تاریخ ارسال : ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۸:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

صعود سینمای نوروزی ایران از نردبان تورم

روزنامه دنیای اقتصاد: هر سال دریغ از سال قبل! این سرنوشت بازار سینمای ایران در دو، سه سال موخر هست. در این مدت مدام مخاطب های سینما کمتر گردیدند و بلیت سینماها برای جبران کاهش مخاطب های گران‌تر گردید. بر همین اساس بود که از سال گذشته به طور مستمر میزان فروش فیلم‌ها در قیاس با سال قبل زیادتر بود؛ اما تعداد مخاطب های کمتر می‌شد.

سال کنونی هم از این قاعده مستثنی نشد و به‌رغم کاهش حدودا ۲۰ درصدی مخاطب های سینماها در اکران نوروزی، میزان فروش فیلم‌های اکران نوروزی هنوز رقم‌های چندین میلیاردی را محافظت کرد. در این گزارش میزان فروش فیلم‌ها را از سال ۹۴ در اکران نوروزی مرور خواهیم کرد. در کمال خوشبختی در سال‌های موخر دستیابی به آمارهای دقیق در بعضی از شاخص‌های فروش فیلم‌ها آسان‌تر شده و این مبحث امکان قیاس بازار سینما در این سال‌ها را فراهم می‌آورد.

صعود سینمای نوروزی ایران از نردبان تورم

اکران‌های نوروزی سال‌های موخر

همچنان که در جدول می‌بینید در سال ۹۴ فروش سینماها در اکران نوروزی چندان قابل ملاحظه نیست. با توجه به اینکه پیک زمانی فروش سینماها در روزهای خستین سال و تعطیلات نوروزی هست، می‌توان اظهار کرد که رقم پایانی فروش سال ۹۴ در اکران نوروز اصولا قابل چشم پوشی هست. در این سال فیلم‌های «رخ دیوانه»، «استراحت مطلق»، «ایران برگر»، «طعم شیرین خیال» و «روباه» روی پرده سینما رفتند و مجموعا سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان فروختند. رقمی که به اندازه نیمی از فروش فیلم مصادره یک تنه هست. اما نرخ بلیت سینما در این سال به صورت میانگین در تهران و شهرهای بزرگ ۸ و در دیگر شهرها حدود ۶ هزار تومان بود. البته میانگین کلی نرخ بلیت با توجه به فروش زیادتر سینماها در شهرهای بزرگ به سمت هشت هزا ر تومان میل بیشتری دارد. در اکران نوروزی سال ۹۵ شش فیلم «من سالوادر نیستم!»، «۵۰ کیلو آلبالو»، «بادیگارد»، «ابد و یک روز»، «خشم و هیاهو» و «کفشهایم کو؟» روی پرده رفتند و مجموعا به فروش ۱۶ میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومانی رسید.

سال ۹۵ همچنان که از بهارش پیدا بود برای سینما سال نیکویی گردید. مجموع فروش کل سال به ۱۶۷ میلیارد تومان رسید تا یک رکورد عجیب و غیر قابل باور را برای فروش سینما در این سال رقم بزند. به بیان دیگر می‌توان اظهار کرد که سینمای ایران به قبل و پس از سال ۹۵ تقسیم گردید. این در حالی بود که بهای بلیت سینماها در این سال در تهران و شهرهای بزرگ ۱۰ و در شهرهای دیگر حدود ۸ هزار تومان بود.اما سال گذشته اکران نوروزی فیلم‌ها با توجه به افزایش ۲۰ درصدی بهای بلیت، به آستانه ۱۹ میلیارد تومان هم رسید؛ اما بهای بلیت سینماها در نوروز ۹۶ در تهران و شهرهای بزرگ به صورت میانگین ۱۲ هزار تومان گردید و در شهرهای دیگر هم به اندکی کمتر از ۱۰ هزار تومان هم رسید.سال کنونی هم با توجه به افزایش بهای بلیت که در تهران و شهرهای بزرگ رکورد ۱۵ هزار تومانی را زد و در شهرهای کوچک هم به صورت میانگین به حدود ۱۲ هزار تومان رسید، فروش کلی سینماها در اکران نوروزی به رقم ۲۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی دست پیدا نمود. این در حالی بود که شمار مخاطب های سینماها دو مرتبه هم کاهش داشت. ناگفته نماند که تعداد فیلم‌های اکران نوروز در سال ۹۷ به هفت فیلم هم رسید. در جدول این گزارش می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری از میزان کاهش مخاطب های سینما در سال های موخر را نگاه کنید.

