تاریخ ارسال : ۲۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

علی اکبر ناطق نوری؛ حضور شیخ محافظه کار در سیاست

هفته نامه صدا – زینب نورانیان: اسمش علی اکبر و نام خانوادگی اش جمشیدی هست ولی چون پدرش از منبری های خوش صحبت بود به «ناطق نوری» آوازه یافت.   »
۲۴  علی اکبر ناطق نوری؛ حضور شیخ محافظه کار در سیاست(فوری) 

  در مجلس مرحله های چهارم و پنجم ناطق نوری که دیگر جزو نیروهای کلیدی جناح راست شمرده می گردید رئیس مجلس را برعهده داشت.    ناطق نوری که در انتخابات ۷۶ به نامزد حاکمیت مشهور شده بود، بعد از باخت در آن انتخابات مرحله تازهی از حیات سیاسی اش را آغاز کرد؛ دیگر نه نامزد انتخابات مجلس گردید و نه برای نامزدی در انتخابات رئیس جمهوری برنامه ریزی کرد. کوشش هایش هم برای رهبری جناح راست طی سال های ۷۹ تا ۸۴ دستاورد قسمت بود؛ برتری اصولگرایان در شورای شهر دوم و مجلس هفتم دستاوردهای شورای سازگاری نیروهای انقلاب هست که ناطق آن را هدایت و رهبری می کرد.
تا سال ۸۴ فعالیت های شورای سازگاری نیروهای انقلاب با رهبری ناطق نوری رضایت قسمت بود ولی در آستانه انتخابات رئیس جمهوری نهم شکاف بین نیروهای اصولگرا آغاز گردید و به شورای سازگاری هم سرایت کرد. علی لاریجانی نامزد مورد قبول ناطق نوری بود ولی گروهی از راست گرایان به سردستگی حسین فدایی به موازات شورای سازگاری انقلاب، شورای دیگر با عنوان «شورای سازگاری نیروهای اجتماعی» را که به «شورای فدایی» آوازه یافت، شکل دادند که در پی فرستادن محمدباقر قالیباف به پاستور بود.
ناطق نوری بعدها در اظهار کرد و گویی با خورده گیری از مشی تشکیلاتی جمعیت ایثارگران در انتخابات ۸۴ اظهار کرد: «ایثارگران در یک مقطعی دیگر خرجشان را از ما جدا کردند. »
»ناطق در کنایه ای به مشی غیرتشکیلاتی ایثارگران اظهار کرد: «آن مقدار تشکیلاتی بودند که از کل شورای سازگاری خارج رسیدند، پنج کاندیدا را گذاشتند کنار و رفتند سراغ یک نفر دیگر. حتی به آقای احمدی نژاد که عضو شورای مرکزی آنان بود، دقت نکردند و ایشان را به عنوان کاندیدای پایانی انتخاب نکردند. در مرحله دوم ناچار گردیدند از آقای احمدی نژاد پشتیبانی کنند چون سخت رد کننده آقای هاشمی بودند.»
»در نهایت نه نامزد مد نظر ناطق نوری رای آورد و نه محمدباقر قالیباف. با روی کار آمدن احمدی نژاد، ناطق نوری به یکی از منتقدان دولت او مبدل شد؛ نقدی که برایش خرج ساز گردید و در مناظره های انتخاباتی سال ۸۸ دستاورد اش را نگاه کرد. احمدی نژاد نیز در مناظره با میرحسین موسوی با اشاره به زندگانی شخصی ناطق نوری اتهاماتی را به او و خانواده اش وارد کرد. سکوت اصولگرایان بویژه جامعه روحانیت مبارز که خاستگاه سیاسی ناطق نوری بود در ازاء این اتهامات باعث دلخوری ناطق از همکیشان خود گردید و زمینه جدایی او از روند اصولگرایی را هرچه زیادتر فراهم کرد.
   سکوت ناطق نوری در مقابل اتفاقات سال ۸۸ از سوی دیگر باعث هجوم جناح رادیکال اصولگرا به او شد؛ از آن وقت بود که او را در دسته «خواص بی بصیرت» قرار دادند و نشست های را که با حضورش برگزار می گردید، بر هم می زدند.
  علی اکبر ناطق نوری؛ حضور شیخ محافظه کار در سیاست
نقش شیخ نور در برتری حسن روحانی
  فاصله شیخ نور از جناح راست در انتخابات رئیس جمهوری یازدهم اکثر از سابق نمایان گردید. با رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی، ناطق نوری از یک سو نقش کلیدی در ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالگرایان بازی کرد و از سوی دیگر در عدم استعفا علی اکبر ولایتی از عرصه رقابت ها زیاد موثر بود.    علی عسگری، یکی از مشاوران آیت الله هاشمی بعد از انتخابات رئیس جمهوری یازدهم صحنه گردانی ناطق نوری را افشا کرد: «نقش آقای ناطق در انصراف عارف از انتخابات زیاد ارزشمند بود. گمان همگان بر این هست که آقای خاتمی در انصراف آقای عارف نقش ارزشمندی داشته هست… آ   آقای خاتمی در نامه ای به آقای ناطق ایده کرد که ۳ نفر از سمت آقای روحانی و ۳ نفر از سمت آقای عارف ارائه گردند و چند نفر هم مرضی الطرفین باشند و این شورا تصمیم بگیرد.  بعد آقای ناطق در نشست ای (مراسم عروسی نوه شهید صدوقی) به آقای خاتمی اظهار کرد که مگر غیر از این هست که آقای عارف گفته هست که «اگر آقای خاتمی به من بگویند، من کنار می روم. لذا، آقای ناطق نقش مؤثری داشت که آن نامه را آقای خاتمی بنویسد. آ از سوی دیگر نیز بحث این بود که آقای ولایتی کنار برود. آقای ولایتی به هر سببی کنار رفتن برایش سخت بود بعضی از بزرگان روند اصولگرا من جمله آقای مهدوی کنی به وی اظهار کردند که کنار برود.»

