تاریخ ارسال : ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۰:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ضربه ای که احمدی نژاد به کشور زد

جماران درج کرد: کاظم اکرمی وزیر آموزش و پرورش دولت چهارم در مورد تفاوت مسئولان دهه شصت با مسئولان امروز می‌گوید. او با بیان خاطراتی از دوران نخست وزیری گفت:با تغییر شرایط، دستگاه های متفاوت نگاه کردند که هم می گردد روزه گرفت و نماز قرائت کرد و هم ماهیانه ۵۰ میلیون تومان حقوق گرفت و گفت به من ربطی ندارد که برخی ها دو میلیون حقوق می گیرند!

در ادامه چکیده ای از مصاحبه ی کاظم اکرمی در مورد تفاوت مسئولان دهه شصت با مسئولان امروز را بخوانید؛

به نظر شما با اهمیت ترین خصوصیت مسئولان دهه شصت چه بود؟

او با بیان خاطراتی از دوران نخست وزیری گفت:با تغییر شرایط، دستگاه های متفاوت نگاه کردند که هم می گردد روزه گرفت و نماز قرائت کرد و هم ماهیانه ۵۰ میلیون تومان حقوق گرفت و گفت به من ربطی ندارد که برخی ها دو میلیون حقوق می گیرند!پیش از انقلاب مسلمانی و مشی مسلمانی خواسته هیأت حاکم نبود. افرادی که تحت اثرگذاری سخنرانی های متفاوت بودند، آن روز با عزم و آگاهی اسلام را برگزیدند و هیچ کس دنبال منفعت نبود. از سال های بعد وارد جریانی می گردیم که متولدین دهه های بعد در شرایطی بزرگ گردیدند که آن نوع عزم و آگاهی را خیلی نداشتند. شرایط طوری بود که آموزش و پرورش، رادیو، تلویزیون و همه روزنامه ها صحبتشان از اسلام و مسلمانی بود و گزینش عقلانی و اختیاری اسلام برای زندگی کردن کمتر گردید. نکته بنیادی این هست که تفاوت مسئولان الآن با آن موقع این هست که آنان به صورت آزاد و آگاهانه برگزیدند و دیدشان را در آن مسیر قرار دادند و اکنون خیلی کمتر هست.

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی موخر خود خصوصیت مسئولان دهه شصت را بی اعتنایی به دنیا و اهتمام به خدمت دانستند. به نظر شما به چه سبب در شرایط امروز رهبر معظم انقلاب این مبحث را مطرح نمودند و اهتمام داشتند که باید آن دوران را به یاد بیاوریم؟

به نظر شما به چه سبب در شرایط امروز رهبر معظم انقلاب این مبحث را مطرح نمودند و اهتمام داشتند که باید آن دوران را به یاد بیاوریم؟زنده یاد دکتر سید مصطفی کیایی در دو سال آخر وزارت آموزش و پرورش با من همکار بود. وی سال ۶۴ معاون اداره بهداشت همدان بود و ۲۴ هزار تومان حقوق می گرفت. ما وی را برای معاونت مالی وزارتخانه به تهران دعوت نمودیم. حقوق این بزرگوار ۱۰ هزار تومان کم گردید. من در دو سالی که با وی کار کردم هرچه خواهش کردم از پول هایی که نخست وزیر در اختیار ما می گذارد لااقل ماهیانه هزار تومان به وی بدهم، گفت من سرباز انقلاب هستم و دنبال این چیزها نیستم.

وقتی جلوتر رسیدیم اشتباه هایی در کارها گردید و افرادی که کشور را اداره می کردند نخواستند که امثال این اشخاص نظر بدهند که نمایندگان چگونه وارد مجلس گردند. با این پول هایی که الآن برخی از نمایندگان برای راه یابی به مجلس خرج می کنند یا در دوره های قبل خرج کرده اند و بده بستان هایی که با برخی مسئولان دارند که چند دوره نماینده بمانند، زشتی دنیاطلبی و قدرت خواهی و پول دوستی از بین رفته هست.

