تاریخ ارسال : ۲۶ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۵۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

غرب وحشی وحشی؛ مهمترین آثار وسترن تاریخ صنعت بازی

مجله همشهری دانستنیها – کسری کریمی طار: وسترن تنها به معنای غرب وحشی، کابوی ها و کلانترهای فاسد نیست. وسترن یعنی انتقام، یعنی نبرد بین دو خیر و شرور، یعنی مولفه ای که هنوز هم در سینمای جهان از آن استفاده می شود، حتی اگر کارگردان ها و تهیه کنندگان دیگر جرئت ساخت یک فیلم وسترن استخوان دار را نداشته باشند. در چنین شرایطی، صنعت بازی بستر شایسته ای را برای گاوچران هایی با گذشته ای سیاه فراهم کرده که قصد دارند با برقرار کردن عدالت، وجدان خود را آسوده کنند. تاریخچه بازی های وسترن به سال های دور باز می شود.
به ۱۹۷۱ (۱۳۵۰) و عرضه «The Oregon Trail» که قرار بود با نشان دادن دشواری زندگی در دوران غرب وحشی، به بازی آموزشی شایسته ای برای محصلین مبدل شود. فروش ۶۵ میلیون نسخه ای این اثر و محبوبیت آن در مدرسه ها آمریکا و اروپا طی سه دهه، مساعدت شایانی به همگانی شدن ژانر وسترن در صنعت بازی کرد. در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ میلادی (اواخر ۱۳۵۰ و واوایل ۱۳۶۰) این روند با عرضه بازی هایی مثل «Gun Fight» و «High Noon» ادامه یافت تا این که در سال ۱۹۸۵ (۱۳۶۴)، کپکام با عرضه بازی «Gun. Smoke» Smoke» رسما وسترن را به عنوان ژانری دوست داشتنی به گیمرهای سراسر جهان معرفی کرد. اکنون ۴۶ سال بعد از عرضه نخستین بازی وسترن نوبت به دو عنوان Wild West Online و RDR2 دست یافته تا با آمدنشان، میراث اورگن را دنبال کردند. به همین مناسبت در این مطلب شما را با ۱۰ بازی مؤثر وسترن صنعت بازی آشنا خواهیم کرد.

Gun. Smoke
 غرب وحشی وحشی
 ژاپنی ها در غرب وحشی
 Gun.S» (Gun. Smoke) S» (Gun. G.S Smoke) نبود مخاطب های هیچگاه نمی توانستند عنوان درجه یکی مثل «Red Dead Redemption» را تجربه نمایند. این بازی را میتوان نخستین ساخته معروف صنعت بازی در ژانر وسترن دانست که «کپکام» آن را برای دستگاه های آرکید طراحی نمود.S S در دوران محبوبیت دستگاه های آرکید به دست سازنده معروف ژاپنی «یوشیکی اوکاموتو» طراحی گردید.   اوکاموتو برای ساخت بازی اش از عنوان دوست داشتنی «Commando» الهام گرفت که گیم پلی اش بسیار به نسخه پایانی G. S شباهت داشت.  علاوه بر این، نام بازی برگرفته از سریال وسترن مشهوری به همین نام بود که طی سال های ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۵ (۱۳۳۴ تا ۱۳۵۴) از تلویزیون ایالات متحده آمریکا پخش می گردید. با توجه به این که دو عنوان رابطه ای با یکدیگر نداشتند، کپکام برای گریز از دعوای حقوقی یک نقطه بین دو کلمه Gun و Smoke افزود.   داستان این بازی در مورد پاداش بگیری به نام «بیلی باب» بود که در پی جنایتکاران معروف غرب وحشی می رفت. از منظر گیم پلی با اثری در ژانر Vertical scrolling shooter سر و کار داشتیم که دوربین آن از بالا به پایین بود و کاراکتر باید برای رسیدن به اهدافش رو به جلو حرکت می کرد.  علاوه بر گیم پلی فوری، شاید بارزترین نکته این بازی استفاده از کاروگیری بود، آن هم ۲۱ سال پیش از عرضه «Gears of War».
سال ساخت: ۱۹۸۵ (۱۳۶۴)
پلتفرم: NES, Arcade, MSX
سازنده: Capcom
 
