تاریخ ارسال : ۱۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت : ۰۲:۳۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

عملکرد ضعیف دولت داد روزنامه زنجیره ای را هم در آورد

کوتاه سخن این که دیپلماسی لبخند و بی خبر نشان دادن و شانه خالی کردن از پاسخگویی در برخی جایگاه ها نه تنها مفید فایده واقع نخواهد شد که برعکس می تواند به دامنه دارتر شدن شایعات، ابهامات و سردرگمی ها کمک شایانی نیز نماید. بد نیست اگر دولت محترم همراه با مشی و شیوه اعتدالی، اقتدار و صراحت را نیز چاشنی رفتارهای خود نماید

گروه سیاسی – رجانیوز: از انتقادات جدی ای که منتقدین دولت یازدهم به آن در دو سال گذشته وارد کرده اند، عدم وجود اقتدار در سیاست خارجی و پاسخگو نبودن به مردم در خصوص وعده های داده شده تبلیغاتی در انتخابات ۹۲ بوده است. دولتی که با شعار تدبیر و امید بر روی کار آمد ولی به جای اینکه این تدبیر و امید راهگشا و حلال مشکلات مردم باشد، به بلای جان مردم افتاده و در مسیر اقتدارزدایی قرار گرفته که در سیاست خارجی انفعال در برابر تهدیدات روزافزون امریکا و متحدین منطقه ایش و تن دادن به یک توافق بین المللی پر ابهامی در زمینه هسته ای که ضعف های جدی ساختاری است منجر شده و در سیاست داخلی، در عرصه اقتصاد، رکود را به بحران تبدیل نمود و در عرصه فرهنگ به قبح شکنی و بستن دهان منتقدین منجر گردیده است.

آش پخته شده در دولت یازدهم به قدری شور بوده که داد روزنامه زنجیره ای آفتاب یزد را که از حامیان بی چون و چرای دولت راستگویان محسوب می گردد را در آورده، بگونه ایکه این روزنامه در یادداشتی با عنوان ” اقتدار با اعتدال منافاتی ندارد!” به انتقاد جدی از دولت پرداخته و دیپلماسی تدبیر و امید دولت را “دیپلماسی لبخند و بی خبر نشان دادن و شانه خالی کردن از پاسخگویی در برخی جایگاه ها” تلقی کرده است.

آفتاب یزد در این یادداشت آورده است:

« نیم صفحه روزنامه های سه شنبه صحنه تایید و تکذیب هایی بود که نشان می داد دولت اعتدال که«تدبیر و امید» را سرلوحه برنامه های خود قرار داده است، با این مسئله که«اقتدار منافاتی با اعتدال ندارد»، نتوانسته ارتباطی عمیق و کاربردی برقرار نماید. در اکثر رسانه های مجازی و پیش از پرداختن به تایید و تحلیل و تکذیب ترکان ـ مشاور رئیس جمهور ـ و نوبخت ـ سخنگوی دولت ـ چنین آورده شده است که:«به روش همیشگی و خاص خود…!» و منظور از به روش همیشگی و خاص خود یعنی پاسخ دادن با لبخند، پاسخ دادن با عباراتی چون: من در جریان نیستم، بعید می دانم، خودم هم جا خوردم و مواردی از این دست نشان می دهد که در سایه رفتار های چند وقت اخیر و با نگاهی به گذشته دولت تدبیر و امید که منادی روش های اعتدالی است، اساسا از به کار بردن اقتدار در برخورد با برخی مسائل یا واهمه دارد، یا پرهیز می کند و یا این که برای اقتدار نقشه راهی ترسیم نکرده است.

دولت در قضیه گران کردن نان ابتدا سکوت، سپس تکذیب و در نهایت به صورتی تقریبا آ زار دهنده اطلاع رسانی کرد، دولت در مسئله خودروسازان اگرچه در ظاهر مشی اعتدالی پیشه ساخته است اما به جای حمایت از مصرف کننده و تقویت تولید کننده! جانب یک طرف را گرفته است، دولت در مسئله برخی اطلاع رسانی ها نا هماهنگ عمل کرده است. دولت از منظر اطلاع رسانی و تیم اطلاع رسانی اساسا گروهی بی دفاع بوده است، دولت بی هیچ دلیل موجهی همچنان اصل و اساسا آن نامه نگاری را مسکوت گذاشته است، دولت در بسیاری از موارد اگرچه به ظاهر اعتدالی رفتار کرده است اما در بطن و بنیان، ناخرسندی خود را از شفاف سازی نشان داده است، دولت با انتخاب سخنگویی پر مشغله که جسته و گریخته وی را منشاء برخی اختلافات می دانند رسانه و جامعه جویای اخبار صحیح را از همیشه سردرگم و حیران تر کرده است، دولت در سطح سخنگو و مشاور ویژه رئیس جمهور هم دچار نا هماهنگی است به گونه ای که در همین فقره اخیر که یک سوی آن اکبر ترکان قرار داشت و در سوی دیگر آن چهار وزیر؛ ترکان گفته و نقل قولی را تکذیب کرد که سخنگوی ناهماهنگ با تیم اقتصادی دولت آن را نه تنها تایید که بر آن مهم تاییدی بی بازگشت نیز زد. وقتی نوبخت می گوید:«منظور آقای ترکان از رانت‌خواری به وزرای اقتصادی نبود، بلکه کاهش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها از ۱۳ سنت را رانت تعبیر کردند. مهندس ترکان جزو کسانی هستند که معتقدند نرخ ۱۳ سنتی که مشخص شده، نباید تغییر یابد و سهامداران نیز از این عدد خرسند نیستند. بنابراین مهندس ترکان نظرشان را این طور عنوان کردند که اگر این عدد پایین‌تر آید سود بیشتری به این گروه تعلق می‌گیرد و از آن به رانت یاد کردند.» یعنی هم آن رانت خواری را تایید کرده اند ـ چیزی که ترکان اساسا از بیخ و بن منکر آن است !ـ و هم دلیل رانتخوار معرفی کردن وزرا را تشریح می کند.

کوتاه سخن این که دیپلماسی لبخند و بی خبر نشان دادن و شانه خالی کردن از پاسخگویی در برخی جایگاه ها نه تنها مفید فایده واقع نخواهد شد که برعکس می تواند به دامنه دارتر شدن شایعات، ابهامات و سردرگمی ها کمک شایانی نیز نماید. بد نیست اگر دولت محترم همراه با مشی و شیوه اعتدالی، اقتدار و صراحت را نیز چاشنی رفتارهای خود نماید.»


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=4954

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.