تاریخ ارسال : ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۳۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

شیرین کاری ۲۰ دقیقه ای و دلار ۴۶۵۰ تومانی/ مجوز مشروط دولتی ها برای ادامه واردات آب پنیر/ مجوز بانکی مجلس به دولت

سرویس سیاست مشرق – روزنامه ها در لابه لای گزارش ها و سرمقاله ها، قسمتی از صفحات خود را به خبر ها روزهای گذشته یا خبر ها ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنان اشاره می کند.

********

کیهان

شیرین کاری ۲۰ دقیقه ای و دلار ۴۶۵۰ تومانی
نایب ریاست مجلس با اهتمام بر موافقت دادستان تهران برای بازدید نمایندگان از زندان اوین، گفت: قاعدتاً این بازدید باید هفته آینده انجام شود.
علی مطهری در حاشیه جلسه علنی دیروز  در جمع خبرنگاران پارلمانی گفت: همین امروز صبح با آقای لاریجانی در مورد بازدید نمایندگان از زندان اوین صحبت کردم. وی گفت: دادستان تهران قبول کننده انجام این کار می باشند و قرار گردید رؤسای کمیسیون های امنیت ملی و قضایی مجلس هیئت ۵، ۶ نفره ای را برای انجام این بازدید معین نمایند.
وی دنبال کرد: با حرفی که با ریاست کمیسیون قضایی داشتم همین امروز و فردا این هیئت باید تعیین شود.
اعضای فراکسیون اصلاح طلبان طی یکی دو هفته موخر اهتمام مخصوصی بر آزادی عناصر بازداشتی در اغتشاش موخر داشتند و رسانه ها و فعالین این طیف نیز در اوج انسان کشی و خرابکاری عناصر اغتشاشگر، اصرار داشتند عناصر قانون شکن و خرابکار را به عنوان «مردم» جا بزنند!
نکته جالب اینکه طی هفته های موخر، علی رغم تشدید بعضی نابسامانی های اقتصادی و طفره رفتن مسئولین دولتی از پاسخگویی، امثال علی مطهری در قامت وکیل الدوله سکوت اختیار کرده اند و این در حالی هست که مردم توقع دارند مطالبات اقتصادی آنان، از طریق نمایندگان مجلس، از دولت پیگیری شود.
در همین سکوت و انفعال نمایندگان طرفدار دولت و در انتهاء دومین سالگرد اجرای برجام، نرخ دلار از ۳۳۰۰ تومان در ۲ پارسال، به رکورد بی پیشینه ۴۶۵۰ (۴۰ درصد افزایش) دست یافته هست اما امثال علی مطهری که مدعی بودند، ۲۰ دقیقه هم برای تصویب برجام فراوان هست، اکنون در مورد ثمرات وارونه و تلخ برجام پایین ترین موضع گیری و پرسشگری از دولت نمی کنند.

