تاریخ ارسال : ۲۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

عوامل تاثیرگذار بر گرایش مردان به جراحی زیبایی

  بر پایه گزارش انجمن بین المللی جراحی زیبایی پلاستیک، در سال ۲۰۱۶ میلادی بیشتر از ۲۳ میلیون عمل زیبایی در جهان انجام گرفته که این میزان در قیاس با سال ۲۰۱۵ میلادی ۹درصد افزایش یافته هست. 
جراحی زیبایی در ایران  علاوه بر این ایران یکی از کشورهایی هست که عمل های جراحی زیبایی در آن، به مخصوص در سال های موخر هواداران بسیاری پیدا کرده هست اما به سبب آنکه قسمت قایل ملاحظهی از تقاضا کنندگان جراحی زیبایی در مطب ها و درمانگاه ها تحت عمل جراحی قرار می گیرند و از نظر ثبت و گزارش در دسترس نیستند، آمار دقیقی از این اعمال در دست نیست. با این وجود، برپایه گزارش انجمن بین المللی جراحی زیبایی پلاستیک، کشور ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی به جنبه تعداد عمل های زیبایی انجام شده در رده بیستم قرارگرفت. علاوه بر این بر پایه این گزارش، چربی کشی (لیپوساکشن) و جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) به ترتیب رایج ترین جراحی های زیبایی در ایران اعلام شده اند.

عوامل تاثیرگذار بر افزایش محبوبیت جراحی زیبایی  پژوهشگران عوامل مکرری را برشمرده اند که سبب شده جراحی زیبایی میان توده مردم دوست داشتنی گردد. بعضی از با اهمیت ترین این عوامل عبارت هستند از: – توسعه پزشکی پیشرفت در راستای دکتری باعث گردید تا جراحان بتوانند شیوه های نوین جراحی زیبایی را که کمتر هجومی بودند، جایگزین جراحی های باز سنتی کنند. در دستاورد با کاهش بیم و اضطراب از جراحی زیبایی، استقبال از آن نیز افزایش یافت. – رسانه های جمعی   پوشش رسانه ای جراحی زیبایی از طریق برنامه های تلویزیونی و مجلات با وعده افزایش جذابیت و ارائه آخرین تغییرات عملا های زیبایی، سبب افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با این نوع از جراحی و نحوه دسترسی به آنها گردید. علاوه بر این اهتمام بیشتر از اندازه بر زیبایی ظاهری از طریق رسانه ها و تبلیغ معیارهای زیبایی آرمانی که از مسیر روش های طبیعی قابل دستیابی نبودند، باعث گردید تا عموم جامعه برای تطبیق خود با این معیارها زیادتر به جراحی زیبایی تمایل نمایش دهند. – ترکیب جنسیتی در گرایش به جراحی زیبایی   اغلب تقاضا کنندگان جراحی زیبایی در سراسر جهان را خانم ها تشکیل می دهند. علاوه بر این یافته های پژوهشی بیانگر از آن هست که خانم ها در قیاس با مردان، تمایل و رغبت زیادتری را به انجام عمل های زیبایی گزارش می کنند. در برابر، گرچه مردان زیاد کمتر از خانم ها تحت این اعمال قرار می گیرند اما این میزان در سال های موخر به سرعت در حال افزایش هست. با این وجود، به سبب قسمت حداکثری خانم ها از کل اشخاصی که عمل های زیبایی  روی آنها انجام می گیرد، جراحی زیبایی بعنوان پدیده ای زنانه ارائه شده هست.

