تاریخ ارسال : ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۲۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

فرهنگسراها مجهز می شوند/ احتیاج تهران به چند پردیس تئاتر دیگر

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، افتتاحیه رسمی ششمین جشنواره تئاتر شهر عصر سه شنبه ۲۸ آذر ماه با حضور محمود صلاحی، امیر عبدالحسینی، شهرام کرمی، مجید قناد، حسین محب اهری و دیگر هنرمندان و برگزارکنندگان جشنواره در سالن سینما-تئاتر پردیس تئاتر تهران برگزار گردید.

در اوائل مراسم شهرام کرمی دبیر ششمین جشنواره تئاتر شهر اظهار کرد: هدف این بود که محفل صمیمی از کمپانی کنندگان و کارگردانان برای شروع یک فستیوال به نحو رسمی دارا باشیم و از چهارشنبه ۶۲ گروه نمایشی تا ۷ دیماه کار خود را شروع می کنند.

وی با اظهار اینکه در تمام سال های فعالیتش بیشترین دغدعه اش کار هنری بوده هست و همیشه حس مذهبی به خانواده تئاتر دارد، توضیح داد: به طور مستمر اهتمام کرده ام با نهایت توانم این کار را انجام بدهم تا اتفاق مطلوبی برای تئاتر شکل بگیرد و خوشحالم که این رخداد نمایشی بعنوان بزرگ ترین رخداد شهرداری تهران برگزار می گردد.

دبیر جشنواره تئاتر شهر گفته بود: خوشحالیم که این جشنواره در مکان مستقل تئاتری، پردیس تئاتر خاوران شکل گرفته هست. سال کنونی به سبب دگرگونی و دگرگونی شهرداری و کم بودن ارزش دلواپس برگزار نشدن جشنواره بودیم ولی محمود صلاحی برای برپایی آن زیاد پافشاری کرد.

این هنرمند و محقق تئاتر اظهار کرد: تئاتر جز پدیده مدنیت و شهرنشینی نیست. ما جامعه شناسان هنر هر زمان که بخواهیم میزان بالندگی جامعه را حساب کنیم به تئاتر مراجعه می کنیم.

وی دنبال کرد: مقوله فرهنگ و هنر کار شهرداری هست. فعالیت سازمان زیباسازی تنها به معماری و گل و گیاه نیست لکن لازم هست به زیباسازی روح با هنر نیز بپردازد. برپایی جشنواره، وظیفه جوهری شهرداری هست و این یک امر مانا هست و لازم هست ادامه دار باشد تا مردم را در فضای شهری رویت کنیم.

صالح پور گفته بود: ما لازم هست سپاسگزار برپایی این مراسم باشیم چرا که به رغم تمام کاستی های مدیران انجام این کار یک امر پسندیده هست. در جای جای دنیا فرهنگ و هنر کار شهرداری هست و شهری زنده هست که مدام به لحاظ فرهنگی زنده و فعال باشد.

محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در این مراسم عنوان نمود: هنر قطعا قسمتی کسبی دارد که با داشتن مدرس و تعلیم دیدن به دست می آید. هرچه مدرس بزرگ تر و تعلیم زیادتر و جدیتر باشد بخش کسبی زیادتر به دست می آید و قسمتی از هنر هم ذاتی است که اگر ما ابزارها مطلوبی برای هنرمندان فراهم کنیم همه در هنر می درخشند یعنی قسمتی از وظیفه با مدیران و بخش شخصی هست که لازم هست انجام دهند و قسمتی به عهده هنرمند هست که لازم هست برای مردم خرج کند. شهرداری ها موظف هستند امور هنری را اداره کنند و شهر را از جلوه های هنری پر کنند.

وی دنبال کرد: ما لازم هست در امور هنر و جلوه هنر بخصوص در کلان شهرها که ناگزیر از زندگانی در کنار استرس های متاثر از زندگانی ماشینی هستیم، فعال باشیم.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران یادآور گردید: زمانی پردیس سینمایی کم داشتیم و فیلم ها کم بیننده بود. ما لازم هست کارهای خود را انجام بدهیم ولی نباید در کار بخش شخصی مداخله کنیم. در بخش سینمایی، شهرداری کارهایی انجام داد ولی هم ما و هم دولت در بخش تئاتر فعالیت اندکی داشتیم و پس از تالار اتخاد و چند سالن دیگر ساخت و ساز در خور و مطلوبی انجام ندادیم از این رو پردیس تئاتر تهران، لازم بود، برای همه ساخته گردد. از نظر من تهران برای ۲ یا ۳ پردیس دیگر تئاتر جا دارد.

فرهنگسراها را به سالن تئاتر و سینما مجهز می کنیم تا جوانان هنرمند ما که در رشته های هنر تحصیل می کنند به محض اتمام تحصیل برایشان ابزارها فراهم باشد تا هنر رونق بگیرد.

صلاحی متذکر گردید: پیشکسوتان بر گردن ما و همه بخش های هنری حق دارند و ما با ارج گذاشتن و پشتیبانی از آنان دینمان را به اهالی پیشکسوت ادا کنیم و امید داریم پیشکسوتان با در اختیار گذاشتن تجربیاتشان موجب جوشش فرهنگ و هنر کشور بشوند.

وی در انتهاء اظهار کرد: پول تئاتر لازم هست در جیب بازیگر و کارگردان برود تا آنان کارهای خوب تر و زیادتری انجام دهند.

در انتهاء این مراسم زنگ افتتاحیه ششمین جشنواره تئاتر شهر از طریق محمود صلاحی و هنرمندان پیشکسوت تئاتر نواخته گردید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79732

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.