فعالین اقتصادی: وعده های برجامی عملی نشد
فعالین اقتصادی در انتهاء دومین سال اجرای برجام بیان می کنند عکسی که از برجام ساخته شده بود، حقیقت نداشت و توقع ها آن در مورد آسان سازی اکتساب و کار و رونق اقتصاد عملی نشد.
حمیدرضا صالحی دبیر فدراسیون صادرات انرژی و صنعت های منسوب در این زمینه به جام جم گفت: توقع ها بخش خصوصی از برجام پژوهشگر نشد.
بخش خصوصی کشور انتظار داشت بعد از برجام، ارتباطات کارگزاری بانک ها، باز شدن ال.سی و صادر کردن ضمانت نامه ها به حالت عادی بازگردد، اما در عمل این اتفاق نیفتاد. از زمانی هم که ترامپ به عنوان ریاست جمهور آمریکا روی کار آمد، کارشکنی در برجام زیادتر گردید.
    صالحی با بیان این که هنوز بانک های درجه یک اروپایی و آمریکایی با ایران همکاری ندارند، تصریح نمود: آمریکا به بانک های درجه یک اروپایی تذکر داده در صورت همکاری با ایران همکاری خود را با این بانک ها قطع می کند و به شکلی خطر همکاری با ایران را بالا برده هست.
    عباس آرگون، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: در اوائل به نتیجه رسیدن توافق اتمی موضوعاتی مطرح گردید که زین پس همه مشکلات اقتصادی حل خواهد گردید در حالی که نباید توقع ها خود را از این توافق بین المللی بالا می بردیم. برجام قرار بود زمینه فعالیت شرکت های ایرانی را با شرکت های بین المللی فراهم کند، تصریح نمود: هنوز نتوانستیم به اغراض تعیین شده ای که از آن تبلیغ کردیم، برسیم و مشکلات بانکی همچنان ثابت است.
حمید انصاری دبیرکل انجمن صنعت های لوازم خانگی نیز معتقد هست: برجام آسان سازی کننده اقتصاد کشور نبود.
   وی با اشاره به نوسان های غیرعقلانی نرخ ارز در بازار ایران به جام جم گفت: آیا تاحالا کسی سؤال کرده هست که به چه سبب ظرفیت سرمایه های جذب شده کم بوده و زیادتر متمرکز به پروژه های دولتی بوده هست؟ جواب این سوال در نوسان های غیرعقلانی نرخ ارز در بازار هست چون کلیدی ترین احتیاج سرمایه گذاران بیگانه دستیابی به بررسی های مشخص در مورد آینده بازار هست که با این نوسان ها امکان نداشته چنین رخدادی انجام شود.
رضا رضایی، ریاست هیئت مدیره انجمن صنعت های همگن قطعه سازی در مورد تغییر شرایط بخش خصوصی طی دو سالی که از اجرای برجام می گذرد، گفت: حقیقت امر این هست که انتظارهایی که از برجام داشتیم پژوهشگر نشد.
رضایی اضافه کرد: امضای این توافق درواقع روحی تازه به بخش خصوصی و تولیدکنندگان ایرانی دمید، ولی رفته رفته این شوق و علاقه کمرنگ گردید و خبری از آن هیجان نیست.
محمدحسین برخوردار، عضو اتاق بازرگانی در مورد تاثیر برجام بر اقتصاد کشورمان به جام جم گفت: از همان روزهای خستین که خبرهای مربوط به توافق میان ایران و کشورهای ۱+۵ منتشز شد به مسئولین اخطار دادیم که نباید از برجام عکسی جعلی بسازیم چون این توافق توان ندارد یکباره در اقتصاد کشورمان معجزه کند و باید حقیقت برجام را قبول دارا باشیم.
این عضو اتاق بازرگانی تاکید کرد: ترسیم رؤیای جعلی از برجام عاملی بود که توقع ها مردم از آن افزایش یابد در حالی که حقیقت امر این نبود و همه می دانستیم آن عکس تقریبا جعلی هست و سرانجام توان دارد تاثیر منفی در افکار عمومی و اقتصاد کشورمان داشته باشد.
علی فاضلی، ریاست اتاق اصناف ایران تاکید کرد: برجام نقطه قوتی برای اقتصاد ما نیست و توان ندارد ناجی اقتصاد ایران باشد. اگر مسئولین به مزیت ها و ظرفیت های داخلی توجه نمایند همه مشکلات برطرف خواهد گردید، اما متاسفانه مشکلات را به بیرون از کشور گره زدند.
    فاضلی با بیان این که هنوز به خودباوری و خوداتکایی در کشور نرسیده ایم، تصریح نمود: آنقدری که برای برجام در دو سال موخر تبلیغ گردید برای اقتصاد مقاومتی در چهار سال گذشته تبلیغ نشد و همین مبحث ناتوانی به اعتقاد نداشتن ظرفیت های داخلی را نشان می دهد.