عوامل تاثیرگذار بر گرایش خانم ها به جراحی زیبایی (1) عوامل روانشناختی اگرچه جراحی زیبایی در طراز اول یک پدیده دکتری هست، اما جهت های روانشناختی آن نیز بخوبی از طریق پژوهشگران مورد بررسی قرار گرفته هست. با توجه به اینکه جراحی زیبایی به منظور افزایش رضایت از ظاهر و احتمالاً در بسیاری از مورد ها، برای افزایش عزت نفس انجام می گردد، در دستاورد توان دارد بعنوان یک دخالت روانشناختی  یا دست کم یک روش جراحی با پیامدهای روانشناختی موردنظر داشته گردد.   یافته های پژوهشی بیانگر از آن هست که تقاضا کنندگان جراحی زیبایی در قیاس با جمعیت عادی، از عزت نفس پایین تری برخوردارند. علاوه بر این پژوهشگران معتقدند  قسمت عمده ای از عزت نفس تقاضا کنندگان عمل های جراحی زیبایی بظاهر بدنی آنها منسوب هست. در واقعیت ناخشنودی از بدن که یکی از ابعاد عکس بدنی هست، از با اهمیت ترین داعیه های انجام عمل های جراحی زیبایی به مخصوص در خانم ها عنوان شده هست.   –  اختلالات روانی   یافته های پژوهشی بیانگر از آن هست که میزان اختلالات روانی در اشخاص تقاضاکننده جراحی زیبایی در قیاس با جمعیت عادی بالاتر هست. این اختلالات توان دارند پیش بینی کننده دستاورد های روانشناختی ضعیف بعد از جراحی زیبایی باشند.     (2) عوامل فرهنگی- اجتماعی   نتایج پژوهشی روی بیشتر از ۴۰۰زن ایتالیایی با هدف شناسایی عوامل فرهنگی- اجتماعی تاثیرگذار بر تمایل خانم ها به جراحی زیبایی نمایش داد که فشار رسانه ای و عنوان کرد وگو در مورد ظاهر با دوستان و همسالان توان دارند با گرایش خانم ها به انجام عمل های زیبایی مربوط باشند.    علاوه بر این بر پایه این تحقیق، هر چه خانم ها با دوستان و یا همسالان خود در مورد ظاهر و ارزش آن در پذیرش اجتماعی زیادتر عنوان کرد وگو کنند، علاقه آنها به جراحی زیبایی نیز زیادتر خواهد گردید.  همچنین در تحقیقی با هدف مرور ادبیات پژوهشی در ارتباط با عوامل پیش بینی کننده علاقه به جراحی زیبایی پلاستیک در خانم ها، بعضی از متغیرها مثل متأهل بودن  یا داشتن ارتباط ای با کیفیت در دوران کودکی با والدین بعنوان عواملی شناخته گردیدند که احتمال گرایش به جراحی زیبایی را در خانم ها کم می کند.   (3) رقابت میان زنان   در بیشتر جوامع، خانم ها در قیاس با مردان نسبت به زیبایی و وضع ظاهری خود، حساسیت و توجه زیادتری نشان می دهند. برای مثال، دستاورد های تحقیقی در شهر تهران با هدف بررسی شیوع و عوامل تاثیرگذار بر گرایش به جراحی زیبایی در خانم ها نمایش داد که اکتساب زیبایی، بیشترین داعیه در تمایل خانم ها به جراحی زیبایی بوده هست.  آ علاوه بر این زیبایی توان دارد نقش ارزشمندی را در انتخاب شریک زندگانی برای خانم ها ایفا کند.      زنان برای جذب همسر بهتر در رقابت با خانم ها دیگر از دو سیاست های رقابتی بهره می برند:
آ    جراحی زیبایی که یکی از آخرین دستاوردهای بشر برای زیباتر کردن جذابیت جسمانی هست، از روش های نوینی هست که از طریق خانم ها برای دستکاری ادراک مردان از سطح زیبایی خودشان به کار برده می گردد.     دستاورد های بعضی از مطالعات نشان می دهند اشخاصی که در چنین رقابت هایی قرار می گیرند، نگرش مثبت تری به جراحی زیبایی دارند.

