تاریخ ارسال : ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

صادقی: مسیولیت فیلتر تلگرام با روحانی هست

رخداد ۲۴ درج کرد: محمودصادقی، نماینده مردم تهران در مجلس، بر این عقیده هست که رئیس‌جمهور نیز با توجه به سخنانی که مطرح کرده‌اند، مخالف فیلترینگ تلگرام باشند اما به هرصورت وی جایگاه و مسیولیت با اهمیت و بالایی دارند و با توجه به وظیفه ای که دارند باید پاسخگو باشند.

««فیلترینگ تلگرام» در میان تمامی پیش بینی و تصور ها همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد اما هر آن امکان فیلتر و مسدود شدن آن وجود دارد.

حسن روحانی به عنوان ریاست شورای عالی امنیت ملی و نخستین مقام اجرایی کشور، مکررا و مکررا صراحتا از مخالفت خود با بستن و محدودکردن شبکه های اجتماعی سخن گفته و بر جایگزین شدن راه‌های دیگری بجز «فیلتر» تاکید کرده هست.

در دولت یازدهم، روحانی و تیم مدیریتی او با تمام وجود در مقابل فشارها و ضرب الاجل‌های قوه قضاییه و دیگر نهادها در مورد ایجاد تنگنا برای پیام رسان‌هایی از قبیل تلگرام ایستادگی کردند، اما این ایستادگی و مقاومت در دولت دوازدهم رفته رفته کمتر گردید.

در دی ماه سال گذشته و درست چندماه بعد از روی کار آمدن حسن روحانی در دولت دوازدهم، دو شبکه اجتماعی «تلگرام» و «اینستاگرام» برای چند هفته فیلتر گردیدند که علاوه بر انتقادات بسیار فراوان مسئولین و مردم، زیادی از اکتساب و اقدامات اینترنتی نیز که از طریق همین شبکه‌های اجتماعی ایجاد شده بودند دچار ضربه گردیدند. اما سر انجام با فرمان مستقیم حسن روحانی، فیلتر ابتدا از شبکه اجتماعی «اینستاگرام» و پس از ان «تلگرام» برداشته گردید.

حال اما، بحث فیلتر شدن این تلگرام، به صورت جدی در همه سطوح دنبال می‌شود و به نظر می‌رسد سال جدید سال فیلتر شدن باشد. در این شرایط همه نگاه‌ها به حسن روحانی، به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور، رئیس‌شورای عالی امنیت ملی، ریاست شورای عالی فضای سایبری و مسئول برقرار کردن قانون بنیادی در کشور هست، تا همچنان بر طبق وعده‎های انتخاباتی خود جلوی فیلتر شدن این پیام رسان را بگیرد.

با توجه به مسیولیت و جایگاهی که او در اختیار دارد، باید در انتظار ماند و دید آیا او نیز مشابه بعضی از مسئولین ذی ربط، فیلترینگ تلگرام را امضا می‌کند و یا نه، مشابه گذشته با تمام وجود در ازای این فشارها ایستادگی می‌کند!

محمودصادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به موضوعات موخر حول فیلترینگ تلگرام و نقش رئیس‌جمهور در این مبحث، اظهار کرد: آقای روحانی در سخنانی که روز سه شنبه و در دیدار نوروزی با بعضی از وزرا، استانداران و مسئولین داشتند، صراحتا مقصودشان این بود که تلویحا با فیلترینگ مخالف می باشند و عنوان نمودند که انحصار باید برداشته گردد. اعتقاد دارم منظور وی این بوده هست که پیام رسان‌های داخلی باید تقویت گردند و واقعا هم سخن به جایی هست که ما به جای برخورد سلبی و بستن پیام رسان‌ها، پیام رسان داخلی را یک فضای رقابتی تقویت نماییم.

صادقی با اشاره به مسولیت و نقش مؤثر روحانی در شورای عالی مجازی و شورای عالی امنیت ملی اظهار کرد: اگر بحث فیلترینگ بعد امنیتی داشته باشد باید در شورای امنیت به آن پرداخته گردد و اگر ذی ربط به فضای سایبری و فنی باشد به شورای عالی فضای سایبری ذی ربط می‌شود که در هر دو زمینه شخص رئیس‌جمهور، ریاست می باشند و انتظار می‎رود که برخورد فعالانه‌تری با مبحث دارا باشند. وزارت ارتباطات نیز به عنوان یکی از بخش‌های دخیل در راستای فنی زیر نظر رئیس‌جمهور هست.

این نماینده مجلس با بیان اینکه در صورت فیلتر تلگرام روحانی باید پاسخگو باشد، اظهار کرد: طبعا هرکسی که مسیولیت بیشتری دارد باید زیادتر پاسخگو باشد و آنطور که ما در جریان هستیم آقای روحانی زیادتر از همه دارای مسولیت هست.

صادقی، در جواب به این سؤال که فیلترینگ تلگرام چقدر جدی هست، اظهار کرد: خبر ها ضد و نقیضی در این زمینه طرح شده هست. از طرف دیگر لحن اظهارات آقای بروجردی به‌گونه‌ای هست که تصمیم گیری در این باره از سوی رهبری اتخاذ شده هست؛ که البته بعید هست که رهبری در چنین امور اجرایی ریزی مثل فیلترینگ دخالت کرده باشند. به نظر می‌رسد رهبری انتظار و انتقاد خود از شورای عالی مجازی را از اینکه فعالانه عمل نمی‎کنند، مطرح کرده‌اند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94585

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.