تاریخ ارسال : ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۴۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

عکس اشتباه از فضای قرآنی/اهل بیت از کتابت قرآن با طلا خشنودند؟

خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_سمانه نوری: بیست و هفت دی ماه از اثر هنری «قرآن کشتی مطلا» با حضور آیت الله سعیدی تولیت آستان مقدس کریمه اهل بیت (س) و حسن روحانی  رییس جمهور در موزه حرم مطهر حضرت معصومه (س) پرده برداری گردید. علی اصغر موسویان هنرمند این اثر کل قرآن کریم را بر روی کشتی به طول سه متر، عرض یک متر و ارتفاع یک متر خلق کرده است.

علاوه بر این سال گذشته نیز  بزرگترین قرآن کریم نقره و طلای جهان با حضور آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید در موسسه اسراء شهر قم پرده برداری گردید.  رائین اکبرخانزاده خالق این اثر بوده و ابعاد این قرآن کریم را ۱۴۱.۶ ۶ در ۹۱ سانتیمتر و مراحل کتابت این قرآن کریم حدود ۲ سال به طول انجامیده است.  وزن این قرآن، ۱۰۰ کیلوگرم است که در ساخت آن از طلای ۱۸ و ۲۴ عیار، نقره و نیز مس به کار رفته شده است. این قرآن پس از به نمایش گذاشتن از شهرهای داخلی کشور در نمایشگاه های قرآنی بیگانه از کشور نیز به نمایش درآمده و پس از آن به فروش رفته و تمام هزینه آن صرف کمک به کودکان سرطانی گردید. خانزاده ۲۰ سال است مشغول کتابت قرآن بوده و این اثر، بیست و ششمین قرآن کریمی است که وی کتابت کرده است کوچکترین قرآن نقره جهان در ابعاد ۱۲ در ۱۶ سانتیمتر من جمله دیگر آثار اوست.

پرده برداری از کشتی قرآن مطلا با واکنش های بسیاری در شبکه های اجتماعی مواجه شده است این کشتی که وزن آن ۷۰ کیلو و از جنس برنز و طلا است قرار است به حرم امام حسین (ع) هدیه دادن گردد و به همین علت نیز طرح آن کشتی نمادی از حدیث قدسی «ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه» انتخاب گردیده است

خانزاده ۲۰ سال است مشغول کتابت قرآن بوده و این اثر، بیست و ششمین قرآن کریمی است که وی کتابت کرده است کوچکترین قرآن نقره جهان در ابعاد ۱۲ در ۱۶ سانتیمتر من جمله دیگر آثار اوست. اما پرده برداری از کشتی قرآن مطلا با واکنش های بسیاری در شبکه های اجتماعی مواجه شده است.

این کشتی که وزن آن ۷۰ کیلو و از جنس برنز و طلا است قرار است به حرم امام حسین (ع) هدیه دادن گردد و به همین علت نیز طرح آن کشتی نمادی از حدیث قدسی «ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه» انتخاب گردیده است.

انعکاس این خبر موجب گردید تا اشخاص زیادی نسبت به این عمل واکنشی انتقادی داشته و سؤال های زیادی را از دیدگاه هایی متمایز بیان کنند. سوالهای جامعه این بود که مگراین اتفاق در حالی افتاد که حضور رییس جمهور در این پرده برداری موجب تردید مردم نسبت به اطلاع وضع بد اقتصادی توسط رییس قوه مجریه بوده است.