جزئیات فروش نوروزی ۹۷

در اکران نوروزی هفت فیلم روی پرده سینماها رفتند و تا انتهاء آخرین روز تعطیلات نوروزی فیلم سینمایی «مصادره» به کارگردانی مهران احمدی با در اختیار داشتن ۱۷۸ سالن سینمایی با فروش معادل ۶ میلیارد و ۷۴۷ میلیون تومان در صدر جدول اکران نوروزی قرارگرفت. فیلم سینمایی «لونه‌زنبور» به کارگردانی برزو نیک‌نژاد نیز در گیشه موفق ظاهر گردید و با فروش ۳ میلیارد و ۵۲۶ میلیون تومانی چهارمین فیلم پرفروش اکران نوروزی گردید.

در این میان فیلم «فراری» به کارگردانی علیرضا داوودنژاد نتوانست فروش شایسته ای داشته باشد. این فیلم که البته تنها در ۵۰ سالن درحال نمایش هست با فروش ۱۸۶ میلیونی پایین ترین فروش نوروزی را به خود اختصاص داد؛ فیلمی که در جشنواره فیلم فجر سی و پنجم موفق ظاهر گردید و توانست چهار سیمرغ من جمله جوایز مهمی مثل خوب ترین فیلم‌نامه و خوب ترین بازیگر نقش اول مرد را به خود اختصاص دهد. این میزان فروش در حالی حاصل گردید که سال کنونی و در همان اوائل تعطیلات نوروزی، اکران فیلم‌ها در سالن‌های سینمایی با افزایش نرخ بلیت همراه بود.در یک قیاس از بازه زمانی ۲۵ اسفند تا ۱۳ فروردین برای فیلم‌های اکران نوروز ۹۶ و ۹۷، افت محسوس مخاطب های در یک سال به چشم می‌خورد. در حالی که در نوروز ۹۷ یک فیلم به تعداد فیلم‌های اکران نوروز اضافه گردید و با افزایش سالن‌های سینمایی، باید برتعداد مخاطب های نیز افزوده می‌شد؛ اما از بازه زمانی ۲۵ اسفند ۹۶ تا ۱۳ فروردین ۹۷ هفت فیلم «مصادره»، «لاتاری»، «به وقت شام»، «فراری»، «لونه زنبور»، «فیلشاه» و «خرگیوش» مجموعا ۲۱ میلیارد و ۲۳۰ میلیون و ۲۸۸ هزار تومان فروش داشته‌اند.

««گشت ارشاد ۲» به‌عنوان پرفروش‌ترین فیلم اکران نوروزی سال گذشته از ۲۶ اسفندماه سال ۹۵ تا روز ۱۲ فروردین سال ۹۶ به فروش ۶ میلیارد و ۴۷۰ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان رسید. این در حالی هست که «مصادره» ساخته مهران احمدی که در رتبه اول جدول فروش فیلم‌های نوروزی سال کنونی قرار گرفته هست تا انتهاء روز ۱۳ فروردین ماه به فروش ۶ میلیارد و ۷۴۷ میلیون تومان رسید.هرچند اعداد نشان از فروش خوب تر فیلم‌ها در سال ۹۷ دارند؛ اما نباید این نکته را فراموش کرد که افزایش نرخ بلیت سینماها در بالا رفتن اعداد نسبت به سال گذشته بی‌تاثیر نبوده هست. در حقیقت باید اظهار کرد فیلم‌های نوروز ۹۷ نتوانستند به لحاظ تعداد تماشاگر به سال گذشته برسند.

صعود سینمای نوروزی ایران از نردبان تورم


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94562

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.