تاریخ ارسال : ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۴۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شیرزاد: اصلاحات، مغلوب ساختار معیوب نشود

احمد شیرزاد در روزنامه آرمان درج کرد: اواخر سال‌96 بود که شهردار تهران که زیادی به کارهای ضد فساد او دلبسته بودند، کناره گیری کرد. اقدامی که‌ هرچند دلیل آن از سوی محمد علی نجفی، مریضی عنوان گردید، اما سریعا تحلیلگران سیاسی این اقدام را سیاسی دانسته و علل مختلفی را برای مریضی نجفی عنوان نمودند ازجمله اینکه فشارها بر نجفی به دلیل موضع های ضد فساد او در شهرداری تهران افزایش یافته و سر انجام شهردار تهران ملزم به کناره گیری شده است.

هرچند استعفای شهردار تهران تا به این لحظه توسط اعضای شورای شهر تهران پذیرفته نشده اما هنوز هم باید امیدوار باشیم نجفی به سرکار خود برگردد و شرایط و عاملان دست به دست هم دهند تا ما شاهد توقف حرکت مثبتی که در مدیریت کلانشهر تهران به وجود آمده نباشیم. اگر منصفانه به کارکرد اصلاح‌طلبان در شورای شهرهای متفاوت ببینیم شاهد عملکردی پذیرفتنی در بیشتر شهرها هستیم. اما تغییرات خوب تهران به عنوان یک کلانشهر شاید مثل دیگر شهرها به چشم نیاید چون که تهران به همان مقدار که بزرگ است مشکلات بزرگی هم دارد و تغییرات مدیریتی در این شهر در کوتاه مدت هویدا نمی‌شود.

هرچند به باور کارشناسان آقای نجفی در این مدت به لحاظ صادر کردن دستورات ضد فساد مسیر خوبی را شروع نموده است. از این‌رو با توجه به مدیریت خوب و مثبت شهردارتهران باید در نظر داشت که مدیریت کلانشهری مثل تهران ملزوماتی را می‌طلبد که به صورت یقین با سایر شهرها فرق دارد. همه به خوبی می‌دانند که موانع و مشکلات زیادی بر سر راه آقای نجفی در اداره شهرداری تهران وجود داشته و دارد از این‌رو شاید بتوان اظهار کرد وجود تنها نیمی از این مشکلات می‌توانست انگیزه‌ای باشد برای استعفای هر مدیری که در این جایگاه قرار دارد و نجفی نیز از این مبحث استثنا نیست. با این وجود قضاوت کردن در مورد داعیه آقای نجفی از کناره گیری کار درست و شایسته‌‌ای نیست چون که ما از زیادی از مسائل موجود بی‌اطلاع هستیم و تنها طبق بعضی شنیده‌ها خبرهایی در این خصوص در رسانه‌های متفاوت وجود دارد.

اما مساله‌ای که به صورت کامل بدیهی و روشن است این است که یک جریان سیاسی خاص با تمام قدرت کمر به حذف آقای نجفی از شهردای تهران بسته و در این راه از هیچ اقدامی فروگذاری نکرده است. شاید این جریان توانسته در کناره گیری یکباره محمدعلی نجفی مؤثر باشد. اقدامی که هر بار به صحنه سیاسی ایران بنگریم آن را رویت خواهیم کرد. اقدامی که هموراه به صورت ناجوانمردانه و غیر اخلاقی در دستور کار آنان قرار داشته است.

در نتیجه نمی‌توان منکر وجود موانع مکرر بر سر راه آقای نجفی بود. همین موانع مکرر شاید دلیل کلیدی استعفای آقای نجفی باشد. هر‌شخص دیگری هم اگر غیر از آقای نجفی بود، دو مرتبه هم با این معضلات و مشکلات رو به رو می‌شد. در مورد تصمیم و اصرار بر کناره‌گیری از شهرداری تهران نمی‌توان قضاوت کرد چون که ما واقف به همه مسائل نیستیم اما به عنوان قسمتی از این جامعه این توقع را که داریم آقای نجقی محکم و استوار در مقابل فشارها و مشکلات ایستادگی کند ولی اگر به هر دلیلی وی استعفای خود را پس نگیرند توقع داریم مدیری جایگزین وی گردد که با قدرت همین روند اصلاحی را در مدیریت شهر تهران در پیش بگیرد. جایگزین آقای نجفی هرکسی که باشد نباید در مقابل فشارها تسلیم گردد زیرا در این صورت جریان حمایت کننده اصلاحات دلسرد خواهند گردید.

اگر چه امکان دارد که این برخوردها به صورت خاص شخص آقای نجفی را هدف قرار داده باشد و بعد از او هر شخص دیگری که بیاید کمتر مورد این فشارها قرارگیرد. همین حساسیت زمانی روی دکتر معین وجود داشت و وقتی آقای توفیقی جایگزین گردیدند توانستند با مشکلات کمتری همان مسیر را طی کند.

امروز هم شاید عده‌ای به شخص آقای نجفی حساسیت دارند و ممکن با نفر بعدی این‌طور مشی نشود، اما این نباید دلیلی باشد تا روند مثبتی که در پیش گرفته شده بود متوقف گردد. این نمونه در کشور ما نیز دور از ذهن نیست و شاید با کنار کشیدن آقای نجفی زیادی از موانع پیش‌روی جریان اصلاحات در مدیریت شهر تهران برداشته گردد. جریان اصلاحات نباید هرگز مغلوب ساختار معیوب به‌جا مانده از گذشته گردد. باید ساختار را اصلاح کرد و موانع را از سر راه برداشت. هیچکس منکر مشکلات موجود در شهرداری نیست، در نتیجه نباید به این ساختار معیوب تن داد و باید هرچه سریع‌تر نسبت به برطرف معایب اقدام کرد.

شاید اشخاص دیگر غیر از آقای نجفی باشند که بتوانند همین روند ضد فساد را در پیش دریافت کنند و هزینه کمتر را بپردازند. مساله‌ای که امروز از ارزش زیادی بهره مند است ادامه روند شفاف‌سازی در ساختار مدیریت کلانشهر تهران است. مسیری که حتی بدون آقای نجفی نیز طبق آنچه در دستور کار اعضای شورای شهر قرار دارد، ادامه خواهد یافت.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94566

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.