تاریخ ارسال : ۱۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۴:۰۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فاز جدید تنش با الگوی لوایح دوقلو

 به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، حملات روحانی به قوه قضائیه، صداوسیما و سپاه در دوره انتخابات، اکنون به شکل دیگری – در قالب حقوقی – شروع شده است. قوه قضائیه را با لایحه ایجاد «نهاد ملی حقوق بشر و حقوق شهروندی» که موازی با بخش «حقوق بشر» قوه قضائیه است، نوازش می‌کند. صدوسیما را با آماده کردن «لایحه اداره صداوسیما» در غیاب مسئولان آن نوازش می‌کنند. در این میان بخش سازندگی سپاه کم‌دردسر‌تر است فقط دولت پروژه واگذار نکند، مشکلش حل است و لایحه لازم ندارد. البته این کار را نمی‌کنند زیرا خود را خلع سلاح خواهند کرد و بهانه را از خود گرفتن بدتدبیری است. بنابراین بازی دولت با صداوسیما و قوه قضائیه، به‌رغم تأکید روحانی مبنی بر اتمام انتخابات و شروع همکاری‌ها، پایان نخواهد یافت و تازه پای در یک میدان تنش‌زای عمیق گذاشته‌ایم. نقشه راه، همان نقشه راه لوایح دوقلو خاتمی است. این راهبرد نخ‌نما شده و شکست خورده در حال احیاست و شورای نگهبان هم به آن سه نهاد اضافه خواهد شد.

***

  دو سؤال متناقض در یک موضوع از وزیر اطلاعات

بازداشت مدیران برخی کانال‌های تلگرامی در اسفند گذشته، صدای اعتراض وزیر اطلاعات را بلند کرد؛ اقدام علیه امنیت ملی و انتشار مطالب مستهجن اتهام آنان بود. وزیر اطلاعات معتقد بود آنها جرمی مرتکب نشده‌اند و نباید بازداشت می‌شدند. اما اظهارات محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در فروردین ۹۶ این موضوع را وارد مرحله حساسی کرد. او گفت: «مرجع صالح برای اینکه کسی مرتکب جرم شده یا نشده است وزیر اطلاعات نیست. از سویی در خصوص این پرونده خاص مطالبی درباره خود وزیر اطلاعات مطرح است که ایشان نمی‌تواند در این پرونده حتی اظهار نظر یا گزارشی تهیه کند. » حالا دو طیف متفاوت مجلس، دو سؤال متناقض از وزیر اطلاعات در این زمینه مطرح کرده‌اند. علی مطهری و طیف همراه دولت در مجلس معترض هستند چرا وزیر اطلاعات برای آزادی این مدیران تلگرامی کاری نکرده است. سؤال نمایندگان منتقد دولت هم این است: علت همکاری و حمایت شما از ادمین‌های گرو‌ه‌های تلگرام که در هتک حرمت حریم خانواده‌ها و فساد اخلاقی و اقدامات ضدامنیت ملی فعال بودند، چیست؟ این دو سؤال در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور وزیر بررسی شد، اما هیچ گروهی از نمایندگان قانع نشدند و سؤال برای بررسی بیشتر به صحن مجلس فرستاده و در جلسه چهارشنبه اعلام وصول شد. بنابراین وزیر باید در روزهای آینده با حضور در صحن مجلس درباره یک موضوع به دو سؤال با دو دیدگاه متفاوت پاسخ دهد و هر دو طیف را قانع کند. در حالی که عملاً جواب اقناعی به هر دو سؤال مخالف هم خواهد بود و به شکل طبیعی قانع کردن یک گروه از سؤال‌کنندگان به قانع نشدن گروه دیگر منجر می‌شود؛ چون دو سؤال همدیگر را نقض می‌کند.

 ***

انصاف را از اپوزیسیون یاد بگیرید

طی روزهای اخیر رسانه‌ها به بازخوانی سخنانی از هوشنگ امیراحمدی، استاد دانشگاه راتگرز نیوجرسی و مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه این دانشگاه، پرداخته‌اند که در نوع خودش می‌تواند جالب توجه باشد، البته نه برای ما که سخنان امیراحمدی برایمان معتبر نیست بلکه برای آنهایی که دلشان برای تحلیلگران علاقه‌مند به غرب ضعف می‌رود.

هوشنگ امیراحمدی اسفند ۹۵ در مصاحبه‌ای می‌گوید: «من به سپاه به عنوان نیروی نظامی کشور احترام می‌گذارم و همیشه می‌گویم به سپاه هم در داخل کشور و هم در خارج ظلم می‌شود. شما نیرویی برای حفظ انقلاب اسلامی ایجاد کرده‌اید که وظیفه نظامی و دفاع دارند و به خطر می‌زنند و بعد به‌خاطر دفاعی که می‌‌کند بر سرش هم می‌زنیم. یعنی به او تفنگ می‌دهیم که از ما دفاع کند و وقتی به سمت دشمن تیراندازی می‌کند می‌گوییم این چه کاری است که می‌کنید.

چرا آدم می‌کشید. شما آدمکش هستید. خوب این غیرمنصفانه است… سپاه موشک لازم دارد، اما شما می‌خواهید آن را از سپاه بگیرید و بعد تحریم‌هایش را هم حفظ می‌کنید. یعنی عملاً می‌خواهید سپاه را خلع سلاح کنید و تحویل امریکایی‌ها بدهید. امریکایی‌ها سربازهایشان را می‌فرستند عراق و در آنجا ۱۰ هزار نفر را می‌کشند و بعد در کنگره ایستاده برای آنها نیم ساعت به عنوان قهرمانان کشور دست می‌زنند، اما اینجا ما سربازهایمان را به سوریه می‌فرستیم و بعد پشت سر آنها حرف بد هم می‌زنیم. » امیراحمدی در این سخنان به فعالیت‌های سازندگی سپاه هم می‌پردازد: «در قانون اساسی ایران آمده است که سپاه در دوران صلح در بازسازی شرکت کند، ولی وقتی خاتم‌الانبیا می‌خواهد پروژه بگیرد، داد و فریاد می‌کنند که اینها می‌خواهند پروژه بگیرند. بزرگ‌ترین نهاد مهندسی در امریکا army corps of engineers یا سپاه مهندسی ارتش است. یعنی امریکا هم خاتم‌الانبیا دارد. کسی بر سر آنها نمی‌زند در حالی که یک نهاد عریض و طویل است که بنیانگذار بسیاری از امور می‌باشد. »

منبع: روزنامه جوان


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=56123

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.