تاریخ ارسال : ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۰۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه
روحانی در مخمصه دلار؛

طرح سوال ۹۰ نماینده مجلس از رئیس جمهور

 هر دلار ۴۲۱۱ تومان! این یکی از نرخ‌‌های روز گذشته دلار در بازار ارز تهران بود تا سوال از حسن روحانی درباره بحران ارز و چگونگی مدیریت بازار ارز در مجلس شورای اسلامی کلید خورده است.


افزایش چشمگیر نرخ ارز و رفتار قابل تامل دولت و بانک مرکزی در قبال این موضوع این نگرانی را ایجاد کرده است که در سایه این انفعال اجرایی، یک بار دیگر بازار سوءاستفاده از افزایش قیمت ارز در داخل کشور از طریق موسسات پولدار از سر گرفته شود. بر همین اساس، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفته‌‌اند برای مدیریت وضعیت بازار ارز و نظارت بر نحوه تزریق ارز به این بازار باید اقدامات لازم انجام شود تا در حد امکان زمینه برای سوءاستفاده صاحبان قدرت از این بازار پرسود که تاثیر فراوانی بر کاهش ارزش دارایی‌‌های مردم دارد، کاهش پیدا کند. در اولین واکنش، دیروز گفته شد سوال از حسن روحانی درباره بحران ارز و چگونگی مدیریت بازار ارز در مجلس شورای اسلامی کلید خورده است.  علی اکبری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در این‌باره به مهر گفت: درباره تنظیم بازار ارز سوالی را از رئیس‌جمهور مطرح کردیم که روزانه، ماهانه و هفتگی چه مبلغ ارز به بازار تزریق می‌شود؟ قیمت ارزی که وارد بازار می‌شود چقدر است و کانال‌های توزیع آن چه کسانی هستند و در چه مصارفی هزینه می‌شود؟ وی  اظهار داشت: سوال از رئیس‌جمهور درباره تنظیم بازار ارز تاکنون به امضای ۹۰ نماینده رسیده و تحویل هیات‌رئیسه مجلس خواهد شد. اما بهروز نعمتی، عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی که خود طراح این سوال بوده، توضیحات بیشتری درباره مفاد طرح سوال از حسن روحانی ارائه کرد. بهروز نعمتی با اشاره به تهیه طرح سوال از رئیس‌جمهور اعلام کرد: ‌ به همراه تعدادی از نمایندگان سوالی از رئیس‌جمهور تهیه کردیم که برای تنظیم بازار ارز به طور روزانه، هفتگی و ماهانه چه مبلغ ارز به بازار تزریق می‌شود، قیمت ارز چقدر است و کانال توزیع آن چه کسانی هستند؟ به گزارش نامه‌نیوز، سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس با بیان اینکه خود از تهیه‌کنندگان این طرح سوال است، یادآور شد: تاکنون ۹۰ نفر از نمایندگان، طرح سوال از رئیس‌جمهور را امضا کرده‌اند و بنا داریم آن را به جریان بیندازیم. سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی از جمع‌آوری امضا برای سوال از رئیس‌جمهور درباره مدیریت بازار ارز خبر داد و گفت: تاکنون امضای ۹۰ نماینده در این طرح سوال ثبت شده است. نعمتی که طراح اصلی سوال از رئیس‌جمهور است به خبرگزاری صدا و سیما گفت: سوال از رئیس‌جمهور درباره مدیریت بازار ارز مطرح است چرا که دولت باید اقدامات خود را در جهت تنظیم بازار ارز به مجلس اطلاع دهد. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: میزان توزیع ارز در بازار و همچنین قیمت آن مورد سوال نمایندگان است. نعمتی خاطرنشان کرد: همچنین رئیس‌جمهور باید توضیح دهد که این میزان ارز از طریق چه کانال‌ها و افرادی در بازار توزیع می‌شود چرا که ممکن است فسادزا باشد.
ارز نداریم؟!
اگر چه نوسانات قیمت ارز در ایران طی یک سال اخیر جلب توجه کرده است اما حساسیت‌ها به وضعیت نابسامان بازار ارز در داخل کشور زمانی بیشتر شد که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی و رئیس سازمان برنامه و بودجه از کاهش منابع ارزی در کشور خبر داد. به گزارش «وطن‌امروز»، نوبخت این هفته با تاکید بر اینکه باید قیمت ارز کنترل شود و برای این کار دولت باید در بازار مداخله کند، افزود: برای اینکه بتوانیم تقاضای بازار را متعادل کنیم باید ارز تزریق کنیم ولی بانک مرکزی اگر ارز بیشتری داشت قطعا ورود می‌کرد. سخنگوی دولت ادامه داد: در بازار ما دلار زیاد است ولی برای کنترل نرخ آن باید بانک مرکزی ورود کند که متاسفانه برای تهیه ارز مشکل دارد. نوبخت به میزان سفرهای خارجی از کشور اشاره کرد و گفت: سالانه ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به مسافرت خارجی می‌روند که اگر هر کدام هزار دلار با خود ببرند می‌شود ۹ میلیارد دلار که همین میزان برای دولتی که تامین ۲۰۰ میلیون دلار برایش سخت است بسیار زیاد است و فشار بسیار زیادی را به بازار وارد می‌کند. وی گفت: خروج ارز از کشور به بازار فشار وارد می‌کند و یکی از عوامل جلوگیری خروج ارز از کشور می‌تواند افزایش عوارض خروج مسافران باشد. نوبخت این را هم گفت که روحانی از افزایش نرخ ارز مکدر است. اظهارات صریح رئیس سازمان برنامه و بودجه در حالی است که به نظر می‌رسد با توجه به روایت دولت آقای روحانی قاعدتا پس از برجام نباید نقل‌وانتقال ارز به داخل کشور اینگونه که آقای نوبخت می‌گوید به مشکل دچار شده باشد. مقامات مسؤول دولتی بارها در دفاع از برجام گفته‌‌اند در سایه این توافقنامه، نقل‌وانتقال ارز به درون کشور تسهیل و تسریع شده است. آنها همچنین از اتصال گسترده به سوئیفت گفته‌‌‌اند. بر اساس روایت دولتی‌ها درباره توفیقات برجام، باید شرایط بازار ارز به گونه‌ای متفاوت از آنچه نوبخت تصویر کرده است، باشد.  به هر حال، اکنون طرح سوال از حسن روحانی مطرح است؛ رئیس دولتی که تاکنون کمترین اختلافات را در  روابط و مناسبات با مجالس در دوره ریاست‌جمهوری خود داشته است. با این حال اما این نزدیکی و دوستی پاستور و بهارستان مانع آن نشده تا وضعیت نابسامان ارزی تحت‌الشعاع آن قرار گیرد.

منبع؛ وطن امروز


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79474

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.