  ایران: دولت از رویکرد افزایش نرخ ها کوتاه نیاید(!!)
روزنامه ایران مدعی شد ریشه اعتراضات مردم اقتصادی نیست و در نتیجه دولت نباید به علت رخدادهای هفته گذشته، از رویکرد افزایش نرخ ها عقب نشینی کند!
ارگان رسمی دولت می نویسد: مهمترین نگرانی درخصوص آثار اعتراض های موخر در بعضی از شهرهای کشور این هست که دولت را ملزم به اتخاذ سیاست هایی در حوزه اقتصاد کند که اصلا و ابدا به صلاح اقتصاد ملی نیست. دولت نباید در این دام بیفتد که ریشه کلیدی اعتراضات، سیاست های اقتصادی اوست. در حقیقت یکی از هزاران دلیل اعتراض های موخر مسئله های اقتصادی هست. این درحالی هست که بعضی اهتمام دارند تا ریشه رخدادهای روزهای موخر را به سیاست های اقتصادی دولت مربوط کنند و برای مثال خواستار تغییر بودجه سال آینده شده اند. حال در حالتی که دولت به این دام بیفتد که سیاست های اقتصادی او باعث شکل گیری این اعتراضات هست امکان دارد به سمت سیاست هایی مثل دستکاری در نرخ های بازار سوق داده شود که به سود اقتصاد ملی نیست و شاکله های اقتصاد را برهم بزند. دولت روحانی به ویژه دولت نخست او (دولت یازدهم) از نظر شاخص های کلان اقتصادی جزء دولت های موفق بوده هست و سال ۱۳۹۵ نیز یکی از سال های خوب اقتصاد ایران بوده هست که در آن در کنار مهار نرخ تورم، رکود اقتصادی به معنای دقیق نیز تا حدود بسیاری از بین رفته هست. البته سیمای حقیقی رکود اقتصادی در سال های موخر از سوی بعضی از جریان ها عوض کرده شده هست و تعدادی اهتمام دارند تا قسمتی از کارهای دولت های قبل را به پای دولت روحانی بنویسند.
از برنامه سوم توسعه تاحالا بجز جهش قیمتی حامل های انرژی در دولت احمدی نژاد، نرخ ها در اقتصاد ایران حبس شده و اذن افزایش به آنان داده نشده هست و هرگاه نرخ ها افزایش یابد مردم احساس گرانی می کنند. اما درصورتی که نرخ ها بهنگام و در زمان درست افزایش می یافت نه فقط فشاری به مردم وارد نمی گردید لکن با تزریق درآمدها به بخش تولید و اشتغال رفاه جامعه نیز بالا بردن پیدا می کرد.
   هم اکنون بنیادهای اقتصادی کشور به خوبی کار می کند و جهت گیری های آن نیز بدرستی تعیین شده هست. بودجه سال ۹۷ نیز با دو رویکرد بنیادی افزایش اشتغالزایی و فقرزدایی توسط دولت تدوین شده هست که در شرایط کنونی اقتصاد ایران نسخه مؤثری می باشد. وقتی که نرخ رشد اقتصادی افزایش یابد به اشتغالزایی و رشد درآمد خانوارها که همان فقرزدایی هست، منتج خواهد گردید. در نتیجه دولت نباید به نقدهای غیرکارشناسی نسبت به لایحه بودجه تدوینی خود شک کند و متناسب با حقیقت های موجود، منفعت های ملی، ظرفیت مردم و کشش اقتصاد مسیر را دنبال کند.

