تاریخ ارسال : ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۵۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فراتر از یک استیضاح

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، مسئله استیضاح هر وزیر از هر دولت و در هر کدام از ادوار مجلس شورای اسلامی به خودی خود مساله‌ای با اهمیت و مؤثر در روند تحولات کشور بوده و می باشد و از همین رو کمتر استیضاحی را در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی می‌توان یافت که بدون اهمیت در روند تحولات زمانه خود در کشور بوده باشد اما آنچه این امر پراهمیت را گاهی مبدل به امری اهم می‌کند، جایگاه و موقعیت وزیر استیضاح شونده و نسبت آن با شرایط و موقعیت زمانی استیضاح هست. با در نظر داشتن این امر می‌توان با یقینی نسبی اقرار کرد مسئله استیضاح ۳ وزیر دولت در شرایط فعلی کشور می‌تواند مهم‌ترین مقوله مؤثر بر شرایط نامطلوب موجود باشد. اهمیت این امر خود نه به یک دلیل واحد که به مجموعه‌ای از دلایل تعیین‌کننده بازمی‌گردد.
الف- بعد از شکل‌گیری و گسترش امواج اعتراض های مردمی با غلبه مسئله معیشت و نسبت‌سنجی میان وزرای مورد استیضاح واقع شده و آسیب‌دیدگان جدی شرایط موخر، با این مسئله رو به رو می‌شویم که وزرای یادشده عمده فعالیت‌شان پیرامون ۳ کانون «راه و مسکن»، «کار و کارگران» و «کشاورزان» تشریح می‌شود و این دربردارنده ۳ مسئله پررنگ در خیز اعتراضات بحق مردمی می‌شود. ناخشنودی و انتقادات وسیع نسبت به کارکرد اقتصادی دولت، دیگر امری محدود به جریانات منتقد دولت نیست و در بخش عمده‌ای از هواداران دولت نیز این مسئله مکررا تکرار شده هست.
ب- فارغ از مسئله ناکارآمدی وزرایی که کارشان به استیضاح دست یافته هست جامعه در اسرع وقت نیازمند دیدن موجی از تغییر رویه دولتمردی در سطوح بالاست و در این امر «مجلس شورای اسلامی» به عنوان قوه‌ای که بیشترین جنبه نظارتی را بر امور اجرایی کشور دارد می‌تواند پیشگامی خوب باشد. خبر ها متعددی که این روزها از به کار افتادن لابی‌های دولتمردان برای رهایی وزرای استیضاح شده شنیده می‌شود بیشتر از هر چیز در حال مبدل کردن این فرضیه ناخوشایند به یقین هست که وزرایی مثل وزیر راه‌وشهرسازی که در صورت رای نیاوردن استیضاحش برای بار سوم از این مهلکه جان سالم به در می‌برد، دارای مصونیتی بر پایه لابی در قوه مقننه می باشند. امتیاز دادن‌های وزارتی به نمایندگان استیضاح‌کننده، برپایی جلساتی با ابزارها دولتی برای منصرف کردن مخالفان از دادن رای عدم اعتماد به وزرا و مواردی از این دست می‌تواند مانع و سدی محکم برابر احتیاج جامعه به تماشای شکل‌گیری موجی از تحولات باشد. .. را در مدتی کوتاه دیده و در سوی دیگر این روزها خبر ها متعددی را مبنی بر لابی برای رهایی مسؤولان این امور رویت می‌کند، قطع به یقین در صورت ندیدن روزنه‌ای از تغییر ـ در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن ـ ناامید می‌شود.