Sunset Riders
 غرب وحشی وحشی  این گروه خشن
او کاموتو این کاورها را طوری طراحی کرده بود که عضو در زمان هایی که صفحه مملو از دشمن می گردید، به پشت آنان حرکت کند و از تیر دشمنان مصون بماند. سال ها بعد، کپکام برای طراحی بازی جدید خودش به نام «Red Dead Revolver» از این عنوان الهام گرفت، هر چند در سال ۲۰۰۲ (۱۳۸۱) ساخت این بازی متوقف گردید و مدتی بعد هم «راکستار» تمامی امتیاز و بازی نیمه کاره را از شرکت ژاپنی خریداری نمود. Smoke بازی دوست داشتنی زیادی از گیمرهای دهه ۶۰ ایران که گاها به سبب شباهت یکی از شخصیت هایش به «باد اسپنسر» با نام «پاگنده» یا «پاگنده در غرب وحشی» هم شناخته می گردید. «SR» (Sunset Riders) این بازی دوست داشتنی در واقع پاسخ «کونامی» به حریف قدیمی اش کپکام و Gun. Smoke بود که از قضا هر دو عنوان هم مختص دستگاه های آرکید طراحی شده بودند و بعدها وارد بازار کنسول ها گردیدند. «SR» (Sunset Riders) یک side- scrolling شوتر بود که به شما امکان می داد از بین چهار کاراکتر به اسامی بیلی، باب، استیو و کورمانو یکی را انتخاب کنید.S، خصوصیت قایل ملاحظه این بازی، امکان بازی کردن تا چهار نفر روی دستگاه های آرکید و دو نفر روی کنسول های بازی بود که لذت انجام دادنش را دوچندان کرده بود.   مثل G. S، این بازی حول  کانون پاداش بگیرهایی می گذشت که باید خلافکاران بزرگ غرب وحشی را از بین می بردند.  در اوائل هر فاز، پوستری از فرد تحت تعقیب به مخاطبین نشان داده می گردید و در ادامه فاز و بعد از اوراق کردن تمامی دشمنان نوبت به باس بازی یا همان فرد تحت تعقیب می رسید. از نکات جالب بازی میتوان به جنگ افزار های متفاوت هر شخصیت اشاره نمود که تا حدودی گیم پلی هر کاراکتر را نسبت به دیگری متمایز می کرد. در حالی که استیو و بیلی از دو ریوالور استفاده می کردند، باب از جنگ افزار رایفل استفاده می کرد و کورمانو از شاتگان.
سال ساخت: ۱۹۹۱ (۱۳۷۰)
پلتفرم: Arcade, Genesis, SNES
سازنده: Konami
 
Outlaws
 غرب وحشی وحشی  در راه انتقام
  طراحی گیم پلی بازی به شکلی بود که دشمنان نه تنها از مواجه لکن از بالا و پایین صفحه هم به شما شلیک می کردند. از آن جذابتر این که گیم پلی تنها به نبرد با دشمنان و قتل باس ختم نمی گردید و در زیادتر مراحل شاهد حمله گله گاوهای وحشی بودیم که در آن هنگام بازیکن می بایست با پرش فوری از خطر به قتل رسیدن می فرار کرد.  با ورود به عصر سه بعدی و دوست داشتنی شدن بازی های شوتر اول شخص (FPS) مخاطب های در پی عنوانی بودند ک غرب وحشی را به عکس بکشند و «Outlaws» به شکلی دقیق در چنین برهه ای برای کامپیوترهای شخصی عرضه گردید. مسیولیت ساخت این بازی برعهده همان تیمی در استودیوی «هنرهای لوکاس» بود که پیش از آن عنوان جذاب «Star Wars: Dark Forces» را طراحی کرده بودند.   هر دو بازی، اول شخص بودند و ضمنا هر دوی آنان از موتور گرافیکی «Jedi engine» بهره می بردند، با این تفاوت که گرافیک Outlaws از برادر ناتنی اش یک سر و گردن بالاتر بود. از سویی، ظاهر و مکانیک های شوتینگ بازی بشدت به شاهکارهای «id» یعنی «Doom» و «Quake» شباهت داشتند.  برخلاف دیگر بازی های وسترنی که بازار تا ان روز به خود دیده بود، Outlaws علاوه بر گیم پلی، بشدت روی داستان و موسیقی معطوف بود. قصه بازی پیرامون کانون کلانتری به نام «جیمز اندرسون» بود که در برگشت از یک عزیمت کاری با جنازه نیمه جان همسرش مواجه می شود.   همسر اندرسون در آخرین لحظه های زندگی اش به قهرمان داستان می گوید که انسان بدها دخترش را دزدیده اند و از این نقطه بود که بازی شروع می گردید. برای تمامی میان پرده های بازی، انیمیشنی به صورت مجزا ساخته شده بود، همراه با موسیقی بی مثل «کلینت باجاکیان» (Clint Bajakian) و نماهایی که تا پیش از آن تنها در فیلم های درجه یک وسترن قابل رویت بودند.
سال ساخت: ۱۹۹۷ (۱۳۷۶)
پلتفرم: PC
سازنده: Lucas Arts
 