 کارنگی: ابرقدرت رو به افول آمریکا ناتوان از مهار نفوذ ایران هست
یک اندیشکده آمریکایی تصریح نمود: آمریکا ابرقدرت در حال افول هست که برای محدود کردن نفوذ منطقه ای ایران، بدون راهبرد موثر هست.
اندیشکده کارنگی در گزارشی درج کرد: آمریکا به عنوان یک ابرقدرت در حال افول، در وضع فقدان بازبینی در راهبرد خود، در محدود کردن نفوذ منطقه ای ایران ناتوان می باشد. در اینجا با یک پارادوکس مواجه هستیم چراکه ایالات متحده و سیاست های منطقه ای آن، مکررا راه گسترش و تعمیق نفوذ ایران در منطقه را هموار کرده هست. در نبود یک بازبینی در راهبرد آمریکا – ایران، نفوذ منطقه ای خود را گسترش خواهد داد.
علاوه بر این سیاست های آمریکا، به تهران این مجال را داده هست تا در پرتو توجه به تهدیدهای بی انتهاء نظامی دولت های متفاوت آمریکا و نیز (رژیم) اسرائیل، عمق راهبردی و توان دفاعی خود را تثبیت کند.
سیل فروش جنگ افزار ها آمریکایی و کشورهای اروپایی به ریاض و ابوظبی، این روند را واضح تر کرده تا تهران متقاعد شود که باید دشمنان منطقه ای خود را زمین گیر کند تا نتوانند جبهه متحدی را شکل داده و ایران را منزوی نمایند.
« «اسکندر صادقی بروجردی» عضو پژوهشی تاریخ معاصر ایران در دانشکده «سنت کراس» دانشگاه آکسفورد معتقد هست: دو نمونه معروف از اینکه چه طور ایالات متحده به ابزاری برای هموار شدن راه پیشرفت عمق راهبردی ایران مبدل شود، هجوم به عراق، نابود شدن دولت و انحلال ارتش در این کشور؛ علاوه بر این در یک گستره کوچکتر پشتیبانی حساب نشده از جنگ تحت رهبری سعودی در یمن بود، جایی که به صورت سنتی ایران در آن یا نفوذی نداشت یا نفوذش چشمگیر نبود.
اکنون هم همچنان تمایلی در کار نیست که نگرانی های امنیتی ایران یا حس خطر از یک سلسله منازعات مدام منطقه در پرتو تهدیدهای متعدد به اقدام نظامی، درک و پذیرفته شود.
در این زمینه، «مایکل یانگ» تحلیلگر کارنگی معتقد هست: «این شرایط، مشوق کمی را برای جمهوری اسلامی فراهم می آورد تا پشتیبانی از متحدانش یا طرف های ناراضی در منطقه را متوقف کند؛ شیوه ای کارساز و کم هزینه که دشمنان ایران را در داخل کشمکش نگه می دارد و آنان را مجبور می کند که قبل از مقابله مستقیم با ایران، دو مرتبه فکر کنند.»
«» «گری سیک» عضو سابق شورای امنیت ملی آمریکا معتقد هست: بازدارندگی موفق ایران – مثل بازدارندگی اتحاد شوروی درگذشته – به چیزی بیشتر از مجموعه ای از کنش های منفی احتیاج دارد. کارنامه گذشته این ماجرا بسیار پیچیده هست.
غرب به رهبری آمریکا، رژیم های طالبان و صدام حسین را سرنگون و با دولت های همراه ایران جایگزین کرد. این امتیاز به نفوذ منطقه ای ایران، هرچقدر هم که ناخواسته انجام گرفت، به آسانی جبران نمی توان.
در شروع قرن بیست ویکم، بزرگ ترین تهدید برای منفعت های غرب، برنامه رو به پیشرفت اتمی ایران بود که سه سال مذاکره فشرده، ایران را متقاعد کرد که رسما هرگونه پیگیری جنگ افزار ها هسته ای[!؟] را تقبیح کرده و این کشور را تحت شدیدترین نظارت اتمی در میان کشورهای جهان قرار دهد.
در این چارچوب، چهار قاعده برای بازدارندگی ایران موردنیاز هست؛ منفعت های و اولویت های خودتان را درست بشناسید؛ هرجا که با ایران منفعت های مشترک دارید، همکاری کنید؛ هرجا اختلاف دارید، هوشمندانه همکاری کنید؛ و هرجا مناسب بود، فشار بیاورید.
گزارش در انتهاء می نویسد: تلاش های چندجانبه، بر  کنش های یکجانبه پیروزی دارد. بویژه کوشش کنید از سیاست هایی که ایالات متحده را منزوی می کند یا مجال های آسانی برای بهره برداری به ایران می دهد، اجتناب کنید؛ مشابه آنچه در یمن، قطر، لبنان یا در مورد بیت المقدس انجام گردید. تا به اینجا، کارنامه خوبی در کار نبوده هست.