اگر آسان زیستی، توجه و تأکید به فقرا و نیز اجتناب از رفتارهای لوکس را سیرۀ رسول خدا، امامن اطهار و علمای راستین بدانیم، آنگاه ساختن کشتی مطلا و قرآن مطلا را چگونه باید تفسیر کنیم؟

سوالهای جامعه این بود که مگرنه اینکه مدتی قبل درپی اعتراض به مشکلات اقتصادی مردم دست به اعتراض زده و خواستار عدالت محوری شده بودند؟ پس چگونه رییس جمهور توان دارد با درک این مباحث در مراسم پرده برداری از یک اثر دینی مذهبی که لباسی از جنس طلا دارد، بدون دغدغه حضور پیدا نماید در حالی که سه سال است در مجلسی که تحت عنوان تجلیل از خادمان قرآن کریم که مبلغان قرآن می باشند حضور پیدا نکرده و تنها به حضور وزیر ارشاد اکتفا می گردد. به عنوان مثال اثر هنری در قالب فیلمنامه های قرآنی به مراتب انعکاس های بیشتری توان دارد برای عموم جامعه داشته باشد

 اینکه اثری فاخر در حوزه قرآن و عترت تولید می گردد موجب رضایت است اما اینکه این اثر هنری تا تا چه اندازه ای توان دارد کاربردی باشد نیز مورد بحث و ارزیابی است. به عنوان مثال اثر هنری در قالب فیلمنامه های قرآنی به مراتب انعکاس های بیشتری توان دارد برای عموم جامعه داشته باشد از سوی دیگر ماهیت این اثر نیز با پرسش ها بسیاری مواجه شده است. اینکه اثری فاخر در حوزه قرآن و عترت تولید می گردد موجب رضایت است اما اینکه این اثر هنری تا تا چه اندازه ای توان دارد کاربردی باشد نیز مورد بحث و ارزیابی است.

به عنوان مثال اثر هنری در قالب فیلمنامه های قرآنی به مراتب تأثیرات بیشتری توان دارد برای عموم جامعه داشته باشد تا یک اثری که تنها در موزه قابل رویت است. هنری زیبا در قسمتی از صحیفه امام خمینی(ره) در دیدار ۳۰ شهریور ماه ۶۷ با هنرمندان و خانواده شهدا آمده است: «تنها هنری مورد قبول قرآن است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدی(ص) امامن هدی (ع) فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه خوردگانِ تاریخ تلخ و شرم ‏آور محرومیت ها باشد. هنر هنری زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه داری پیشرفته و کمونیسم خون ‏آشام و نابودکننده اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگی، اسلام مرفهین بی ‏درد و در یک کلمه اسلام آمریکایی باشد. هنر در عرفان اسلامی ترسیم روشن عدالت و شرافت و انصاف و تجسیم تلخکامی گرسنگانِ مغضوب قدرت و پول است.  هنرمندان ما  هنردر مدرسه عشق نشان دهنده نقاط کور و ابهام آمیز معضلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، نظامی است.»

هنر در عرفان اسلامی ترسیم روشن عدالت و شرافت و انصاف و تجسیم تلخکامی گرسنگانِ مغضوب قدرت و پول است. مگر در اندیشه الهی طلا و نقره چقدر با ارزش است که شما با طلا تعظیم شعائر می کنید؟

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید «اگر (تمکّن کفّار از مواهب مادی) علت نمی گردید که همه مردم امت واحد (گمراهی) گردند، ما برای افرادی که به (خداوند) رحمان کافر می گردیدند خانه هایی قرار می دادیم با سقف هایی از نقره و نردبان هایی که از آن بالا روند» (زخرف ۳۳)

خب این کار اگر با ارزش بود که خدا برای کفار نمی کرد!!؟ اگر سقف خانه طلا و نقره در این دنیا برای کسی تعظیم محسوب می گردد که خدا نعوذ بالله خودش تعظیم کفار نمی کند! اتفاقا باید می فرمود سقف خانه پیامبر (ص) را از طلا می ساختم (تعظیم شعائر) ، نه اینکه درست بالعکس !!!  انسان از تعجب شاخ در می آورد که آقایان به شکلی دقیق خود قرآن که سوره زخرف در آن است را به همان شکل تعظیم می کنند!