Desperados: Wanted Dead or Alive
  غرب وحشی وحشی
 به علت یک مشت دلار
 در مورد گیم پلی، همان طور که اظهار کردیم Outlaws شباهت زیادی به شوتر های id داشت، با این تفاوت که بخشی از نخستین عناوینی بود که از زوم دوربین برای اسلحه اسنایپر بهره می برد، خصوصیت ای که در بین عناوین آن روزها خصوصیت ای مثال زدنی دانسته می گردید. با این که فروش Outlaws پایین تر از سطح توقع ها بود، اما یک سال بعد از عرضه، بسته الحاقی رایگانی با نام «Handful of Missions» در اختیار مخاطب های جای گرفت. هنگامی «دسپرادوس» در سال ۲۰۰۱ (۱۳۸۰) روانه بازار گردید، مخاطب های و منتقدان حسابی تحویلش گرفتند.   این بازی که اتفاقا طی دوره ای در کشورمان همه به محبوبیت بالایی رسید، تفاوت های بسیاری بادیگر عناوین وسترنی داشت که تا آن روز عرضه شده بودند. تا پیش از آن، تمامی بازی های این ژانر به سبک فیلم های اسپاگتی وسترن، در مورد قهرمانی بود که به تنهایی یا با مساعدت دوستانش، لشگری از دشمن ها را قلع و قمع می کرد، اما دسپرادوس عنوانی استراتژی/ پنهان کاری بود که باید با صبر و صبر زیاد آن را دنبال می کردید. ۱۵  کلیت گیم پلی بسیار به «کماندوز» شباهت داشت و شما کنترل تیمی تشکیل شده از شش نفر را برعهده می گرفتید که هرکدام از یک یا چند خصوصیت منحصر به فرد بهره می بردند. « داستان بازی در سال ۱۸۸۱ (۱۲۶۰) و در نیومکزیکو جریان داشت؛ جایی که گروهی خبیث با نام «آل دیابلو» به سادگی از تمامی قطارها سرقت می کردند تا این که مسئولان شرکت «Twinnings & Co» با عرضه ایده ای وسوسه انگیز به جان اعضای این گروه افتادند.   15 هزار دلار، پاداش کسی بود که بتواند یک بار تا ابد به کابوس آل دیابلو انتهاء دهد. «جان کوپر»، شخصیت کلیدی بازی، با قبول این پیشنهاد گروهی از دوستان مورد اعتمادش را دور خود جمع می کند و به نبرد آل دیابلو می رود.  علاوه بر روایت جذاب، پیچش پایانی قصه، دسپرادوس را به یکی از خوب ترین داستان های هزاره جدید دنیای بازی مبدل کرد. موفقیت بدون بدیل این عنوان سبب گردید سازندگان، کار ساخت دنباله آن را در پیش دریافت کنند، دنباله ای که پنج سال بعد و با نام «Desprados 2: Cooper’s Revenge» روانه بازار گردید؛ هر چند اصلا و ابدا نتوانست موفقیت های قسمت نخست را تکرار نماید.
سال ساخت: ۲۰۰۱ (۱۳۸۰)
پلتفرم: PC
سازنده: Spellbound
 
