تاریخ ارسال : ۲۸ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۲۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

عربستان مانع کلیدی حل مسائل منطقه ای هست

//احمد شوهانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست بیگانه مجلس نهم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست بیگانه گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، ، در مورد درخواست عراق برای تقویت ارتباطات این کشور با عربستان و برپایی نشست اقتصادی میان ۵ کشور ایران، عربستان، مصر، ترکیه و عراق، گفت: علی‌رغم اختلافات موجود در منطقه، از قبیل اختلاف ایران و عربستان، ایران و ترکیه در مورد مبحث سوریه و بعضی سوءتفاهم‌های منطقه‌ای، به نظر می‌رسد برپایی چنین نشست‌هایی به سود منطقه باشد.

شوهانی افزود: اعتقاد دارم همکاری و همکاری ۵ کشور ایران، عربستان، مصر، ترکیه و عراق با یکدیگر موثر هست، در عین حال کشورهای دیگری هم می‌توانند وارد این فضای همکاری و برپایی نشست مشترک گردند تا نگرانی‌های موجود از بین برود.

وی یادآور گردید: محتمل هست پیشنهاد برپایی نشست پنج‌ جانبه در برطرف مشکلات منطقه کاربرد و کارایی موثری داشته باشد.

شوهانی در مورد سبب نزدیکی عراق به عربستان گفته بود: از تمایل عمار حکیم برای نزدیکی با کشور عربستان اطلاعی ندارم، اما حکیم شیعه هست و ارتباط خوبی هم با ایران دارد، در عین حال او گرایشی هم به سوی عربستان پیدا کرده هست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست بیگانه مجلس نهم در انتهاء گفت: اگر عمار حکیم بتواند اختلاف‌ها را برطرف کند و همکاری سازنده‌ای هم میان ۵ کشور ایجاد شود، محتمل هست این مبحث منفعتی بهمراه داشته باشد، چراکه تاحالا عربستان مانع کلیدی حل مسائل منطقه‌ای بوده هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83729

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.