با اهمیت ترین ضربه را هم دوره احمدی نژاد زد که وقتی به عنوان مثال وی در سال آخر مسیولیت به وزیران خود ۵۰ سکه و ۱۰۰ سکه داد، مردم این عمل وی را در روزنامه ها قرائت کردند، آرام آرام نگاه کردند دنیا هم آن چنان که اظهار می کردند بد نیست؛ اینها هم مدعی ارتباط با امام زمان (عج) می باشند و هم دنیایشان را دارند، ما به چه سبب نداشته باشیم؟

با تغییر شرایط، دستگاه های متفاوت نگاه کردند که هم می گردد روزه گرفت و نماز قرائت کرد و هم ماهیانه ۵۰ میلیون تومان حقوق گرفت و گفت به من ربطی ندارد که برخی ها دو میلیون حقوق می گیرند!

حقوق نخست وزیر دهه شصت چقدر بود؟

یکی از افرادی که در نخست وزیری آن زمان کار می کرد اظهار می کرد یک روز آقای نخست وزیر چکی به من داد که نقد کنم؛ نگاه کردم مبلغش سه هزار و پانصد تومان هست. رفتم به نخست وزیر اظهار کردم انگار شما اشتباه کرده اید؛ من کارمند شما هستم و پنج هزار تومان می گیرم و شما برای خودتان سه هزار و پانصد تومان نوشته اید. نخست وزیر گفت برو همین چک را نقد کن زیرا من باید درد مردم جنوب شهر را بدانم.

فیدل کاسترو زمانی که منزل امام را دید متعجب شد و به یادگار امام گفت کشور شما از این اتاق کوچک رهبری می شده هست؟ و متأسفانه گفت شما نتوانسته اید این را در جهان تبلیغ کنید.

اگر ما بتوانیم به روحیه دوران برگردیم چه تأثیری در برون رفت از چالش های اجرایی موجود دارد؟

ما که جنگیدیم همه کوششمان این بود که سخن های زنده یاد آقای طالقانی و زنده یاد شهید مطهری درمورد امیرالمؤمنین (ع)، نمی گویم صد در صد، لااقل ۷۰ تا ۸۰ درصد اجرا گردد. ولی مواظبت نکردند؛ اول هم از مجلس آغاز گردید و بعد ارتباط مجلس و وزیران و بعد رسانه ها و بعد به سایر بخش ها سرایت کرد.

قوه مقننه باید قوانینی وضعیت کند تا افرادی که در طول نمایندگی با وزیران بده و بستان می کنند و از این راه مفاسدی حاصل می گردد برای دوره بعد صلاحیتشان رد گردد. قوه قضائیه هم باید در این زمینه کمک کند. کمک قوه قضائیه این هست که روی قضات و مستشاران ارزیابی های قوی دارا باشند. الآن زیادی از مردم از افرادی که در قوه قضائیه کاری را به ناحق به سود شخص یا اشخاصی انجام می دهند بشدت ناراضی می باشند.

در آن سال هایی که من در آموزش و پرورش بودم، کارمندی به من گفت کسی که لوازم التحریر برای وزارتخانه می خرد تبانی کرده و گران می خرد. اظهار کردم محافظت ارزیابی کرد و نگاه کردیم که درست می گوید و اظهار کردیم که این آقا را بیرون کنید. بعد همان کارمند آمد و گفت خدا را سپاس زنده ایم و نگاه کردیم که یک کارمند معمولی توان دارد به مسئول وزارتخانه نکته ای را بگوید و او هم ارزیابی و عمل کند.

نکته دیگری را اضافه کنم. زیرا مشی برخی از روحانیون در دانشگاه ها، وزارتخانه ها و سازمان ها علت دوری مردم از مشی اسلامی و سبک زندگی اسلامی، که مقام معظم رهبری بر آن اهتمام می کنند، می گردند. البته زیادی از روحانیون هم در کار خود موفق می باشند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=96069

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.