تاریخ ارسال : ۲۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۳۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

«فروپاشیِ»دوباره در کتابفروشی ها/ رمز فنا و بقای جوامع چیست؟

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، کتاب «فروپاشی» نوشته جَرِد دایموند با ترجمه فریدون مراسمی جدیدا از طریق نشر نو به چاپ دوم دست یافته هست. این کتاب اردیبهشت سال کنونی به چاپ رسید و اکنون نسخه های چاپ دومش عازم کتابفروشی ها شده اند.

عنوان فرعی این کتاب، عبارت «چگونه جوامع راه فنا یا بقا را بر می گزینند» هست و یکی از عناوین مجموعه «کتابخانه ارزیابی روندهای جهان» هست که این ناشر آن را چاپ می کند.

جَرِد دایموند مدرس دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در لس آنجلس هست و علاوه بر پرنده شناسی، محقق و از دوستان جدی محیط زیست شمرده می گردد.

قسمت اول کتاب، «مونتانای امروزی» اسم دارد که یک فصل با عنوان «زیر آسمان بزرگ مونتانا» دارد. در قسمت دوم «جوامع پیشین»، بیننده با فصول دوم تا نهم کتاب با این عناوین مواجه می گردد: گرگ و میش در ایستر، آخرین مردمان زنده: جزایر پیتکرن و هندرسون، باستانی ها: آناسازی و همسایگانشان، تمدن مایا فرو می پاشد، پیش درآمد وایکینگی و چند نوایی فوگو، شکوفایی نورس ها گرینلند، انتهاء نورس های گرینلند، مسیرهای متضاد برای موفقیت. « «جوامع امروزی» عنوان سومین قسمت کتاب هست که فصول دهم تا سیزدهم کتاب را با این عناوین دربردارنده می گردد: مالتوس در آفریقا: نسل کشی در روآندا، یک جزیره دو نوع مردم دو تاریخ: جمهوری دومینیکن وهائیتی، چین غول جنبنده، «استخراج معدن» در استرالیا.

بخش چهارم کتاب هم «درس های عملی» اسم دارد و این فصل را در بر می گیرد که در مجموع، کتاب با ۱۶ فصل به انتهاء می رسد: چرا بعضی دانشمندان تصمیمات مصیبت بار می گیرند؟، اکتساب و اقدامات بزرگ و محیط زیست: شرایط متمایز دستاورد های متمایز، جهان بعنوان زمینی بازیافتی: این امر امروز برای ما چه مفهومی دارد؟

فریدون مراسمی قبل از آغاز متن کتاب، این گونه آن را ارائه کرده هست: این کتاب، داستان وار و جالب هست و خواننده را در پی خود می کشاند. با این وجود، به افرادی که در جست و جوی افسانه و قصه می باشند سفارش می کنم از خیر این کتاب بگذرند! برای خودم که کم تجربه و کتاب نخوانده هم نیستم، این کتاب زیاد آموزنده بود؛ یعنی همان انتظاری که از کتابی فوق العاده داشتم، که بعد از خواندنش با قبل از خواندنش فرق کرده باشم؛ اسمش را کتاب سواد گذاشتم.

در قسمتی از این کتاب مطالعه می کنیم:

»

»

» چاپ دوم این کتاب با ۶۵۶ صفحه مصور، شمارگان ۵۵۰ نسخه و نرخ ۵۵ هزار تومان ارائه شده هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78624

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.