تاریخ ارسال : ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۵۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شیب تند افسردگی در استان فارس؛ ۲ تا ۴ درصد کودکان افسرده هستند + فیلم

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز، انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند و گاهی در جمع یا به تنهایی احساس غمگینی می‌کنند. اگر این احساس گذرا باشد و با گذشت یک یا دو روز برطرف شود، افسردگی در شکل ناهنجار خود در زندگی روز مره فرد خلل ایجاد نمی‌کند اما اگر این اندوه و غم طولانی باشد برای فرد مبتلا به افسردگی ایجاد ناراحتی و رنج می‌کند. 

 افسردگی یک بیماری رایج اما جدی در قرن ماست و اغلب کسانی که دچار افسردگی می‌شوند، برای بهبود نیاز به اقدامات درمانی دارند.کارشناسان معتقدند بیشتر افراد مبتلا به افسردگی با استفاده از کمک‌های درمانی بهبود می‌یابند. هم اینک برای درمان این بیماری روش‌های دارویی روان درمانی و روش‌های دیگری وجود دارد.

 از مهم‌ترین علائم افسردگی احساس غمگینی، اضطراب مزمن، احساس پوچی، احساس ناامیدی یا بدبینی، احساس گناه، بی‌ارزشی یا ناتوانی، تحریک‌پذیری، بی‌قراری، بی‌علاقه شدن به فعالیت‌ها یا سرگرمی‌هایی که قبلا برای فرد لذتبخش بوده، خستگی و کاهش سطح انرژی است. بی‌خوابی یا پرخوابی، افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی، پرخوری یا بی‌میلی به غذا و دردهای مزمن مانند سر درد، گرفتگی عضلانی، سوءهاضمه و دردهایی که به درمان جواب نمی‌دهد از دیگر علائم این بیماری است.

رضایی کارشناس ارشد روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این باره به تسنیم می‌گوید: ازبین کل اختلالات روانی شیوع افسردگی در کشور ۱۲٫۸ درصد بوده که در بین بانوان بیشتر مشاهده شده است. 

این کارشناس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اختلالات روان پزشکی در بین زنان و در مناطق شهری را بیشتر می‌داند و می‌گوید: مشاهده شده که شیوع اختلالات روانی در بین افراد دارای تحصیلات کم یا بی‌سواد، بیکار و سطح اقتصادی و اجتماعی پایین شیوع بیشتری دارد.

رضایی با بیان اینکه مسائل اجتماعی نیز در بروز افسردگی تأثیر به سزایی دارد، گفت: عوامل اجتماعی هم به عنوان یکی از علل مهم در بروز و درمان اختلالات روانپزشکی نقش دارد و به طور کلی باید توجه داشت که همانطور که علت اختلالات روانپزشکی چند محوری است درمان آن نیز چند محوری محسوب می‌شود.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه شیراز نیز در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: بیماری افسردگی مانند سرماخوردگی نیاز به درمان و پیشگیری دارد. چنگیز رحیمی با اعلام این‌که بسیاری از مردم علائم این بیماری را نمی‌شناسند می‌افزاید: بیشتر بیماران افسرده این بیماری را به عنوان بخشی از خصوصیت شخصی تلقی می‌کنند و اقدام به درمان نمی‌کنند.

وی با اعلام این‌که اندیشمندان این قرن را قرن افسردگی نامیدند می‌گوید: از هر ۱۰۰ نفر، ۲۰ نفر در جهان دچار مشکلات روحی و روانی هستند که در ایران و استان فارس نیز این تعداد مبتلا به افسردگی وجود دارد. 

رحیمی عامل اصلی افسردگی را در افراد مرفه و قشر کم درآمد متفاوت می‌داند و بیان می‌کند: مشکلات اقتصادی، بیکاری، نداشتن مهارت‌های اجتماعی و شرایط رشد افراد در خانواده و جامعه از مهم‌ترین عوامل افسردگی است و پوچ‌گرایی و ضعف اعتقادات از دیگر عوامل مهم افسردگی است.

وی افسردگی را یکی از معضلات کنونی جامعه ذکر و عنوان می‌کند: یکی از عوامل اصلی طلاق، درگیری فیزیکی، ترک تحصیل و ترک کار، افسردگی است که نیاز است در هر سنی درمان شود. این استاد دانشگاه می‌گوید: داشتن اعتقاد راسخ و رشد معنوی از نشانه‌های انسان‌های سالم و اجتماعی است.

 رحیمی می‌افزاید: اندیشمندان روانپزشک غربی معتقدند افرادی که از اعتقادات دینی محروم هستند و نسبت به آن پایبند نیستند به پوچ گرایی می‌رسند و احتمال آسیب رساندن به خودشان و جامعه وجود دارد.