Gun
 غرب وحشی وحشی  جهان غرب
داستان ضعیف و باگ های بسیاری از دلایل کلیدی ناکامی قسمت دوم بودند. قسمت سوم هم در سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۶) و با نام «Helldorado» منتشز شد که آن هم توفیقی در بازار نداشت تا پرونده سری بازی دسپرادوس تا ابد بسته شود. یکی از متمایز ترین ساخته های استودیوی «Neversoft» که به شکلی دقیق یک سال بعد از Red Dead Revolver وارد بازار گردید و به شکلی حریف مستقیم ساخته جدید راکستار بود. دو بازی، شباهت های بسیاری به یکدیگر داشتند، از تم کلیدی داستان که در مورد انتقام بود گرفته تا نمای سوم شخص و طراحی محیط. البته حسن بزرگ «Gun»، محیط Open World آن بود که علاوه بر ماموریت های کلیدی به شما اذن می داد تا ماموریت های جانبی را هم تکمیل کنید.
« محیط بازی برای اثری در سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) بسیار غنی بود و می توانستید با گشت و گذار در محیط، حیوانات مختلف  من جمله بوفالو و اسب های وحشی را شکار کنید. این خصوصیت ها آن قدر مؤثر بودند که راکستار بعدها در «Red Dead Redemption» هم از آنان استفاده نمود. «کولتون وایت»، شخصیت کلیدی بازی در همان اوائل قصه پدرش «ند» را از دست می دهد، هر چند در لحظه های آخر، ند به وی می گوید که کولتون پسر حقیقی اش نیست و او باید در پی واقعیت بگردد. در ادامه، عزیمت اودیسه وار کولتون، وی را با حقایقی از گذشته اش آشنا می کرد که برای هر مخاطب آثار وسترن می توانست جذاب باشد. Gun داستان این بازی به ابزار «رندال جانسون» نویسنده فیلم «نقاب زورو» به رشته تحریر درآمده بود و بازیگرانی مثل «ران پالرمن»، «لنس هنریکسن» و «توماس جین» صدای خود را به کاراکترها قرض داده بودند.۴ علاوه بر داستان، گیم پلی بازی هم در نوع خودش جذاب بود و بازیکنان می توانستند با استفاده از اسب در اطراف کلرادو، کانزاس و آریزونا به گشت و گذار پرداخت کنند.
سال ساخت: ۲۰۰۵ (۱۳۸۴)
پلتفرم: Xbox, Xbox 360, PS2, PSP, PC
سازنده: Neversoft
 
Dead Man’s Hand
 غرب وحشی وحشی  هشت مرد خبیث
  Gun علی رغم فروش ۱٫ ۴ میلیون نسخه ای و نمرات خوب، مورد کم لطفی «اکتیویژن» جای گرفت، اما مطمئنا نمی شود تاثیرگذاری زیاد آن را روی خوب ترین بازی تاریخ وسترن ندید گرفت.  بازی «Human Head» اول شخص، نه فروش چندان بالایی را تجربه نمود و نه نمراتش چندان درخشان بودند، اما برای یک استودیوی تازه کار اثری باارزش بود؛ مخصوصا این که حتی در آن دوران هم ساخت اثری وسترن ریسکی عظیم بود. داستان بازی مثل زیادتر آثار وسترن، پیرامون کانون انتقام می چرخید؛ «آل تیون» El Tejon یکی از اعضای کلیدی گروه بدنام «Nine» هست و از طریق سرقت و قتل اشخاص بی گناه چرخ زندگی اش را می چرخاند.   اما هنگامی از فرمان رییس گروه برای قتل بانوان و کودکان بی گناه سرپیچی می کند، مورد خیانت گروه خود قرار می گرد. آل تیون از این سوءقصد جان سالم به در می برد، اما کلانتر وی را به زندان می اندازد و در آنجاست که با مساعدت هم سلولی اش، «آیاگو»، از زندان می گریزد تا انتقامش را از  Nine و اعضای آن بگیرد.  از خصوصیات جالب بازی، رودررویی آل تیون با هشت عضو دیگر گروه بود که هرکدام شخصیتی منحصر به فرد داشتند. برای نمونه یکی از اعضای گروه، «Flat Iron» نام داشت که تا کنون با اسلحه شلیک نکرده و تبحرش در پرت چاقو بود. گیم پلی بازی تا حد زیادی مرهون Outlaws بود، هر چند در سال ۲۰۰۴ (۱۳۸۳) هم هیچ کس نمی توانست به Dead Mna’s Hand لقب شوتری انقلابی بدهد.
سال ساخت: ۲۰۰۴ (۱۳۸۳)
پلتفرم: PC, Xbox
سازنده: Human Head
 