خودتان را گول نزنید اروپا با آمریکاست
دولت و وزارت خارجه باید به خودفریبی در مورد برجام و فشارهای آمریکا و احتمال پشتیبانی اروپا از ما انتهاء دهند.
میهن امروز در یادداشتی درج کرد: از همان ساعتی که ترامپ در کاخ سفید بر تخت نشست، دیپلمات های ما متعدد گفته اند اروپا باید به مقابله عملی با کارهای ترامپ پرداخت کند. گاه جناب بعیدی نژاد همین سخن را از لندن توئیت می کند و گاه عراقچی در انگشت شمار بروزهای رسانه ای اش آن را تکرار می کند. دیگران نیز – و من جمله نویسنده- متعدد همین درخواست را مطرح کرده اند. همه اینها اما چه پیامدی به دنبال داشته هست؟ روی کاغذ «تقریباً» و روی زمین، «قطعاً» هیچ!
همه اینها اما چه پیامدی به دنبال داشته هست؟ روی کاغذ «تقریباً» و روی زمین، «قطعاً» هیچ! برجام در حوزه اقتصادی برای ما چه کرد؟ مرور وضع قراردادهای پسابرجام، روشن ترین جواب به این سوال هست. آنان خطر نمی کنند.
   دیروز روزنامه ای نام و رسم دار از روی نادانی می نویسد: «امضای کری ضمانت هست.» و اکنون در درک چارچوب پیچیده مشی اروپا با خود مجدداً می نویسیم موگرینی گفته: «هر چه تهران بگوید!»
» و اکنون در درک چارچوب پیچیده مشی اروپا با خود مجدداً می نویسیم موگرینی گفته: «هر چه تهران بگوید!» حقیقت اما پیچیده تر از اینهاست. بگذارید سؤال آسان ای را مطرح نماییم: چه کسی حاضر هست هزینه بیشتری برای محافظت برجام پرداخت کند؟ اوباما یا اروپا؟ اوباما طبیعتاً اکنون در جایگاه چک کشیدن برای پرداخت هیچ هزینه ای نیست. همیشه اما چنین نبوده هست! یادمان بیاید که وزیر محترم امور خارجه، آذر ماه ۹۵ با حضور در صحن علنی مجلس، حول تمدید قانون تحریم های ۱۰ ساله ایران نامیده شده به ISA گفت: «ما به دولت آمریکا یادآور شدیم که باید برجام مراعات گردد و تمدید قانون ISA در تضاد با برجام هست.» اوباما اما برای محافظت شناسنامه سیاسی خود در عرصه ارتباطات خارجی(برجام) چه کرد؟ هیچ! او در اقدامی خنده دار و البته فحش آمیز، نه ISA را امضا و نه آن را وتو کرد! نتیجه روشن بود، چون که لوایح تصویب شده توسط کنگره و سنا، در صورت امضا نشدن توسط ریاست جمهور، بعد از مدت زمانی مشخص، بدل به قانون رسمی و لازم الاجرا می شود!
» اوباما اما برای محافظت شناسنامه سیاسی خود در عرصه ارتباطات خارجی(برجام) چه کرد؟ هیچ! او در اقدامی خنده دار و البته فحش آمیز، نه ISA را امضا و نه آن را وتو کرد! نتیجه روشن بود، چون که لوایح تصویب شده توسط کنگره و سنا، در صورت امضا نشدن توسط ریاست جمهور، بعد از مدت زمانی مشخص، بدل به قانون رسمی و لازم الاجرا می شود! رسم شده ما در ایران تمام کارهای ضدبرجامی را به سبب اکثریت جمهوری خواه کنگره، به آن منتسب کنیم. تمدید رسمی قانون ISA با جاخالی دادن اوباما البته تناقض عجیبی با همین پندار عمومی شده نیز داشت، چون که ISA در مجلس سنای آمریکا با ۹۹ رأی مثبت و بدون هیچ رأی مخالف به تصویب دست یافته بود، در حالی که تصویب ISA در مجلس نمایندگان، با رای ۱۰۰ درصدی همراه نبود! آسان لوح ترین عنصر سیاسی نیز در آنالیز چنین پدیده ای می فهمد تمدید ISA حاصل سازگاری دولت اوباما و هم حزبی های او در مجلس سنا بوده هست. درک چنین مبحث آسان ای البته چندان بی اهمیت نیست. مفهوم روشن چنین دریافتی از مشی اوباما، این می باشد که آمریکا (و نه رژیم ترامپ!) از همان ابتدا قصد داشته برجام را نه ابزار ای برای «صبح بدون تحریم» و «فروپاشی تحریم ها» که زیرساختی برای کنترل مشی ایران در مبحث اتمی و تحمیل فشارهای فزاینده بر آن در دیگر حوزه ها قرار دهد.
   منافع اروپا اگر در مقابله با آمریکا بود، تاحالا به اصرارهای متعدد ما مبنی بر مقابله عملی با ایالات متحده جواب می داد. اروپا اتفاقاً چنانکه مکررا اعلام نموده از تنگنا برنامه موشکی ایران به دشواری پشتیبانی می کند. مادام العمر شدن تنگنا های برنامه اتمی ایران نیز طبعاً در شمار رؤیاهای آنهاست. پس آنان به چه سبب باید به مقابله با ترامپ برخیزند؟!

