تاریخ ارسال : ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۲۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

طرح «اعاده اموال نامشروع»| دلسردی متاثر از فساد اقتصادی بعضی مسئولین را طرح «اعاده اموال نامشروع» جبران می نماید

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  خبرگزاری تسنیم از اراک، ، رهبر معظم انقلاب مکررا «عدالت» را به عنوان رکن بنیادی انقلاب اسلامی شرح کرده‌اند و مکرراً به قوای سه‌گانه نسبت به اجرای عدالت اخطار داده‌اند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای علاوه بر این در مراسم دومین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) فرمودند: «در نظام اسلامی، عدالت مبنای همه‌ تصمیم‌گیری‌های اجرایی هست و همه‌ مسئولین نظام، از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تا مسئولین بخش‌های متفاوت اجرایی، به‌خصوص رده‌های سیاست‌گذاری و کارشناسی و تا قضّات و اجزای دستگاه قضایی، باید به جدّ و جهد و با همه‌ اخلاص، درصدد اجرای عدالت در جامعه باشند. »

»جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای پیگیری مطالبه‌ مقام معظم رهبری در راستای عدالت، برنامه ای را تهیه کرده‌اند که به باعث آن، قرار هست اموال نامشروعی که در اختیار بعضی اشخاص فرصت‌طلب و رانت خوار قرار گرفته، اعاده و به مردم بازگردانده گردد؛ این طرح حالا با استقبال وسیع نمایندگان مجلس، کارشناسان، علما و از همه مهم‌تر مورد استقبال مردم قرار گرفته هست.

در این راستا نشست خبری "محمد حسینی" عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با مبحث ارزیابی طرح اعاده اموال غیر شرعی مسئولین به میزبانی دفتر نمایندگی خبرگزاری تسنیم در استان مرکزی برگزار گردید.

تفضیل سخنان "محمد حسینی" عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در زیر می‌آید:

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح "اعاده اموال غیر شرعی مسئولان" گفت:  بعضی از طرح‌ها در مجلس با امضای بیشتری عرضه می‌شود که نشانگر حساسیت آن هست و این طرح که تاحالا ۱۸۶ امضاء را جمع کرده از آن جمله هست ولی فوریت آن در مجلس تکمیل نشده ، نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر نظام مردم سالاری دینی تصریح شده و قرار براین هست که فاصله‌ای بین طبقات متفاوت اجتماعی وجود نداشته باشد ولی در طول ۴۰ سال که از انقلاب می‌گذرد شرایط فعلی موجود خلاف این را نشان می‌دهد.

حسینی گفته بود: در این زمینه قوانین زیادی وجود دارد برای مثال هر فردی که به وظیفه ای گمارده می‌شود باید فهرست اموال منقول و غیر منقول خود را پیش از مسیولیت و بعد ازاتمام مسیولیت به قوه قضاییه عرضه داده و قوه قضاییه با تکیه بر اختیارات خود اموال فرد را مورد ارزیابی قرار دهد.

وی اضافه کرد: در صورت مشروع بودن به آن فرد تاییدیه دهد، ماهیت طرح بسیار مفید و کارآمد هست اگر چه زیادی از مسئولین شاید از نبوغ خود برای ازدیاد اموال استفاده نمود باشند و این نکات ریزی هست که باید موشکافانه و با دقت ارزیابی گردد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از اوائل انقلاب اسلامی به طور مستمر طبق اظهارات امام و رهبری تاکید بر آن بوده که انقلاب اسلامی انقلاب پابرهنگان و مستضعفان بوده اما امروزه شاهدیم که کاخ نشینان حکومت را در دست گرفته و شاهد فساد در سامانه حکومتی هستیم و با اشاره به تاثیر این فساد و این حکومت کاخ نشینان بر اعتماد مردم گفت: حقوق و مزایای هر شغل و وظیفه ای مشخص هست واگر رقمی غیر مرسوم و خارج از عرف وجود داشت باید برای آن توضیح دارا باشند.