وی خواستار افزایش تحقیقات در مورد افسردگی در فارس است و تاکید می‌کند: ضرر و زیان‌های ناشی از افسردگی برای افراد و جامعه بیشتر از هزینه تحقیقات آن است و این در حالی است که اکنون دچار کمبود اعتبار برای تحقیقات هستیم.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه شیراز در مورد افسردگی کودکان در جامعه هشدار می‌دهد و می‌افزاید: متاسفانه اکنون ۲ تا ۴ درصد کودکان دچار بیماری افسردگی هستند که نیازمند مراقبت و درمانند.

رحیمی می‌گوید: درمان کودکان افسرده در جامعه ما به دست فراموشی سپرده شده و این درحالی است که اگر کودکان افسرده درمان نشوند تا دوران کهنسالی با تغییر سن، نوع افسردگی آنها نیز تغییر خواهد کرد.

این استاد دانشگاه با انتقاد از شیوه فرزندپروری خانواده‌ها می‌گوید: چنانچه خانواده‌ها به موضوع رشد اجتماعی کودکان توجه نداشته باشند در آینده با یک معضل جدی روبرو خواهیم شد که این معضل اجتماعی علاوه بر کودکان دامن دیگر افراد جامعه را نیز خواهد گرفت.

وی خواستار توجه بیشتر به مشکل افسردگی افراد کهنسال است و بیان می‌کند: اکنون در جامعه ما تعداد افراد کهنسال افزایش یافته است و اگر به مشکلات این افراد توجه نشود جامعه دچار مشکلات دیگری می‌شود. 

این استاد دانشگاه درباره تشخیص و درمان افسردگی می‌گوید: افسردگی حتی در شدیدترین حالت‌ها به خوبی قابل درمان است. به هر میزان که بیمار برای درمان سریع‌تر مراجعه کند احتمال بروز مجدد بیماری کاهش می‌یابد.

رحیمی ادامه می‌دهد: قدم اول برای تشخیص افسردگی مراجعه به پزشک عمومی است. بعضی از دارو‌ها یا بعضی از بیماری‌های جسمی مانند برخی از ویروس‌ها یا مشکلات مربوط به غده تیروئید علائمی را ایجاد می‌کنند که شبیه علائم افسردگی است که با انجام معاینات و آزمایش‌های پزشکی می‌توان تشخیص داد که آیا نشانه‌ها واقعا علائم افسردگی است یا خیر.

 وی می‌افزاید: چنانچه علائم فرد مربوط به افسردگی باشد پزشک باید او را به متخصصان حوزه سلامت روان ارجاع دهد. رایج ترین روش‌های درمانی برای افسردگی، درمان دارویی و روان درمانی است. برای روشن شدن تاثیر درمانی دارو بیمار باید داروی خود را حداقل ۳ یا ۴ هفته به طور منظم مصرف کند.

 رئیس مرکز مشاوره دانشگاه شیراز اضافه می‌کند: گاهی با اولین تجویز تغییری در حال بیمار حاصل نمی‌شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که در چنین مواردی در میان گذاشتن موضوع با پزشک و تغییر داروها یا اضافه کردن دارو‌های دیگر احتمال بهبود را افزایش می‌دهد. مصرف دارو‌های ضد افسردگی ممکن است در بعضی از افراد سبب بروز تاثیرات جانبی ناخواسته شود اما این تاثیرات معمولا خفیف و موقتی است.

وی تاکید می‌کند: درمان با داروهای ضد افسردگی فقط باید تحت نظر پزشک صورت گیرد و چنانچه تاثیرات جانبی مصرف دارو غیر عادی باشد یا در زندگی روزمره فرد خلل ایجاد کند مراتب را باید فورا به پزشک گزارش کرد.

رحیمی در باره نحوه کمک به افراد افسرده نیز می‌گوید: با حمایت عاطفی از فرد افسرده، درک وضعیت او، صبوری و تشویق وی به او کمک کنید. با او سر صحبت را باز کنید و به دقت به سخنانش گوش کنید. هرگز احساسات او را دست کم نگیرید اما واقعیت‌ها را به او نشان دهید وبه او امید بدهید.

 رئیس مرکز مشاوره دانشگاه شیراز می‌افزاید: از فرد افسرده دعوت کنید تا زمانی را با شما بگذراند، اگر دعوت شما را رد کند باز هم او را دعوت کنید اما زیاد پافشاری نکنید، به او یادآوری کنید که با ادامه درمان و با گذشت زمان علائم افسردگی کاهش می‌یابد. در صورت لزوم برای او وقت بگیرید و او را برای مراجعه به متخصص همراهی کنید. پس از مراجعه او را تشویق کنیدکه به روند درمانی خود ادامه دهد.

گزارش از محمد شبیری


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=70339

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.