تاریخ ارسال : ۳۱ تیر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۲۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

از «ما اکثریتیم» فقط ۷۰ نفر باقی مانده است !

«ما اکثریتیم» این شعاری است که تجدیدنظرطلبان مکرراً بعد از برگزاری انتخابات هفتم اسفندماه ۹۴ تکرار می‌کردند و از باز پس‌گیری کرسی‌های مجلس دهم از اصولگرایان بعد از چند دوره و پیروزی بر رقیب سخن به میان می‌آوردند.

به گزارش شلمچه نیوز، هر چه از این تاریخ فاصله گرفتیم و به دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی رسیدیم «اکثریت» مدعیان اصلاح‌طلبی و حامیان دولت، رنگ باخت و با اتفاقاتی نظیر«انتخاب رئیس مجلس» و «انتخاب رؤسای کمیسیون‌های مجلس» به یک طنز سیاسی تبدیل شد. شخصیت‌ها و رسانه‌های حامی دولت که عمدتاً از طیف تجدیدنظرطلبان بودند در حالی از هفتم اسفند ۹۴ به این سو شعار پیروزی در انتخابات را سر می‌دادند و «ما اکثریتیم» را تکرار می‌کردند که طی هفته‌های اخیر از چنین موضعی عبور کرده و تلاش می‌کنند تا با اعتراف نسبت به اینکه جریان رقیب اکثریت مجلس دهم را در اختیار دارد از لزوم مقدمه‌سازی برای پیروزی در انتخابات ۹۶ سخن به میان بیاورند. شوک بزرگی که امروز بر مدعیان اصلاح‌طلب وارد شده است ابتدا با انتخاب علی لاریجانی به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی آغاز شد، چراکه رسانه‌ها و شخصیت‌های برجسته این جریان از هفته‌ها قبل از روز برگزاری انتخاب ریاست مجلس به صورت پیوسته و گسترده، محمدرضا عارف را به عنوان ریاست مجلس دهم معرفی کرده و با تأکید بر اینکه فراکسیون امید نزدیک به ۱۸۰ رأی برای انتخاب وی به عنوان رئیس دارد، محور تصمیمات کلان مجلس را منتخبانی عنوان می‌کردند که به‌واسطه حمایت «امید» به بهارستان راه یافته‌اند. با انتخاب علی لاریجانی به عنوان رئیس مجلس، جریان اصلاحات با شوک سیاسی مواجه شدند و اتفاقات بعدی مجلس نیز آب سردی بود بر پیکر نیمه جان این جریان که باید همراه با فشار افکار عمومی به خاطر نتایج نامناسب برجام، اوضاع نابسامان مجلس را نیز تحمل می‌کرد.
بعد از انتخاب علی لاریجانی به عنوان رئیس مجلس، اعضای فراکسیون امید که برای اهداف بزرگی از جمله مقدمه‌سازی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ شکل گرفته بود دچار سرخوردگی شده و راه ریزش را در پیش گرفته است و روز گذشته با ۷۰ عضو تشکیل جلسه می‌دهد. برای رهبران این طیف سؤال است که چرا فراکسیونی که امید می‌رفت ۱۷۰ تا ۱۸۰ نفر عضو داشته باشد و بتواند یک تنه تکلیف ریاست مجلس دهم را مشخص کند، امروز راه زوال را پیش گرفته و نمی‌تواند در مباحث دست چندم مجلس نیز نقش‌آفرینی کند. برای نظریه‌پردازان این جریان سؤال است که چرا از مجلسی که امید می‌رفت اکثریت آن اصلاحات باشد، افراد مشهور و فتنه‌ستیزی مانند عباس کدخدایی برای عضویت در شورای نگهبان رأی بیاورد یا رؤسای فراکسیون‌های مهمی نظیر «کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه»، «کمیسیون آموزش و تحقیقات» و «کمیسیون فرهنگی» از جریان رقیب انتخاب شده و شرایط و مقدمات استیضاح و برکناری برخی از وزرای دولت یازدهم هموار می‌شود؟ رهبران و تصمیم‌گیران جریان به خوبی می‌دانند که از دست رفتن قدرت تصمیم‌گیری در مجلس دهم ارتباط مستقیمی با انتخابات بهار ۹۶ داشته و می‌تواند ناکامی سیاسی اصلاحات را تکمیل و نهایی کند، چراکه بر اساس یک نظریه مشهور داخلی- که بسیاری از تحلیلگران دو جریان مطرح سیاسی هم به آن اعتقاد دارند- پیروزی در انتخابات مجلس شورای اسلامی تسهیل‌کننده پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری دور بعد از آن است و با در نظر داشتن چنین تحلیلی باید اصلاحات را از هم‌ا‌کنون شکست خورده انتخابات دوازدهم ریاست‌جمهوری دانست. تجدیدنظرطلبان بی‌شمارند؟ اتفاقات ماه‌های اخیر مجلس شورای اسلامی از «انتخاب لاریجانی به عنوان رئیس» و «گماشتن اصولگرایان به عنوان رؤسای کمیسیون‌های مهم مجلس» تا «انتخاب عباس کدخدایی به عنوان عضو جدید شورای نگهبان» بار دیگر اثبات کرد که «فریب افکار عمومی» با توسل به «آمارسازی» و «دروغ‌پراکنی» تاکتیک اصلی جریان مدعی اصلاحات است.
چنین تاکتیکی بارها توسط این جریان مورد استفاده قرار گرفته است و رهبران این طیف تلاش کرده‌اند با به‌کارگیری اینگونه تاکتیک‌ها، مدیریت فضا را بر عهده گرفته و با تزریق روحیه خود کم‌بینی در رهبران و بدنه جریان مقابل زمینه‌های چرخش آرای عمومی از اصولگرایان به نفع خود را به وجود بیاورند.