وی دنبال کرد: در این میان قرار نیست که همه اموال شخص از راه غیر شرعی بدست آمده باشد و امکان ارثیه و دیگر مورد ها در آن وجود دارد، البته این قوانین برای آینده هست و ما با اجرای این طرح بدنبال تخلفاتی که درکارنامه گذشته مسئولین افتاده با اقوانین و مقررات موجود هستیم.

حسینی افزود: لازم به ذکر هست که نوشتار این طرح هنوز تکمیل نبوده و در بعضی از مفاد آن با قوانین حقوقی موجود تقارن نداشته و گاهی مغایر بوده وقوانین موجود را لغوکرده و بعضی از مفاد آن استعداد اثبات ندارد، ضمن اینکه تیم اجرای طرح نمی‌تواند به تمامی سندهای و مدارک دسترسی داشته باشد زیرا باید زیادی از دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی را در چارچوب قانون ملزم کرده که سندهای و مدارک را برای ارزیابی به تیم عرضه دهند.

نظام مالی موجود در کشور آن چنان که باید شفافیت ندارد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاثیر این طرح در مبارزه با فساد در کشور گفت: نظام مالی موجود آن چنان که باید شفافیت ندارد و ما هرچه قدردراین مسیر برای ایجاد اعتمادسازی مردم به پاکدستی مسئولین حرکت کنیم مفید هست و اگراین طرح بدورازهیاهو، موضوعات احساسی و بازی جناحی به بار بنشیند می‌تواند خلعی که در قوانین موجود در این زمینه وجود دارد را پر کرده و نتیجه بخش باشد.

حسینی عنوان نمود: در نتیجه خوب تر بود موضوعات مربوط با حساب‌های مالی و این طرح را بدون برنامه‌ریزی و پیش از تکمیل و پایانی شدن رسانه‌ای نکنیم زیرا با این روش هرچقدرسروصدای بیشتری ایجاد کنیم در صورت دیرکرد در اجراء به خاطر موانع ومعضلات اجرای طرح اعتماد مردم عارضه می‌بیند.

وی گفته بود: یکی از مشکلاتی که وجود دارد این هست که زیادی از مسئولین شاید خودشان برای خود جمع اموال نداشته‌اند ولی با انواع کارها برای اشخاص دیگر ایجاد ثروت کرده‌اند، هیچ کجای قوانین نظام اسلامی به ما اذن جمع کردن اموال غیر شرعی را نداده و این که ما چگونه به نتیجه برسیم که چه اموالی غیر شرعی هست لازمه دقت بسیاری هست و این طرح پس از تصویب مجبور به مدیرا این دوره نبوده و همه مسئولان گذشته تا به حال را در برمی‌گیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم سرعت گرفتن تصویب طرح گفت: اگر قوانین قواعد حقوقی کامل را نداشته باشند در اجراء طبق استدلال و استنباط‌های متمایز ناظران و مجریان امکان دور گردیدن از هدف را بدنبال دارد.

وی تصریح نمود: مراحل طی شده برای طرح به این شکل هست که ابتدا باید طرح یک فوریتش مصوب گردد، پس از آن به کمیسیون‌های ذی ربط عرضه شده و پس از آن الزامات کارشناسی و بنیادی مورد نظربه آن اضافه گردد، علاوه بر این کسانی که این قانون دربردارنده حال آنها می‌شود و کسانی که باید مسئول اجرای این قانون و متولی آن باشند مشخص شوند و این پروسه زمانی تقریبا طولانی را با اما و اگرهای زیادی طی می‌کند.

نظارت بر مشی و کارکرد مسئولین باید دقیق و قوی‌تر گردد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به مبحث تضمین اجرای این طرح گفت: قوانین متقن و اندکی را داریم که در چارچوب آن قوانین امروز احتمال پرداخت‌های غیرقانونی و خارج از حدود متعارف گرفته شده هست، مشکلات ما برای اجرای قوانین تبصره و استثناهایی هست که در بعضی مورد ها در قانون قائل می‌شویم و مشکلات را بوجود می‌آورد.

