تاریخ ارسال : ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

عیارسنجی کارنامه وزرای راه و کشاورزی با محک آمار

روزنامه ایران درج کرد: تنها یک هفته به‌پایان سال باقی مانده است اما سه وزیر دولت، در حال استیضاح می باشند. این در حالی است که همین اشخاص ۶ ماه گذشته از مجلس برای حضور دو مرتبه در دولت دوازدهم از مجلس رأی اعتماد گرفته بودند و با توجه به این مسأله، در حالی که استیضاح حق مجلس است، زیادی از کارشناسان بر این باور می باشند که این اقدام زیادتر از هر چیز، سیاسی است. « «ایران» به‌همین دستاویز نگاه کوتاهی به کارکرد دو وزیر در حوزه اقتصاد داشته است.

نگاهی به کارکرد محمود حجتی

کشاورزی یکی از بخش‌هایی بوده است که طی سال‌های اخیر، بیشترین سود را به اقتصاد کشور رسانده است. در رشد اقتصادی ۱۲ درصدی سال ۹۵، بعد از نفت، کشاورزی با حدود ۵ درصد رشد، بیشترین اثرگذاری را در رسیدن به رشد اقتصادی داشت و برگشت امنیت غذایی بعد از تراز تجاری غذایی منفی ۹٫۲ ۲ میلیون دلاری در سال ۹۱، کارکرد مثبت دولت را می‌رساند.

کارکرد محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی به نحوی است که کاوه زرگران، ریاست کمیسیون کشاورزی، آب و صنعت های غذایی اتاق بازرگانی تهران در مورد آن می‌گوید: «نگاهی به موضع های منتقدان گویای این مطلب است که استیضاح‌کنندگان در زیادی از مورد ها با نگاهی منطقه‌ای و نه رویکردی ملی، کارکرد وزیر جهاد کشاورزی را مورد نقد قرار داده اند؛ در حالی که اگر منتقدان در مسندی که امروز حجتی بر آن تکیه زده است قرار می‌گرفتند و خود را پاسخگو به ملت ایران می‌دانستند نه مردم شهر یا استانی خاص، هرگز منفعت های ملی را فدای خواسته‌های منطقه‌ای خود نمی‌کردند.»

»او ادامه می‌دهد:«عملکرد محمود حجتی در طول دوران تصدی‌اش در وزارت جهاد در مواردی جای نقد و ارزیابی دارد؛ علی رغم این با توجه به محدودیت‌های بودجه‌ای و پتانسیل‌های موجود، در زیادی از حوزه‌های مربوط با بخش کشاورزی خوب ترین خروجی را ارائه نموده است. وی در اجرای سیاست‌های کلی نظام در بخش زراعت و باغبانی کارکرد کاملاً موفقی از خود نشان داده و علی رغم ضعف‌هایی در بخش دامپروری و صنعت های تبدیلی، از منظر متولیان صنعت های تبدیلی کشور، استیضاح حجتی از زوایای زیادی، اجحاف در حق بخش کشاورزی کشور شمرده می‌شود، زیرا وی تنها با تحولات جزئی در سیاست‌ها، می‌تواند خوب تر از گذشته به کار خود دنبال کند.»

»نگاهی به آمارهای این حوزه نیز نشان می‌دهد که حجتی وضعیت کشاورزی و غذایی کشور را از وضعیتی شبیه به فاجعه، عوض کرد. » 8 8 میلیون تن در سال ۹۲ به بیشتر از ۸ میلیون تن در سال ۹۴ افزایش یافت. علاوه بر این این افزایش خرید در سال ۹۵ نیز ادامه یافت و به ۱۱٫۵ ۵ میلیون تن در سال رسید. سال کنونی نیز ۱۱٫۵ ۵ میلیون تن گندم در کشور خریداری شده که این میزان ۲٫۵میلیون زیادتر از استفاده هر ساله کشور است

نگاهی به کارکرد عباس آخوندی

۵میلیون زیادتر از استفاده هر ساله کشور استعباس آخوندی با احتساب این دفعه، ۵ بار برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس رفته است. از دفعه قبلی که برای کابینه دوازدهم معرفی شده بود، تنها ۶ ماه می‌گذرد و به جز سانحه هواپیما که در حوزه حمل و نقلی کشور رخ داد، رویداد دیگری در این بازه نیم‌ساله وجود نداشته است.

