تاریخ ارسال : ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۰:۰۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

صهیونیست‌ها به دنبال ایجاد درگیری نظامی بین ایران و عربستان هستند

در گفتگوی ویژه خبری مطرح شد؛به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ هادی محمدی کارشناس مسائل سیاسی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با بیان اینکه استعفای سعدحریری فراتر از چیزی است که تصور می‌شود، گفت : آقای سعدحریری همچون پادشاهی سعودی در موضع ضعف و انفعال است.

وی با اشاره به موضع ضعیف ائتلاف سعودی آمریکایی در منطقه، افزود: سعودی‌ها از هر کارتی برای تقویت موضع ضعیف خودشان استفاده می‌کنند.

محمدی با اشاره به سخنان سید حسن نصرالله درباره استعفای سعد الحریری تاکید کرد: ارتباط مستقیمی بین استعفای حریری و دستگیری‌های اخیر داخل عربستان وجود دارد. عربستان سعودی دارای سیاست مستقلی نیست و این کشور پس از ۱۱ سپتامبر که به عنوان مقصر اصلی تروریسم بین الملل شناخته شد؛ سیاست‌هایش تابع سیاست های آمریکا بود.

وی درباره ساز و کار انتقال قدرت در پادشاهی عربستان یادآور شد: شکل به قدرت رسیدن خانواده سلمان آثار و تبعاتی داشته است و سیاست‌هایی که آقای بن سلمان دنبال می‌کند و خسارت‌هایی که برای سعودی‌ها داشته یک متغیر جدیدی است که مطرح شده است.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به فساد خانواده سلمان از طریق بندر جیزان و قاچاق مواد مخدر و کسب درآمد از این طریق؛ بیان داشت: عربستان در یک شرایط شکاف و انفعال بزرگ است. خانواده سلمان با خرید تسلیحات رشوه های هنگفتی پرداختند و خرید جنگنده‌های تایفون در همین راستا بوده است.

در ادامه برنامه گفت و گوی ویژه خبری مرادی کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان موضع انفعالی سعدحریری در استعفایش؛ گفت: این استعفا شاید پوششی برای بازداشت شاهزاده های سعودی بود.

وی با اشاره به فسادهای گسترده خانواده سعودی یادآور شد: ادعای مبارزه با فساد توسط سلمان یک اقدام نمادین است. عربستان در سال‌های گذشته با کسری ۱۰۰ میلیارد دلاری بودجه مواجه شده و ذخایر ارزی‌اش رو به پایان است و دستگیری شاهزاده‌ها برای پوشش مشکلات مالی است.

حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل در این برنامه گفت: حقیقت این است که در نگاه راهبردی عربستان و همپیمانانش آن‌ها در یک مقطع از داعش استفاده کردند و پس از آن به دنبال تجزیه عراق بودند؛ پس از آنکه همه طرح‌هایشان شکست خورد به سراغ بی‌ثبات کردن لبنان حرکت کردند.

وی با بیان سواستفاده رژیم سعودی از شرایط لبنان افزود: بی ثبات سازی لبنان می تواند این کشور را به سمت بی‌ثبات سازی امنیتی ببرد. عربستان به دنبال تثبیت وضعیت محمد بن سلمان و ایجاد یک کودتای سیاسی است.

دستیار ویژه رییس مجلس با اشاره به رفتارهای غیر سازنده عربستان در منطقه گفت: به دلیل شکست سنگینی که محور صهیونیست‌ها خورده و نتیجه آن برآمدن محور مقاومت شده؛ آن ها به دنبال پیاده سازی دیگر سناریوهای خود در منطقه هستند.

امیرعبداللهیان با بیان الگوی موفق عراق در منطقه گفت: آمریکایی‌ها به این واقعیت رسیدند که وضعیت بسته عربستان راهگشا نیست. آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند تا خاندان سعودی را حفظ کنند تا هم منافع خود را تامین کنند و هم منافع صهیونیست‌ها تامین شود.

وی تصریح کرد: صهیونیست‌ها به دنبال ایجاد یک درگیری نظامی بین ایران و عربستان هستند تا از این شرایط سود ببرند که البته این آرزو را به گور خواهند برد.

در حال تکمیل…

عربستان به دنبال تثبیت جایگاه محمد بن سلمان است


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=73588

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.