الله اکبر از درک معارف!! تحسین می کنند از این کشتی مطلا تا یک هنرمند دیگری به فکر بیافتد که چه اسراف کاری با طلا و دین می گردد کرد و رفت پیش یک شیخ یا سید معمم و از آن رو نمایی کرد!؟»

  هنرمندان ما تنها زمانی می‏ توانند بی‏ دغدغه کوله بار مسولیت و امانتشان را زمین بگذارند که اطمینان داشته باشند مردمشان بدون تکیه به غیر، تنها و تنها در چهارچوب مکتبشان، به حیات جاویدان رسیده‏ اند.»

در ادامه این اعتراضات و  واکنش های منفی نیز ارتباطات عمومی آستان قدس با صادر کردن اطلاعیه ای اعلام نمود که قرآن کشتی مطلا با هزینه شخصی ساخته شده و این آستان پشتیبانی مادی از آن نداشته است

»سید مهدی صدرالساداتی، فعال فرهنگی در این مورد درج کرد: «کشتی ای که نه می گردد سوارش گردید، نه میتوان از قرآن آن استفاده نمود و منحصرا روی اعصاب مردمی است که با چند گرم از این کشتی زندگی شان زیر و رو می گردد.

مگر در اندیشه الهی طلا و نقره چقدر با ارزش است که شما با طلا تعظیم شعائر می کنید؟سید محمود رضوی، تهیه کننده سینما نیز درج کرد: «مردم نان ندارند قرآن مطلا پرده برداری می گردد! خوب گردید مشخص گردید از شهر قم تا تهران از علما تا زعما همه ماشاالله از درد مردم بی اطلاعند.

»در ادامه این اعتراضات و  واکنش های منفی ارتباطات عمومی آستان قدس با صادر کردن اطلاعیه ای اعلام نمود که قرآن کشتی مطلا با هزینه شخصی ساخته شده و این آستان پشتیبانی مادی از آن نداشته است. اما این دو مرتبه هم چندان آتش انتقادات را کم نکرد و مبحث همچنان مورد عکس العمل اشخاص کارشناس و عموم جامعه واقع گردید. به دنبال این عکس العمل ها، علی اصغر موسویان سازنده این اثر هنری به دفاع از خود پرداخت و در صحبت با رسانه ها اظهار کرد: «برای ساخت این کشتی مطلا حدود ۴۰ میلیون تومان هزینه شده که همه این پول را خودم از اموال خودم پرداخت نموده ام و هیچ کمک دولتی و مردمی در این راستا دریافت نکرده ام.»

علی اصغر موسویان سازنده این اثر هنری به دفاع از خود پرداخت و در صحبت با رسانه ها اظهار کرد: برای ساخت این کشتی مطلا حدود ۴۰ میلیون تومان هزینه شده که همه این پول را خودم از اموال خودم پرداخت نموده ام و هیچ کمک دولتی و مردمی در این راستا دریافت نکرده ام

البته این بزرگ ترین افتخار برای من است که اموالم را در این راه خرج کنم زیرا می توانستم این پول را به جای تولید اثر هنری، صرف امورات زندگی و خانواده ام کنم. این را هم بگویم تمام محصولاتی که من ساخته ام از روز اول یعنی از حدود ۲۶ پارسال همه با هزینه های شخصی بوده و همه این آثار به حرم مطهر حضرات معصومین(ع) اهدا شده است و از هیچکدام از این آثار سود مالی نداشته ام.»