ج- یکی از مهم‌ترین مسائل قابل تامل در نسبت‌سنجی میان دولت تدبیر و امید و مجلس شورای اسلامی نبود عکسی روشن از جایگاه ممتاز مجلس هست به عنوان عصاره ملت که در راس امور هست. دولتمردان چه نسبت به مجلس پیشین، چه در نسبت با مجلس مستقر به طور مستمر اهتمام کرده‌اند قدرت اثرگذاری آن را به گونه ای فرمایشی و نمایشی تقلیل دهند. مخفی‌کاری در باب معاهدات و توافقات بین‌المللی، پافشاری بر انتخاب وزرایی که بدیل آنان از مجلس رای اعتماد نگرفته‌اند و… نمونه‌هایی از این دست کارهای دولت فعلی بوده هست. لابی‌های وسیع انجام شده در باب استیضاح پیش رو و… نیز همگی بیانگر از آن هست که دولت هنوز به جای پاسخگویی و برطرف ابهام مجلس نسبت به وزیرانش اهتمام می‌کند با شیوه‌هایی خارج از عرف این مسئله را حل نماید. در این میان طبیعی جلوه می‌کند که استیضاح پیش رو می‌تواند آزمونی با اهمیت و تعیین‌کننده جهت نمایش استقلال نماینده های مردم در بهارستان باشد؛ نمایشی که مطمئنا جلوه آن می‌تواند روزنه‌ای از امید را برای مردم نمایان کند.
د- غیرقابل انکار هست که در هر دولتی مجموعه‌ای از وزرا بیشتر از سایرین، نماینده و جلوه‌ای عینی از مشی مطلوب دولت موجود می باشند. عباس آخوندی و رویکرد عدالت‌ستیز او می‌تواند نمونه‌ای کامل از مشی کلی دولت نولیبرال روحانی باشد و همین مسئله وی را مبدل به وزیری حیثیتی برای دولت کرده هست. ظرفیت انبوه تلفات و سوانح جاده‌ای به‌رغم ولخرجی‌های بی‌سابقه او در این زمینه و وضعیت نابسامان مسکن به عنوان حیاتی‌ترین احتیاج بشری هر خانوار و عدم تحویل مسکن مهرهای نیمه‌تمام به متقاضیان‌شان از مهم‌ترین جلوه‌های اعتراض‌آمیز در دولت روحانی بوده هست. مسئله آخوندی و ایستادن برابر مشی لوکس او می‌تواند مشابه سرعت‌گیری باشد که بخش عمده‌ای از تندروی‌های دولت را مهار نماید. آخوندی چه در مشی فردی و چه در قامت سیاست‌گذار، نماد اشرافیت دولت شمرده می‌شود. او حتی با لابی‌های وسیع و شیوه برخورد معترضانه‌اش نسبت به مجلس بابت استیضاحش نیز جلوه‌ای از این مسئله را برابر نماینده های مردم به نمایش گذاشت. ایستادن برابر فشار لابی‌ها و مجبور کردن او به پاسخگویی بابت مدیریت سوال‌بر‌انگیزش می‌تواند گامی رو به جلو از سوی مجلس و عاملی بازدارنده برای مشی نادرست دولت روحانی باشد.
مجموعا می‌توان استیضاح پیش رو را از مهم‌ترین استیضاح‌های تاریخ انقلاب دانست که چه از نظر اشخاص استیضاح شونده و چه از نظر موقعیت فعلی جامعه ایرانی می‌تواند تعیین‌کنندگی‌ حداکثری داشته باشد. در روزهایی که مطرح نشدن طرح «اعاده اموال غیر شرعی مسؤولان» با مداخله هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خیلی از امیدها را برای شروع روندی نو ناامید کرد، فائق آمدن بر گستره لابی‌های شکل گرفته و مجبور کردن وزرای استیضاح شده به پاسخگویی در باب کارکرد نامطلوب‌شان می‌تواند علاوه بر استقلال مجلس نشان‌دهنده شنیده شدن صدای اقشار محروم در قلب تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی باشد؛ امیدی که می‌تواند به باقی امور نیز تعمیم یابد، به همین جهت استیضاح پیش رو تنها محدود به استیضاح ۳ وزیر نمی‌شود، لکن در سطحی کلان‌تر جلوه و نمادی از تصمیم مهم‌ترین رکن نظارتی کشور برای تغییر رویه‌ای مساعد هست، به همین خاطر می‌توان استیضاح پیش‌ رو را آزمونی برای امیدبخشی به میلیون‌ها نفر از مردم‌مان که در ماه‌های موخر اعتراضات بحقی داشته‌اند، دانست.

یادداشت میهن امروز/


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=91539

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.