تاریخ ارسال : ۰۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۲۳:۵۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

طرح کارت خرید کالای ایرانی با بی تدبیری بانک مرکزی متوقف شد

درست زمانی که چرخ تولیدکنده ها در چاه رکود گیر کرده بود قرار شد با اختصاص منابع ویژه تسهیلات ارزان قیمت به مردم داده شود تا بلکه با تحریک تقاضا بازار تکانی بخورد ولی این طرح هم اجرایی نشد و به تاریخ پیوست.

به گزارش شلمچه نیوز، از آنجا خون خودروسازها از بقیه رنگین تر است، در یک چشم بهم زدن ۱۰۰ هزار خودرو انبار شده با این طرح به فروش رفت، اما نوبت لوازم خانگی که رسید بهانه ها شروع شد و بعد شرایط به قدری سخت کردند که اصلا مردم رغبت نکردند از این تسهیلات استفاده کنند. حمید رضا غزنوی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در این باره می گوید:

« چهار هزار میلیارد تومان بودجه برای اینکار در نظر گرفته شده بود. شرایط سختی چون اقساط دوازده ماهه و سود ۱۶ درصد که اصلا مزیتی نداشت. شرایط بهتر از این توسط خود تولیدکنندگان و تعاونی های مصرف همان موقع ارائه می شد و این محدودیت ها باعث شد که از چهار هزار میلیارد تومان بودجه ای که برای کالای مصرفی با دوام در نظر گرفتند، بعد از یکسال و نیم فقط یک درصد بیشتر جذب نشد.»

بعد از آن بانک مرکزی از طرح های اعتباری دیگری رونمایی کرد. طرح هایی که قرار بود به اتکا منابع بانک ها موجب تحریک تقاضا شود. البته محدودیت خرید کالا ایرانی از طرح جدید حذف شده بود. ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در زمان افتتاح این طرح گفته بود:

« از محصول جدید نظام بانکی کشور رونمایی می کنیم. کارت اعتباری جدیدی است که در حقیقت می خواهد جایگزین تمام فرم های تامین مالی خرد شود. در گذشته انتقادات زیادی نسبت به نظام بانکی بود، در ارتباط با اینکه وام ها و فاکتورهای صوری ارائه می شود. با صدور کارت های اعتباری از طریق عقد مرابحه ضرورت به آن اقدامات دیگر نیست و دارند کارت می تواند به راحتی به فروشگاه ها مراجعه کند و خرید های خودش را انجام دهد.»

وام های خرد زیر چرخ وام های میلیاردی خرد می شوند، چرا که این طرح هم به سرنوشت طرح های قبلی که قرار بود نیاز مردم به وام های کوچک را برطرف کند، دچار شد و بانک ها زیر بارش نرفتند. البته این کارت هایی که از منابع بانکی بیرون آمدند نیز دچار عارضه خریدهای صوری شد. خریدهایی که تنها به نام تولید است و به کام فروشندگانی که از کارت ها کارمزد می گیرند رفته است. محمد طحان پور رئیس اتحادیه فروشندگان لوزام خانگی می گوید:

« مشتریانی که پیش فاکتور صوری می خواهند زیاد است. یعنی می خواهند اعتبار این کارت را نقد کنند نه اینکه در قالب کالا دریافت کنند. همیشه به همین صورت است.»

کارت های خرید کالای ایرانی در حال خاک خوردن بود که دوباره پرونده اش در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باز شد. با مصوبه این ستاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی مکلف به اجرای طرح جدیدی شدند که نواقص طرح قبلی نداشته باشد و به فروش کالای ایرانی کمک کند. وزارت صنعت، معدن و تجارت در مرداد امسال طرحی نو در انداخت. اما این طرح به مذاق بانک مرکزی خوش نیامد. به گفته مدیرکل دفنرصنایع فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی برای مسکوت ماندن طرح این وزارت خودش دست به کار تدوین طرح جدید می شود. بانک مرکزی هم اعلام کرد طرحش در کمیسیون اعتبارات است و فعلا دست پختش از پیچ و خم اداری عبور نکرده است.

میر محمد صادقی مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی مدعی است مشکل طرح قبلی این بود که سامانه خرید کالای ایرانی از سوی تولیدکنندگان ایجاد نشده بود ولی تولیدکندگان ایرادهای بانک مرکزی را از اساس قبول ندارند. حمید رضا غزنوی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در واکنش به این حرف می گوید:

« علی رغم اینکه چندین مرتبه طرح ارائه کارت اعتباری آغاز به کار می کند، ولی اجرایی نمی شود. من احساس می کنم این طرح ها هیچگاه اجرایی نمی شود. اتفاقا این از طرف خود تولیدکنندگان ارائه شد. همه تولیدکنندگان هم به این سیستم مجهز شدند و حتی بازار هم به این سیستم مجهز شد.»

حالا چهار ماه تا پایان سال بیشتر نمانده و مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای تولیدکنندگان لوازم خانگی روی زمین مانده است. طبق این مصوبه، طرح جدید باید به سازمان مدیریت و برنامه ریزی داده شود تا تصویب نهایی شود و به اجرا رسد، اما رئیس سازمان مدیریت هم از این موضوع اطلاعی ندارد. محمد باقر نوبخت در پاسخ به این سوال که طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب شد، آیا این برای تصویب نهایی به سازمان برنامه و بودجه رسیده یا نه؟ چه عواملی باعث شده تا این طرح اجرایی نشود؟ می گوید:

« اینکه این کارت اعتباری برای خرید کالاهای داخلی به سازمان برنامه و بودجه آمده باشد، ضرورتی به این ارسال نبوده و نیست. اینکه الان دقیقا در چه وضعتی قرار دارد، من بی اطلاع هستم.»

زلف خیلی از طرح های اقتصاد مقاومتی به نظام بانکی گره خورده است. گره هایی که گویا کور است و به این سادگی باز نمی شود.

منبع؛ رجانیوز


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=76986

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.