موسوی درخصوص فرآیند ساخت این کشتی اظهار کرد: «موضوع طراحی کشتی را با بعضی دوستان مطرح نمودم و نهایتاً بدنه کلیدی کشتی با جنس چوب ساخته گردید و در روی آن ورق هایی از جنس برنز و برنج ساخته و انتصاب گردید تا بتوانیم آیات قرآن کریم و بعضی روایات را روی این ورق ها حک کنیم

سازنده کشتی مطلا از کتابت کل قرآن روی بدنه کشتی اطلاع داد و اظهار کرد: «سپس با سوزن فولادی کل قرآن کریم را روی بدنه کشتی حک کردیم و کلمه مقدس «الله اکبر» به عنوان تذهیب دور تا دور کشتی نگارش گردید

»وی با گلایه از هجمه هایی که اخیراً برای ساخت این کشتی بر بر علیه اش شده است، اظهار کرد: «متأسفانه بعضی از دوستان دانسته یا نادانسته هجوم های زیادی را بر بر علیه این کار انجام دادند در حالی که این یک اثر هنری است و شاید در تولید آثار متفاوت هنری که برای قرآن و اهل بیت(ع) هم تولید نمی گردند هزینه های بسیار سنگین تر از این صرف گردد که زیادی از آنان با بودجه های دولتی است. علاوه بر این ورق های برنزی و برنجی استفاده شده بر روی کشتی حدود ۲۵ کیلو وزن دارد و مابقی وزن کشتی که حدود ۷۰ کیلو است، چوب است.

اما حجت الاسلام زائری در کانال تلگرامی خود مشکل را فراتر از ۱۴۰ گرم طلا قرائت کرد و درج کرد: «بعد از اعتراض عمومی نسبت به پرده برداری کشتی قرآن مطلا در شهر قم بعضی بزرگواران نسبت به این مبحث عکس العمل نشان داده و توضیح هایی منتشر نموده اند از این قبیل که این اثر هنری کلا هفتاد کیلو وزن داشته و در ساخت آن کلا صد و چهل گرم طلا به کار رفته است!

محمدرضا زائری درج کرد: مگر ایراد و اشکال این کار در میزان طلای مورد استفاده در ساخت کشتی قرآنی بوده که توضیح می دهید میزان طلا فلان قدر است و مگر بحث بر سر مرجع تأمین مالی بوده که توصیف می دهید خود هنرمند مالک اثر هزینه را تأمین کرده است؟

مگر ایراد و اشکال این کار در میزان طلای مورد استفاده در ساخت کشتی قرآنی بوده که توضیح می دهید میزان طلا فلان قدر است و مگر بحث بر سر مرجع تأمین مالی بوده که توصیف می دهید خود هنرمند مالک اثر هزینه را تأمین کرده است؟

مگر وقتی امیر مؤمنین به کارگزار خود نامه ای عتاب آمیز درج کرد و از او به علت شرکت در ضیافت لوکس گله کرد بحث بر سر این بود که چند بشقاب بر سر سفره بوده یا هزینه شام و ناهار از بیت المال تأمین شده؟

دوستان بزرگوار! آیا واقعا متوجه نیستید که اصل و اساس این کار محل اشکال و ایراد است؟ این که پس از سی و نه سال انقلاب اسلامی -آن هم در شهر مقدس قم- کار به بازنمایی کشتی مطلا برسد دردناک و تأثر آفرین است و با ماهیت آموزه های دینی و اندیشه انقلابی تعارض دارد! مگر بحث بر سر میزان طلا یا مرجع تأمین مالی بوده است؟

این جواب ها و توجیه ها نظیر این است که کسی پایش را به سمت پدرش دراز کند و هنگامی که به علت اهانت مورد انتقاد قرار گیرد جواب دهد من منحصرا پایم را هفتاد سانتیمتر دراز کرده بودم نه هفتاد و سه سانتیمتر!

یا فرض کنید کسی که جیب دیگران را زده بگوید من منحصرا هفتاد هزار تومان دزدیدم نه هفتاد و پنج هزار تومان!

اشکال از تفکری است که حضور روحانیان و معممین بزرگوار -چه رییس جمهوری و چه امام جمعه- را به جای کوخ محرومان و کلبه خرابه مستضعفان در پرده برداری کشتی مطلا روا می داند و توجیه می کند!

