تاریخ ارسال : ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۰:۵۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

عدم تاثیر نوسانات دلار بر افزایش نرخ حج و عتبات/ ویزیت ۲۵ هزار تومانی کاروان های آزاد در عراق

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، حمید محمدی ریاست سازمان حج و زیارت در ‌گفت‌و‌گویی گفت: تعداد حجاج اعزامی به حج ۹۷ در حال حاضر همان عدد ۸۵ هزار و دویست زیارت کننده هست که در متن قرارداد اولیه ایران و عربستان آمده هست.

محمدی تاکید کرد: نوسانات نرخ دلار بر افزایش نرخ حج ۹۷ تاثیری ندارد و بنابر توافق اولیه سازمان حج و زیارت با بانک مرکزی، زوار با همان مبلغ ثبت اسم اولیه که به آنان اعلام شده بود به حج اعزام خواهند گردید.
وی در ادامه تصریح نمود: در پی گرفتن سهمیه اضافه حدود ۵ هزار نفر برای حج سال ۹۷ هستیم و عربستان هم مدعی هست که درخواست فوق را نفی نکرده و تنها به سبب تعدد درخواست سایر کشورها برای دریافت سهمیه مازاد این مبحث طول کشیده هست.
ریاست سازمان حج و زیارت افزود: در حال حاضر برنامه سازمان برای همان ۸۵ هزار و دویست زیارت کننده هست و در صورت موافقت پایانی عربستان با افزوده شدن سهمیه حجاج ایرانی پیش بینی‌های لازم را در نظر گرفته‌ایم.
محمدی تاکید کرد: بیشتر کشورهای اسلامی پر جمعیت درخواست اضافه شدن سهمیه خود برای اعزام حجاج به حج را دارند و این مساله یک معضل کلی هست و متناسب با امکاناتی که در عربستان وجود دارد، سر انجام این مبحث تعیین تکلیف خواهد گردید.
وی افزود: در مدینه به دلیل وجود تنگنا سرویس دهی در هتل های این شهر، که به سبب طرح توسعه خراب کردن شده‌اند و هیچ هتل جایگزینی نیز برای آن مدنظر داشته نشده هست، حجاج کشورهای متفاوت تنها ۶ روز در مدینه حاضر هستند و این تنگنا دربردارنده زوار ایرانی هم می‌شود.

افزایش قیمتی در سفرهای عتبات وجود ندارد

مرتضی آقایی مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگویی از برخورد قاطع این سازمان با مسئولان متخلف دفاتر عتبات که از نوسانات نرخ دلار سواستفاده کنند، اطلاع داد.

وی تاکید کرد: تا به حال موردی از شکایات مردمی در مورد سودجویی دفاتر و کاروان‌های حج و زیارت، از افزایش نرخ دلار دریافت نکرده‌ایم اما در صورت گزارش دهی مردم در این خصوص، با مسئولان متخلف دفاتر زیارتی برخورد قاطعی می‌کنیم.
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت یادآور گردید: اذن نمی‌دهیم که نوسانات دلار موجب سودجویی مسئولان دفاتر عتبات و متضرر شدن زوار و مشتاقان زیارت حرم اهل بیت (ع) در عتبات گردد.
آقایی در ادامه تصریح نمود: تقاضا کنندگان عزیمت به عتبات عالیات اگر قبل از افزایش نرخ دلار برای عزیمت در دفاتر مجاز سازمان حج و زیارت ثبت اسم کرده‌اند و هزینه عزیمت خود را پرداخت نموده باشند، نباید هیچ گونه وجه دیگری از آنان دریافت گردد.
وی افزود: چنانچه هر یک از کسانی که برای عزیمت به عتبات ثبت اسم خود را پایانی کرده و مسئولان دفاتر زیارتی از آنان درخواست وجه اضافه‌ای را به سبب گران شدن دلار درخواست کرده‌اند، این اشخاص باید مبحث را به سازمان حج و زیارت اطلاع دهند و وجه فوق به آنان بازگشت داده خواهد گردید.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت تاکید کرد: اغلب زائرانی که با کاروان‌های غیرمجاز و آزادبرها به عتبات عزیمت می‌کنند، به صورت مرسوم در مورد مواردی چون افزایش هزینه عزیمت به دستاویز گران شدن دلار و مواردی از این دست رو به رو شده و متضرر می‌شوند که این مبحث رابطه ای به سازمان حج و زیارت ندارد.

خدمات بهداشتی هزینه‌دار برای کاروان آزاد در عراق

گاها با مراجعه به درمانگاه‌های مرکز پزشکی هلال احمر سازمان حج و زیارت در نجف و کربلا با زائرانی از دیگر کشورها و یا اتباع کشور عراق رو به رو می گردیم که برای معالجه به پزشک آن مرکز مراجعه کرده‌اند، اما آیا خدمات جایگاه ها درمانی ایران دربردارنده غیرایرانی‌ها هم می‌شود.
یکی از مسؤولان مرکز پزشکی حج و زیارت در جواب به این سوال، خدمات جایگاه ها درمانی حج و زیارت هلال احمر را تنها مختص زوار ایرانی می‌داند و عرضه هر گونه خدمات به غیر ایرانی‌ها را رد می‌کند.
وی می گوید: طبق قراردادی که بین مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر با وزارت بهداشت عراق منعقد شده هست، ویزیت مریض ها غیرایرانی مجاز نیست و این مبحث به خوبی در سطح درمانگاه‌ها اطلاع‌رسانی شده هست تا اشخاص با تابعیت‌های متفاوت از مراجعه اجتناب کنند.

وی در مورد زوار کاروان‌های آزاد ایرانی هم این مطلب را متذکر می‌شود که خدمات پزشکی به این زوار عرضه می‌شود، اما هزینه ویزیت و دوا به صورت کامل از آنان دریافت می‌شود.
هزینه ویزیت زوار کاروان‌های آزاد در درمانگاه‌های مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در شهرهای زیارتی عراق، ۲۵۰ هزار ریال هست و این درحالی هست که هزینه ورودی بیمارستان‌های عراق در صورت احتیاج به اعزام این زوار، ۱۰۰ دلار خواهد بود.
سرماخوردگی، دل پیچه، اسهال، فشارخون، دیابت، آلام عضلانی، سرفه، گلودرد و درد مفاصل از بیماریهایی هست که زوار برای معالجه به درمانگاه‌های مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر مراجعه می‌کنند، بعضی هم تقاضای دوا دارند که در صورت تشخیص، این دوا به آنان تحویل داده می‌شود.
گفتنی هست که هزینه ویزیت، دوا، دیالیز و در صورت احتیاج اعزام زوار تحت پوشش سازمان حج و زیارت به بیمارستان‌های عراق به صورت رایگان انجام می‌شود و هیچ هزینه‌ای از آنان دریافت نمی‌شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95515

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.