تاریخ ارسال : ۰۲ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۱۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

عزیمت ۶۰۰ مقام ایرانی به اسرائیل برای تعطیلات نوروز

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق؛ ؛ روایتی از نوروز ۱۳۴۰ از روزنامه های آن زمان نشان می دهد زیادی از رجال عصر پهلوی، تعطیلات نوروزی را به اسرائیل عزیمت میکردند و مهمان مخصوص این رژیم بودند. در ادامه بریده هایی از مطبوعات نخستین روز فروردین ۱۳۴۰ آمده هست که مطالعه آن تهی از لطف نیست:

** سلام نوروزی پادشاه به روایت یک روزنامه حکومتی!

در ادامه بریده هایی از مطبوعات نخستین روز فروردین ۱۳۴۰ آمده هست که مطالعه آن تهی از لطف نیست:از ساعت هشت بامداد روز سه شنبه اول فروردین مراسم سلام نوروزی در پیشگاه پادشاه در کاخ گلستان شروع گردید و این مراسم تا یک ساعت و ربع پس از ظهر ادامه یافت.

** تبریک روحانیون!

نخستین گروهی که به پیشگاه پادشاه رفته و نوروز را به او تبریک اظهار کردند گروهی از روحانیون مربوط با دربار بودند.     شیخ بهاء الدین نوری از جانب روحانیون عید نوروز سال نو را به شاهنشاه تبریک گفته و گفت که روحانیان سه عید نوروز، فطر و ولادت والاحضرت ولیعهد را با هم به پیشگاه ملوکانه تبریک بیان می کنند و پس از آن اضافه کرد که حالا وضعیت مردم نسبت به سنوات گذشته خوب تر و امور اقتصادی عالی تر از همیشه هست و در کمال خوشبختی رحمت الهی نیز با باریدن باران های نافع دربردارنده مملکت شده هست.

 ** ریاست مجلس و چاپلوسی یک کودک تازه به دنیا آمده!

در ساعت نه و نیم بامداد نمایندگان مجلس شورای ملی به حضور پادشاه بار یافتند و سردار فاخر حکمت ریاست مجلس شورای ملی چنین معروض داشت : در سال گذشته خداوند متعال با ولادت والاحضرت ولیعهد ایران یکی از بزرگترین آمال ملی ما را بر آورده کرد و روز نهم آبان ماه ماه برای ملت ایران به صورت عیدی در آمد که در آن خداوند مبانی سلطنت ۲۵۰۰ ساله ایران را که موجودیت مردم این کشور را با آن درآمیخته هست استحکام بخشید.

** تربیت من اروپایی هست!

** رسانه هایی که نوچه پادشاه بودند!

از جامعه مطبوعات ایران نیز رحمت مصطفوی خطاب به پادشاه گفت : ما خدمتگزاران به خوبی واقفیم که رژیم مشروطه سلطنتی به خوب ترین وجهی سنن ملی ما را با افکار و محیط دوره معاصر تلفیق می دهد و خوب ترین ضمانت محافظت حقوق ایران در برابر بلیات و افراط کاری هایی هست که زیادی از ملل بدان دستخوش شده اند. ما جامعه مطبوعات ایران امید داریم بتوانیم خدمتگزاران صدیقی برای پادشاه و مشروطه و ملت ایران باشیم.

در این راه مهمترین مشوق ما الطاف و مراحم شاهانه نسبت به مطبوعات هست. در پرتو همین توجهات ملوکانه انجمن مطبوعات ایران تشکیل گردید.

 ** عزیمت ۶۰۰ مقام ایرانی برای تفریح به اسرائیل در نوروز ۱۳۴۰!

مجله  خواندنی ها در شماره امروز خود مورخ ۱ فروردین ۱۳۴۰ در گزارشی جالب توجه درج کرد : در ایام نوروز سال کنونی بیشتر از ۶۰۰ نفر از رجال و ثروتمندان و مقام های عالیرتبه دولت و تجار ایرانی  با هواپیمای شرکت هواپیمایی اسرائیل عازم تل آویو شده یا می گردند تا ایام تعطیلات را در آن کشور سپری سازند!

این گزارش اضافه می کند «جمعی میهمان دولت اسرائیل هستند و بعضی با پرداخت ارزان ترین نرخ یعنی دو هزار تومان به صورت دربست در آن کشور مورد پذیرایی واقع خواهند شد».

مرجع: موسسه پژوهش ها تاریخ معاصر ایران


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92905

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.