تاریخ ارسال : ۱۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۰۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

غیبت ۵۷ درصدی نمایندگان در نشست‌های ماه گذشته پارلمان افغانستان

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، نهاد مطالعات زنان برای صلح، گزارش یک ماهه‌ای از کارکرد نمایندگان پارلمان افغانستان در ماه سپتامبر را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش به نقل از «اطلاعات روز»، ۵۷ درصد از نمایندگان پارلمان افغانستان در ماه سپتامبر سال جاری میلادی در نشست‌های این مجلس حضور نداشتند.

در این گزارش آمده است که پارلمان افغانستان در ماه گذشته ۱۰ نشست عمومی درباره نظارت بر چگونگی کارکرد دولت، در بخش قانونگذاری و دو نشست در موضوعات عادی برگزار کرده است.

مسئولان نهاد مطالعات زنان برای صلح گفته اند که در مان سپتامبر ۴۳ درصد از نمایندگان پارلمان افغانستان در نشست‌های این مجلس حضور داشتند.

این نهاد اعلام کردکه در ماه گذشته دو مورد از تخلفات برخی نمایندگان را نیز ثبت کرده است.

درگیری محافظان «الله گل مجاهد» با پلیس راهنمایی و رانندگی و همچنین اتهام اختلاس به «عبدالرئوف ابراهیمی» رئیس پارلمان افغانستان از موارد ثبت شده توسط این نهاد بوده است.

این گزارش در حالی مطرح شده است که چندی قبل «توماس کونیگس» نماینده پارلمان آلمان و از اعضای حزب سبز این کشور در یک برنامه تلویزیونی درباره وضعیت کنونی افغانستان اعلام کرد که پارلمان افغانستان و شوراهای ولایتی در این کشور از ضعیف ترین نهادهای دولتی در افغانستان است.

این نماینده آلمانی در اظهاراتش که در فضای مجازی نیز منتشر شد از عملکرد نمایندگان افغان و عدم آگهی آنها از قوانین و وظایف‌شان در نمایندگی از مردم این کشور انتقاد کرده بود.

وی اظهارداشت: اگر پارلمان افغانستان را با پارلمان سایر کشورها مقایسه کنیم شاهد تفاوت‌های بسیاری هستیم.

کونیگس افزود: آلمان و سایر کشورهای غربی از ابتدای شکل‌گیری این حکومت به توانایی نهادهای دولتی و به ویژه پارلمان شک داشتند.

نماینده آلمانی با بیان اینکه نمایندگان افغان اختیارات قانونی خود را نمی‌دانند از پارلمان افغانستان به عنوان ضعیف‌ترین نهاد دولتی در افغانستان یاد کرد.

به گفته این نماینده آلمانی، پارلمان افغانستان جایگاه قانونی خود را درک نکرده و در صورت بروز هر مشکلی تنها به مخاطب قرار دادن رئیس جمهور اکتفا می‌کند و به حل مشکلات نمی‌پردازد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=68724

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.