تاریخ ارسال : ۲۲ دی ۱۳۹۴ ساعت : ۰۰:۱۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فتنه در کلام حضرت علی(ع)

شلمچه نیوز- محمدرضا سابقی؛ در قران کریم کلمه فتنه شصت بار تکرار شده است،گاه به معنای آزمایش و گاه به معنای اسباب امتحان،همچنین از فتنه به معنای شرک به خدا،به معنای مصیبت و بلاهای دنیوی و به معناهای عذاب و اسباب مشقت اخروی و اغفال و تفرقه افکنی و نفاق هم نام برده شده است.
در معانی اخیر فتنه،،عوامل فتنه گر از منظر قران کریم عبارتند از:
۱-شیطان
۲-منافقین
۳-بدعت گذاران
۴-شبهه انگیزان
۵-ستمگران
قران کریم در مورد فتنه گران هشدار داده ونحوه برخورد با اینها را در محورهای زیر تبیین می فرماید.
۱-اخطار قران بر فساد انگیزی فتنه
۲-فتنه شدیدتر و بزرگتر از قتل..
۳-مبارزه کوبنده با فتنه تا از بین بردن آن
اما با نگاهی به موارد استفاده از کلمه فتنه در کلام امیر مومنان علی(ع) درمی یابیم که :((فتنه))، ترفندی سیاسی اجتماعی است که از در هم آمیختن حق و باطل و پنهان نمودن باطل در پوسته حق، با هدف اغفال و فریفتن مردم و برای رسیدن به اهدافی شوم، طرح ریزی می شود.
((فتنه گران، بخوبی می دانند که اگر حق به طور شفاف مطرح گردد، هرگز راهی برای نفوذ آنان در جامعه باقی نمی ماند و اگر باطل به صورت عریان عرضه شود،هیچ کس جز شقاوتمندان که اندکند وحقیر در پی آن نخواهد رفت و باطل عریان را همه طرد می نمایند.  از این رو همواره بر تن باطل، لباس حق می پوشانند و تشخیص حق از باطل را برمردم مشکل می سازند تا از این طریق ، مردم را اغفال کرده و به دنبال خود بکشانند،،،که متاسفانه در خیلی از موارد با استفاده از همین شگرد توانسته اند به اهداف خویش دست یابند. تاریخ اسلام و بشریت مملو از حرکات فتنه گران و سلطه آنان بر مردم است..بلی فتنه جویان زهری مهلک را در غذایی گوارا پنهان می سازند تا ناآگاهان را بخوردن آن تشویق کنند و حتی آگاهان!! را نیز در دریایی از شک و تردید غوطه ور سازند.  ونتیجه این حیله گری خطرناک به آنجا می انجامد که ناآگاهان وجاهلان به آنان می پیوندند و آگاهان و گروهی از خواص نیز به ورطه((بی عملی یا بی تفاوتی)) دچار می شوند و در هر دو صورت آنان به مقصود پلید خویش دست می یابند…بحث بصیرت مقوله ای مفصل است که مجالی دیگر می طلبد.))
مولای متقیان حضرت امام علی(ع)، ریشه و عامل اصلی پیدایش فتنه ها را پیروی از هوا و هوس ها و بدعت گذاری در دین می دانند. از فرمایشات گهربار مولی الموحدین(ع) اینگونه استنباط می شود که زمینه ها و شرایط اصلی فتنه در جامعه، پیروی از تمنیات نفسانی مانند جاه طلبی و دنیادوستی و نیز بدعت در دین خداست و ابزار اصلی فتنه گران برای ایجاد هرج ومرج فتنه در جامعه، مخلوط کردن حق و باطل است.هرگاه مرز حق و باطل در اذهان مردم و افکار عمومی دچار تزلزل گردد،بنای آشوب و فتنه در اجتماع پی ریزی می شود تا شاید اهل باطل و طاغوتیان بتوانند به خواسته های نامشروع وغیر انسانی خود در بین مردم دست یابند.

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=9148

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.