تاریخ ارسال : ۰۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۲:۱۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

صدای تیک تاک بمب نفتی دیگر در قلب شهر چالوس!

وجود پمپ بنزین مرکزی و شرکتی شهرستان چالوس و انبار سوخت غرب مازندران در قلب شهر چالوس همواره خطر بزرگی برای ساکنین این منطقه شهری چالوس بوده که از سوی مسئولین جدی گرفته نمی شود!

به گزارش حرف شمال، آنچه از منابع خبری و شواهد عینی نشان می دهد قرار است تا پمپ بنزین مرکزی و شرکتی شهرستان چالوس که جنب انبار سوخت غرب مازندران واقع است، جمع آوری شود. ساکنین و کسبه بلوار امام رضا و خیابان امام که همیشه از وجود این جایگاه عرضه بنزین و نیز انبار توزیع سوخت غرب استان مازندران در قلب منطقه مسکونی شهر چالوس که همانند بمب بالقوه بر روی شمارش معکوس خطر و وحشت کوک شده و ممکن است هر لحظه بلایی برای جان شهروندان شود، از شنیدن این خبر کمی خوشحال شده بودند که حداقل در حد بسیار بسیار ناچیزی علاوه بر کم شدن خطر، از لحاظ مشکلات زیست محیطی و بیماری های ایجاد شده ناشی از آن کاسته می شود؛ ولی برخی شنیده ها حکایت از این دارد که قرار است مجدد در مقابل آن و درست دیوار به دیوار ساختمان های مسکونی و تجاری، جایگاهی خصوصی احداث شود‼️
گفته می‌شود طبق استانداردها تا مسافت ۵۰۰ متری پمپ بنزین ها نباید هیچ منزل مسکونی وجود داشته باشد، اینکه تعریف استانداردی در قانون وجود دارد یاخیر به کناری محال است قانون اجازه دهد که بدون کمترین فاصله و دیواربه دیوارمنازل مسکونی ،چنین پروژه ای اجرا، احداث و راه اندازی شود!
چون همه می دانند امکانات ایمنی در جایگاه های عرضه بنزین،محدود به کپسول های آتش نشانی و سطل های ماسه است که در صورت بروز حادثه ، آتش به سرعت به آنها سرایت می کند و فاجعه غیر قابل جبرانی رخ خواهد داد و وجود خانه و مراکز تجاری درنزدیکی پمپ بنزین خطرناک است و ممکن است تمام آنها طعمه حریق شوند و تلفات بالا برود.
بنابراین از لحاظ عقلی، هرچه فاصله منازل مسکونی و اماکن تجاری از پمپ بنزین‌ها بیشتر باشد ، بهتر و خطر آن کمتر است! حتی در کشورهای مختلف هم جایگاه های سوخت رسانی در فاصله استاندارد ساخته میشود و اطراف آنها فضای باز قرار دارد.

صدای تیک تاک بمب نفتی دیگر در قلب شهر چالوس/ همسایگی سربی با گاز مخزن ها!

 
اگر مشکل  ترافیکی  ایجاد شده و مزاحمت صفوف ماشین های در انتظار سوختگیری و تولید آلودگی های صوتی بسیار زیاد که آرامش ساکنین را مورد تهدید قرار می دهد در نظر گرفته نشود، باز هم یک جایگاه پمپ بنزین به دلیل  همسایگی با منازل مسکونی در بدترین وضعیت مکانی ممکن قرار خواهد داشت؛ چراکه  پمپ‌های بنزین و گاز فعال،  تأثیر مخربی  روی آلودگی هوا و محیط‌زیست ساکنین همجوار  دارند.