خراسان

نرخ پراید و سمند کهنه دولتی مشخص گردید

پس آنان به چه سبب باید به مقابله با ترامپ برخیزند؟!با توجه به این که طبق رویه اجرایی، اعتبار لاشه خودروهای دولتی توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت تعیین می شود، تازه ترین بخشنامه صادر گردیده از سوی یک مقام مسئول اجرایی به تعدادی از سازمان ها و ادارات اعلام نموده حسب نظر این ستاد، اعتبار پایه لاشه خودروهای دولتی تا انتهاء سال ۱۳۹۶، هر کیلوگرم ۶۵۰ تومان می باشد. با توجه به وزن حدودا ۹۰۰ کیلوگرمی پراید و ۱۲۰۰ کیلوگرمی سمند، فروش لاشه این خودروها، قیمتی در حدود ۵۸۰ و ۷۸۰ هزار تومان خواهد داشت.

مجوز مشروط دولتی ها برای ادامه واردات آب پنیر

طبق ابلاغیه روزهای موخر یک مقام مسئول به تعدادی از نهادهای مربوط در مبحث واردات کالا به کشور، تاکید شده هست حسب گردش کار صورت گرفته، گرچه ثبت توصیه و واردات بعضی انواع آب پنیر در مدل های تغلیظ شده و یا قند و مواد شیرین کننده اضافه شده به آن یا کانی زدایی شده با رعایت مقررات و ضابطه های بهداشتی مجاز هست، اما ثبت توصیه و واردات دیگر انواع آب پنیر، غیرمجاز اعلام گردیده هست.

ایران

مدعیات تکراری عربستان و بحرین بر علیه ایران
وزیر خارجه عربستان در ادامه مدعیات بی پایه خود دیگربار ایران را به پشتیبانی تسلیحاتی از انصارالله یمن متهم نمود. به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایسنا، به نقل از شبکه الاخباریه، عادل الجبیر، در نشست خارق العاده وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در ارتباط با حمله های موشکی انصارالله یمن به ریاض که در شهر جده عربستان برگزار گردید، مدعی گردید که ایران به منظور تهدید ثبات منطقه این روش را در پیش گرفته هست. الجبیر در ادامه با بیان این که همه ما باید در برابر کسی که کوشش دارد در جهان اسلام شکاف ایجاد کند بایستیم، مدعی گردید: حوثی ها به ۸۵ کشتی که حامل کمک های انسانی بود تجاوز کرده هست. همزمان وزارت کشور بحرین در مدعایی بی پایه ایران را به کوشش برای انجام عملیات تروریستی در آن کشور متهم نمود. وزارت کشور بحرین روز گذشته مدعی گردید که یک عملیات تروریستی که هدف آن ترور شخصیت ها و مسئولین بحرینی و علاوه بر این ویران کردن تأسیسات نفتی هست را منهدم کرده هست. بحرین مدعی گردید که ایران از طریق سپاه،  حشد الشعبی عراق و حزب الله لبنان این عناصر تروریستی را اداره می کند. این ادعاها مکررا از سوی مقام های ایران رد شده هست.
 

اهتمام توکلی بر فساد سیستمی
احمد توکلی همچنان اصرار دارد که فساد در کشور سیستمی شده هست. او در صحبت با سایت «نماینده» گفت: وقتی دستگاه های متولی مقابله با فساد خودشان به درجاتی آلودگی پیدا کنند، نوعی فساد سیستماتیک ایجاد می شود. برای مقابله با فساد سیستماتیک چون دستگاه های مسئول درگیر می باشند، کار سخت می شود و دشوارتر از آن هم مربوط به زمانی هست که فاسد شده ها در مجاری تصمیم گیری تأثیرگذار باشند. آن وقت سیاست رسمی و قانون را طوری تنظیم می کنند که سود خودشان در آن تأمین باشد و میلیون ها جیب تهی شود تا یک کیف پر شود. نماینده سابق مجلس اضافه کرد: البته فساد سیستماتیک به آن مفهوم نیست که نظام به دنبال فساد و فاسد هست، زیرا در چنان شرایطی امکان نداشت امروز کسی بتواند به سادگی در مورد فساد صحبت کند. توکلی در تعریف دلیل بروز این پدیده  به فرمایشی از حضرت علی (ع) در مورد امر به معروف و نهی از منکر اشاره نمود و گفت:  وقتی نظارت عمومی کنار گذاشته گردید، اشخاص تبهکار بر سر کار می آیند، یکدیگر را پشتیبانی می کنند و پست درست می کنند.
 