با این وجود ارزیابی کارکرد آخوندی نشان می‌دهد که او در حوزه حمل و نقلی کشور بیشتر از شهرسازی موفق بوده است. سال کنونی، ۵ مرکز استان به شبکه ریلی کشور متصل گردیدند و ۸۵درصد از پروژه‌های بزرگراهی کشور هم به بهره‌برداری رسیدند. از سویی دیگر، رکورد ریل‌گذاری هر ساله شکسته گردید و در سال ۹۶، حدود ۵۰۰ کیلومتر ریل‌گذاری جدید در کشور انجام شد در حالی که میانگین ریل‌گذاری در سال‌های گذشته، ۳۱۷ کیلومتر بود. تنها در بخش‌های زیرساختی، بیشتر از ۸۰هزار نفر به‌صورت مستقیم اشتغال دارند و ۱۲ هزار ماشین سنگین مشغول به‌کار می باشند.
یکی از مهم‌ترین کارهای آخوندی، توسعه ناوگان هوایی و فرودگاهی کشور بوده است. خرید ایرباس، بوئینگ و ‌ای‌تی آر، نه فقط پرسروصداترین اقدام آخوندی، که در کنار قرارداد با توتال، جنجالی‌ترین اقدام در کل دولت یازدهم بود. آخوندی هم ناوگان هوایی را نوسازی کرد و هم به زیرساخت‌های حمل و نقلی کشور، تکان بنیادی داد و آن‌طور که آمارها نشان می‌دهد، بیشترین پول‌ها به‌ لطف برجام، در وزارتخانه متبوع او خرج گردید. تاحالا ۱۷هواپیمای پسابرجامی به داخل کشور وارد شده‌اند و بقیه هواپیماها نیز تا سال ۲۰۲۲ وارد کشور می‌شوند که اقدامی بنیادی در نوسازی ناوگان هوایی به حساب می‌آید. افزایش تسهیلات برای حمل و نقل و ترانزیت نیز از دیگر کارهای آخوندی به حساب می‌آید.

اما با تمام این کارهای، در حوزه شهرسازی و مسکن کارنامه این وزیر، وزن کمتری دارد. اما با این وجود پرونده مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر در ۲۱ استان بسته گردید. اثرگذاری مسکن مهر در شهرهای کوچک با توجه به نوع خانوار و اقتصاد آنها، زیادتر از شهرهای دیگر کشور بوده است. در مجموع از سال ۸۶ تاحالا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر در کشور ساخته شده که احداث ۲ میلیون واحد آن به‌پایان فرا رسیده است. حقوق شهروندی، از محورهایی بنیادی بود که آخوندی اهتمام زیادی روی آن داشت. در این راستا، سیستم شهراه، سیستم مدیریت خدمات شهروندی وزارت راه و شهرسازی برای دسترسی آزاد به اطلاعات
در این راستا، سیستم شهراه، سیستم مدیریت خدمات شهروندی وزارت راه و شهرسازی برای دسترسی آزاد به اطلاعاتراه‌اندازی گردید.

علاوه بر این تدوین و توسعه سند معماری کلان اکتساب و کار و سیستم با رویکرد فناوری اطلاعات وزارت راه و شهرسازی انجام گردید، سیستم جامع آمار و اطلاعات راه و شهرسازی(سجا) ایجاد گردید و سیستم جامع اطلاعات حوادث و سوانح کشور نیز راه‌اندازی گردید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=91557

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.