تاریخ ارسال : ۰۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۴۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فتنه گران با نظام نبودند بر نظام بودند آقای جهانگیری

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، روزنامه کیهان در خبر ها ویژه خود اورده است:

تیلرسون: برای تغییر برجام با اروپا کمیته مشترک تشکیل داده ایم

وزیر خارجه آمریکا گفت؛ کمیته مشترک آمریکا و اروپا برای اصلاح برجام کار خود را شروع نموده است.
به گزارش شلمچه نیوز به نقل از رویتر، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا گفت تیم برطرف نقایص و ایرادهای توافق هسته ای ایران، کار خود را آغاز نموده و اعضای آن ملاقات کرده اند و اهتمام دارند در مورد تحولات لازم و چگونگی درگیر کردن ایران برای آن تحولات با یکدیگر به توافق برسند.

تیلرسون در انتهاء عزیمت یک هفته ای به اروپا، در ورشو، پایتخت لهستان، گفت تاحالا در این زمینه از پشتیبانی انگلیس، فرانسه و آلمان اطمینان حاصل کرده است.

آقای تیلرسون به خبرنگاران گفت: «کارگروه کوشش خود را برای رسیدن به توافق در اصول مشارکت، شروع نموده اند. این اصول دربردارنده چگونگی درگیر کردن ایران در گفتگوها و نیز تغییراتی است که باید انجام پذیرد.»

»حرکت بی سر و صدا ۳ دولت اروپایی در سازگاری با آمریکا در حالی است که مقام های اتحادیه اروپا، به رویکرد فریبکارانه در راستای تظاهر به تعهد به برجام ادامه می دهند و این در حالی است که در ازای نقض سیستماتیک و متوالی برجام، سکوت کرده و چراغ سبز به آمریکا داده اند.

انتظار می رود وزارت خارجه بویژه آقایان ظریف و عراقچی، موضع روشنی در راستای سازگاری اروپا با آمریکا برای تغییر در محتوای برجام و زدن تیر خلاص به توافق اتخاذ نمایند.

گله محمدرضا عارف از شهرداری تهران

ریاست مجمع نمایندگان تهران از کارکرد شهرداری و استانداری تهران در برف دیشب پایتخت انتقاد نمود.

محمدرضا عارف گفت: تاسف می خورم از کارهای شهرداری و استانداری که برای بارش متوسط برف، شهر به این وضع درآمده است.

وی اضافه کرد: متاسفانه هم اتوبان های پایتخت و هم اتوبان های تهران-قم و تهران-کرج پس از بارش برف وضع نابسامانی پیدا نمودند و مردم ساعت ها در این اتوبان ها معطل ماندند. ضمنا گله جدی داریم که به چه سبب شهرداری آمادگی اولیه را برای ساماندهی معابر و برف روبی نداشت.

عارف اضافه کرد: از شب گذشته(پریشب) تاحالا تعداد بسیاری درخت بر اثر سنگینی بارش برف شکسته که نشان می دهد عاملان شهرداری اقدام به برف روبی از درخت ها نکرده اند، ضمن اینکه شن پاشی در کوچه و خیابان های فرعی نیز به نحو مطلوب انجام نشده است.

وی اضافه کرد: به صورت جدی مبحث را از طریق استانداری و شهرداری پیگیری می کنیم تا نگاه کنیم به چه سبب علیرغم حدس های هواشناسی، شهر پس از بارش برف فلج گردید.

ارگان کارگزاران: مصاحبه ی روحانی هیچ بهره ای برای مردم نداشت

««سؤال های رشیدپور از ریاست جمهور، سوال طبقات بالا بود نه طبقات پایین و به همین دلیل طبقات پایین از این مصاحبه بهره ای نبردند.»

