تاریخ ارسال : ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۵۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فراکسیون امید: اذن ندهید تلگرام فیلتر گردد

رخداد ۲۴ درج کرد: پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید، بر این عقیده هست که زور و اجبار برای تحمیل یک مبحث به مردم هیچ زمان کار ساز نبوده و نیست، خصوصا در بحث تلگرام که مردم راه فرار از پیام رسان های داخلی را بلد می باشند. فیلتر کردن تلگرام پاک کردن صورت مساله هست و هیچ مشکلی را حل نمی‌کند.

از پیش از آغاز تعطیلات سال نو، بحث فیلتر شدن تلگرام تا حد زیادی در فضای سایبری و به طور غیررسمی در میان سیاسیون مطرح گردید و انتقادات به آن تا به این لحظه همچنان ادامه دارد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری کشورمان مکررا و مکررا چه در تبلیغات انتخاباتی و چه در قامت رئیس‌جمهور، ضمن آنکه از دسترسی به فضای آزاد اطلاعات، توجه به حقوق شهروندی، محافظت حریم خصوصی اشخاص و عدم فیلترینگ فضای سایبری گفت وگو کرد، لکن به کررات مخالفت خود با فیلتر شدن پیام رسان های بیگانه خصوصا تلگرام را مطرح می نماید. تاجایی که در دیدار نوروزی خود در مورد حاشیه های فیلترینگ تلگرام تاکید می کند: کام مردم را تلخ نکنید!

تاجایی که در دیدار نوروزی خود در مورد حاشیه های فیلترینگ تلگرام تاکید می کند: کام مردم را تلخ نکنید!با این حال اما، این روزها تمامی مسئولین به هر نحوی که شده مخالفت و انتقاد خود را با فیلتر شدن تلگرام مطرح می‌کنند و اعتقاد دارند که این تنگنا مردم را به سمت پیام رسان های داخلی سوق نخواهد داد زیرا مردم به این پیام رسان‌های هیچ‌گونه اعتمادی ندارند و ترجیح می‌دهند تا با استفاده از فیلترشکن، دیگربار به سمت تلگرام برگردند. به عقیده زیادی از مردم و مسئولین، فیلترینگ نه فقط مشکلی را حل نمی‌کند، لکن روز به روز فاصله مردم با حاکمیت را زیادتر و زیادتر می‌کند.

بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی، در گفت‎وگو با رویداد۲۴، با اشاره به آخرین وضع فلیترینگ تلگرام، اظهار کرد: تا جایی که من اطلاع دارم، تا پیش از آغاز تعطیلات سال نو اطلاعاتی را در مورد پیام رسان‌های داخلی به ما دادند و بنظرم در تدارک آماده سازی اذهان نمایندگان برای همین کارهای بود، اما اکثریت نمایندگان از اظهارات مسئولین ذی ربط در این مورد قانع نشدند که پیام رسان های داخلی بتوانند در سطح جهانی و در یک فضای رقابتی، خدماتی را به مردم عرضه دهند.
پارسایی، با بیان اینکه نمی‌دانم به چه سبب مسئولین در مورد فیلترینگ تلگرام از گذشته عبرت نمی‌گیرند، افزود: وقتی که ما به مردم اعتماد دارا باشیم و درک و شعورشان را همان گونه که در زمان‌هایی مثل انتخابات می‌ستاییم، باور دارا باشیم و در حد شعار نباشد، می‌توانیم هم پیام رسان داخلی و هم پیام رسان بیگانه دارا باشیم و با ایجاد یک فضای رقابتی، حق انتخاب را به مردم بدهیم. اگر پیام رسان‌های داخلی ما واقعا توان رقابت دارند، نباید دلواپس باشند که بخواهند قطعا یک فضای انحصاری برای خود ایجاد کنند. ما یک انحصار در صنعت خودرو سازی ایجاد نمودیم که هیچ‌گاه نتوانست آن حق و حقوق استفاده کنندگان را تامین کند و فقط در یک فضای انحصاری خودروهایی را به مردم تحمیل کردیم. این نیز جنبه همان مبحث را پیدا می‌کند با این تفاوت که راه رسیدن به پیام رسان‌های بیگانه را مردم می‌دانند و در صورت فیلتر کردن تلگرام از فیلتر شکن استفاده خواهند کرد.

این نماینده مجلس، دنبال کرد: مخصوصا وقتی که نوجوانان و جوانان ما وادار گردند برای دسترسی به پیام رسان بیگانه از فیلتر شکن استفاده کنند، ناخواسته به سایت‌های غیراخلاقی که قطعا می‌تواند به قشر جوان ما ضربه بزند، سرک بکشند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شاید بی اعتمادی مردم نسبت به پیام رسان های داخلی امری طبیعی باشد، تصریح نمود: ما در قوانین حتی برای شنود هم قانون مدون و مشخصی نداریم و اگر هم دارا باشیم بدرستی اجرا نمی‌شود، همین مباحث موجب شده تا نوعی بی اعتمادی در بین مردم نسبت به پیام رسان‌های داخلی ایجاد گردد. تجربیات فعل و گذشته موجب شده تا این بی اعتمادی در میان مردم به وجود بیاید.

پارسایی، با تاکید بر اینکه ما نمی‌توان با زور و اجبار سوژه ای را به مردم تحمیل کنیم، افزود: این قبیل مباحث را نمی‌توان به مردم تحمیل کرد زیرا راه فرار از آن که فیلترشکن هست، به سادگی در دسترس مردم هست. شاید بعضی از مسائل را به طور سلیقه‌ای به مردم تحمیل کنیم و راه گریزی هم از آن نباشد اما، باید بدانیم که راه فرار از فیلتر تلگرام و پیام رسان داخلی وجود دارد و مردم به آن سمت می‌روند.

سخنگوی فراکسیون امید، با بیان اینکه مجلس نمی‌تواند نسبت به این مبحث بی تفاوت باشد، اظهار کرد: اطلاعاتی که پیش از عید رئیس‌شورای عالی فضای سایبری دادند، برای اکثریت نمایندگان قانع کننده نبود که پیام رسان داخلی بتواند آن توانمندی را داشته باشد و یا اینکه اصلا بخواهیم دسترسی مردم به فضای آزاد اطلاعات محدود کنیم.
این نماینده مجلس، با اشاره به اینکه مردم به شعارها و وعده‌های انتخاباتی آقای روحانی در انتخابات رای دادند، تصریح نمود: یکی از وعده‌های رئیس‌جمهور در زمان انتخابات، مبحث عدم تنگنا در فضای سایبری و عدم ایجاد تنگنا برای دسترسی مردم به اطلاعات بود. به هر حال قانونا وی جایگاه اول اجرایی کشور می باشند و به طور صدرصد می‌توانند در مورد عدم فیلترینگ تلگرام موثر باشند.

وی اضافه کرد: انتظار این هست که بر طبق وعده‌ای که آقای روحانی داده‎اند و بر طبق همان حقوق شهروندی مردم، اذن چنین کاری را ندهند. من امید دارم فیلترینگ صورت نگیرد اما اگر این اتفاق رخ دهد ما قطعا وزیر ارتباطات را چه مسئول باشد چه نباشد به مجلس فرا می‌خوانیم تا توضیحات لازم را عرضه دهد. فیلتر تلگرام فقط و فقط پاک کردن صورت مساله هست و نه فقط مشکلی را حل نمی‌کند لکن فقط بی اعتمادی مردم را زیادتر می‌کند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94778

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.