگاه باشید که دوستی دنیا اساس همه گناهان، دروازه همه بلاها و مجمع هر فتنه‌ای است.»
آن امام عزیز در تحلیلی کلی، انگیزه مشترک همه مخالفان خود، اعم از ناکثین، قاسطین و مارقین، را دنیاطلبی می‌داند و می‌فرماید: «چون به کار برخاستم گروهی پیمانِ بسته شکستند و گروهی از جمع دینداران بیرون جسته و گروهی دیگر با ستمکاری دلم را خستند. گویا هرگز کلام پروردگار را نشنیدند یا شنیدند و کار نبستند که می‌فرماید: «سرای آن جهان از آن کسانی است که برتری نمی‌جویند و راه تبه‌کاری نمی‌پویند و پایان کار، ویژه پرهیزگاران است» آری به خدا دانستند، لیکن دنیا در دیده آنان زیبا بود و زیور آن در چشم‌هایشان خوش نما.»
علت خودداری زید بن ثابت دنیازدگی بود. کسی که سرمایه او به اندازه‌ای باشد که شمش‌های طلا و نقره‌اش را با تبر جدا کنند، چگونه می‌تواند با حکومت علی(علیه السلام) کنار آید؟
نگاهی به کارنامه اقتصادی سران سایر فتنه های زمان امیرالمومنین(ع) نیز همین حقیقت را نشان می‌دهد که عامل اصلی پیدایش این فتنه ها، دنیاطلبی و ثروت اندوزی آنان بود.
دنیا طلبی سران فتنه قاسطین نیز بر همگان روشن است. عمرو بن عاص در ابتدای خلافت امام علی(ع) در نامه‌ای خطاب به معاویه نوشت: «هر کار که می‌توانی انجام بده؛ زیرا فرزند ابوطالب، چنانکه چوب را پوست می‌کنند، تو را از هر مال و سرمایه‌ای که داری، جدا خواهد کرد.»


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=90945

برچسب ها:
, ,


 • سیدمصطفی موسوی ۱۳۹۶-۱۲-۱۸ - ۲۲:۳۰ - پاسخ دادن

  در فتنه‌ها راه نجات این است که حق را شناخته و اهل حق را شناخت، برخی در فتنه‌ها فکر می‌کنند اگر بی‌طرف باشند درست است، اینطور نیست، در انجام وظیفه بی‌طرف بودن معنی ندارد و در کربلای زمان نمی‌توان گفت من بی‌طرفم و نمی‌روم.

  اگر کسی در کربلا در جبهه امام حسین(ع) نباشد کمک‌کننده به جبهه یزید می‌شود، زیرا یک نیرو از لشگر امام حسین(ع) کم شده و یک نیرو از لشگر یزید را آزاد گذاشته تا به حضرت سیدالشهدا(ع) آسیب برساند و باید بدانیم تکلیف چیست.

  در دوران امام حسین(ع) این امتحان سخت بود و فرد باید از همه چیز بگذرد و در مقابل یزیدی که همه استانهای حکومت اسلامی را در اختیار دارد باید ایستاد و این کار سختی است.

  شیوه امامان معصوم(ع) در دوره‌های مختلف بسیار درس‌دهنده و دارای درس‌های بسیاری است و تدبیرهای مختلف در مقابل فتنه‌های گوناگون بسیار مهم است.

 • صدیقه قنبری همسر شهید علی اکبر عابدی ۱۳۹۶-۱۲-۱۸ - ۲۲:۳۷ - پاسخ دادن

  نظام ما یک نظام دینی و مبتنی بر آموزه‌ها و ارزش‌های اسلامی است. هرچه مردم در حفظ عقائد و ارزش‌های دینی خود بیشتر کوشا باشند، اساس انقلاب اسلامی محکم‌تر خواهد شد. یکی از اهداف مهم فتنه گران از ایجاد فتنه، سست کردن باورهای دینی مردم است. بنابراین نخستین وظیفه در بخش وظایف فردی، این است که دین و آموزه‌های آن حفظ شود، تا از دست اندازی دزدان و فتنه‌گران جلوگیری شود تا دستاوردهای انقلاب اسلامی، عقاید و ارزش‌ها پا برجا بماند. امیرالمومنین(ع) در خطبه ۱۶نهج البلاغه می‌فرماید: «سوگند به خدایی که پیامبر را به حق مبعوث کرد، سخت آزمایش می‌شوید، چون دانه‌ای که در غربال ریزند، یا غذایی که در دیگ گذارند! به هم خواهید ریخت، زیرو رو خواهید شد، تا آنکه پایین به بالا و بالا به پایین رود». حضرت همچنین در خطبه ۱۰۳ می‌فرماید: «بزودی زمانی بر شما خواهد رسید که اسلام چونان ظرف واژگون شده در آن است ریخته می‌شود».
  برای اینکه بتوانیم دین خود را حفظ کنیم، باید در مورد اعتقادات و ارزش‌ها معرفت لازم را کسب کنیم. هر کس باید دغدغه حفظ اعتقادات دینی خود را داشته باشد و ارزش‌های اسلام را درست شناخته باشد، در این مسیر فریب نخورد. پس تقویت ایمان، افزایش سطح معرفت و شناخت یقینی باورها و ارزش‌ها، وظیفه عموم مردم است

 • سرافراز ۱۳۹۶-۱۲-۲۳ - ۰۶:۰۸ - پاسخ دادن

  لعنت خدا برفتنه گران صدر اسلام
  و اف بر فتنه طلبان سال ۸۸

 • دیدگاه شما

  معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.