«ما بی‌شماریم» شعار مشابه دیگری است که تجدیدنظرطلبان در زمان تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری دهم در کف خیابان‌های تهران سر می‌دادند و با سر دادن آن مانند روزهای پس از برگزاری انتخابات هفتم اسفند خود را اکثریت مطلق معرفی کرده و اینگونه القا می‌کردند که اعلام هر نتیجه‌ای که «اکثریت» بودن این جریان را زیر سؤال ببرد محکوم است و یک خیانت به شمار می‌آید. در همان سال ۸۸ تلاش می‌شد با به‌کارگیری و تکرار این شعار که «ما بی‌شماریم» ابتدا روزنه‌های امید نسبت به آینده را در بدنه اجتماعی خود به ‌وجود آورده و در کنار آن با ایجاد یک نیرومحرکه‌ای، افکار عمومی را قبل از روز برگزاری انتخابات به این باور برسانند که میرحسین موسوی، برنده قطعی انتخابات است و به همین وسیله سبد آرای وی را افزایش داده و زمینه شکل‌گیری غائله بزرگ را فراهم کنند. تحقق این دو هدف مقدمه‌ای برای ایجاد هدف راهبردی و نهایی «ایجاد توهم» در بدنه اجتماعی با هدف مقدمه‌سازی و ظرفیت‌سازی برای ایجاد غائله و شهر‌آشوب بود؛ هدفی که در آن سال محقق شد و جریان غرب‌گرای داخلی با طراحی‌های فراوان توانست این توهم را برای بدنه اجتماعی خود نهادینه کند که میرحسین پیروز قطعی انتخابات است و هر نتیجه‌ای غیر از این به معنای تقلب در انتخابات است. ایجاد و توسعه این توهم هزینه‌های فراوانی را برای جامعه ایرانی به همراه داشت، منشأ بسیاری از تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورمان را موجب شد و هرچه زمان می‌گذشت پایگاه اجتماعی این طیف در کف خیابان‌ها رو به افول می‌گذاشت تا آنجا که در فراخوان‌های عمومی سران فتنه، چندده نفر جهت اقدامات رادیکالی در خیابان‌ها حاضر می‌شدند.امیدی که هر روز آب می‌رود!
تعداد واقعی نمایندگان متمایل به جریان مدعی اصلاح‌طلبی را امروز پس از نزدیک به دو ماه از تشکیل رسمی مجلس شورای اسلامی می‌توان برآورد کرد و با قضاوتی منصفانه بیان کرد که آیا مدعیان «اکثریت» در انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی واقعاً پیرو انتخابات بوده و از نتایج انتخابات مجلس دهم نمدی برای موفقیت در انتخابات دوازدهم ریاست‌جمهوری راهی برای آنها هموار شده است یا خیر.  نشست مجمع عمومی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی عصر سه‌شنبه که با حضور تنها ۷۰ نفر اعضای این فراکسیون برگزار شد دلیل متقنی است برای اثبات این نکته که اصلاحات در اقلیت بوده و یارای تصمیم‌گیری برای اتفاقات مهم مجلس را ندارد. پیامد دیگر چنین اتفاقی آن است که بدنه اجتماعی این جریان به‌واسطه چنین تغییر فاحشی در تعداد اعضای فراکسیون امید به شدت دچار سرخوردگی شده و آرای صندوق‌های رأی نامزد این طیف در انتخابات ۹۶ را دچار تزلزل کرده و می‌تواند ریاست روحانی بر قوه مجریه را تک‌دوره‌ای کند. تمام اینها در حالی است که در این نشست هر چند با آرای مأخوذه نمایندگان لیست امید، محمدرضا عارف نماینده مردم تهران در مجلس به عنوان رئیس فراکسیون انتخاب شد اما در ادامه و در اقدامی تأمل برانگیز ترکیب هیئت رئیسه دائم دستخوش تغییر و تحولات جدی شد به نحوی که افرادی چون حجت‌الاسلام احمد مازنی، غلامرضا تاجگردون، الیاس حضرتی، محمدعلی وکیلی و علی نوبخت که در ابتدای تشکیل این مجمع به عنوان اعضای هیئت رئیسه موقت فراکسیون انتخاب شده بودند از ادامه در مسیر هیئت رئیسه دائم این فراکسیون بازماندند.  به گزارش فارس شنیده‌ها حاکی است اوج گرفتن اختلافات سیاسی درون فراکسیون و عدم‌توافق برسر موضوع استیضاح ربیعی از دلایل اصلی ترک جلسه توسط اعضا و نامزد نشدن نمایندگان برای عضویت در هیئت رئیسه دائم فراکسیون بود.

امیدی که در بهار ۹۶ ذوب می‌شود
آنچه در این میان مهم می‌نماید این نکته است که با اتفاقات پیرامون فراکسیون امید در مجلس دهم و اثبات در اقلیت بوده اصلاحات در این مجلس، امیدهای جریانی- اجتماعی این جریان برای موفقیت در انتخابات آتی به حداقل ممکن رسیده چراکه آنها با چالش‌های دیگری از جمله فیش‌های نجومی دولتمردان و نتایج نامناسب برجام هم روبه‌رو هستند؛ چالش‌هایی که هر کدام به تنهایی برای ساقط کردن یک دولت از نظر مقبولیت و مشروعیت کفایت می‌کند.

جوان

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=20990

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.