تاریخ ارسال : ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۱:۰۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

عملیات نوروزی جابه جایی پیکر های قربانیان سقوط هواپیما

کامران علمدهیl همزمان با تعطیلات نوروزی، عملیات جست‌و‌جوی پیکر‌های قربانیان هواپیمای مسافری سقوط کرده مسیر تهران – یاسوج، در منطقه دنا ادامه یافت. با گذشت ۴۵ روز از این حادثه دلخراش که تأثر ملت ایران را در پی داشت، تلاش‌ها برای کشف و انتقال بقایای سایر قربانیان همچنان ادامه دارد.
مرتضی سلیمی ریاست سازمان امداد و رهایی جمعیت هلال احمر دیروز با بیان این خبرگفت: در تعطیلات نوروز نیرو‌های امداد و رهایی هلال احمر به‌طور مستمر و بی‌وقفه، عملیات جست‌و‌جو و کشف بقایای سایر قربانیان را دنبال کردند. وی دنبال کرد: در زمینه تقویت نیرو‌ها مستقر، ۱۵۵ تیم عکس العمل فوری از استان‌های اصفهان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، مرکزی، البرز، آذربایجان شرقی، همدان، زنجان و سازمان امداد و رهایی به منطقه اعزام گردیدند و تعداد نیرو‌های عملیاتی به ۶۵۲ تن رسید.     سلیمی افزود: حدود ۵۱۴ تن هم از نیرو‌های امداد کوهستان جمعیت هلال احمر به منطقه اعزام گردیدند و ۶۰ نیروی متخصص یخ و برف از فدراسیون کوهنوردی نیزدرایام نوروزبه آن‌ها اضافه گردیدند. ۷۸ ۷۸ تن از نیرو‌های کوهنورد محلی هم نیرو‌های امدادی را معیت کردند. ریاست سازمان امداد و رهایی گفت: در این مدت حدود یکصد خودروی عملیاتی و ۴ فروند بالگرد با ۱۵۲ سورت پروازی (۱۰۴ ساعت) عملیات کشف و شناسایی جانباختگان را برعهده داشتند.     وی افزود: همزمان با بیست وچهارمین روز حادثه (۲۲ اسفند) وبه دنبال بهبود شرایط جوی، ۴ تیم امدادی تشکیل شده از نیرو‌های امدادی ازشهر «سی سخت» و اشخاص بومی به محل اعزام گردیدند و با ایجاد کمپ در بلندای و تسریع در انتقال اجساد شب‌ها نیزدر منطقه ساکن کردن پیدا نمودند. البته این اعزام‌ها با فاصله چند روزه و جایگزینی نیرو‌های جدید ادامه پیدا نمود. در آخرین روز‌های سال ۹۶ هم ۲ تیم تخصصی از استان آذربایجان شرقی برای ادامه عملیات جست وجو به منطقه اعزام گردیدند.
تقدیر از امداگران نوروزی
ریاست سازمان امداد و رهایی هلال احمردرادامه با تقدیر از امدادگران جان برکف وشجاع که درایام نوروز نیز در منطقه حضورداشتند افزود: روز سوم فرودین ۹۷ جلسه سازگاری ادامه عملیات جست و جو و انتقال بقایای پیکر‌های مسافران پرواز تهران – یاسوج انجام شد و از امدادگرانی که در لحظه های سال تحویل در بلندای دنا در حال جست و جو بودند نیز تقدیر به عمل آمد. سلیمی در انتهاء تصریح نمود: نیرو‌های سازمان امداد و رهایی تمام کوشش خود را خواهند کرد تا پیکر‌های تمامی جانباختگان باقی مانده درارتفاعات به پایین کوهستان انتقال پیدا نماید. ضمن اینکه از همه نیرو‌های امدادی برای کوشش ۲۴ ساعته شان در طول این مدت تشکر و قدردانی می‌شود.
انتقال سنگین‌ترین محموله بقایای اجساد جانباختگان
فرماندار شهرستان دنا نیز گفت: سنگین‌ترین محموله از بقایای پیکر جانباختگان ATR۷۲ از اوائل حادثه تاحالا، روز سه‌شنبه – روز گذشته – از بلندای دنا به پایین انتقال یافت. عباس بهشتی‌رو اضافه کرد: این عملیات با کمک یک فروند بالگرد به پایین کوه دنا انتقال پیدا نمود که پس از ان نیز به پزشکی قانونی انتقال یافت.
وی با بیان اینکه روزسه‌شنبه کامل‌ترین جسد یکی از جانباختگان به اسم غلامعلی احمدی به پایین انتقال داده گردید، گفت: دراین محموله چندین نیم تنه مربوط به جانباختگان کشف گردید.
بهشتی‌رو با اشاره به استقرار ۲۰ امدادگر ازجمعیت هلال احمر استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، همدان و زنجان در بلندای قله نغل پازن پیر دنا، ابراز کرد: روز چهارشنبه-امروز- هم یک تیم جدید ۲۰ نفره از استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، همدان و هیأت کوهنوردی عازم دنا می‌شوند.
عملیات کشف و انتقال اجساد قربانیان ادامه دارد
معاون عمرانی استاندارکهگیلویه وبویراحمد نیزگفت: تاحالا و از زمان شروع عملیات جست و جوی پیکر‌های جانباختگان این حادثه دلخراش، ۱۲۶ بافت انسانی تحویل پزشکی قانونی استان شده هست.

وی با توجه به شرایط سخت عملیات جست و جو در ارتفاع چهارهزار متری پازن پیر دنا و دهلیز‌های یخی اطراف محل سقوط، اضافه کرد: هر آن احتمال سقوط بهمن به ویژه با گرم شدن هوا وجود دارد.     فیلی تصریح نمود: در روز‌های آینده بیشتر از ۱۴۵ تن از تیم‌های متخصص و عکس العمل فوری از استان‌های متفاوت و سازمان امداد و رهایی هلال احمر در زمان‌های تعیین شده برای یافتن بقایای پیکر‌های جانباختگان در استان حضور پیدا خواهند کرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94507

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.