تاریخ ارسال : ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ضد و نقیض های لایحه بودجه ۹۷ در بخش کشاورزی

ضد و نقیض های لایحه بودجه بخش کشاورزیبه گزارش شلمچه نیوز به نقل از   صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،

مدتی قبل معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۱۸ درصدی بودجه اعتبارات بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در لایحه بودجه سال ۹۷، نسبت به بودجه پارسال ،اطلاع داد در حالیکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نظر دیگری دارند.

علی رغم آنکه افزایش حجم تولید، رونق صادرات، افزایش سرمایه‌گذاری و سر انجام رونق کشاورزی من جمله اغراض اقتصادی مقاومتی به حساب می آید، اما کاهش ۱۳ درصدی بودجه با این سیاست مغایرت دارد .

البته ناگفته نماند که کاهش بودجه بخش کشاورزی و افزایش بودجه سایر بخش های اقتصادی با عکس العمل شدید نمایندگان و کشاورزان مواجه شده هست، در حالیکه در بودجه سال آینده به خاطر ارزش این بخش در تامین امنیت غذایی و خلاصی از وابستگی به کشورهای خارجی انتظار می رفت ، جز اولویت های دولت قرار گیرد.

محمد علی شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در صحبت با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی    با انتقاد از کاهش شدید بودجه در بخش آب و کشاورزی، اظهار کرد: با توجه به کاهش شدید ارزش در لایحه بودجه انتظار می رود که در کمیسیون تلفیق این میزان جبران گردد.

شاعری دنبال کرد: با توجه به کاهش چشمگیر اعتبارات خرید تضمینی فرآورده ها کشاورزی انتظار می رود که مصوبات کمیسیون کشاورزی در کمیسیون تلفیق مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی با اشاره به کمرنگ شدن خرید تضمینی محصول در بودجه سال آینده، گفته بود: طبق مفاد برنامه ششم توسعه، خرید تضمینی در سال آینده کمرنگ خواهد گردید که حدس های لازم در مورد جلوگیری از این اقدام داده شده هست و در غیر این صورت خرید تضمینی با مشکلات جدی مواجه می باشد.

عکس العمل شدید کشاورزان به کاهش بودجه بخش کشاورزی

راضی نوری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در صحبت با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  اظهار کرد: گرچه بودجه ایده ای بخش کشاورزی در لایحه سال آینده در بعضی زمینه ها با رشد مواجه بوده، اما در مجموع نسبت به مدت همانند پارسال کاهش یافته هست.

وی از اجرای سیاست نرخ تضمینی در سال زراعی جدید اطلاع داد و اضافه کرد: سیاست کلی دولت و وزارت جهاد کشاورزی اجرای سیاست نرخ تضمینی و هدایت محصول به سمت بازار بورس

این عضو کمیسیون کشاورزی از کاهش بودجه زیرساخت های آب و خاک و صنعت های تبدیلی در لایحه سال آینده اطلاع داد.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان نسبت به کاهش بودجه بخش کشاورزی در بودجه سال آینده معترض هستند، تصریح نمود: طبق برنامه ششم توسعه، ورود بخش خصوصی و همکاری با دولت راهگشای جبران کاهش بودجه سال آینده هست.

بودجه بخش کشاورزی ۱۳ درصد کاهش یافت

عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در صحبت با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی    با انتقاد از کاهش بودجه بخش کشاورزی و افزایش سایر بخش های اقتصادی اظهار کرد: با توجه به آنکه بودجه زیادی از بخش ها به صورت متوسط ۵ تا ۱۵ درصد افزایش یافته، اما در بخش کشاورزی بودجه سال ۹۷ در قیاس با سال ۹۶، منفی ۱۳ درصد کاهش داشته هست.

وی مجموع بودجه کشور در سال ۹۶ را ۳۴۸ هزار میلیارد تومان اعلام نمود و اضافه کرد: بودجه کشور با افزایش ۸ تا ۹ درصدی به رقم ۳۶۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و این بدان معناست که رشد بودجه به سایر بخش های اقتصادی اختصاص یافته هست.

پاپی زاده درباه آخرین وضع اعتبارات ملی بخش کشاورزی اظهار کرد: اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای در سال ۹۶ ؛ حدود ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود که این رقم با منفی ۴۷ درصد به ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسید و در برابر هزینه های ملی در سال ۹۶ هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان بود که در بودجه سال آینده با افزایش ۱۴ درصدی به هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان رسید.

به گفته این مقام مسئول؛ کاهش اعتبارات ملی بخش کشاورزی حاکی کاهش بودجه توسعه زیرساخت ها از قبیل آب و خاک هست.

وی دنبال کرد: مجموع یارانه‌های تملک دارایی سرمایه‌ای و هزینه ملی در سال ۹۶؛ ۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بود که در سال ۹۷ با کاهش ۳۳٫۵

عضو کمیسیون کشاورزی در جواب به این سؤال که علی رغم کاهش بودجه بخش کشاورزی، سیاست اقتصاد مقاومتی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84497

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.