آنالیز یک چهره اصولگرا از خراب کردن دولت
محمد مهاجری، سردبیر سابق کیهان در قسمتی از گفت وگوی طولانی خود با جماران با اشاره به خراب کردن دولت از سوی صدا و سیما و رسانه های اصولگرای افراطی گفت: آنان تصور می کنند بعد از این اعتراضات یک حاشیه امنی ایجاد شده و تا مدتی دیگر اعتراضی صورت نمی گیرد. می اندیشند که مردم چک سفید امضا کرده اند که دیگر تظاهرات نخواهند کرد. اما غافل از اینکه به دلیل  تغییر ساختار اجتماعی، خطر همچنان وجود دارد و برای برطرف کردن و از بین بردنش هم کارهای پوپولیستی جواب نمی دهد. این فعال رسانه ای اصولگرا اضافه کرد: وقتی شما صبح رادیو را روشن می کنید، زیادتر خبر ها یک بخش خبری ضد دولت هست، ظهر تلویزیون را روشن می کنید باز بر علیه دولت خبر پخش می گردد و همین گونه تا آخر شب این روند ادامه دارد، آشکار هست که فرد به یک رسانه بیگانه مراجعه می کند. حال آن که رسانه بیگانه ۱۰ برابر بدترش را منتشر می کند. به طور مثال وقتی صدا و سیما در مورد یک اختلاس اعدادی را منتشر نموده هست، آن کانال خبری ارقام را ۱۰ برابر بالاتر اعلام می نماید و فرد هم می پذیرد چون که وقتی شما اطلاعات درست به وی نمی دهید، پیش خودش می گوید که از کجا آشکار که ارقام این کانال درست نباشد.

آرمان

مجوز بانکی مجلس به دولت

کمیسیون تلفیق مجلس بعد از بررسی لایحه بودجه سال آینده، مجوز بررسی حساب های بانکی در زمینه حذف یارانه غیرنیازمندان را به دولت داد. طبق مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در ارتباط با تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال آینده، به دولت اذن داده شده هست در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و با هدف تحقق عدالت، کاهش فقرمطلق و توسعه بهداشت و تندرستی مردم و نیز متمرکز کردن پرداخت یارانه نقدی به خانوارهای نیازمند، در سال ۱۳۹۷ از محل مراجع سازمان هدفمندسازی یارانه ها تا مبلغ ۳۷ هزار میلیارد تومان را هزینه نماید.به این ترتیب، دولت موظف هست نسبت به حذف یارانه خانوارهای پردرآمد در طول ۳ ماه اول سال ۱۳۹۷ به صورت تدریجی اقدام نماید. کسانی که تمایلی به بررسی تراکنش های مالی خود و امتحان وسع آنان توسط دولت نیستند، توان دارند از دریافت یارانه اعلام انصراف کنند.

پشتیبانی از تحقیق و تفحص از شهرداری

شهردار تهران گفت: با هر تحقیق و تفحصی که شورا بخواهد، از شهرداری تهران انجام دهد، قبول کننده هستیم و از هر گونه اقدامی در این زمینه پشتیبانی می کنیم.طرح تحقیق و تفحص از موسسه همشهری از اواخر مهرماه سال جاری در دستور کار شورای پنجم جای گرفت. پیشنهاد دهنده اولیه این طرح الهام فخاری، عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شهرداری هست و محورهای این طرح از سوی سخنگوی شورای شهر، میزان اثربخشی نشریات همشهری، بررسی علل استخدام های سریع سال ۹۵، چگونگی واسپاری بخش آگهی همشهری، بررسی کیفیت توزیع، بحث هزینه در چاپخانه و بررسی در نرخ گذاری، توجه به تراز مالی همشهری و ساز و کار تعیین حقوق و دستمزد مسئولان روزنامه اعلام گردیده هست.