وی عنوان نمود: از سویی نظارت باید قوی‌ترشود، عدم مدیریت سیستمی و نظارت نمونه‌گیری و تصادفی علت می‌شود که زیادی از مورد ها از نظر دور بماند، پرداخت حقوق تنها احتیاج به همسان‌سازی ندارد لکن باید هر فرد مشروط به تحصیلات و پیشینه و تخصصی که دارد حقوق دریافت کند، قانونی که برای افزایش حقوق بازنشستگان به طور همسان‌سازی اجرا می‌شود به طریقی شکل بی عدالتی دارد، فردی که با تخصص و تحصیلات بالا بازنشسته شده نباید هم‌تراز بازنشسته‌ای بدون تحصیلات و تخصص حقوق دریافت کند.

حسینی اضافه کرد: باید در پرداخت حقوق کارکنان به یک عدالت نسبی برسیم، کارکنان دستگاه‌های متفاوت با دقت و ارزیابی بیشتری با رده بندی حقوق‌ها را مشخص نمایند، قرار نیست همه نظارت‌ها با نصب باشند، در زیادی از کشورها گروه‌هایی با اسم نظارت بر مفاسد اقتصادی وجود دارد که طبق امتحان انتخاب می‌شوند، اشخاص با شاخص‌های خاص انتخاب و به پارلمان معرفی شده و سر انجام توسط ریاست جمهور به آنها حکم داده شده که بر مبنای آن حکم توان و اختیار رسیدگی همه امور کشور داده می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت دستگاه‌های نظارتی که وظیفه ذاتی برخورد با تخلف های را دارند گفت: بعضی مثل قوه قضاییه اعتقاد دارند که مبارزه با فساد بخشی از وظیفه ها ذاتی این نهاد هست و اینکه دو مرتبه قانونی بر این اساس با یک گروه دیگری مسیولیت این کار را به نحو موازی بر عهده دریافت کنند را نپذیرفته است.

وی اضافه کرد: قوه قضاییه تنها بر دو اصل می‌تواند به مبحث ورود نماید که یا شکایت شخص باشد و یا مدعی‌العموم، که ما در پی این نیستیم و تنها هدفمان حسابرسی به اموال شخص هست، زیرا وقتی هنوز اطمینان به گناه و فساد وجود ندارد اختیارات قوه قضاییه محدود می‌شود.

۴۰سال از انقلاب اسلامی گذشته و زمان امتحان و خطا به سرآمده هست

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارزش در اجرای جدی طرح‌های برخورد با تخلف های در کشور گفت: ابتدا باید تصویب و الزامات آن مشخص گردد تا تضمین اجرایی آن هم مورد ارزیابی قرار بگیرد، ما ابتدا در پی حد و حدود فراگیری طرح هستیم که تا کجا و چه محدوده‌ای از حوزه‌های اقتصادی  و چه افرادی را در برمی‌گیرد، پس در نتیجه تا به فاز پایانی نرسد نمی‌توان تضمین آن را معین نمود.

حسینی تصریح نمود: ۴۰سال از انقلاب اسلامی گذشته و زمان امتحان و خطا به سرآمده، کشور همچنان به اتحاد و انسجام نیازمند هست و باید به مواردی که تاکیدات رهبری هست زیادتر دقت کرده و عمل کنیم، در حال حاضر مردم با مشکلات و معضلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند، در نتیجه برای سال ۹۷ باید با شدت و حدتی بیشتر از گذشته موضوعات را پیگیری کرده و در راستای بهبود وضع کشور کوشش کنیم، در این سال‌ها به اندازه کافی شعار داده ومردم را بی‌اعتماد کرده‌ایم، دیگر باید از پرداخت‌های نامتعادل، غیر واضح اجتناب کرده و دستمان را در دست مردم بگذاریم.

وی اضافه کرد: امروز ما مسئولین در کشتی نشسته‌ایم که همه با هم مسافران آن هستیم و اگر مشکلی برای کشتی پیش بیاید همه با هم به سوی نابود شدن می‌رویم، در نتیجه ابتدا باید کشتی را رهایی دهیم تا بتوانیم خودمان را هم حفظ نماییم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=91534

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.