 این جایگاهها علاوه بر خطر انفجار، روزی دوبار حجم عظیمی از سرب را که عامل سرطان است  همراه با خروج گاز مخزن ها، به رگ ها و ریه های مردم می ریزند و به نوبه خود از عوامل تهدید سلامت هستند و آلودگی هوا، اثرات زیست محیطی و تاثیر ناشی از استشمام و استنشاق بوی بنزین بر روی ساکنان منطقه، خصوصا خردسالان وکهنسالان به خوبی قابل مشاهده بوده و البته موجب گلایه مندی ساکنان محلات هم میشود. تعدادی از ساکنین این منطقه در تحقیقات میدانی بیان نموده اند؛ همین الان که جایگاه شرکتی دارای فاصله ای در حد قبول با منازل مسکونی است بازهم بدلیل وجود سرب در فضای محل،دچار بیماری مزمن کلیه هستند و خانواده هایشان بخاطر  بوق های ممتد تانکرهای حمل سوخت در شب و نصف شب و یا  سر و صداهای ناشی از خودروهای در صف بنزین ، ناراحتی اعصاب گرفته اند و به رغم درآمد ناچیزی که دارند باید این مبلغ را هم هزینه درمان خود و خانواده اشان کنند! حال حساب کنید اگر دیوار به دیوار یک مجتمع مسکونی یا منزل شخصی چنین پمپ بنزینی باشد چه تبعاتی در بر خواهد داشت؟
یکی از ساکنین این منطقه می گوید: درآمد و سود را جایگاه دار می برد و هزینه های سنگین درمان و ناراحتی های اعصاب آن برای مردم می ماندو علاوه بر آن ناخودآگاه هر روز ترس انفجار در وجودمان خواهد بود.
اگر اشتباه نکنیم سال گذشته بود که  برای بررسی میزان آلودگی ناشی از  پمپ‌ بنزین‌ها بر محیط ‌زیست، خصوصاً منابع آب سطحی، از تعداد ۱۰۴ پمپ بنزین، ۹ جایگاه در شمال، غرب، شرق، مرکز و جنوب شهر تهران برای نمونه‌برداری انتخاب و در ۳ دوره زمانی مهر، آذر و اسفند، روی نمونه های آب، آزمایش‌های pH، هدایت الکتریکی، مواد جامد معلق، اکسیژن مورد نیاز شیمیایی و هیدروکربن‌های نفتی، صورت گرفت و  پس از بررسی داده‌های حاصل از این آزمایش‌ها، مشخص گردید جوی‌های آب اطراف آنها، تماما دارای آلودگی هستند!
همچنین نتایج مربوط به آزمایش‌های هیدروکربن‌های نفتی (TPH) ، مقادیر بالایی از آلودگی هیدروکربنی را در جوی‌های اطراف جایگاه‌های سوخت، به‌خصوص در جایگاه‌هایی که جریان آب کم یا ساکن است نشان داد‼️و بر اساس اعلام کارشناسان ، محیط های پمپ بنزین تا شعاع ۱۰۰ متری آلوده هستند.
لذا این سوال پیش می آید که آیا جان و مال و سلامتی و تندرستی مردم دیگر هیچ ارزشی ندارد؟‼️ آیا واقعا مسوولان و بازرسانی که می بایستی پاسخ استعلام های مربوطه را ارایه دهند به این مهم توجه خواهند نمود؟!
ساکنین بلوارامام رضا ع ، بویژه کوچه شفیعیان و منازل همجوار زمین مورد نظر که مقابل انبار سوخت شهید قاسم برزگر غرب استان مازندران-شهرستان چالوس می باشد،طی تماس های مکرر، این درخواست  را از مسوولین وزارت نفت و  اداره کل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی غرب استان (منطقه چالوس) و ناحیه مرکزی نوشهر، چالوس و کلاردشت و همچنین از فرماندار گرامی شهرستان چالوس،اداره بهداشت و درمان، حفاظت محیط زیست و نیز سازمان آتش نشانی شهرداری چالوس، داشته اند که با صدور مجوز  به این جایگاه اختصاصی،در حق مردم جفا نکنند و هرچه سریعتر بر نگرانی ایجادشده ساکنین بلوارامام رضاع و کوچه شفیعیان پایان بخشند.
گزارش از محمدصفرلفوتی/ روزنامه نگار

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=25921

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.