تاریخ ارسال : ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۲۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

عباسی به زندان رفت، از زیباکلام چه خبر‌؟!

بازداشت موقت حسن عباسی پس از مراجعه خودش به دادگاه، بازتاب‌های گسترده‌ای داشت اما آنچه که اخیراً به این موضوع ابعاد جدیدتری بخشیده، انتشار سخنان مشابه یکی از چهره‌های اصلاح‌طلب است که تاکنون هیچ واکنشی را از سوی اصلاح‌طلبان و مسئولان نظامی و قضایی به دنبال نداشته است.

 

شلمچه نیوز- صادق پارسا؛ هفته گذشته و به دنبال انتشار بخشی از صحبت‌های حسن عباسی که چند سال پیش ایراد شده بود، وی با شکایت رسمی ارتش جمهوری اسلامی ایران به دادسرای نظامی رفت و با نظر بازپرس پرونده بازداشت شد. قصد این نوشته دفاع از حسن عباسی به عنوان یک شخص حقیقی یا توجیه صحبت‌های وی نیست، بلکه اتفاقاتی از هفته پیش تا کنون رخ داد که از زوایای گوناگونی درخور بررسی است.
۲۴۹۱۰۶_۸۹۸

۱- دو سه روزی است که ویدئویی از صادق زیباکلام در رسانه‌ها در حال پخش و انتشار است که وی با لحنی گستاخانه می‌گوید: «امروز ارتش در جامعه ما کاره‌ای نیست؛ ارتش در جامعه ما مرده سیاسی است، چه در زمان شاه، چه در دوران جنگ، چه بعد از انقلاب، چه الان!»
زیباکلام که با سخن‌پراکنی‌های ساختارشکنانه خود را شهره کرده است و هر از چند گاهی با نامه نوشتن به این و آن و با صحبت در محفلی خود را رسانه‌ای می‌کند، از اساتید اصلاح‌طلب و تجدیدنظرطلب دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است.

این اظهارات زیباکلام به مراتب توهین‌آمیز‌تر از سخنرانی منقطع شده حسن عباسی است که در آن گفته بود «اگر آب کشور را ببرد ارتش صدایش هم درنمی‌آید و هیچ موضعی نمی‌گیرد». اگر از این عبارت حسن عباسی به دادسرای نظامی شکایت می‌شود، حتماً می‌بایست از اظهارات زیباکلام هم شکایت ‌شود؛ اینکه چرا تا کنون چنین اقدامی نشده و دلیل تبعیض‌گذاری بین حسن‌عباسی و صادق زیباکلام چه بوده است، موضوعی است که شاید به دلیل جنجال اصلاح‌طلبان بر سر عباسی و سکوت ایشان در برابر زیباکلام باشد که حالا و پس از آشکار شدن سخنان زیباکلام،‌ دیگر حجت برای رسیدگی به کار زیباکلام تمام می‌شود.

۲- قطعاً اظهارات بریده شده حسن عباسی، نه صحیح بوده است و نه منطبق با واقع؛ ارتش جمهوری اسلامی همواره در طول سال‌های پس از انقلاب و در مقاطع مختلف در خدمت منافع نظام و ملت ایران بوده است. به این موضوع رهبر معظم انقلاب هم بارها اشاره داشته‌اند.
اما از طرف دیگر، حسن عباسی هم همان‌طور که در نامه عذرخواهی‌اش از ارتش گفته، قصد تضعیف و نادیده گرفتن خدمات ارتش را نداشته است. در این بین اما بازپرس محترم پرونده به استناد ماده ۲۱۷ قانون آیین دادرسی کیفری می‌توانسته قراری غیر از وثیقه برای عباسی صادر نماید.