عوامل تاثیرگذار بر گرایش مردان به جراحی زیبایی  با اینکه غالبا تقاضا کنندگان جراحی زیبایی در سطح جهان را خانم ها تشکیل می دهند، در دهه های موخر تعداد مردان علاقه مند به این اعمال به میزان قایل ملاحظهی افزایش یافته هست. با این وجود، مطالعاتی زیاد اندکی در ارتباط با مردان تقاضاکننده جراحی زیبایی و عوامل تاثیرگذار بر گرایش آنها به این نوع از جراحی انجام شده هست.  در نظر سنتی جراحی زیبایی، اعتقاد بر این هست که مردان در قیاس با خانم ها، دارای مشکلات روانشناختی زیادتر و توقع ها غیرواقع بینانه تری از دستاورد های جراحی می باشند. این در حالی هست که دستاورد های مطالعاتی موخر با چنین دیدگاهی همسو نیستند، اما بعضی از یافته های پژوهشی بیانگر از آن هست که مردان در قیاس با خانم ها سطوح پایین تری از رضایت بعد از جراحی زیبایی را گزارش می کنند. دلیل این امر نیز محتمل هست به سبب میزان کمتر پشتیبانی های هیجانی دریافت شده از طریق مردان بعد از جراحی زیبایی باشد.  همچنین به سبب آنکه جذابیت مردان در قیاس با خانم ها وابستگی کمتری بظاهر آنها داشته و زیادتر به ابزار خصوصیت های تشریح شده (مانند جایگاه اجتماعی و قدرت اکتساب مراجع مالی) که به ابزار جراحی زیبایی به سادهی دگرگونی نمی کنند، از این رو مردان به سبب سرمایه گذاری کمتر  روی ظاهر خود، تمایل کمتری هم به جراحی زیبایی نشان می دهند.  برخی از پژوهشگران نیز معتقدند دگرگونی در توقع ها و معیارهای فرهنگی- اجتماعی منتج به گرایش سخت مردان به جراحی زیبایی شده هست. حتی بعضی عنوان کرده اند که جراحی زیبایی در واقعیت شیوه ای نوآورانه برای دگرگونی پارامترهای هویت مردانه در دنیای امروز هست. علاوه بر این عوامل دیگری نیز مثل تمایل به داشتن ظاهر جوان تر، مبدل شدن جراحی زیبایی بعنوان یک هنجار اجتماعی و افزایش دسترسی به عمل های زیبایی غیرتهاجمی، در ارتباط با دلایل گرایش مردان به جراحی زیبایی طرح شده هست.

 پیامدهای اجتماعی-روانی جراحی زیبایی  برخی از یافته های پژوهشی نشان می دهند که اشخاص بعد از جراحی زیبایی، دستاورد های اجتماعی-روانی مثبتی را تجربه می نمایند.    با این وجود، رضایت اشخاص از عمل های جراحی زیبایی و دگرگونی در وضع روانی دو مسأله متمایز ولی مربوط به هم می باشند.  گرچه بسیاری از تقاضا کنندگان جراحی های زیبایی، به نظر می آید که به جنبه روانشناختی در وضع شایستهی قرار دارند اما آن دسته از اشخاصی که دارای مشکلات روانشناختی می باشند محتمل هست که جراحی زیبایی برای آنها پیامدهای منفی در پی دارا باشد.   از عوامل پیش بینی کننده پیامدهای روانی-اجتماعی منفی بعد از جراحی زیبایی میتوان به: جنسیت مذکر، سن پایین، پیشینه افسردگی و اضطراب، اختلالات شخصیتی، هراس از بدشکلی اندام، توقع ها غیرواقع بینانه از جراحی زیبایی (مانند اشخاصی که بر این باورند با جراحی زیبایی توان دارند از قطع یک ارتباط جلوگیری کنند) و پیشینه انجام جراحی که مراجع از آن ناراضی بوده، اشاره نمود.  بنابراین به نظر می آید که بررسی های روانشناختی از طریق جراحان قبل از عمل های جراحی زیبایی به منظور غربالگری، توان دارد باعث کاهش تعداد جراحی های غیرضروری و افزایش رضایت از دستاورد های جراحی گردد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78610

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.