تاریخ ارسال : ۰۹ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۲۱:۵۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

غیبت بزرگ در راه است؟!

روزهای نخستین صدارتش بر کرسی شهرداری ساری چنان غوغایی در فضاهای رسانه ای ایجاد کرد که انگار او امیر کبیر مرکز استان است! اما از قدیم گفته اند آتشی که زود گُر بگیرد زود هم شعله هایش فرو کش خواهد کرد.

 

شلمچه نیوز – گزارش رسیده – عبوری از حرکت تقویم کاری اش جا ماند. او که با سر و صدای زیاد به هر ترتیبی بود برای بار دوم نام خود را در راس هرم تصمیم گیری ساختمان عمارت شهرداری ثبت کرد و از شورای پنجم حکم شهرداری گرفت، حالا کارش بجایی رسیده که انتخاب کنندگان خود را به هیچ می انگارد.

 

اگر ماجرا به همین جا ختم می شد باز جای چشم پوشی داشت و تحت عنوان یک بحث و جدل داخلی تیم پارلمان شهری می شد از آن یاد کرد اما او باز هم چون دور قبل که در برابر استاندار ربیع فلاح ایستاد و با هوچی گری های رسانه ای اش عرصه را بر عالی ترین مقام اجرایی دولت در مازندران تنگ کرد تا جائیکه سرانجام بزرگان احزاب و اطرافیان دو طرف مراسم آشتی کنان برای این دو برگزار کردند. این بار هم با عدم حضور در جلساتی مهم استان به نوعی بار دیگر اتفاقات گذشته را تکرار می کند.

 

در دوره گذشته سیاست او این بود که با ایستادن در برابر استاندار نامی برای خود دست و پا کرده و اسمش سر زبان ها بیفتد که شاید دری به تخته خورده و لباس استانداری را بر قامت او بدوزند اما در عمل این سیاست جواب نداد همانطور که سیاست تهدید به استعفا در زمان انتخابات مجلس دوره قبل و چند مورد دیگر از این نوع جبهه گیری ها بی سرانجام ، عاقبت بخیری را برای این شهردار جوان به همراه نداشت. اما در کمال تعجب عبوری از هیچ یک از اتفاقات تجربه ای به دست نیاورده و از آنها درسی برای حرکت رو به جلو نگرفت.

 

او وقتی در جلسات شورای شهر علی رغم تهدیدات و دعوت های آشکار یاران و منتقدانش حضور نیافت وبرخلاف روال قانونی معاونان خود را به آنجا فرستاد، هیچ تهدیدی را از سوی شورائیان ندید و شاید همین سهل انگاری ها در برخورد با او باعث شد تا این بار در تصمیمی شتاب زده از حضور در جلسات بزرگتری که استاندار مازندران شخصا خودش ریاست آنها را بر عهده دارد طفره رفته و در قامت یک جبهه گیری نرم در برابر استاندار قد راست کند.

 

آنهم استانداری که در نخستین نشست با اصحاب رسانه به این نکته تاکید داشت که “من هر دستور را یک بار بیشتر نخواهم داد” این یعنی او خود را بسیار قاطع دانسته و تاکید کرده که هیچ کم فروشی و تمردی را بر نخواهد تافت و با قدرتی که ریاست جمهوری بر عهده اش گذاشته در برابر هر حرکت خلاف دایره حرکتی سیاستهای دولت به شدت خواهد ایستاد.

 

 

این قاطعیت را در همان شب نخست حضورش در استانداری همگان دیدند. همان لحظه ای که او بخاطر بی اعتنایی رئیس حوزه ریاست استانداری به یک مراجعه کننده روشن دل، بساط او را بر چیده و دستور داد تا چمدانش را برای ترک کردن ساختمان استانداری جمع کند.

 

حالا مهندس اسلامی التیماتوم اولیه را به عبوری جوان داده است. او از اینکه شهردار ساری به خود اجازه می دهد تحت هر عنوان و بهانه ای از حضور در جلسات شانه خالی کند خشمگین شده و لب به انتقاد گشود؛ انتقاداتی که به سرعت فضای رسانه ای استان را آذین بخش تیترهای درشت و ریز خود کرد.

 

نوک پیکان این تیتر ها هر کدام برای عبوری نشانه ای از پایان روزهای محبوبیتش بود. او اکنون باید بداند که چون گذشته اهالی رسانه و مردم ساری حاضر نیستند به احترامش به هر مناسبتی کلاه از سر برداشته و در برابر دست تکان دادن هایش هلهله و شادی کنند. مردم از شایعات پیرامون عبوری و تیم همراهش خسته شده اند.

 

کاش او بجای پنهان شدن در پس سفرهای مصلحتی، یک بار برای همیشه در برابر رسانه ها می نشست و سنگ خود را با آنها وا می کند. عبوری اکنون سالهای طولانی از زمانی که جسارت روبرو شدن با رسانه ها را داشته، می گذرد.

 

او دیگر شرایطی را برای شهرداری و سازمان های تابعه اش بوجود آورده که توان پاسخگویی به این همه شلختگی های مالی ندارد. آمارهایی که امروز در میان مردم کوچه و بازار دهان به دهان می چرخد و هر بار گردشش از میزان رغبت مردمی به او می کاهد.