»مجله کارگزاران صدا با اشاره به گفت وگوی تلویزیونی ریاست جمهور درج کرد: رضا رشیدپور خودش بر علیه خودش عمل کرد، خودش باعث باختش گردید.    این خودش بود که روی صحنه جلوی همه خودش را دار زد. آن قدر وعده مصاحبه چالشی به مردم دادکه همه در انتظار بودند سؤالات او به اندازه یک مناظره انتخاباتی غافلگیرکننده و پرحاشیه شود. او از خودش شکست خورد، از تبلیغی که برای خودش کرد. او باخت چون منحصرا دنبال به دست آوردن این صحبت بود بدون اینکه به شرایط تحقق آن فکر کند. وگرنه رشیدپور خوب تر از هر کسی می دانست که چگونه می شود مصاحبه شونده را گیر انداخت.

… اما از حق نباید گذشت! رضا رشیدپور حداقل در دو بخش خوب عمل کرد؛ اول اینکه به جای زبان رسمی تلویزیون که خشک و بی مزه و بی روح است کوشش کرد از واژه های همه درک استفاده نماید و جمله هایش را به زبانی بگوید که مردم عادی سخن می گویند و دوم، اینکه لحنش حالت فردی مدعی را داشت که بی ادب هم نبود اما پاسخ قصد داشت. این که حسن روحانی کلی گویی می کرد به رشیدپور ربط نداشت. او در بیان و لحن، به نسبت سایر صحبت کنندگان خوب تر عمل کرد. اما کنار این خصوصیات مثبت کوله باری از ناتوانی ها هم وجودداشت: هر چقدر رشیدپور در لحن خوب بود در پیگری سوال ها منفعل بود. به همین دلیل هم بحث ها جدلی نمی گردید؛ نه مجری خواهان ادامه بحث بود نه ریاست جمهور ترجیح می داد که مبحث را بشکافد.

با این همه رشیدپور کوشش می کرد خودش را نماینده مردم جا بزند، سوال هایی را بپرسد که برای قسمتی از جامعه با اهمیت اند. خوب یا بد، رشیدپور از جایگاه یک انسان طبقه متوسط سوال می کرد و سخن های او برای طبقه ای که توئیتر دوست دارند، حساب های بانکی بلوکه شده دارند و خبر ها ماشین هیبریدی را دنبال می نمایند جذاب بود. طبقات پایین تر جامعه از این صحبت بهره ای نبردند چون مجری نمایندگی شان نمی کرد. این خوش شانسی ریاست جمهور بود که چنین مجری ای رو به روی او نشست وگرنه اکنون جهت انتقادها نه سمت رشیدپور که به طرف او بود.

به چه سبب اکثریت نمایندگان مجلس مخالف گران کردن بنزین می باشند؟

گران کردن ۵۰ درصدی نرخ بنزین، مدلی کم فایده و پرهزینه است و به همین دلیل، پیشنهاد دولت دراین باره، هواداران کمی در مجلس دارد.

روزنامه نخبگان در گزارشی افزود: با نگاهی به سخنان نمایندگان مجلس شورای اسلامی از طیف های متفاوت سیاسی حتی نمایندگان شاخص حامی دولت در هفته های موخر، به جرات میتوان مدعی شد که اکثریت نمایندگان مجلس مخالف پیشنهاد بنزینی دولت در قالب لایحه بودجه ۹۷ مبنی بر افزایش نرخ این فرآورده نفتی به ۱۵۰۰ تومان می باشند و بنابراین، احتمال تصویب این پیشنهاد بسیار اندک است.

دولت در سال ۹۴، سهمیه بندی بنزین را حذف و این فرآورده نفتی را تک نرخی کرد و در سال های ۹۵ و ۹۶ هم نرخ بنزین را هیچ تحولی نداد. خروجی این کارهای دولت که بشدت رنگ و بوی انتخاباتی داشت، رشد قابل ملاحظه استفاده بنزین در سال های ۹۵ و به ویژه ۹۶ بود. بر همین اساس، رشد استفاده بنزین که در سال های ۹۳ و ۹۴ حدود ۱/۵ تا ۲ درصد بود، در سال گذشته به ۵/۵ درصد و در ۹ ماه خستین سال کنونی به هشت درصد رسید. به همین دلیل، شاهد افزایش واردات بنزین به ۱۲ میلیون لیتر در روز در سال گذشته و حدود ۱۵ میلیون لیتر در هفت ماه خستین سال کنونی بودیم.