Dark Watch
 غرب وحشی وحشی  خون آشام های وسترن
  از دیگر نکات مثبت بازی میتوان از موسیقی دلنشین و متناسب با محیط، حس تیراندازی لذت بخش و روایت جذاب آن یاد نمود. «DW» (Dark Watch) مطمئنا بزرگ ترین مشکل Dead ،Mna’s Hand، سامانه ذخیره آن بود که به اعضاء اذن Quick Save نمی داد و از آن بدتر این که در بازی خبر از چک پوینت نبود.  یکی از بزرگ ترین حسرت های دارندگان پلی استیشن ۲، نبود بازی های شوتر اول شخص هیجان انگیز بود، آن هم در حالی که گیمرها به ایکس باکس به سبب تعدد عناوین FPS لقب «شوتر باکس» داده بودند. «DW» (Dark Watch) بخشی از انگشت شمار شوترهای اول شخص با کیفیت کنسول نسل ششمی «سونی» بود که توانست حس حقیقی یک Run & Gun ناب را به مخاطب های جابه جا کند. DW این بازی، تلفیقی از آثار وسترن، علمی- تخیلی و مهیب بود که در آهن، پا جای پای «جریکو کراس» می گذاشتید؛  مجرمی که در همان اوائل کار به اجبار و از سر ناچاری به گروه سری «دارک واچ» می ملحق شد.  «Blood Shield» DW شباهت بی اندازه ای به «دووم» داشت و با الهام از سامانه کنترل «هیلو» به شوتر هیجان انگیزی برای دارندگان پلی استیشن ۲ مبدل گردید. البته استودیوی «High Moon» برای نخستین بازی خودش از عناوین معروف بسیاری الهام گرفت.
سال ساخت: ۲۰۰۵ (۱۳۸۴)
پلتفرم: PS2, Xbox
سازنده: High Moon  
Call of Juarez: Bound in Blood
 غرب وحشی وحشی  پیمان برادری
 «Blood Shield» که از سامانه تندرستی هیلو الهام گرفته بود، «Blood Vision» که در واقع همان کار عینک «سم فیشر» را انجام می داد و سامانه اخلاقی بازی که با انتخاب بین خیر و شرور به شما قدرت های متفاوتی می داد و بسیار شبیه به همان سامانه اخلاقی بازی «Star Wars: Knights of the Old Republic» بود. تمام این ها را بگذارید کنار جنگ افزار های زیاد؛ از دو کلت گرفته تا اسنایپر و بازوکا- آن هم در قرن ۱۹- و زیادی خصوصیات جذاب که همگی در قالب یک بازی جمع شده بودند متاسفانه  DW هم علی رغم فروش خوب و نمرات قابل قبول، قربانی سیاست های انحصارطلبانه اکتیویژن گردید و در حالی که دو سال از ساخت دنباله آن می گذشت، پرونده اش تا ابد بسته گردید. قسمت اول بازی « Call of Juarez» علی رغم باگ های آزاردهنده و پورت نه چندان خارق العاده نسخه ایکس باکس ۳۶۰، بسیار زود به یکی باز بازی های دوست داشتنی وسترن مبدل گردید. استفاده از دو کاراکتر با قدرت های متفاوت، شخصیت پردازی مناسب، دیالوگ های کم مثل کاراکتری «ری مک کال» و گیم پلی خوب من جمله دلایل این محبوبیت بودند، اما این (BiB) « Bound in Blood» بود که موجب شکوفایی مجموعه Call of Juarez گردید. داستان بازی، سال ها پیش از شماره نخست و در زمان جنگ داخلی ایالات متحده آمریکا جریان داشت.   دو برادر مک کال یعنی ری و توماس از ارتش جمهوریخواه ها فرار کرده بودند تا خانواده خود را رهایی دهند. برخلاف شماره نخست، در این بازی هر دو کاراکتر قدرت کار با جنگ افزار را داشتند، هر چند تفاوت های جزئی بین آنان وجود داشت. BiB،  نکته جالب این که بازی، شما را ملزم به استفاده از کاراکترها نمی کرد و در اوائل هر فاز می توانستید بین ری و توماس یکی را انتخاب کنید. گیم پلی بازی هم به لطف تیراندازی جذاب، استفاده از Bullet Time، نبرد های جذاب و گرافیک چشمنواز در سطح بالایی قرار داشت. BiB، نه تنها نمرات بسیار خوب از منتقدان گرفت، لکن به لطف پورت خوب، اعضاء کنسول ها را به خود جذب کرد.
• سال ساخت: ۲۰۰۹ (۱۳۸۸)
• پلتفرم: PC, PS3, Xbox 360
• سازنده: Techland
 