کارت دعوت هایی که نادیده گرفته شد
وقتی آقای ولایتی با آقای ناطق در این مورد مشورت کرد، آقای ناطق در جواب اظهار کرد که مگر غیر از این هست که بزرگان اصولگرا قصد دارند که روند اصولگرا چیره گردد شما (ولایتی) بگویید من مشروط کنار می روم آن هم به این شرط که آقای جلیلی و من با هم کنار برویم. »ناطق نوری که دیگر به  مرد رییس جمهورساز آوازه داشت، دور تازه از فعالیت های سیاسی خود را می گذراند.  
دلجویی های اصولگرایان از ناطق نوری دیگر اثر نداشت و شیخ نور راهش را از جناح راست جدا کرده و حاضر به برگشت نبود؛ حتی اگر محمدرضا باهنر مکررا برای او پیغام بفرستد که بدون هیچ شرطی به جبهه اصولگرایان بپیوندد.  در یکی از این مورد ها باهنر در دعوت از ناطق نوری برای برگشت به اردوگاه اصولگرایی اظهار کرد: «خاستگاه ناطق نوری از اصولگرایی هست و هیچ گاه از اصولگرایان جدا نمی توان ولی در روند دولت های نهم و دهم دلخوری هایی از مجموعه نیروهای فعال اصولگرا پیدا کرد و عملا پایش را از میدان سیاست کنار کشید. بنده به طور مستمر گفته ام که تلاشمان این هست ناطق نوری ناطق به میدان سیاست بازگردد، بعضی برای او شرط می گذارند که اگر برگردد ضروری هست در جناح ما قرار گیرد. .. اگر وی به روند سیاسی برگردد، از حجم اصولگرایی هست… ما با او در ارتباط هستیم، آقای ناطق نوری مدت بسیاری هست که می گوید من برای ورود به میدان سیاست احساس تکلیف نمی کنم، کوشش ما این هست که او احساس تکلیف کند و فعال سیاسی گردد.»
»گرچه باهنر اصرار دارد منکر نزدیکی ناطق نوری به اصلاح طلبان گردد ولی او در انتخابات رئیس جمهوری دوازدهم بار دیگر در کنار روند اصلاحات جای گرفت و از انجایی که جای آیت الله هاشمی برای نقش آفرینی انتخاباتی تهی بود رسما از حسن روحانی پشتیبانی کرد.
  علی اکبر ناطق نوری؛ حضور شیخ محافظه کار در سیاست(فوری)

»

شروع فعالیت دفتر بازرسی رهبری
 »دفتری که ناطق نوری رئیس آن را از ابتدا تا قبل از اینکه حسین فدایی جانشینش گردد برعهده داشت، با شکایت برادران تحریریان صاحبان کارخانه خودکار بیک آغاز به کار کرد.  شیخ نور آغاز به کار این دفتر را در خاطرات خود نیز آورده هست: «با دریافت چنین گزارشی آقا فرمان سراغ گرفتن داده بودند و خواسته بودند که گزارش کارهایی که انجام می دهید را به من عرضه کنید. .. این بازرسی که همه گردید، آقا به من حکم بازرسی دادند. »
از اینجا کار بازرسی آغاز گردید. »ناطق در مورد نحوه فعالیت این دفتر نیز اینگونه روایت کرده هست: «بازرسی ما موردی هست. یعنی همین گونهی برای بازرسی و ارزیابی مسائل و معضلات نمی رویم لکن چنانچه فردی تظلمی به دفتر آقای داشته باشد؛ آقا مورد را به بازرسی ارجاع می دهد و ما هم بازرسی کرده و دستاورد را به ایشان گزارش می دهیم.»  علی اکبر ناطق نوری؛ حضور شیخ محافظه کار در سیاست

در طول این چند سالی که ما بازرسی را تشکیل داده و گزارش های ذیربط را تامین می کنیم، آقا همه گزارش ها را حتی اگر پانصد صفحه باشد، می خوانند و گاهی هم حاشیه می زنند و اقدام می کنند حتی یک مورد وجود ندارد که ایشان اقدام نکرده باشند. »  به گفته ناطق نوری چهار گروه کاری «فرهنگی»، «اقتصادی»، «قضایی» و «سیاسی» ترکیب اعضای دفتر بازرسی رهبری را تشکیل می دهند.

رسیدگی به شکایت مردم نور از برادر
در میان پرونده هایی که علی اکبر ناطق نوری در کتاب خاطرات خود به عنوان پرونده های ارزشمند نام برده، رسیدگی به شکایت مردم نور از احمد ناطق نوری قابل دقت هست.  .. آ  این گزارش بر علیه اخوی بنده بود، ولی آقا آن مقدار به من لطف و محبت و اعتماد دارند که گزارش برادرم را نیز به من دادند، تا بازرسی کنم.    احمدآقا، شش سال از من بزرگتر هست. »
.. آ آقای امیری را به مازندران فرستادیم.
»
آیا او توان دارد کانون اظهار کرد و گوی ملی باشد یا آنکه عطای سیاست ورزی را برای همواره به لقایش خواهدبخشید؟


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=75136

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.