بزرگواران! اشکال از تفکری است که حضور روحانیان و معممین بزرگوار -چه رییس جمهوری و چه امام جمعه- را به جای کوخ محرومان و کلبه خرابه مستضعفان در پرده برداری کشتی مطلا روا می داند و توجیه می کند!

بحث بر سر مشی و کرداری نمادین است که قرآن کریم را در ورق طلا یا صفحه نقره منحصر می سازد و ما را به نقش و نگار دین سرگرم می کند، در همان حال که از عمل به قرآن در صحنه های زندگی غافل هستیم.

مسأله غفلت از قرآن عملا و مشغول شدن به آن در ظاهر است و به سبب همین نقش نمادین اگر به طور مثال این پرده برداری در موزه فلان مؤسسه هنری در اروپا و با حضور غیر روحانیان از مسلمین ساکن اروپا رخ می داد هیچکس ایرادی نمی گرفت!

اگر یک کت و شلواری کراواتی در «رم» از آن پرده برداری می کرد خیلی فرق داشت با پرده برداری آن با حضور یک عمامه به سر در «قم» و آن هم در شرایطی که میلیونها نفر از مردم مسلمان و صاحبان همین قرآن به علت چند میلیون تومان و چند صد هزار تومان دستخوش فقر و فحشا می باشند!

من البته تماما به نیت و قصد هنرمند محترم مالک اثر و همه دوستان و همراهان او -که بعضی را می شناسم و به صدق نیت و کوشش و همت شان آگاهم- مطمئن هستم اما بیایید بدبینانه قضاوت کنیم و از خود بپرسیم آیا ممکن نیست روزی کسی بیاید و از جیب خودش هزینه نماید تا ما را به دست خود دچار حرکت ها و رفتارهایی سازد که با روح فرهنگ علوی و اساس رویکرد انقلابی منافات دارد؟

اما در کمال تأسف ساخت این اثر هنری با هزینه بسیار پایین آن هم با نیت و عشق به اهل بیت(ع) با هجوم های زیادی روبه رو گردید که کاملاً کذب، کذب و بی پایه است… و مگر برای رنگ کردن دیوار حسینیه جماران به زنده یاد امام راحل کم اصرار کردند و مگر نبود یکی از مریدان و مقلدان ثروتمند زنده یاد شهید سیدمحمدباقر صدر که قصد داشت برای وی از پول حلال خودش خانه بخرد اما هرچه کرد وی قبول نکرد و تا زمان شهادت مستأجر باقی ماند؟

«وی دنبال کرد: پس از اتمام حکاکی های آیات قرآن و روایات برای اینکه ورق های برنجی و برنزی رنگش یکدست شده و به مرور زمان زمان سیاه نشود با آب طلا روکشی بر روی آن انجام دادیم که در مجموع حدود ۱۴۰ گرم طلا برای این کار استفاده گردید.

علاوه بر این ورق های برنزی و برنجی استفاده شده بر روی کشتی حدود ۲۵ کیلو وزن دارد و مابقی وزن کشتی که حدود ۷۰ کیلو است، چوب است.

مگر در طول تاریخ شیعه و لااقل در تاریخ معاصر -از دوره زنده یاد آقاسید ابوالحسن اصفهانی تا کنون- کم بوده اند افرادی که یا با نقشه های طراحی شده سفارت انگلستان یا با نیت ها صادقانه فردی خواسته اند برای مرجعیت تقلید و زعامت حوزه هدیه ای بیاورند و تصویری دریافت کنند و .

و مگر برای رنگ کردن دیوار حسینیه جماران به زنده یاد امام راحل کم اصرار کردند و مگر نبود یکی از مریدان و مقلدان ثروتمند زنده یاد شهید سیدمحمدباقر صدر که قصد داشت برای وی از پول حلال خودش خانه بخرد اما هرچه کرد وی قبول نکرد و تا زمان شهادت مستأجر باقی ماند؟دوستان بزرگوار، به خدا بحث بر سر گرم طلای به کار رفته در کشتی مطلا نیست، نگرانی از مسیری است که داریم به اسم دین و حوزه و انقلاب و روحانیت می رویم.

