تاریخ ارسال : ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فراستی بر علیه فیلم های سفارشی

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، ششمین و آخرین نشست از سلسله جلساتی پدیدارشناسی سینمای ایران، با مبحث «نقد در سینمای ایران» با حضور مسعود فراستی، استاد و منتقد سینما، جواد طوسی منتقد و استاد سینما و دکتر سید مهدی ناظمی کارشناس ثابت این جلسات، در پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری برگزار گردید.

مسعود فراستی در این نشست اظهار داشت که نقد اثر، خود یک اثر مستقل هست که لازم هست روی پای خود بایستد و از خود دفاع نماید و لازم هست بتواند هم اثر و هم نگاه منتقد را توضیح دهد. نقد، پنجره به روی فیلم و آینه به روی منتقد هست. اگر نگاه منتقد در نقد غایب باشد، نقد مشکل دارد. به این مفهوم ما در ایران امروز منتقدان چندانی نداریم. همان طور که اثر سینمایی از فرم شروع می گردد نه از محتوا، نقد هم لازم هست از فرم شروع کند.

وی علاوه بر این با اهتمام بر ارزش انسداد موجود بین سینما و جامعه، متذکر گردید سینمای دولتی، رابطه بین مردم و فیلم را قطع کرده هست. این سینمای دولتی که با بیننده بی رابطه هست، منتقد از جنس خود را هم پدید می آورد که منتقدی هست «بله گو» به سینمای دولتی. فیلمسازان و منتقدان دولتی، محتوا زده می باشند، از انجایی که مفهوم از پس فرم می آید.

سید مهدی ناظمی، کارشناس ثابت این جلسات، نیز با ذکر شمه ای از تاریخ شکل گیری سنت نقد سینمایی در کشور، اظهار داشت که نقد سینمایی پیش از انقلاب، از دلایل شکل گیری سینمای آوانگارد و کنار رفتن فیلمفارسی بود.

سلسله جلساتی پدیدارشناسی سینمای ایران طی ۶جلسه از آبان ماه ماه سال جاری در پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری برگزار گردید.

منبع: صبح نو


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79159

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.