تاریخ ارسال : ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۳۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فراخوان محسن میردامادی برای «دفاع از جمهوریت در برابر اسلام»/ تصویر العمل هیستریک آشنا به گذر اصلاح طلبان از روحانی

سرویس سیاست مشرق « ۷:۳۰

*** 

فراخوان محسن میردامادی برای «دفاع از جمهوریت در برابر اسلام»

محسن میردامادی، فعال اصلاح طلب، دبیر کل حزب منحلّه همکاری و از محکومان فتنه سال ۸۸ در گفت و گو با شماره شنبه گذشته روزنامه اعتماد اظهار کرده هست:

« «در واقع دو بعد جمهوریت و اسلامیت در جمهوری اسلامی لازم هست موازنه دارا باشند. در نظام ما بعد اسلامیت حامی های با اقتداری دارد ولی بعد جمهوریت کمتر این گونه هست. ماموریت احزاب لازم هست پشتیبانی از بعد جمهوریت نظام باشد که تعادلی با بعد اسلامیت بر قرار باشد و یکی قربانی دیگری نشود.»

و یکی قربانی دیگری نشود. این اتفاق نشان می دهد به جای تعادل جمهوریت و اسلامیت در واقع تقابل جمهوریت و اسلامیت رخ داده است.

این اتفاق نشان می دهد به جای تعادل جمهوریت و اسلامیت در حقیقت…جمهوریت و اسلامیت هم در کنار هم نظام جمهوری اسلامی را می سازند و میردامادی تبیین می کند: این نادیده گرفتن جمهوریت با عنوان دفاع از اسلامیت هست. احزاب لازم هست مدافع این بعد باشند.[۱]

* احزاب بعنوان ارزشمند ترین نهادهای مؤثر در انتخابات کارشان این هست که این موازنه را ایجاد کنند به به صورتی که جمهوریت قربانی اسلامیت نشود، همانطور که اسلامیت قربانی جمهوریت نمی توان.

با این وجود اما جمهوریت و اسلامیت هم در کنار هم نظام جمهوری اسلامی را می سازند و نباید جمهوریت را قربانی اسلامیت کرد.

حرکتی مرموز اما مشخص که مختص امروز و روز گذشته نیست اما تعجب آنجاست که چرا بعد از سال ها خموشی و فسردگی از عصر اصلاحات تاکنون؛ به ناگهان مجدداً سر برآورده و اینطور صریح از احزاب سیاسی چپ قصد دارد که در برابر اسلام از جمهوریت دفاع کنند!

***

واکنش هیستریک آشنا به «عبور اصلاح طلبان از روحانی»

حسام الدین آشنا، از اعضای کلیدی حلقه اعتدال و مشاور ریاست جمهور روحانی، روز گذاشته در تصویر العمل به مساله «عبور از روحانی» و ابراز پشیمانی بعضی سیاسیون و سلبریتی ها از رأی دادن به ریاست جمهور روحانی در دو توییت مربوط درج کرد:

«[۱] *جای سوگمندی و تأسف هست که ۴۰ سال بعد از برتری با شکوه انقلاب و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران بایستی از درون اردوگاه جریان چپ شاهد این معارضه عینی و معلوم با اسلام ناب محمدی باشیم. آ تلازم اسلام ناب با معنا جمهوری و به عبارت دیگر با رأی و بیعت مردم؛ چیزی نیست که از صدر اسلام تا هم حالا بر کسی پوشیده مانده باشد…».

*

پر شفاف آنکه به طور مثال آقای «بهزاد نبوی» که چندی قبل صراحتا اعلام نمود هیچ توافق و ائتلافی میان روحانی و اصلاح طلبان در کار نبوده است[۲]؛ نه ربطی به دولت قبل دارد و نه ربطی به سپاه پاسداران!