با نظر به واکنش های متفاوت نسبت به این امر باید اظهار کرد مشخص گردید که میزان طلا مساله ای نیست، مساله نفس عمل و سمت و سویی است که از این دست رخدادهای و اقدامات قرآنی شکل می گیرد…َ جَوَازِ کَوْنِهِ مُخَتَّماً بِالذَّهَبِ وَ تَحْلِیَتِهِ بِالذَّهَبِ وَ الْفِضَّهِ» که دو روایت ذیل در این باب ناظر به بحث ماست: 

بر طبق این روایت علامت گذاری در انتهاء هر ده آیه با طلا که گویا در عصر اهل بیت (ع) رایج شدن پیدا کرده بود، مکروه اعلام گردیده است

۱- در این مسیر فرقی میان قرآن طلا و قرآنی نوشته شده بر روی دانه برنج نیست چرا که قرآن تنها یک ظاهر نیست که البته ظاهر زیبا در جذب به آن موثر است اما قرآن باطنی دارد که تمام مردم جامعه نسبت به درک آن باید احساس تکلیف کنند و مسئولین باید نسبت به فرامین الهی در جامعه کوشا باشند و در این بین نیز وقتی جامعه ای دست به اداهای دینی از جمله پرده برداری چنین قرآنی بزند کاریکاتوری از مسائل مقدس خلق خواهد کرد که اعتقاد هنرمند نسبت به ثبت و انجام اثرش را از بین برده و موجب موجی از تقابلات منفی و تعارض های همراه با واکنش های تند می گردد.

با توجه به بحث و گفتگوهایی که در چند روز موخر درمورد نگارش قرآن با طلا رخ داده علی نصیری، ریاست موسسه معارف و وحی و خرد طی یادداشتی این مساله را از منظر اهل بیت و علمای اسلام مورد ارزیابی قرار داده است. 

وی می نویسد: «مرحوم شیخ حر عاملی در کتاب تجارت بابی را با این عنوان گشوده است «بَابُ أَنَّهُ یُکْرَهُ أَنْ یُعَشَّرَ الْمُصْحَفُ بِالذَّهَبِ . 

َ جَوَازِ کَوْنِهِ مُخَتَّماً بِالذَّهَبِ وَ تَحْلِیَتِهِ بِالذَّهَبِ وَ الْفِضَّهِ» که دو روایت ذیل در این باب ناظر به بحث ماست: ۱- مُحَمَّدُ بْنُ الْحَسَنِ بِإِسْنَادِهِ عَنِ الْحُسَیْنِ بْنِ سَعِیدٍ عَنْ عُثْمَانَ بْنِ عِیسَی عَنْ سَمَاعَهَ قَالَ: سَأَلْتُهُ عَنْ رَجُلٍ یُعَشِّرُ الْمَصَاحِفَ بِالذَّهَبِ فَقَالَ لَا یَصْلُحُ فَقَالَ إِنَّهُ مَعِیشَتِی فَقَالَ إِنَّکَ إِنْ تَرَکْتَهُ لِلَّهِ جَعَلَ اللَّهُ لَکَ مَخْرَجاً.

سند روایت موثقه است. 

 سَأَلْتُهُ عَنْ رَجُلٍ یُعَشِّرُ الْمَصَاحِفَ بِالذَّهَبِ؛ یعنی فردی که انتهاء هر ده آیه علامتی طلانشان می گذارد و از این طریق زندگی خود را می گذراند. 

فَقَالَ لَا یَصْلُحُ؛ صلاح نیست تعبیری از کراهت است.

 فَقَالَ إِنَّهُ مَعِیشَتِی فَقَالَ إِنَّکَ إِنْ تَرَکْتَهُ لِلَّهِ؛ ترک کار باید خالصانه و برای خداوند باشد. 