نامگذاری خیابانی به نام مهندس بازرگان

عضو شورای شهر تهران پیشنهاد داد مکانی به نام مهندس بازرگان نامگذاری شود. احمد مسجدجامعی روز گذشته در تذکری گفت: مهندس بازرگان نقش بسیاری در پیشرفت تهران داشته و پیشنهاد می شود مکان یا خیابانی به نام وی نامگذاری شود. وی با اشاره به سالگرد سانحه پلاسکو، تاکید کرد: پلاسکو نشان دهنده یک ساختمان خراب نیست، لکن نشان دهنده یک ساختار خراب هست. مسجدجامعی با اشاره به سانحه منطقه ۱۸، گفت: وقتی رخدادی به وقوع می پیوندد اگر هم اسمی داشته باشد مثل پلاسکو یا سانچی آن را بزرگ می کنیم اما اگر این سانحه برای یک انسان عادی رخ دهد مبحث فرق می کند و مخصوصا اگر برچسبی هم بزنیم مبحث متمایز می شود. وی اضافه کرد: از شهرداری منطقه ۱۸ تهران یک سؤال داریم که به چه سبب در خراب کردن یک شهروند جان داده هست.

گلایه امام جمعه اهل سنت

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: از شورای عالی امنیت ملی انتظار داشتیم دستور رهبری را برای اجرا به همه ارکان و نهادهای نظام ابلاغ کنند، زیرا رهبر معظم انقلاب این دستور را در زمینه اتحاد و امنیت ملی و با فکر و مطالعه و با استناد به شریعت اسلامی و قانون بنیادی تفاوت میان اقوام و مذاهب را نفی کرده و به مسئولین تاکید فرمودند که میان ایرانیان تفاوت روا ندارند. مولوی عبدالحمید علاوه بر این گفت: گفت: انتظار ما از ریاست جمهوری این هست که در اجرای عدالت و برطرف تبعیض تسریع و به مسئولین زیادتر تاکید کنند که تبعیض و تفاوتی میان مردم قائل نشده و تحت تاثیر فشارهای محلی که در بعضی وزارتخانه ها و ادارات وجود دارد قرار نگیرند. پیروی از امامن اهل بیت در اجرای «عدالت» هست که در مذهب شیعه جزء اصول دین می باشد.

نگاه های حذفی جوابگو نیست

نایب ریاست فراکسیون امید مجلس گفت: جلوگیری از شکل گیری فضای باز و رقابت پذیر باعث سلب اعتماد عمومی شده و مردم اعتمادشان را از سایت ها و پایگاه های رسمی برداشته و به جاهای دیگر می برند.عبدالکریم حسین زاده با تصریح چرایی بی تمایلی عمومی مردم به نرم افزار های ایرانی، اضافه کرد: زمانی ویدیو و فیلم های ویدیویی بهمراه توزیع کنندگان آنان جلب و جمع می گردید و مدتی بعد بازار سیاه اجاره ویدیو و فیلم های ویدیویی داغ گردید پس از ان فضای نرم افزاری به حدی توسعه پیدا نمود که یک فیلم با پایین ترین ظرفیت از فضای سایبری دانلود می گردید و دیگر نیازی به فیلم های ویدیویی، سی دی، دی وی دی و کارت حافظه نبود. وی افزود: پیشینه مدیریت فضای رسانه ای کشور در صدا و سیما و ممنوعیت استفاده از ماهواره و فرآورده ها سمعی و بصری نشان می دهد نگاه های حذفی جوابگو نیست، نگاه هایی که به دنبال پاک کردن صورت مسئله هست به نتیجه نمی رسد.

تاکید بر محافظت تمامیت ارضی سوریه

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران با جدیت بر ضرورت محافظت تمامیت ارضی سوریه و احترام به حاکمیت ملی این کشور و جلوگیری از تشدید بحران انسانی تاکید دارد. بهرام قاسمی با اشاره به تغییرات موخر در عفرین سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران تغییرات جاری در شهر عفرین سوریه را از نزدیک و با نگرانی پیگیری می نماید و امید دارد این عملیات سریعا انتهاء یافته و از تعمیق و گسترش بحران در منطقه های مرزی ترکیه و سوریه جلوگیری به عمل آید. استمرار بحران در عفرین امکان دارد باعث تقویت دو مرتبه گروه های تکفیری – تروریستی در منطقه های شمالی سوریه شده و آتش جنگ و ویرانی را در این کشور دو مرتبه شعله ور نماید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84223

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.