بعضی محافل آنالیزی معتقدند ستاد جریان سیاسی خاص با این آنالیز که مردم ایران به صورت اکثریتی از دین و مسائل ارزشی رویگردان شده اند؛ می خواهند با ژست حمل این مطالبه در کنار سیاست های «عبور از روحانی» و گریز از پذیرش وظیفه کارکرد دولتهای یازدهم و دوازدهم؛ به یک فرمول انتخاباتی کارا برای سال ۱۴۰۰ دست یازند.

..

اما گویا این حقیقت هم مانع متلک های مشاور ریاست جمهور به نهادهای امین نظام نشده است!

*مسئله «عبور از روحانی» و جاری شدن صیغه طلاق میان اصلاح طلبان و ریاست جمهور جدیتر از این سخن ها و نمایش هایی مانند ربط دادن آن به دولت پیشین هست. اگر این سخنان استراتژی های ریاست جمهور باشد زیاد هم پسندیده هست، اما شاهد هستیم که در پس این مطالب چیزی نیست و تراوشات و طراحی های آن مشاور محترم هست که درکنار احترام لازم هست استراتژی داشته باشند.»[۳]

***

پزشکیان ۸ سال بعد از فتنه عنوان نمود: نمی دانم تقلّب گردید یا نشد؟!

خبرآنلاین گزارش داد: مسعود پزشکیان، از وزرای دولت اصلاحات و نایب ریاست مجلس شورای اسلامی جدیدا در یک جلسه پرسش و جواب دانشجویی در جواب به پرسش یکی از دانشجوهای که آیا اتفاقات سال ۸۸ را تقلب می داند یا نه، گفته هست: بنده نمی دانم تقلبی کردند یا نه اما می دانم تخلف صورت گرفته است![۴]

*این سخنان پزشکیان، تداعی کننده اظهار دیدگاه مشهور او در مورد FATF سلبریتی های خاصی هم که طی ایامی موخر یکی یکی با طعنه های تند به دولت، از رأی دادن به ریاست جمهور روحانی ابراز پشیمانی صریح یا تلویحی کرده اند نیز کسانی نبوده اند که افسانه آقای آشنا در راستای مربوط بودن آنان به پیمانکاری و روغن کشی و بندرسازی و غیره صحت دارا باشد.[۵]

به سخن دیگر اینکه شاید نسخه «تقصیر قبلی هاست» در سال اول دولت یازدهم و آن هم با معاضدت جریان سیاسی خاص، کمی کارایی داشت اما دیگر نخ نما شده و مشاوران ریاست جمهور روحانی هم در تندباد گذر از روحانی که البته به سبب هم سرنوشتی اصلاح طلبان و اعتدالیون غیر محتمل است؛ حکما کاری غیر از سپردن خود به دست تقدیر توان ندارند از پیش ببرند.

شاید خوب تر بود آقای آشنا به جای متهم نمودن نهادهای امین نظام؛ در مورد حقیقت های «پویش پشیمانی» و علل و عوامل آن توضیحاتی را عرضه می کرد.

گفتنیست، حسام الدین آشنا چندماهیست که در آماج انتقادات اصلاح طلبان قرار دارد… که صراحتا اعتراف کرده اند تقلّبی در کار نبوده و تقلّب تنها راز آشوب بود! اما گویا این حقیقت هم مانع متلک های مشاور ریاست جمهور به نهادهای امین نظام نشده است! چندی قبل نیز، جهانبخش خانجانی، از فعالین اصلاح طلب در طعنه به مشاوران ریاست جمهور گفت: «آقای روحانی مشاوری دارد که هر از چند گاهی فرمایشی را منعکس کرده و خیال می کند که مردم احتیاج به سخنان او دارند.[۶]

..

***

۱_http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3676050

2_mshrgh.ir/809425

3_ mshrgh.ir/804116

4_ http://www.khabaronline.ir/detail/737588/Politics/parliament

5_ http://fna.ir/Z24D5B

6_ http://tn.ai/114430


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79343

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.