 

متأسفانه شهرداری ساری این روزها حال و روز خوبی ندارد؛ واگذاری بسیاری از پروژه های عمرانی با ترک تشریفات به پیمانکاران خاص، بی توجهی محض به حق و حقوق کارگران شهرداری که هرساله از میزان آن کاسته می شود ، باعث شده که شهرداری ساری امروز بسیاری از املاک و مستغلات خود را در معرض مزایده بگذارد و بسیاری از این سرمایه ها به عنوان پرداخت بدهی وام ها، به بانک ها واگذار شده است.

 

با نگاهی کوتاه به وضعیت درآمدی شهرداری ساری و بدهی های مالی این نهاد ، شاید بیان این مسائل برای استاندار جدید مازندران بتواند نقاط کور مدیریتی در مرکز استان را نمایان سازد. ما به استاندار مازندران توصیه می کنیم بیش از حساسیت در قبال عدم حضور عبوری در جلسات، کارگروه تخصصی خود را برای بررسی عملکرد شهرداری ساری بسیج کند تا آن روی تاریک وضعیت گل و بلبلی عملکرد وی نیز برای مردم نمایان شود.

اغلب مسئولین امروزبه دنبال حسابرسی سال ۹۴ در شهرداری ساری هستند و داستان اسناد جعلی شهرداری در قبال تهاترها موضوعی است که ساکن ساختمان عمارت باید به آن پاسخ دهد! حضور مستمر سازمان بازرسی در شهرداری و سازمان های تابعه را چگونه باید تحلیل کرد؟ فروش املاک ثبت نشده و یا داستان فروش زمین زندان هنوز سرانجامی به خود ندیده و یا دیده و آقایان صلاح کار را در ندانستن مردم می دانند!

 

در نگاهی دیگر به این موضوع باید توجه داشت که شهرداری ها در سراسر کشور برای تسهیل در ارائه خدمات به مردم سازمان های تخصصی را تشکیل می دهند تا خودکفایی در اجرای پروژه ها و کاهش هزینه ها را دنبال کنند اما افکار عمومی از خود می پرسند که شهرداری ساری با وجود سازمان های بزرگ و توانمند خود، پروژه های بزرگش را به پیمانکاران خاص و نام آشنای ساری بدون انجام مناقصه و یا مناقصات پنهانی واگذار می کند؟

 

براستی شهرداری ساری در بحث ارتقاء حقوق شهروندی چه اقدامی برای مردم ساری انجام داده که باید بودجه معاونت فرهنگی آن بالغ بر ۲۰ میلیارد باشد؟! در بحث اجرای طرح تفکیک زباله نیزبه دلیل نقص آشکار در روند اجرایی آن، مردم ساری استقبالی از این پروژه میلیاردی نکردند . به این بحث باید حضور مدیران غیرتخصصی در معاونت های شهرداری را نیز مورد اشاره قرار داد و معاونت هایی همچون خدمات شهری و فنی که باید با حضور مدیران متخصص و مهندس عمران مدیریت شود در اختیار افرادی است که نوعاً باری بر دوش شهر به شمار می روند.

 

شاید واکنش استاندار مازندران به عدم حضور عبوری در جلسات ، تلنگری بر همه رفتارهای اشتباه این مدیر جوان باشد تا او یک بار به عقب برگشته و نگاهی به تمام اقداماتی غیرمنطقی بیاندازد که اطرافیانش انجام دادند و بنام او تمام شد.

 

وقتی که مدیری ماهها برای فرار از مسئولیت ناکارآمدی های خود در شهرداری که امروز این نهاد را از نظر مالی در ورطه ورشکستگی قرار داده، به بهانه تصدی گری مسئولیت استانی و یا کشوری ، از دیدگان پنهان می کند و تمرکزش بر روی این موضوع معطوف شده، وضعیت کنونی شهرداری برای مردم و افکار عمومی نباید عجیب و غیرقابل باور باشد.

 

به هر سو عبوری این روزها آمال و آرزوهای خود رادر تهران می جوید. حضور مستمر وی برای پیگیری موضوع فوق او را به شهروند افتخاری تهران تبدیل کرده است! اما خطاب به عبوری یادآور می شویم که هدف اعضای شورای شهر از انتخاب مجدد و حمایت از شما ساختن ساری بوده نه اینکه بخواهند بر روی حضور شما در مسئولیت های استانی و کشوری سرمایه گذاری کنند.

 

هرچند تیم های رسانه ای و تبلیغاتی حامی عبوری همواره در افکار عمومی به دنبال مهندسی کارآمدی عملکرداو در شهرداری ساری هستند اما بی شک نقاط بی شمار کور مدیریتی در کارنامه وی به قدری عرصه را بر او تنگ خواهد کرد که روزی خود باید در مقام پاسخگویی برآید.

 

درپایان روی سخنمان به اسلامی است که برای رساندن مازندران به ایده آل ها نباید بر روی شهرداری ساری حساب باز کند چرا که عبوری این روزها سرگیجه عجیبی دامن گیرش شده و تمام انرژی اش را معطوف به آن کرده که به بهانه مسئولیت جدید، از کشتی به گل نشسته شهرداری فرار کند!


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=81196

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.