تاریخ ارسال : ۰۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۱۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ضرورت افزایش کوشش وزارت خارجه برای «دیپلماسی اقتصادی» در سال ۹۷

احمد دستمالچیان سفیر اسبق ایران در کشورهای لبنان و اردن در صحبت با خبرنگار مهر، در مورد نامگذاری سال جدید توسط مقام معظم رهبری با عنوان «حمایت از کالای ایرانی» و ضرورت توجه به این راهبرد در حوزه سیاست بیگانه گفت: این نامگذاری از آن جهت ارزش مخصوصی پیدا می نماید که نیم نگاهی به بیرون از مرزها و شرارت های بی حد وحصر دشمنان مردم و نظام اسلامی بیندازیم.

این دیپلمات پیشین کشورمان دنبال کرد: پر بدیهی هست که ترفندهای دشمن از طرق سیاسی، امنیتی و نظامی به شکست انجامیده و حالا می خواهند از طریق اقتصادی و تحریم ملت ایران را بیازمایند.

دستمالچیان اضافه کرد: تاکید چندساله مقام معظم رهبری بر اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی که اقتصادی درون زا و برون نگر هست، متاثر از فهم عمیق دسیسه های سنگین دشمن بر بر علیه ملت مقاوم ایران هست.

وی دنبال کرد: بی تردید یکی از پایه های  استوار استقلال کشور، تولید ملی و خودکفایی کلیه مایحتاج مردم  و ارتقاء دانش و فناوری و توسعه علمی برای توسعه ملی وعرضه کالاهای با کیفیت و مطابق نرمال جهانی هست که طبعا این امر خود به رشد اشتغال و توسعه صادرات و رونق بازار کمک شایانی می کند.

سفیر اسبق ایران در لبنان گفت: بی تردید یکی از عاملان عدم وابستگی به خارج، رشد و توسعه تولید ملی و تقلیل حداکثری واردات و بالا بردن حداکثری صادرات کالاهای تولید ملی به بازارهای هدف هست.

سفیر پیشین کشورمان در لبنان و اردن گفت: تمام این امور نیازمند یک اراده ملی در سطح کلان بین بخش خصوصی و دولتی برای اجرای منویات عزتمدارانه مقام معظم رهبری درجهت رشد تولید و اشتغال زایی و برطرف معضل بزرگ بیکاری هست.

دستمالچیان گفت: در این  میان به نظر می آید وزارت خارجه به عنوان سکاندار سیاست بیگانه باید کوشش مضاعفی را برای تدوین اصول و راهبردهای دیپلماسی اقتصادی و ابلاغ آن به سفارتخانه ها داشته باشد تا با کمک نمایندگی های سیاسی کشور در خارج بتوان بازارهای هدف کالاهای ایرانی را شناسایی کرده و به مراجع مربوطه بخش خصوصی معرفی کند.

وی اضافه کرد: آنچه بیشتر از همه بازار صادرات را رنج می دهد بروکراسی سنگین و باندهای مافیایی هست که نظیر اختاپوس بر گلوگاههای رشد و توسعه صادرات چنبره زده و غول سهمگین و مخرب قاچاق رابوجود آورده و اقتصاد و تولید کشور را فلج کرده هست.

این دیپلمات پیشین افزود: بنظر می رسد دولت، اتاق بازرگانی و وزارت خارجه با فراخوان ملی برای حل این مشکلات ریشه دار و علاوه بر این مقابله قاطع با فساد و رانت و قاچاق، باید برای مشکلات چاره جویی کنند تا سالی شکوفا و پرنشاط را در راستای تولید ملی وصادرات باکیفیت کالای ایرانی دارا باشیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=93031

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.