روایت دوم به این توصیف است؛

از این که امام صادق (ع) نگارش قرآن با طلا را عیب گرفت و فرمود خوب تر آن است که قرآن را با همان روش پیشین و با قلم بنگارید، نشان می دهد که آنان با نگارش قرآن با طلا قبول کننده نیستند

۲-  جَعَلَ اللَّهُ لَکَ مَخْرَجاً؛ اگر کسی کاری ناروا را به علت خداوند رها کند، خداوند راه گریزی برای او می گذارد.

حاکمیت روح توحید در سیره قولی و عملی اهل بیت (ع) مشهود است.

بر طبق این روایت علامت گذاری در انتهاء هر ده آیه با طلا که گویا در عصر اهل بیت (ع) رایج شدن پیدا کرده بود، مکروه اعلام گردیده است. 

 ۲- وَ بِإِسْنَادِهِ عَنِ الْحَسَنِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ سَمَاعَهَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ زِیَادٍ عَنْ أَبِی أَیُّوبَ الْخَرَّازِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْوَرَّاقِ قَالَ: عَرَضْتُ عَلَی أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع کِتَاباً فِیهِ قُرْآنٌ- مُخَتَّمٌ مُعَشَّرٌ بِالذَّهَبِ وَ کُتِبَ فِی آخِرِهِ سُورَهٌ بِالذَّهَبِ فَأَرَیْتُهُ إِیَّاهُ فَلَمْ یَعِبْ فِیهِ شَیْئاً إِلَّا کِتَابَهَ الْقُرْآنِ بِالذَّهَبِ فَإِنَّهُ قَالَ لَا یُعْجِبُنِی أَنْ یُکْتَبَ الْقُرْآنُ- إِلَّا بِالسَّوَادِ کَمَا کُتِبَ أَوَّلَ مَرَّهٍ.

وَ رَوَاهُ الْکُلَیْنِیُّ عَنْ عَلِیِّ بْنِ إِبْرَاهِیمَ عَنْ أَبِیهِ عَنْ صَفْوَانَ عَنِ ابْنِ مُسْکَانَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْوَرَّاقِ‏ مِثْلَهُ. عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْوَرَّاقِ؛ اسم خود گواه است که شغل پدر و پسر صحافی بوده است. 

 قَالَ: عَرَضْتُ عَلَی أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع کِتَاباً فِیهِ قُرْآنٌ- مُخَتَّمٌ؛ مهر و موم شده. 

مُعَشَّرٌ بِالذَّهَبِ؛ سر هر ده آیه طلاکوب شده است. 

إِ پیداست در دوران اهل بیت (ع) تذهیب قرآن و نقش و نگار کردن آن رایج شدن داشته است. 

 وَ کُتِبَ فِی آخِرِهِ سُورَهٌ بِالذَّهَبِ؛ افزون بر تذهیب در انتهاء هر ده آیه، یک سوره در آخر قرآن با طلا نگاشته شده بود. 

 فَأَرَیْتُهُ إِیَّاهُ فَلَمْ یَعِبْ فِیهِ شَیْئاً؛ عیبی در آن نگرفت. 

 إِلَّا کِتَابَهَ الْقُرْآنِ بِالذَّهَبِ؛ قرآن نباید با طلا نگاشته گردد. 

 فَإِنَّهُ قَالَ لَا یُعْجِبُنِی أَنْ یُکْتَبَ الْقُرْآنُ- إِلَّا بِالسَّوَادِ کَمَا کُتِبَ أَوَّلَ مَرَّهٍ؛ قرآن را با همان مرکب سیاه که در گذشته رایج بود، بنگارند.»

 از این که امام صادق (ع) نگارش قرآن با طلا را عیب گرفت و فرمود خوب تر آن است که قرآن را با همان روش پیشین و با قلم بنگارید، نشان می دهد که آنان با نگارش قرآن با طلا قبول کننده نیستند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84094

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.