Red Steel 2
  غرب وحشی وحشی تلفیق غرب و شرق
« Red Steel» از منظر تجاری هم با فروش یک میلیون نسخه ای، نامی برای خود دست و پا نمود تا «یوبی سافت» از استودیوی لهستانی «تک لند» بخواهد بازی های بیشتری طبق این مجموعه بسازد. متاسفانه قسمت بعدی به زمان حال جابه جا گردید و هواداران را ناامید کرد، هر چند در سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) آخرین قسمت سری با نام «Gunslinger» در اختیار مخاطب های جای گرفت و بخش مهمی از محبوبیت از دست رفته را به این مجموعه برگرداند. « Red Steel» از عناوین لانچ کنسول Wii (بازی هایی که همزمان با عرضه کنسول های جدید در اختیار مخاطب های قرار می گیرند، بود که با تبلیغات زیاد روانه بازار گردید، اما به سبب مشکلات زیاد مثل باگ های پرشمار، کنترلر بد و گرافیک ضعیف، با واکنش های منفی بسیاری همراه گردید.   قسمت دوم اما، نه تنها تمامی کاستی های شماره نخست را جبران کرد، لکن یکی از بازی های ساختارشکن نسل هفتم نام گرفت. این بازی تلفیقی از آثار وسترن و فیلم های سامورایی بود که به سبب استفاده از کنترل های Motion Plus «نینتندو» از دقت ضربات بالایی بهره می برد.  از طراحی محیط و شخصیت گرفته تا دشمنان، همگی مخلوطی از دو فرهنگ شرقی و غربی بودند که این مبحث تا به امروز در کمتر بازی ای رویت شده هست.   شخصیت کلیدی بازی به سبک سه گانه «سرجیو لئونه»، قهرمانی بی نام از قبیل «کاساراگی» (Kusagari Clan) بود که به ابزار گروه بی رحمی به نام «جکال» تا سرحد فوت کتک می خورد، اما سر انجام جان سالم به در می برد تا انتقام قبیله خود را از اعضای این گروه خبیث بگیرد. استفاده همزمان از کاتانا (شمشیرها سامورایی ها) و اسلحه و دقت بالای Motion Plus سبب شد تا گیم پلی بازی به یکی از جذاب ترین عناوین انحصاری Wii مبدل شود.  با پیشروی در طول بازی، قدرت های بیشتری آزاد می گردید به صورتی که کاراکتر شما در اواخر بازی به قهرمانی بزن بهادر مبدل می گردید که هیچ خصومت جلودارش نبود.
• سال ساخت: ۲۰۱۰ (۱۳۸۹)
• پلتفرم: Wii
• سازنده: Ubisoft Paris
 
Red Dead Redemption
  غرب وحشی وحشی شکوفایی ژانر
با توجه به این که هسته بازی طبق کنترل حرکتی نینتندو بنا شده بود، در هر محیطی زیادتر از شش دشمن وجود نداشت، اما از سویی کارر می توانست با تلفیق کاتانا و ریوالور با استراتژی مناسب خودش، آنان را از پای درآورد. RDR»(Red Dead Redemption)»  سبک گرافیکی سل شید هم سبب شد تا تنگنا سخت افزاری Wii کمتر به چشم آید، به صورتی که هنوز هم این بازی از منظر بصری، چشمنواز هست. و اکنون می رسیم به عنوان نخست لیست بازی ای که نه تنها خوب ترین ساخته صنعت بازی در بین آثار وسترن هست، لکن میتوان آن را در لیست خوب ترین بازی های تاریخ هم قرار دارد. RDR»(Red Dead Redemption)»  تقریبا در هر بخشی بی مثل هست: از داستان و شخصیت پردازی گرفته تا گیم پلی، موسیقی، گرافیک و چکیده هر چیزی که فکرش را کنید.   به اظهار آسان تر، RDR یکی از کم نقص ترین بازی هایی هست که تا به امروز ساخته شده هست؛ آن قدر کم نقص که عرضه اش جان جدیدی به کالبد نیمه جان ژانر وسترن دمید و با فروش ۱۵ میلیون نسخه ای به پرفروش ترین عنوان این ژانر در بین تمامی آثار سینمایی و گیمینگ مبدل گردید. این بازی، هیچ رابطه مستقیمی با Revolver نداشت، هر چند از زیادتر المان های گیم پلی آن در این بازی استفاده شده بود.  البته RDR برخلاف Revolver، عنوانی خطی نبود و با اثری Open World سر و کار داشتیم که بسیار زنده بود. محیط گسترده، شخصیت پردازی بی نقص، تنوع بالای ماموریت ها، تعداد زیادی ماموریت جانبی و مینی گیم، مکانیک Dead Eye که در واقع نمونه تکمیل شده Bullet Time بود و صدها خصوصیت دیگر، سبب شد تا RDR جای هیچ سخن و حدیثی را باقی نگذارد.
• سال ساخت: ۲۰۱۰ (۱۳۸۹)
• پلتفرم: Xbox 360, PS3
• سازنده: Rockstar San Diego


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83480

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.