در واقعیت، رشد استفاده و واردات بنزین در سال های موخر به شکلی بود که افزایش نرخ این فرآورده نفتی در ماه های آتی اقدامی ضروری بررسی می شود. با این وجود، نباید فراموش کرد که دولت نقش بسیاری در افزایش رشد استفاده و واردات بنزین داشت. مدل کارکرد دولت در راستای افزایش نرخ حامل های انرژی به ویژه بنزین آنقدر سیاسی و غیرکارشناسی بود که داد اقتصاددانان حامی دولت را هم درآورد.

اواخر آذر، غلامحسین حسن تاش، کارشناس ارشد اقتصادی و یکی از حامی های دولت روحانی در کانال تلگرامی شخصی اش در مورد این مبحث درج کرد: «اینکه چهارسال افزایش تدریجی نرخ حامل های انرژی را که در قانون حدس شده است، اجرا نکنیم تا دو مرتبه رای بیاوریم و بعد که خیال مان راحت گردید جمع آن افزایش ها را یکباره اجرا کنیم تا شوک بزرگ دیگری به پیکره نحیف اقتصاد و معیشت مردم وارد شود، یک فریبکاری مخرب است.»

»مبحث دوم، مدل اصلاح نرخ بنزین است. دولت می خواهد نرخ بنزین را به صورت تک نرخی تا ۱۵۰۰ تومان افزایش دهد تا بخش اعظم درآمدهای موردنظر در تبصره ۱۸ لایحه بودجه ۹۷ پژوهشگر شود. با توجه به میزان فعلی استفاده بنزین، درآمد دولت از افزایش نرخ هر لیتر از این فرآورده نفتی از هزار تومان به ۱۵۰۰ تومان حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان در سال می باشد. این اقدام دولت، پیامدهای منفی را به دنبال دارد: افزایش ۵۰ درصدی نرخ بنزین هم تورم بسیاری در بخش حمل ونقل ایجاد می کند و هم با توجه به خصوصیات خاص این حامل انرژی در جامعه، تورم روانی قابل ملاحظه ای را در سایر بخش های متفاوت اقتصادی ایجاد می کند.

تاثیر افزایش ۵۰درصدی نرخ بنزین بر کنترل استفاده، محدود و موقتی بوده و بعید است بیشتر از یک سال به طول بینجامد. همان طور که به رغم افزایش نرخ بنزین در سال ۹۴، شاهد بودیم رشد دو درصدی استفاده این فرآورده نفتی در همان سال به رشد ۵/۵ و هشت درصدی استفاده در سال های ۹۵ و ۹۶ افزایش یافت. متاسفانه در خرداد ۹۴، سیاست موفق و کارآمد سهمیه بندی بنزین که امکان اصلاح مداوم نرخ این فرآورده نفتی با هدف کنترل استفاده آن بدون ایجاد فشار به زندگی عموم مردم را فراهم می کرد و باعث شده بود که در بازه زمانی سال های ۸۶ تا ۹۳، رشد استفاده بنزین به خوبی کنترل شود، بدون عرضه توجیه منطقی و کارشناسی توسط دولت حذف گردید.

به دلیل «یارانه ای بودن» نرخ بنزین (پایین تر بودن نرخ فروش آن در قیاس با نرخ تمام شده و وارداتی) و علاوه بر این سامانه تک نرخی موجود، هر کس بنزین بیشتری استفاده کند، از یارانه بیشتری استفاده می نماید که این امر برخلاف عدالت اجتماعی و اصول مدیریت استفاده است.