طبق آنچه که در رسانه‌ها آمده است، بازپرس پرونده حسن عباسی برای وی قرار وثیقه صادر کرده و به دلیل عدم تودیع وثیقه از جانب عباسی، ‌بازپرس او را به بازداشتگاه می‌فرستد. این اقدام علاوه بر ایجاد حواشی، عباسی و شعبه رسیدگی‌کننده به پرونده وی را در کانون توجه قرار داده است. خود همین جلب توجه کردن و رسانه‌ای شدن شعبه رسیدگی‌کننده و موضوع بازداشت موقت، نگرانی‌هایی از جمله انحراف احتمالی دادرسی قضایی از مسیر اصلی را در پی دارد. در عین حال به دلیل عذرخواهی رسمی متهم و استقبال فرماندهان ارتش از این عذرخواهی و تمجید از عباسی و نیز شخصیت حسن عباسی و موضوع اتهامش که مؤید حضور به موقع وی در مرجع رسیدگی‌کننده در مراحل دادرسی است، رسیدگی به کار او می‌توانست به استناد موادی از قانون آیین دادرسی کیفری به نحو دیگری مدیریت شود، زیرا دست‌کم درباره او بیم فرار یا حاضر نشدن در دادگاه وجود نداشت.
اگرچه صدور قرار تأمین جزو اختیارات بازپرس است، ‌اما صدور قراری سبک‌تر نظیر قرار «التزام به حضور» با توجه به اوضاع و احوال حاکم بر پرونده و روانه زندان نکردن حسن عباسی مناسب‌تر به نظر می‌رسید.
۳- یک بام و چند هوای اصلاح‌طلبان و رسانه‌های زنجیره‌ای‌شان در برخورد با یک پدیده واحد از سوی دو شخص متفاوت، گویای مطالب بسیاری است. عده‌ای از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب و رسانه‌های آنها برای ارتش جمهوری اسلامی ایران دایه مهربان‌تر از مادر شده و در تقبیح مطالب حسن عباسی هیچ کوتاهی نکردند، اما همین عده تا کنون حتی یک تیتر ریز هم در رد سخنان زیباکلام بر زبان و قلم نرانده‌اند. گویی در نظر این عده، ارتش خدوم ایران اگر توسط حسن عباسی مورد هجمه قرار گیرد بد است و همان ارتش اگر آماج حملات کسی نظیر زیباکلام واقع شود، هیچ اشکالی بر آن مترتب نیست‌! این موضع‌گیری نشان از عملکرد نفاق‌گونه اصلاح‌طلبان در برخورد با پدیده‌های سیاسی- اجتماعی دارد که سابق بر این هم نمونه‌های دیگری از آن عیان شده است.

در این بین هم یکی از رسانه‌های اصلاح‌طلب با کم‌توجهی و کم‌سوادی خود نوشته بود چون حسن عباسی به دادسرای نظامی احضار شده است، در نظامی بودن وی شکی نیست و چرا وی که یک نظامی است به حوزه سیاست وارد شده است و….
این رسانه اصلاح‌طلب که از نوشته‌های بعدی‌اش این‌گونه استنباط می‌شود بنا داشته عباسی را عضو سپاه جمهوری اسلامی قلمداد نماید و اظهارات وی را شکاف بین سپاه و ارتش جلوه دهد، از بدیهی‌ترین اطلاعات حقوقی بی‌بهره بوده است، چراکه به استناد قانون احضار یک فرد به دادسرای نظامی، ‌لزوماً به معنای نظامی بودن وی نیست و جهات مختلف دیگری هم برای رسیدگی به یک جرم در دادسرای نظامی وجود دارد.
۴- و آخر اینکه آقای عباسی همواره در تقبیح لشکرکشی خیابانی و تجمعات غیرقانونی و مسائلی از این قبیل سخنرانی کرده است. اکنون که ایشان بنا به نظر مرجع قضایی (چه نظری صحیح و چه ناصحیح) در بازداشت به سر می‌برد، دوستداران ایشان نباید با به راه‌انداختن هشتک‌ و کمپین و تجمع در روند رسیدگی به اتهام ایشان خلل وارد کرده و فضا را ملتهب‌تر و احساسی کنند.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=22141

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.