تاریخ ارسال : ۰۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۴۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

غروبی غم انگیز در دریای چین/ جواب به ابهامات سانحه

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، غروب شنبه شانزدهم دی ماه یکی از غم انگیزترین روز‌های سال ۹۶ رخ داد، حادثه‌ای نادر که از برخورد یک کشتی باری چینی با نفتکش سانچی در ۱۵۸ مایلی سواحل شرقی چین به واقع شدن ملحق شد.

پس از ان بود که روز یکشنبه هفده دی ماه خبر ها گسترده‌ای در مورد این سانحه منتشز شد که طی آن محمد راستاد مدیرعامل سازمان بندرهای و دریانوردی در توضیح شرایط نفتکش خبر از گستردگی حریق در نفتکش و پیچیده بودن شرایط داد و در مورد شرایط دریانوردان اظهار کرد: عملیات امداد رسانی انجام می‌شود، ولی از وضع مفقود شدگان خبری در دست نیست.

در ادامه همان روز سیروس کیان‎ارثی مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفتکش ایران خبر از تشکیل کمیته مخصوص اضطرار با حضور مسئولان ارشد شرکت ملی نفتکش ایران در محل این شرکت در تهران داد و اظهار کرد: اطلاع‎رسانی‎های لازم به سازمان‎های مربوطه دریانوردی و امداد و رهایی بین‎المللی انجام شده، علاوه بر این مقام های دفتر شرکت ملی نفتکش در چین با حضور در سازمان امداد و رهایی شانگ‌های و شرکت‎های Salvage، هماهنگی‎های لازم را به منظور اعزام فوری کشتی‎های تجسس و رهایی و عملیات امداد از طریق دریا و هوا انجام دادند.

علاوه بر این در کنار آن دو فروند از نفتکش‎های تحت کنترل شرکت ملی نفتکش ایران عبوری از منطقه نیز سریعاً به منظور ملحق شدن به تیم امداد و رهایی به محل سانحه اعزام گردیدند.

پس از ان در روز دوشنیه هجدهم دی ماه بود که محمد راستاد مدیرعامل سازمان بندرهای و دریانوردی خبر از کشف پیکر یکی از ۳۲ تن از اعضای نفتکش را داد و اظهار کرد: این پیکر دچار سوختگی بوده، پیدا گردید و این جسد جهت شناسایی و تشخیص هویت به بندر شانگ‌های جابه جایی داده شده هست.

ایروش تصریح نمود: در کشتی انفجار‌های پشت سر هم در حال واقع شدن هست به همین دلیل خطر ورود به آن برای یافتن خدمه بالا هست و چینی‌ها در شرایط فعلی حاضر به ورود کشتی نیستند.

در پنجمین روز از سانحه معاون دریایی سازمان بندرهای و کشتیرانی خبر از حضور دومین آتشخوار ژاپنی در صحنه سانحه داد.

در ششمین روز سانحه و در ادامه آتش‌سوزی‌ها خبر‌هایی از منفجر شدن دوباره نفتکش منتشز شد به گونه‌ای که کار اطفا حریق سخت‌تر از قبل ادامه داشت. علاوه بر این معاون دریایی سازمان بندرهای و کشتیرانی در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان از حرکت نفتکش عارضه دیده به سمت آب‌های ژاپن به دلیل شرایط آب وهوایی و باد‌های منطقه‌ای و خیز دریا اطلاع داد.

صبح روز شنبه بیست و سوم دی ماه خبر کشف دو پیکر دیگر از داخل نفتکش منتشز شد.

ساعتی پس از ان بود که محمد راستاد مدیرعامل سازمان بندرهای و دریانوردی اظهار کرد: طی منفجر شدن ظرفیت شعله‌های آتش و دود تمام کشتی را در بر گرفته هست و هیچ امکان امدادرسانی وجود ندارد.

در کمتر از یک ساعت خبر غرق شدن دو سوم نفتکش سانچی از زبان مدیرعامل سازمان بندرهای و دریانوردی منتشز شد که در این شرایط امکان غرق شدن آن به طور کامل وجود دارد که با توجه به شرایط نفتکش و دود‌های متاثر از آتش سوزی همچنان امکان نزدیک شدن به کشتی سانچی فراهم نیست.

سر انجام در ساعت ۱۳:۰۳ روز یک شنبه بیست و چهار دی ماه خبر غرق شدن کامل کشتی سانچی از زبان علی ربیعی مسئول رسیدگی به وضع نفتکش ایران به طور رسمی منتشز شد که تحت این شرایط امکان پیدا کردن اجساد وجود ندارد.

بنا به توضیحات علی ربیعی هیچ‌گونه مستندی در مورد خاموش بودن سامانه موقعیت یاب ماهواره‌ای نفتکش سانچی وجود ندارد، چینی‌ها در حد مقدورات خود ابزارها لازم را فراهم کردند و علاوه بر این چینی‌ها هیچ‌گونه ممانعتی برای حضور کشتی‌های امدادی سایر کشور‌ها به عمل نیاوردند.

بنا به اعلام ربیعی داشتن پرچم پانامایی و حمل آن توسط نفتکش سانچی یک امر طبیعی و معمول بود، هیچ سیگنالی از سانچی بعد از سانحه مخابره نشد و سر انجام گفتنی هست فعالیت کمیته مخصوص رسیدگی به سانحه تا احقاق حق حقوقی ادامه دارد که رسیدگی به همه ابعاد سانحه نفتکش سانچی سه ماه زمان می‌برد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=93023

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.