با توجه به همین مبحث، خوب ترین روش نرخ گذاری بنزین، شیوه ای است که پایین ترین یارانه به استفاده آن تعلق بگیرد و بتواند زمینه اصلاح الگوی استفاده این فرآورده نفتی را بدون ایجاد فشار به زندگی عموم مردم مهیا کند. این روش نرخ گذاری باعث کاهش میزان وابستگی کشورمان به واردات بنزین خواهد گردید و تاثیرات مثبتی در راستای تنوع سبد استفاده سوخت بخش حمل ونقل سبک و علاوه بر این کاهش آلودگی هوا بر جای می گذارد. بنابراین، لزوم دارد دولت به جای افزایش ۵۰ درصدی نرخ بنزین به صورت تک نرخی که شیوه ای بسیار پرهزینه و کم فایده است، دیگربار از سیاست سهمیه بندی بنزین به عنوان یک سیاست غیرقیمتی موفق و کارآمد استفاده نماید و بین کم استفاده ها و پرمصرف ها تفاوت قائل شود.

فتنه گران با نظام نبودند بر نظام بودند آقای جهانگیری

معاون اول ریاست جمهور می گوید نمی شود کسانی را که با نظام بوده اند، حذف نمود.

اسحاق جهانگیری در جلسه شورای اداری استان فارس، با بیان اینکه ما مسئولان در پیشگاه خداوند و ملت باید بخاطر عملکردمان پاسخگو باشیم گفت: اگر کوتاهی و قصور و غفلت مسئولان باعث رنجش مردم شده است باید طلب بخشش کنیم. ما باید بدانیم پس از انتخابات باید برای خدمت کردن به مردم از یکدیگر سبقت دریافت کنیم.

جهانگیری نقد و اعتراض را ثمره دموکراسی و مردم سالاری دانست و گفت: آنچه باید دلواپس بود این است که به جای نقد و انتقاد، نفرت و خشونت در جامعه فراوان شود، زیرا این امر آینده کشور را به مخاطره می اندازد.

معاون اول ریاست جمهور گفت: نمی شود هیچ کس و جریانی را که با نظام بوده اند حذف نمود گفت: دوران حذف سپری شده و باید با یکدیگر صحبت کنیم، صحبت بین جریانات سیاسی و گفتگوی ملی بین اقوام.

در مورد سخنان آقای جهانگیری گفتنی اینکه؛ اولا رفتار بعضی مسئولان ارشد دولتی، خلاف سفارش وی در مورد معذرت خواهی نسبت به قصور و تقصیرها را نشان می دهد و گاه حتی لحن تندی و طلبکاری درقبال منتقدان یا مطالبات مشروع مردم دیده می شود.

ثانیاً ادعای پذیرش نقد و اعتراض به عنوان ثمره دموکراسی، با سخنان آقای جهانگیری در راستای تخطئه اعتراض سپرده گذاران مالباخته و انتساب آن به حریفان انتخاباتی در تناقض است.

ثالثاً منطق نظام حذف اشخاص و جریان ها نیست اما اگر اشخاص اخراجی بر جدایی از نظام و بازی در نقشه و زمین دشمن اصرار داشته باشند، آن گاه حکم مساله فرق می کند. ملاک حال امروز اشخاص و جریان هاست یعنی «آنها که با نظام و انقلاب هستند» نه افرادی که به گفته جهانگیری «با نظام بوده اند». فتنه گرانی که با نظام و انقلاب بودند اما در فتنه هایی مثل فتنه ۷۸ و ۸۸ در جبهه ضدانقلاب جای گرفتند و زیر علم «نه به جمهوری اسلامی»، «مرگ بر اصل ولایت فقیه»، «انتخابات دستاویز است – اصل نظام نشانه است» ایستادند و شتر فتنه گردیدند و درنهایت، اوباش هتاک به ساحت امام حسین(ع) را مردمان خداجو قرائت کردند، قطعاً از دایره نظام و انقلاب بیرونند. درواقع امثال آقای جهانگیری باید به آن جماعت تشر بزنند که به چه سبب بادشمن مشارکت کردند و با نظام درافتادند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=85182

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.